اخبار بیت کوین

اقتصاددان معروف بیتکوین را جدی نمی‌گیرد!

با رشد بیتکوین، طرفداران معتقدند که این ارز دیجیتال پتانسیل جایگزینی ارزهای فیات را دارد، زیرا قبلاً به‌عنوان پول قانونی در السالوادور استفاده شده است.

 

با رشد روزافزون بیتکوین بسیاری از افراد این موضوع را مطرح کرده‌اند که بیت کوین می‌تواند جایگزین فیات شود. این در حالیست که بیتکوین در حال حاضر توانسته جایگاه خود را در السالوادور پیدا کند.

با این حال، استیو هنکی، استاد اقتصاد کاربردی دانشگاه جان هاپکینز، دیدگاه خود را در مورد بیتکوین تکرار کرده و به ناتوانی آن در گرفتن جای ارزهای فیات یا فلزات گران‌بها مانند طلا اشاره کرده است. او این اظهارات را طی مصاحبه‌ای با دیوید لین که در ۱۲ می منتشر شد، بیان کرد.

هنکی این احتمال جایگزینی را بسیار پایین می‌داند. در همین حال، سرمایه‌گذاران نهادی، با راه‌اندازی صندوق‌های معامله (ETF) سهم خود را در بیتکوین افزایش دادند.

«همانطور که از روز اول گفته‌ام، بیتکوین یک دارایی بسیار فرضی با ارزش بنیادی صفر است.»

لازم به یادآوری است که هنکی به شدت از پذیرش بیتکوین توسط السالوادور به‌عنوان یک ارز قانونی انتقاد کرد و هشدار داد که این اقدام می‌تواند منجر به فروپاشی اقتصادی شود. این اقتصاددان مشهور پیشنهاد می‌کند کشورهایی که درگیر تصویب بیتکوین هستند، ارتباط نزدیکی با فساد دارند.

بیتکوین یک رویداد بی‌اهمیت است

در ادامه اظهار نظر هنکی، همکار او پیتر شیف نیز صحبت‌های او را تایید کرد. شیف بیتکوین را یک رویداد بی‌اهمیت نامید و آن را یک نمایش فرعی خواند.

«برای افرادی که آن را خریده‌اند اهمیت زیادی دارد و اگر آن را نفروشند، در نهایت پول زیادی از دست خواهند داد.»

شیف نیز نسبت به پتانسیل بیتکوین برای جایگزینی دارایی‌های سنتی مانند طلا یا ارزهای فیات بدبین است. وی تأکید کرد:

«بانک‌های مرکزی قصد خرید آن را ندارند. این ارز جایگزین طلا نیست، چه برسد به ارزهای فیات!»

شیف همچنین از بیتکوین انتقاد کرده و ارزش واقعی آن را زیر سؤال برده است.

Gold Bug در گذشته اشاره کرده بود که بیتکوین ممکن است به دلیل ورود مقادیر زیادی از بیتکوین به ETF اسپات، با یک سقوط فاجعه بار روبرو شود و آن را آسیب‌پذیرتر کند.

در این بین، بیتکوین با فشار نزولی و مقاومت ۶۵ هزار دلاری مواجه است. در زمان انتشار این خبر، بیتکوین با قیمت ۶۱۱۸۳ دلار معامله می‌شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا