آموزش آلت کوین ها

شت کوین چیست؟ نحوه تشخیص شت کوین‌ها و کاربرد آنها

با شناسایی شت کوین‌ها از سرمایه خود محافظت کنید

 

شت کوین چیست؟

اصطلاح شت کوین به یک ارز دیجیتال  کم‌ارزش یا بی‌ارزش یا یک ارز دیجیتال اشاره دارد که هیچ هدف مشخص و واضحی ندارد. این کلمه یک اصطلاح تحقیرآمیز است که اغلب برای توصیف آلت کوین‌ها یا رمزارزهایی استفاده می‌شود که پس از محبوب شدن بیت کوین ساخته شده‌اند و فایده‌ای در دنیای کریپتو ندارند.

باید بدانید که رمزارزهای بی‌هدف و پوچی وجود دارند که برخی از آنها هیچگونه نوآوری یا پیشرفتی ندارند و برخی فقط با هدف کلاهبرداری از مردم ایجاد شده اند. دانستن این موضوع در وهله اول به شما کمک می‌کند که به عنوان یک تازه‌وارد در دنیاری کریپتو، پول خود را از دست ندهید.

ارزش پایین شت کوین‌ها اغلب به دلیل علاقه پایین سرمایه گذاران برای سرمایه گذاری در آن است، زیرا یا با حسن نیت ایجاد نشده‌اند – یعنی در جهت منافع سازندگان یا برای کلاهبرداری از مردم ایجاد شده‌اند – و یا قیمت آنها بر پایه سفته بازی تعیین شده است. به این ترتیب، خرید این رمزارزها به عنوان سرمایه گذاری بد شناخته می‌شود.

 

نکات کلیدی:

 • شت کوین‌ها، ارزهای دیجیتال بی‌ارزش یا کم‌ارزش هستند و هدف یا فایده واضح و مشخصی ندارند.
 • این اصطلاح اغلب برای توصیف آلت کوین‌ها یا رمزارزهایی استفاده می‌شود که پس از محبوب شدن بیت کوینساخته شده‌اند و فایده‌ای در دنیای کریپتو ندارند.
 • شت‌کوین‌ها با دو عامل مشخص می‌شوند: افزایش قیمت‌ در کوتاه‌مدت و به دنبال آن نوسان‌های ناشی از سرمایه‌گذارانی که می‌خواهند روی سودهای کوتاه‌مدت سرمایه‌گذاری کنند.

 

شت کوین‌ها چگونه کار می‌کنند؟

علاقه مردم به رمزارزها از زمان معرفی بیت کوین در سال 2009 به طور قابل توجهی افزایش یافت. موفقیت صنعت کریپتو باعث شد تا کسب و کارها و افرادی که به دنبال سودآوری هستند از فناوری بلاک چین برای ایجاد آلت کوین‌های خود استفاده کنند. توسعه‌دهندگان رمزارزها معمولاً تعداد توکن‌هایی را که در نهایت در گردش قرار می‌گیرند اعلام می‌کنند – مثلاً میزان عرضه بیت‌کوین به 21 میلیون محدود می‌شود، در حالی که سقف عرضه‌ اتریوم در هر سال 18 میلیون است.

تعیین محدودیت عرضه برای یک ارز دیجیتال باعث کمبود یا نایاب شدن آن می‌شود، زیرا سرمایه گذاران می‌دانند که توکن‌های آن پروژه پس از یک مقطع ایجاد نمی‌شوند، و این باعث می‌شود که احساس ارزشمند بودن آن توکن منتقل شود. از نظر تئوری عرضه توکن‌های بیشتر، ارزش دارایی‌ها را کاهش می‌دهد؛ همان‌طور که انتشار سهام جدید ممکن است ارزش یک سهم را کاهش دهد.

اگر مقدار عرضه یک آلتکوین ثابت باشد، قاعدتاً ارزش آن باید به میزان تقاضا بستگی داشته باشد .اما از آنجایی که بیشتر ارزهای دیجیتال کاربرد عملی محدودی دارند – خرید و فروش کالاها و خدمات واقعی با استفاده از ارزهای دیجیتال هنوز یک اتفاق رایج نیست – ارزش آنها بر اساس سفته بازی تعیین می‌شود. بنابراین، یک شت کوین ارزی است که مردم می‌گویند ارزشمند است صرفاً به این دلیل که وجود دارد!

شناسایی شت کوین‌ها آسان است زیرا از الگوی خاصی پیروی می‌کنند. اگرچه ممکن است در هنگام عرضه هر رمزارز برخی از مردم به آن علاقه نشان دهند، اما قیمت آنها نسبتاً یکسان است. قیمت شت کوین‌ها به طور تصاعدی در یک دوره زمانی کوتاه افزایش می‌یابد زیرا سرمایه گذاران شروع به سرمایه گذاری در آن می‌کنند. به دنبال آن، ارزش آن سقوط می‌کند زیرا سرمایه‌گذاران کوین‌های خود را برای دریافت سودهای کوتاه‌مدت دامپ می‌کنند.

احتمالاً توسعه و بازاریابی آلت‌کوین‌هایی که روزی تبدیل به شت‌کوین می‌شود هیچ گاه کند نخواهد شد و از بین نخواهد رفت، زیرا علاقه به بازار ارزهای دیجیتال همچنان بالاست. برخی از دولت‌ها، به‌ویژه دولت‌های کره جنوبی و چین، تلاش زیادی برای توقف عملیات استخراج ارزهای دیجیتال کردند، در حالی که برخی دیگر مانند ژاپن، استفاده از ارزهای دیجیتال را در بازار گسترده‌تر تشویق کرده‌اند.

 

چگونه شت کوین‌ها را تشخیص دهیم؟

بسیاری از مردم فکر می‌کنند که هر ارز دیجیتالی خارج از بیت کوین یک شت کوین است، اما آیا این درست است؟

در دنیای کریپتو، زمانی که یک پروژه جدید ساخته و راه‌اندازی می شود، تعهد می‌دهد که پیشرفت‌ها یا ویژگی‌های خاصی با خود به همراه آورد و این به آن پروژه درجه‌ای از قابلیت اطمینان و امنیت می‌دهد.

زمانی که یک پروژه نوید تغییرات بزرگ و انقلابی را در صنعت کریپتو می‌دهد، اما فاقد اهداف روشن یا برنامه‌های عملی لازم است،  و یا اقدامات تعریف شده یا توسعه دهندگان آن تا حدی مرموز هستند، به احتمال بسیاری بالایی این پروژه یک شت کوین است.

امروزه با پیشرفت‌های مداوم تکنولوژی، بسیار رایج است که روزانه اعلان‌ها یا تبلیغاتی در مورد راه‌اندازی پروژه‌های جدید دریافت کنید که مزایای بی‌نهایتی را نوید می‌دهند. با این حال، باید از هزاران شگفتی که این پروژه‌ها ارائه می دهند چشم پوشی کرد و هنگام ارزیابی آنها عناصر خاصی را در نظر داشت، مانند وایت پیپر آنها، سازندگان آنها، قابلیت دستیابی آنها به ویژگی‌هایی که ارائه می‌دهند و غیره.

 

نکاتی که باید در نظر بگیرید

تقریباً همیشه، ارزهای دیجیتال جدید از طریق فرآیند ICO  یا عرضه اولیه سکه در میان مردم منتشر می‌شوند. این ICOها همیشه به دنبال تبلیغ و ترویج ارز دیجیتال یا آلتکوینی هستند که راه اندازی می‌کنند و به دنبال جذب سرمایه گذارانی هستند که با خرید آن ارز دیجیتال، منابع مالی به پروژه تزریق می‌کنند؛ اماICO ها همیشه قابل اعتماد یا امن نیستند. در واقع، انفجارICOها در سال 2017 باعث پدیدار شدن مشکلات شدید کلاهبرداری برای جامعه ارزهای دیجیتال شد. بنابراین، باید توصیه‌های زیر را به دقت در نظر بگیرید تا بتوانید شت کوین‌ها را تشخیص دهید:

 • اگر وایت پیپر یک آلتکوین تازه منتشر شده، کپی یکسان از پروژه شناخته‌شده دیگری باشد، با تکنیکی نوشته شده که درک و فهم آن غیر ممکن است، یا اینکه پروژه حتی وایت پیپر ندارد، می‌توانید مطمئن باشید که این پروژه یک شت کوین است.
 • اگر تیم توسعه دهندگان پروژه از گروه کوچکی از غریبه‌ها تشکیل شده است که پشت ایموجی‌ها و نام‌های جعلی پنهان می‌شوند احتمال زیادی وجود درد که این پروژه یک شت کوین است. هیچ چیز به اندازه گروهی از افراد ناشناس که برای پروژه‌ای ناشناس درخواست پول می کنند، بی‌اعتمادی ایجاد نمی‌کند.
 • اگر وبسایتی که پروژه در آن ارائه می‌شود فاقد اصالت و طراحی مناسب است یا از دامنه‌های رایگان استفاده می‌کند.
 • اگر پروژه قصد دارد هزاران مزیت و برتری را ارائه دهد، اما هیچ کدام را به طور خاص و دقیق توضیح نمی‌دهد یا چگونگی دستیابی به این نتایج را مشخص نمی‌کند.
 • اگر پروژه یک نقشه راه یا برنامه کاری با اهداف تعریف شده که توسعه پروژه را در آینده تضمین کند ارائه نمی‌کند.
 • اگر پروژه به راحتی یک فورک از یک پروژه ارز دیجیتال (معمولاً بیت کوین)، آن هم تنها با اعمال برخی تغییرات کوچک، ایجاد کرده و هیچ نوآوری دیگری ندارد.

در تمامی این موارد توسعه‌دهندگان پروژه را ایجاد می‌کنند، آن را راه‌اندازی کرده و در بازار تبلیغ می‌کنند و پس از اینکه توانستند با هزینه سرمایه‌گذاران سود ببرند، توسعه آن را رها می‌کنند. آنها کار و تلاش بیشتری برای توسعه کدهای خود نمی‌کنند و باعث ایجاد شت کوینی می‌شوند که هیچ کمکی به اگوسیستم ارزهای دیجیتال نمی‌کند.

 

توصیه‌هایی هنگام  انتخاب یک ارز دیجیتال

 • قبل از انتخاب یا سرمایه گذاری در یک رمزارز جدید، باید در نظر بگیرید که آن ارز دیجیتال چه استفاده یا مزایایی در دنیای ارزهای دیجیتال دارد.
 • به همین ترتیب، باید در نظر گرفت که آیا سرمایه گذاری ارز دیجیتال یا توکن مذکور در آینده سود ایجاد می‌کند یا خیر. یعنی آیا این دارایی به شما امکان می‌دهد سودآوری خوبی داشته باشید یا اینکه ارزش آن صرفاً بر پایه سفته بازی بنا شده است.
 • همچنین بررسی این مهم است که آیا ارز دیجیتال یا توکن مورد نظر دارای تاییدیه قانونی و واقعی توسط شرکت‌های شناخته شده و واجد شرایط است. پروژه‌های زیادی وجود دارند که پشت برخی از چهره‌های عمومی پنهان می‌شوند بدون اینکه پایه و اساس درستی داشته باشند.
 • سطح توسعه پروژه همچنین یک جنبه مهم برای بررسی است. بنابراین اگر پروژه‌ای هنوز بالغ نشده و توسعه نیافته اما در حال تبلیغ برای دستیابی به منابع مالی بیشتر است، احتمالاً یک شت کوین است.

 

جمع بندی

در بازار ارزهای دیجیتال فضای زیادی برای سوء استفاده وجود دارد – زیرا فضای آن برای سرمایه گذاران همچنان جدید و پر از آزمون و خطا است و همچنین فناوری زیربنایی مورد استفاده برای مدیریت بلاک چین ممکن است توسط درصد زیادی از سرمایه گذاران به خوبی درک نشده باشد. بدین ترتیب تشخیص اینکه آیا یک ارز دیجیتال قابل دوام است یا اینکه برای جلب توجه و دارایی سرمایه گذاران ایجاد شده است، می‌تواند دشوار باشد.

ارزیابی اینکه چرا یک آلتکوین با قیمتی خاص ارزش گذاری می‌شود به رویکردی متفاوت از تعیین قیمت اوراق بهادار یا ارزهای سنتی نیاز دارد. آلت‌کوین‌ها توسط دولت‌ها حمایت نمی‌شوند، به این معنی که سرمایه‌گذاران نمی‌توانند به رشد تولید ناخالص داخلی (GDP)، سطوح بدهی یا تورم نگاه کنند تا تشخیص دهند که آیا قیمت یک آلت‌کوین کمتر از ارزش واقعی آن یا بیش از حد  ارزش‌گذاری شده است.

علاوه بر این سردرگمی که آیا یک آلتکوین واقعاً ارزشمند است یا خیر، معضل دیگر این است که بیشتر اطلاعات مربوط به آلتکوین‌ها در اینترنت یافت می‌شود، جایی که سایت‌های نامعتبر اطلاعات اشتباه یا شایعات بی‌اساس منتشر می‌کنند.

یافته‌های شما درباره شت کوین‌ها چیست؟ آیا تا به حال تجربه‌ای در خرید یک آلتکوین داشته‌اید که بعداً متوجه شوید در واقع یک شت کوین بوده است؟ یا برعکس، از سرمایه گذاری در یک آلتکوین موفق اجتناب کنید زیرا تصور کردید که یک شت کوین است؟ ایده‌ها و تجربیات خود را با ما اشتراک بگذارید.

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا