آموزش ترید و معامله

کپی تریدینگ چیست و چگونه کار می‌کند؟

آشنایی با مفهوم و نحوه کارکرد کپی تریدینگ در بازار کریپتو و ارز دیجیتال

 

کپی تریدینگ (Copy Trading) در بازار ارزهای دیجیتال، تریدرها را قادر می‌سازد تا تریدهای تریدرهای خبره را تکرار کنند. با این کار شما می‌توانید وارد فعالیت ترید کردن ارزهای دیجیتال شوید، بدون اینکه مجبور باشید مطالب آموزشی گسترده این زمینه را یاد بگیرید.

بسیار مهم است که بدانید شما به عنوان یک تریدر، به هر حال باید نحوه تحلیل بازار و مطالب وسیع آموزشی ترید کردن را یاد بگیرید، اما کپی تریدینگ می‌توانید نقطه شروعی برای حرفه‌ای شدن شما در فعالیت در این حوزه باشد.

در ادامه این مقاله با ما همراه باشید تا کپی تریدینگ را به زبان ساده یاد بگیریم.

 

ترید کردن ارزهای دیجیتال چیست؟

کلمه ترید (Trade) در زبان انگلیسی به معنی معامله کردن است، اما ترید کردن در دنیای کریپتوکارنسی صرفاً به معنی معامله کردن ارزهای دیجیتال نیست.

ترید کردن ارزهای دیجیتال یک مهارت پیچیده است که به دانش گسترده‌ای از تحلیل فاندامنتال و تحلیل تکنیکال و اکوسیستم ارزهای دیجیتال نیاز دارد. از آنجایی که اکثر تریدرها توانایی این را ندارند که از همان ابتدا یک استراتژی ترید موفق  برای خود بسازند، برای یادگیری مهارت‌های زیادی که برای یک سرمایه گذار موفق و حرفه‌ای (که می داند چگونه در میان جزر و مد آب شنا کند) مورد نیاز است، سختی زیادی می‌کشند و وقت و انرژی زیادی میگذارند.

پس آیا امیدی برای تریدرهای آماتور و تازه‌وارد وجود ندارند؟ آیا آنها فقط می‌توانند در مورد قیمت‌ها گمانه‌زنی کنند تا زمانیکه همه اصول ترید کردن را یاد بگیرند؟ خوشبختانه نه؛ ابزارهایی وجود دارد که به این تریدرها کمک می‌کنند تا پتانسیل‌های صنعت ارزهای دیجیتال را کشف کنند، و با دنبال کردن فعالیت تریدرهای خبره و موفق، تریدینگ پیچیده ارزهای دیجیتال را ساده می‌کنند.

این مقاله به این موضوع می‌پردازد که کپی تریدینگ ارزهای دیجیتال چیست، چگونه کار می‌کند و بررسی می‌کنیم که این کار تا چه حد اعتبار دارد و چه محدودیت‌هایی دارد.

 

کپی تریدینگ ارزهای دیجیتال چیست؟

کپی تریدینگ ارز دیجیتال یک استراتژی خودکار است که به تریدر تازه‌وارد امکان می‌دهد روش‌های ترید یک تریدر با تجربه را کپی کند. بدین طریق شما می‌توانید بدون صرف زمان زیادی برای تحقیق و یادگیری یا کسب مهارت در ترید کردن، ارزهای دیجیتال را خرید و فروش کرده تا سود کسب کنید.

اساساً، کپی تریدینگ رمزارزها شامل شناسایی تریدرهای ماهر و اجرای مجدد حرکات آنها به معنای واقعی کلمه است. در این صورت، تریدر تازه‌وارد نیازی به صرف زمان برای شناسایی روندهای بازار یا یادگیری روش‌های پیچیده ترید کردن ندارد. در عوض، با نرم افزار کپی تریدینگ فقط کاری را که تریدر حرفه‌ای انجام می‌دهد تقلید می‌کند.

برای مثال، اگر تریدری که در نرم‌افزار کپی تریدینگ از او تقلید می‌شود، 100 دلار برای خرید سکه A سرمایه‌گذاری کند، نرم‌افزار نیز 100 دلار را صرف خرید همان ارز دیجیتال می‌کند. این ابزار نه تنها به تریدرهای آماتور کمک می‌کند تا از تخصص سایر تریدرها استفاده کنند، بلکه به آنها کمک می‌کند تا مهارت تصمیم گیری برای سرمایه گذاری هوشمند را بیاموزند.

از طرف دیگر، می‌توانید به گروه‌های تریدرها در فیسبوک یا رابینهود (Robinhood) بپیوندید تا در مورد استراتژی ترید ارزهای دیجیتال مشاوره دریافت کنید، البته با مسئولیت خودتان، زیرا با توجه به نوسانات بازار هیچ توصیه مطمئنی در صنعت کریپتو وجود ندارد. به این روش، ترید اجتماعی ارزهای دیجیتال می‌گویند. در این پلتفرم‌های اجتماعی، تریدرهای باتجربه پیشنهاد می‌کنند که کدام ارزهای دیجیتال را بخرید یا بفروشید. با این حال، این احتمال هم وجود دارد که تریدرهای تازه‌وارد نتوانند آن را بدون اشتباه اجرا کنند، بنابراین احتمال موفقیت کاهش می‌یابد.

 

کپی تریدینگ ارزهای دیجیتال چگونه کار می‌کند؟

انتخاب یک تریدر موفق و ماهر و نرم افزار مناسب کپی تریدینگ دو نکته ضروری برای موفقیت در کپی تریدینگ است. در اینجا نکاتی در مورد نحوه شروع کپی تریدینگ ارزهای دیجیتال آورده‌ایم که باید حتماً به آنها دقت کنید:

 

انتخاب تریدر مناسب

زمانی که تصمیم می‌گیرید به سراغ Copy Trading برود، اولین قدم برای شما شناسایی تریدر مناسب است. موفقیت در کپی تریدینگ همواره به سطح مهارت تریدری که دنبال می‌کنید بستگی دارد. شما باید به دقت در مورد تریدرهای موجود تحقیق کنید و سطح مهارت آنها را در برابر پارامترهای خاصی تجزیه و تحلیل کنید؛ مانند سودآوری معاملات، کل میزان سرمایه‌ای که مدیریت می‌کنند، سطح ریسک و تعداد دنبال کنندگان و سایر موارد.

پارامترهایی که شما در نهایت به عنوان معیاری برای تریدر حرفه‌ای انتخاب می‌کند به ترجیحات و شرایط خود شما بستگی دارد. سرمایه گذاران تازه‌وارد در ارزهای دیجیتال باید به دقت تعیین کنند که چه چیزی برای آنها در مورد استراتژی ترید مهم است .

ممکن است بپرسید که چگونه می‌توان کیفیت عملکرد تریدرهای مختلف را محک زد؟ شما باید همه اطلاعات مورد نیاز را در نرم افزارهای معمولی معاملات کپی پیدا کنید زیرا تریدرها با میل خود رضایت می‌دهند تا تریدرهای جدید به اقدامات معاملاتی آنها دسترسی داشته باشند. می‌توان سوابق تریدرهای ماهر مختلف را در داشبورد بررسی کرد و افرادی را انتخاب کرد که با پارامترهای انتخابی شما مطابقت دارد.

به تریدرهای اصلی و ماهر که از تریدهای آنها کپی می‌شود، کارمزد کمی برای اجازه کپی کردن معاملاتشان پرداخت می‌شود. این کارمزد معمولاً حدود 7 درصد از سود حاصل شده است. بنابراین، این سیستم هم به نفع تریدرهای ماهر و هم به نفع تازه‌واردهایی است که آنها را دنبال می‌کنند.

 

انتخاب نرم افزار مناسب

انتخاب نرم افزار مناسب به اندازه انتخاب تریدر مناسب مهم است. هنگامی که تریدر نرم افزار کپی تریدینگ مناسب خود را پیدا کرد، مرحله بعدی راه‌اندازی و تنظیم آن است. اگرچه ممکن است این پروسه مدتی طول بکشد، اما پس از آن روندی سریع خواهد یافت زیرا کپی تریدینگ فرآیندی خودکار است. معمولاً می‌توان نرم‌افزار را طوری تنظیم کرد که همان مقدار یا درصدی را خرج کند که تریدر اصلی سرمایه‌گذاری می‌کند.

حتی پس از راه‌اندازی نرم‌افزار، شما می‌توانید هر زمان که بخواهید کپی تریدینگ خود را به تریدر اصلی دیگری تغییر دهید. همچنین می‌توانید هر تریدی را که نرم‌افزار انجام می‌دهد متوقف کنید یا می‌توانید به تنهایی در مورد بستن یک پوزیشن تصمیم بگیرید بدون اینکه منتظر اقدام تریدر اصلی بمانید.

شما همچنین می‌توانید بیش از یک تریدر اصلی رابرای کپی تریدینگ انتخاب کنید و به این صورت به سبد سهام خود تنوع ببخشید. با این حال، باید مقدار بودجه‌ای را که می‌خواهید به هر تریدر اصلی اختصاص دهید مشخص کنید.

 

با احتیاط کامل عمل کنید

الگوریتم‌های پلتفرم‎های تریدینگ به گونه‌ای طراحی شده‌اند که به طور خودکار تریدها و معاملات تریدرهای اصلی را کپی کنند. با این حال، شما به عنوان یک تریدر تازه‌وارد که می‌خواهد معاملات تریدرهای اصلی را کپی کند، در کنترل کامل معاملات خود هستید و می‌توانید عملیات نرم افزار را در هر زمان که خواستید لغو کنید. تریدرها می‌توانند عملیات تریدینگ را کاملاً به نرم‌افزار بسپارند یا خودشان پرتفوی همتایان خود را تحت نظر بگیرند و سپس بر اساس اهداف سرمایه‌گذاری خود ترید کنند.

از آنجایی که در Copy Trading شما به عنوان یک آماتور وارد حوزه فعالیت در بازار ارزهای دیجیتال می‌شوید، باید جوانب احتیاط را از همه نظر رعایت کنید. تحقیق و بررسی کامل و دقیق درباره نرم افزار و تریدر اصلی که انتخاب می‌کنید بسیار مهم است، زیرا در بازار ارزهای دیجیتال نگهداری از سرمایه‌ای که برای بدست آوردن آن سخت تلاش کردید کاملاً به عهده خودتان است.

 

آیا کپی تریدینگ ارزهای دیجیتال، قانونی است؟

شاید اصطلاح «کپی تریدینگ» این تصور را ایجاد کند که یک استراتژی جدید است، اما جالب است بدانید که کپی تریدینگ مدت‌هاست که وجود دارد و توسط مردم استفاده می‌شود. برخی نهادهای نظارت بر قانون‌گذاری کپی تریدینگ را به رسمیت شناخته‌اند؛ مانند مرجع راهبرد امور مالی انگلستان (FCA) که یک نهاد نظارتی مالی در بریتانیا است، و سازمان اوراق بهادار و بازارهای اروپا  (ESMA) که تنظیم کننده و ناظر بازارهای مالی اتحادیه اروپا است.

برای افرادی که می‌خواهند در کپی تریدینگ فعالیت کنند، درک وضعیت حقوقی کپی تریدینگ در کشوری که در آن زندگی می‌کنند بسیار مهم است، زیرا باید بدانند که ارائه دهنده خدمات کپی تریدینگ نحن نظارت است. مقررات زیادی برای کپی تریدینگ تنظیم شده است، بنابراین اگر از یک سرویس مجاز استفاده می‌کنید، می‌توانید کپی تریدینگ را به عنوان یک روش معاملاتی قانونی در نظر بگیرید.

 

ریسک‌ها و خطرات مرتبط با کپی تریدینگ ارزهای دیجیتال

تا حد زیادی، کارایی فرآیند ترید کردن ارزهای دیجیتال به انتخاب پلتفرم و مقدار تخصص تریدر اصلی بستگی دارد. یک حرکت اشتباه می‌تواند کل این فرآیند را ضعیف کند، بنابراین مهم است که هر تصمیمی را پس از انجام بررسی‌های لازم اتخاذ کنید.

پلتفرم‌ها و نرم افزارهای بسیار زیادی برای کپی تریدینگ ارزهای دیجیتال وجود دارد و انتخاب یک مورد مناسب برای یک تریدر آماتور که دانش کمی در این زمینه دارد می‌تواند بسیار سخت باشد. تریدری که نمی‌تواند در این زمینه تصمیمات خوب و کارآمد بگیرد ممکن است صدها یا هزاران دلار را از دست بدهد. کپی تریدرهای با تجربه ویژگی‌های پلتفرم‌های مختلف را مقایسه می‌کنند و قبل از تصمیم گیری، بررسی‌های خود را مرور می‌کنند.

انتخاب یک تریدر مناسب برای کپی کردن در عصر رسانه‌های اجتماعی چالش‌ برانگیز است. سیل اطلاعات از انواع منابع، که می‌توانند قابل اعتماد یا غیرقابل اعتماد باشند، این کار را سخت‌تر می‌کند. مهم است که هنگام انتخاب یک تریدر تحقیقات کافی را انجام دهید و فقط به بررسی مشخصات پروفایل او اکتفا نکنید.

همه نرم افزارها، صرف نظر از اینکه چقدر خوب توسعه یافته یا ساخته شده باشند، ممکن است در هر زمانی دچار مشکل شوند و نتایج غیرمنتظره‌ای ارائه دهند. یک تریدر باید روند معاملات ارزهای دیجیتال را زیر نظر داشته باشد و در صورت احساس ضرر مداوم از پوزشن خود خارج شود.

 

بنابراین شما نباید تنها به کپی تریدینگ از تریدرهای ماهر اکتفا کنید، بلکه در این پروسه باید تلاش کنید دانش خود را در زمینه تحلیل بازار ارزهای دیجیتال افزایش دهید تا به تدریج خودتان تبدیل به یک تریدر ماهر شوید.

 

ترید کردن یک شغل تمام وقت بوده و ملزم این است که تریدرهای ارزهای دیجیتال روزهای کامل را صرف مطالعه نمودارها، بروز رسانی خود در مورد آخرین پیشرفت‌ها و آپدیت‌ها و تست کردن سناریوهای مختلف برای تعیین زمان خرید و فروش ارز دیجیتال کنند. در حالی که کپی تریدینگ به یک تریدر اجازه می‌دهد تا اقدامات تریدرهای اصلی و ماهر را مشاهده کند، اما نمی‌توان کارهای پشت صحنه را دید که آنها را به انجام این حرکت‌ها سوق داده است.

 

دیدگاه همه جانبه و بلند مدت در مورد کپی تریدینگ

قبل از سرمایه گذاری در این زمینه، در نظر گرفتن تمام جنبه‌های کپی تریدینگ ارزهای دیجیتال بسیار مهم است. در اصل، فرآیند کپی تریدینگ رمزارزها شامل استفاده از تخصص یک تریدر موفق و معتبر است، و عملاً صرف زمانی را که معمولاً برای توسعه مهارت‌های ترید کردن در همان سطح نیاز است، از بین می‌برد.

اگر شما بتوانید یک پلتفرم مناسب و تریدر مناسب را برای کپی تریدینگ پیدا کنید، ممکن است کپی تریدینگ به یک رویکرد معاملاتی بلندمدت سودآور تبدیل شود. برای تریدرهای تازه کار، یادگیری نحوه خرید و فروش ارز دیجیتال می‌تواند گیج کننده باشد. هنگام کپی تریدینگ، شما می‌توانید عملکرد یک تریدر با تجربه را به صورت همزمان ببینید و این به شما کمک می‌کند تا نکات ظریف ودقیق کار را  با کمی دقت درک کنید. شما می‌توانند در نهایت یاد بگیرید که چگونه نمودارهای معاملاتی را بخوانید و توانایی عملکرد در شرایط متغیر بازار را به دست آورید.

کپی تریدینگ می‌تواند اولین گام برای تبدیل شدن به یک سرمایه گذار و یا تریدر ماهر در بازار ارزهای دیجیتال باشد. نظارت منظم بر اقدامات تریدرهای ماهر به همراه یادگیری همزمان پشت صحنه می‌تواند به تریدرهای آماتور کمک کند تا مهارت‌های سرمایه گذاری ارزهای دیجیتال خود را تقویت کنند و خود تبدیل به تریدرهای خبره شوند.

نظر شما درباره کپی تریدینگ چیست؟ آیا تا بحال در کپی تریدینگ فعالیت کرده‌اید؟ ایده‌ها و تجربیات خود را با رمزآگاه به اشتراک بگذارید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا