اخبار بین الملل

موضع بانک مرکزی سوئد در مورد تأثیر یورو دیجیتال

بانک مرکزی سوئد: وجود یورو دیجیتال کرون سوئد را به طور کامل حذف نخواهد کرد.

 

Sveriges Riksbank در یادداشتی که روز سه‌شنبه منتشر شد، چندین مزیت یورو دیجیتال برای سوئد را برجسته کرد که شامل امکان سیستم پرداخت ایمن‌تر و رقابتی‌تر است.

این بانک خاطرنشان کرد که ممکن است تغییر کوچکی از سپرده‌های بانکی سنتی رخ دهد، در حالی که معتقد است سقف پیشنهادی، روی دارایی‌های فردی یورو دیجیتال تأثیر محدودی خواهد داشت. بانک خاطرنشان می‌شود که استفاده از یورو دیجیتال ممکن است محدود به کشورهای منطقه یورو نباشد.

اگرچه این پیشنهاد برای کشورهای منطقه یورو طراحی شده است، اما به اعضای خارج از منطقه یورو اجازه می‌دهد تا از طریق توافق با بانک مرکزی اروپا (ECB) به سیستم بپیوندند.

عوامل نهادی در انتخاب یورو دیجیتال به‌جای کرون

بانک مرکزی سوئد استدلال کرد که عوامل نهادی نمی‌توانند کرون را «جایگزین» کنند. به‌عنوان مثال، اشاره کرد که پرداخت‌های دولتی، با کرون سوئد انجام می‌شود و کرون به‌عنوان ارز اصلی کشور وجود دارد. بنابراین، تأکید کرد که سوئدی‌ها و مشاغل کرون را ترجیح می‌دهند.

افراد در سوئد می‌توانند از یورو دیجیتال استفاده کنند و مشاغل می‌توانند پرداخت‌های دیجیتال یورو را بپذیرند، اما باید آن‌ها را مستقیماً به یک حساب بانکی منتقل کنند. این بدان معناست که کسب و کارها در سوئد باید مانند همتایان خود در منطقه یورو فعالیت کنند.

یورو دیجیتال اتحادیه اروپا

بانک مرکزی اروپا (ECB) پروژه یورو دیجیتال را اواخر سال گذشته راه‌اندازی کرد و اکنون شاهد پیشرفت در این پروژه هستیم. این پروژه که با یک برنامه‌ریزی دو ساله آغاز شد، اهدافی مانند تعیین قوانین، انتخاب شرکای بخش خصوصی و آزمون و خطا دارد.

بر اساس این پیش‌نویس پیشنهادی اتحادیه اروپا، مزایای ارائه شده توسط یورو دیجیتال بسیار جذاب هستند. با این حال، خطرات احتمالی یورو دیجیتال را نباید نادیده گرفت.

به بانک مرکزی اروپا اخطار داده شده است که میزان سرمایه‌گذاری افراد در ارز دیجیتال را محدود کند. این محدودیت ممکن است بین ۳۰۰۰ تا ۴۰۰۰ یورو باشد.

e-Krona سوئد زیربنای یورو دیجیتال است

یک نقطه ضعف یورو دیجیتال، تهدید ثبات کرون سوئد است. تورم بالا می‌تواند باعث نوسانات قیمت شود که باعث بروز نگرانی در سوئد می‌شود. در این مورد، کسب‌وکارها ممکن است محصولات را به یورو قیمت‌گذاری کنند و مردم ممکن است ترجیح دهند بخشی از پول خود را به یورو نگه دارند که به‌عنوان ارز با ثبات‌تر تلقی می‌شود و در نهایت باعث تضعیف کرون شود.

علاوه بر این، تصمیم برای راه‌اندازی e-Krona سوئد یا کرون دیجیتال به توسعه یورو دیجیتال بستگی دارد.

استفاده از فناوری و مقررات توسعه‌یافته برای یورو دیجیتال می‌تواند هزینه و پیچیدگی راه‌اندازی e-krona را به میزان قابل توجهی کاهش دهد. در نهایت، استفاده همزمان از هر دو ارز دیجیتال می‌تواند منجر به روان‌تر شدن پرداخت‌های بین‌مرزی شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا