آموزش

معرفی کامل ارز دیجیتال پیچیده فایل کوین

 فایل کوین Filecoin چیست؟ (FIL)

فایل کوین یک ارز رمزنگاری شده است که هدف آن تشویق یک شبکه جهانی از اپراتورهای رایانه برای ارائه خدمات اشتراک گذاری و ذخیره سازی فایل است.

بنیان‌گذاران پروژه ادعا می‌کنند که اگر افراد کافی آن را بپذیرند، می‌تواند سریع‌ترین و ارزان‌ترین راه برای ذخیره داده‌ها در اینترنت باشد. علاوه بر این، به یک مقام مرکزی متکی نیست، به این معنی که مبادله پرونده های آن نمی تواند توسط دولت ها یا سایر بازیگران سانسور شود.

این به این دلیل است که فایل کوین توسط ماینرهایی نگهداری می شود که قدرت محاسباتی را به ارائه محاسباتی که باعث کارکرد آن می شود اختصاص می دهند. ماینرهای فایل کوین برای در دسترس قرار دادن فضای ذخیره سازی در اختیار کاربران پول می گیرند. کاربران فایل کوین نیز باید به استخراج‌کنندگان برای ذخیره، بازیابی یا توزیع این داده‌ها پرداخت کنند.

شبکه فایل کوین بر روی پروتکل دیگری برای مدیریت فایل های غیرمتمرکز به نام سیستم فایل بین سیاره ای (IPFS) عمل می کند. این دو سیستم شباهت های زیادی دارند، اگرچه تفاوت اصلی این است که در حالی که IPFS برای استفاده رایگان است، هیچ درآمدی برای ماینرها ندارد. استفاده از فایل کوین هزینه دارد، اما می تواند درآمدزایی نیز داشته باشد.

با این حال، سرمایه‌گذاران و معامله‌گران باید توجه داشته باشند که فایل کوین تنها پروتکلی نیست که ادعا می‌کند یک سیستم ذخیره‌سازی غیرمتمرکز و اشتراک‌گذاری فایل را ارائه می‌کند که توسط ارزهای رمزنگاری شده تامین می‌شود.

پروتکل های رقیب شامل Storj و Siacoin هستند. استورج ادعا می کند که به ظرفیت شبکه بیش از 100 پتابایت رسیده است، در حالی که سیاکین ظرفیت شبکه 2 پتابایتی را تا سال 2020 گزارش می دهد.

چه کسی فایل کوین را ایجاد کرد؟

فایل کوین یک نرم افزار منبع باز است که توسط Protocol Labs ایجاد شده است، همان شرکتی که فناوری هایی مانند IPFS و Libp2p را با هدف جایگزینی پروتکل های اینترنتی موجود ایجاد کرده است.

به عنوان مثال، IPFS سیستمی است که می تواند جایگزین پروتکل فرامتن وب (hyper text) شود، که مشخص می کند آدرس های وب باید با پیشوند http:// شروع شوند.

Protocol Labs توسط Juan Benet تاسیس شد، که در حین تحصیل در رشته علوم کامپیوتر در استنفورد، یک توسعه دهنده بازی به نام Loki Studios را تأسیس کرد. این شرکت در سال 2013 توسط یاهو خریداری شد. بنت سپس در شتاب دهنده راه اندازی Y Combinator برای راه اندازی آزمایشگاه پروتکل شرکت کرد.

عرضه اولیه سکه فایل کوین که از آگوست تا سپتامبر 2017 اجرا شد، 257 میلیون دلار از گروهی از شرکت‌های سرمایه‌گذاری خطرپذیر مانند Sequoia Capital، Andreessen Horowitz و Union Square Ventures به دست آورد. ارائه فایل کوین بزرگترین در نوع خود در آن زمان بود.

نحوه عملکرد فایل کوین

فایل کوین کمی شبیه دراپ باکس است، اما از بلاک چین ها پشتیبانی می کند. کاربرانی که می خواهند برخی از داده ها را در شبکه فایل کوین ذخیره کنند، باید برای انجام این کار به ماینر پول بپردازند.

میزان پرداخت آنها توسط یک بازار آزاد تعیین می شود که در آن ماینرها برای ارائه کمترین قیمت برای ذخیره سازی با یکدیگر رقابت می کنند. فایل کوین ادعا می کند که این بازار “فوق رقابتی” خواهد بود و بنابراین ارزان تر از ذخیره سازی متمرکز داده مانند خدمات وب آمازون خواهد بود.

ماینرها نیز به نوبه خود انگیزه ای برای ارائه فضای ذخیره سازی دارند زیرا شانس دریافت پاداش از شبکه در قالب توکن های فایل کوین را دارند. هرچه فضای ذخیره بیشتری به شبکه ارائه دهند، شانس بیشتری برای دریافت پاداش دارند.

اما این پاداش ها رایگان نیستند. ماینرها باید چندین فرآیند محاسباتی فشرده (به نام اثبات) انجام دهند تا به شبکه ثابت کنند که داده‌هایی را که ادعا می‌کنند ذخیره می‌کنند ذخیره می‌کنند و این کار را به‌طور قابل اعتماد در یک دوره زمانی انجام می‌دهند.

اگر آنها این کار را با اطمینان انجام دهند و فضای ذخیره‌سازی کافی را فراهم کنند، می‌توانند بلوک‌های جدیدی در بلاک چین فایل کوین ایجاد کنند و پاداش شبکه و هزینه‌های تراکنش را دریافت کنند.

مکانیزم اثبات سهام و اثبات کار فایل کوین

بلاک چین ها بر مکانیزم هایی به نام اثبات تکیه می کنند تا اطمینان حاصل کنند که همه کاربران شبکه می توانند در مورد تراکنش های جدید به توافق برسند. به عنوان مثال، بلاک چین بیت کوین به اثبات کار متکی است، جایی که ماینر باید نشان دهد که تعداد زیادی محاسبات را انجام داده است تا حق اضافه کردن تراکنش های جدید به بلاک چین و ادعای بیت کوین تازه ضرب شده را داشته باشد.

فایل کوین از دو مدرک جدید برای تأیید اینکه ماینرها واقعاً داده‌هایی را که ادعا می‌کنند نگهداری می‌کنند ذخیره می‌کنند، استفاده می‌کند. Proof-of-Replication نشان می‌دهد که یک ماینر واقعاً تعداد کپی‌هایی از داده‌هایی را که ادعا می‌کند نگهداری می‌کند، ذخیره کرده است. Proof-of-Spacetime نشان می دهد که یک ماینر داده ها را در یک دوره زمانی توافق شده ذخیره کرده است.

با هم، این شواهد به کاربران اجازه می‌دهد اعتماد کنند که ماینرها واقعاً داده‌هایی را که ادعا می‌کنند نگهداری می‌کنند، نگهداری می‌کنند.

بازارهای ذخیره سازی فایل کوین

با استفاده از این فناوری‌ها، فایل کوین بازاری را برای ذخیره‌سازی دیسک ارائه می‌کند که در آن کاربرانی که مایل به ذخیره داده‌ها هستند می‌توانند برای ذخیره‌سازی موجود پیشنهاد شده توسط ماینرهایی که فضای دیسک را ارائه می‌کنند، پیشنهاد دهند.

استخراج‌کنندگانی که فضای دیسک را تامین می‌کنند نیز بر اساس قابلیت اطمینان آنها و همچنین قیمت‌های ذخیره‌سازی که ارائه می‌کنند مورد قضاوت قرار خواهند گرفت. بازار ذخیره سازی فایل کوین شبیه به یک بازار مالی خواهد بود، جایی که کاربران می توانند پیشنهاد دهند و درخواست کنند.

استخراج فایل کوین

به طور کلی، استخراج کنندگان فایل کوین کاربرانی هستند که فضای ذخیره سازی را ارائه می دهند. این بدان معنی است که هر کاربر می تواند یک هارد دیسک را وصل کند، نرم افزار Filecoin را اجرا کند و شروع به ارائه فضای دیسک در بازار ذخیره سازی کند. این ماینرها با نام Storage Miners شناخته می شوند.

اما یک دسته دیگر از ماینرهای فایل کوین وجود دارد که به عنوان ماینرها و خدمات بازیابی شناخته می شوند.

این ماینرها توسط کاربران برای بازیابی داده ها و انجام خدماتی که انتقال داده ها را سرعت می بخشد، پرداخت می کنند، مانند ذخیره سازی در حافظه پنهان یا شرکت به عنوان یک گره در یک شبکه تحویل محتوا.

دلایل ارزشمند بودن توکن فیل

فیل (FIL) ،توکن بومی شبکه فایل کوین (Filecoin) است. این بدان معناست که FIL برای پرداخت هزینه ذخیره سازی و بازیابی و هر تراکنش دیگر در شبکه استفاده می شود.

از آنجایی که فایل کوین بر مدارک ذخیره سازی و فضازمان متکی است، ادعا می کند که شبکه آن متشکل از ماینرهایی است که خدمات اساسی مفیدی ارائه می دهند، یعنی ذخیره سازی دیسک.

فایل کوین ادعا می کند که بازار ذخیره سازی آن قیمت های کمتری نسبت به قیمت های ارائه شده توسط رقبای متمرکز مانند خدمات وب آمازون ارائه می دهد.

اگر فایل کوین بتواند با موفقیت سرویس ذخیره سازی غیرمتمرکز را ارائه دهد که به راحتی توسط شرکت ها یا دولت ها دستکاری نمی شود، همچنین می تواند کاربران بیشتری را جذب کند، به خصوص اگر خدمات متمرکز شروع به از دست دادن اعتماد مشتریان خود کنند.

مانند بیت کوین، مقدار کل FIL که تا به حال ایجاد می شود نیز محدود است، در این مورد، به 2 میلیارد توکن.

اگر شبکه فایل کوین رشد کند و کاربران بیشتری با داده‌های خود به آن اعتماد کنند و استخراج‌کنندگان بیشتری فضای دیسک را تامین کنند، میزان تراکنش‌های مورد نیاز FIL باید افزایش یابد. قیمت FIL باید افزایش یابد زیرا مقدار FIL موجود محدود است.

 

منبع : https://www.kraken.com/en-us/learn/what-is-filecoin-fil

5 1 رای
امتیاز دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا