اخبار بین الملل

تقاضای چین برای طلا افزایش یافت

در سه‌ماهه اول ۲۰۲۴، تقاضای چین برای طلا ۶۸٪ افزایش یافت!

 

افزایش تقاضا، عمدتاً به هجوم سرمایه‌گذاران خرد نسبت داده می‌شود و نسبت به روندهای قبلی سرمایه‌گذاری متفاوت است. به طور همزمان، بانک‌های مرکزی در سراسر جهان، از جمله بانک چین (PBoC)، خرید طلای خود را افزایش دادند و رکورد جدیدی را برای خرید خالص در این دوره ثبت کردند.

بر اساس گزارش شورای جهانی طلا، بانک‌های مرکزی تمایل زیادی به طلا نشان دادند و به رکورد جدیدی در سه‌ماهه اول دست یافتند که در مجموع ۲۲۸ تن خرید خالص داشتند که رشدی ۶۸ درصدی نسبت به میانگین سه‌ماهه پنج ساله دارد.

این روند به ویژه در چین قوی بود، جایی که بانک چین ۵۷ تن به ذخایر خود در سه‌ماهه اول ۲۰۲۴ اضافه کرد. این استراتژی انباشت مداوم، نه تنها موقعیت چین را در بازارهای جهانی تقویت می‌کند، بلکه هدف آن کاهش اتکای این کشور به دلار آمریکا و متنوع‌سازی ذخایر مالی خود است.

پویایی بازار طلا در اوایل سال ۲۰۲۴، به دلیل تقاضای فیزیکی قابل توجه در چین، غیرمعمول بود. در این دوره، قیمت طلا در بازار نیویورک افزایش قابل توجهی داشت و به سطوحی بین ۲۳۰۰ تا ۲۳۵۰ دلار در هر اونس رسید که بیش از ۱۰ درصد از فوریه افزایش داشته است.

تقاضای رو به رشد چین برای طلا
تقاضای رو به رشد چین برای طلا – منبع: Shanghai Gold Exchange

 

این افزایش با معاملات قوی در بورس طلای شانگهای حمایت شد، جایی که حجم روزانه در مارس و آوریل، به ۶۱۳/۴ تن افزایش یافت که ۷۸/۸ درصد نسبت به سال قبل افزایش یافت.

دلایل جلب توجه چین به طلا چیست؟

علاقه فزاینده چین به طلا، تحت تأثیر عوامل اقتصادی و سیاسی قابل توجهی شکل گرفته است. با توجه به اینکه بازار داخلی املاک و مستغلات با چالش‌ها و مقررات سختگیرانه‌ای نسبت به ارز دیجیتال و ارز خارجی روبرو است، سرمایه‌گذاران به طلا به عنوان دارایی ایمن‌تر و پایدارتر روی می‌آورند.

عملکرد دارایی‌های عمده در ۲۰۲۴
عملکرد دارایی‌های عمده در ۲۰۲۴ – منبع: World Gold Council

جف توشیما، تحلیلگر بازار گفت:

«با از دست دادن سایر راه‌های سرمایه‌گذاری در میان رکود املاک و محدودیت‌های اعمال شده بر دارایی‌های کریپتو و دارایی‌های دلاری، وجوه به سمت طلا سرازیر می‌شوند.»

در این دوره همچنین شاهد رشد قابل توجه ETF طلای چین بودیم که به ۲/۸ میلیارد یوان رسید و تنها در سه‌ماهه اول، ۲۰ درصد کل AUM را افزایش داد.

جریان ماهیانه وجوه و دارای‌‌های ETF
جریان ماهیانه وجوه و دارای‌‌های ETF – منبع: World Gold Council

جواهرات در مقابل شمش و سکه

در سه‌ماهه اول ۲۰۲۴، در حالی که مصرف کلی طلا در چین افزایش یافت، تقاضا برای جواهرات طلا حدود ۳ درصد کاهش یافت و در مجموع به ۱۸۳ تن رسید. در مقابل، تقاضا برای شمش و سکه طلا ۶۸ درصد افزایش یافت و به ۱۱۰ تن رسید که قوی‌ترین مجموع سه‌ماهه طی هفت سال گذشته است.

ضعیف‌تر بودن پول چین و نوسانات بازار در آغاز سال، همراه با خریدهای فرهنگی در طول سال نو چینی، به‌ویژه اقلامی با مضمون اژدها، به طور قابل‌توجهی تقاضای طلا را افزایش داد. افزایش قابل توجه قیمت طلا در ماه مارس باعث افزایش بیشتر علاقه سرمایه‌گذاران شد. این روند با خریدهای رسمی طلا توسط بانک چین تقویت شد که اعتماد سرمایه‌گذاران به طلا را از همه جوانب تقویت کرد.

فرصت طلایی

در ادامه سال ۲۰۲۴، انتظار می‌رود که حرکت بازار طلای چین، به دلیل بی‌ثباتی اقتصاد کلان و تغییرات استراتژیک در رفتار مصرف‌کننده ادامه یابد. با تنش‌های ژئوپلیتیک جهانی و عدم اطمینان اقتصادی، طلا احتمالاً به عنوان یک دارایی مطلوب در میان سرمایه‌گذارانی که به دنبال ثبات و امنیت هستند، باقی خواهد ماند.

با معاملات طلا کمی بالاتر از مرز ۲۳۰۰ دلار، بخشی از بازار همچنان معتقد است که احساسات بلندمدت صعودی این فلز پایدار است و قیمت‌های فعلی فرصتی عالی برای سرمایه‌گذاری هستند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا