اخبار استخراجاخبار بیت کوین

پیچیدگی استخراج بیت کوین در مقابل خطرات سیستم متمرکز

بررسی پیچیدگی چشم‌انداز استخراج بیت کوین در سال ۲۰۲۴

 

از ژانویه ۲۰۲۳ دو استخر استخراج مهم در مجموع بیش از ۵۰ درصد از نرخ هش بیت کوین را تحت کنترل خود درآوردند که این موضوع باعث ایجاد «خطر تمرکز بیش از حد» می‌شود.

بازار بیت کوین در اواخر سه ماهه سوم خود رشد نرخ هش ثابتی نشان داد. این در حالی بود که بحث در مورد صندوق‌های ETF همچنان جریان داشت. این ارز دیجیتال محبوب اخیرا به نقطه عطف جدیدی رسیده است و از ۲۵۰ EH/s در ابتدای سال ۲۰۲۳ به بیش از ۴۰۰ EH/s در این ماه رسید.

دشواری استخراج بیت کوین نیز به هیچ عنوان باعث توقف رشد نرخ هش نشد و رکورد جدید ۵۷/۱۱ T را ثبت کرده است. در حالی که وضعیت قیمت هش بیت کوین همچنان چالش برانگیز است، گزارش جدید کوین متریکس (Coin Metrics) نشان می‌دهد که استخراج‌‍کنندگان بیت کوین همچنان به افزایش تعداد نرخ هش اجرایی ادامه می‌دهند. در واقع چشم‌انداز ماینینگ در سال ۲۰۲۴ شاهد پیچیدگی بیش‌تری خواهد بود.

پیچیدگی چشم‌انداز ماینینگ در سال ۲۰۲۴

با نزدیک شدن به رویداد بعدی هاوینگ بیت کوین، ماینرها در ایالات متحده تولید خود را افزایش می‌دهند. ماینرها به طور همزمان در حال مدیریت ناوگان‌های عظیم ماینینگ خود هستند چرا که طبق‌پیش‌بینی‌ها در انتظار کاهش چشم‌گیر جوایز بلوک در بهار سال ۲۰۲۴ هستند.

با توجه به داده‌ها، این روند به سمت بهره‌وری بیش‌تر در سراسر شبکه و داده‌ها حرکت می‌کند. به علاوه با توجه به آخرین ویرایش کوین متریک از وضعیت شبکه، شبکه بیت کوین با میانگین کارایی رو به بالا، همچنان در حال بهبود است.

در واقع ماینرهای آمریکایی دائماً در حال نصب ماشین‌آلات مدرن برای ماینینگ بیت کوین هستند و همین موضوع به افزایش مداوم کارایی شبکه کمک می‌کند.

به علاوه با عرضه پیش‌بینی شده Antimer S21، خطرات صنعت ماینینگ در سال آینده بیش‌تر نیز خواهد شد. سازنده Antimer S21، Bitmain، اعلام کرده است که S21 قرار است در سه ماهه اول و دوم سال ۲۰۲۴ عرضه شود.

طبق گزارش‌ها معرفی این ماشین صنعتی قدرتمند، چشم‌انداز آینده ماینینگ در سال ۲۰۲۴ را پیچیده‌تر می‌کند.

خطرات متمرکزسازی

در نگاه اول این روند بیت کوین چشم‌انداز صعودی را برای شبکه بیت کوین ترسیم می‌کند اما این «بلوغ» در صنعت ماینینگ پیامدهایی نیز به همراه دارد. شرکت‌های رمزارز گزارش داده‌اند که تمرکز نرخ در دستان چند استخر عظیم ماینینگ است و این موضوع یک نگرانی اصلی برای جامعه به حساب می‌آید.

بر اساس داده‌ها، Foundry و Antpool از ژانویه ۲۰۲۳ به طور کلی ۵۰ درصد از نرخ هش بیت کوین را کنترل می‌کنند و این تسلط بیش از حد باعث خطر تمرکز مضاعف می‌شود. اگرچه تسلط Foundry از اوج ۳۴ درصد در فوریه به ۲۹ درصد کاهش یافته است، Antpool دائما در حال پیشرفت است و سهم خود را ۵ درصد افزایش داده و اکنون به ۲۳ درصد رسیده است.

در همین حین، F2Pool به عنوان سومین استخر بزرگ ماینینگ با ۱۳ درصد سهم موج جدیدی از نگرانی‌ها را ایجاد کرده است. برخی معتقدند که استخرهای ماینینگ تاثیر زیادی روی تصفیه تراکنش‌ها دارند. در آخر، عدم وجود شفافیت در مورد سیاست‌ها و سیستم متمرکز باعث افزایش حس بی‌اعتمادی نسبت به استخرهای ماینینگ می‌شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا