آموزش

بلاک چین چیست؟

بلاک چین چیست؟

 

بلاک چین یک نوع خاص از پایگاه داده است. این پایگاه داده با توجه به نوع خاصی از اطلاعات که ذخیره می‌کند و روش ویژه‌ای که برای ذخیره‌سازی داده‌ها دارد، از پایگاه داده‌های متداول متمایز می‌شود. در بلاک چین، داده‌ها در بلوک‌هایی ذخیره می‌شوند که به یکدیگر زنجیر شده‌اند. داده‌های جدیدی که وارد این به اصطلاح پایگاه داده می‌شوند، در بلوک‌های تازه ذخیره‌سازی می‌شوند. هنگامی که بلوک‌ها با داده‌ها پر شدند، به بلوک قبلی زنجیر می‌شوند و این امر موجب می‌شود تا داده‌ها به ترتیب زمانی به یکدیگر زنجیر شوند.

 

انواع متفاوتی ازداده در بلاک چین قابل ذخیره‌سازی هستند، اما متداول‌ترین کاربرد بلاک چین تاکنون، استفاده از آن برای ذخیره‌سازیدفتر کل تراکنش‌های ارزهای دیجیتال بوده است. برای ارز دیجیتال بیت‌کوین، بلاک چین به صورت توزیع شده‌ای مورد استفاده قرار می‌گیرد، بنابراین تحت کنترل یک فرد یا گروه خاصی از افراد نیست؛ بلکه همه کاربران به طور جمعی بر بلاک چین بیت کوین کنترل دارند. بلاک چین‌های توزیع شده غیر قابل تغییر  هستند و این یعنی داده‌هایی که وارد بلاک چین می‌شود، غیرقابل تغییر هستند. برای بیت کوین  این بدین معنا است که تراکنش‌ها به طور دائمی ثبت می‌شوند و برای همه قابل مشاهده هستند.

باید گفت که بلاک چین مجموعه‌ای از بلوک‌های حاوی اطلاعات است که با استفاده از رمزنگاری به یکدیگر متصل شده‌اند. مفهوم بلاک چین در آغاز معرفی آن برای پیاده‌سازی یک ارز دیجیتال به نام بیت‌کوین مطرح شد. اما کاربردهای بلاک چین بسیار فراتر از آنچه است که در ابتدا بیان شده یا در حال حاضر تصور می‌شود.

 

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله

نوشته های مشابه

اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا