آموزشنوشته عمومی

ارز دیجیتال ایاس چیست؟

تاریخچه ارز دیجیتال ایاس

هدف از به وجد آمدن ایاس، ساخت شبکۀ‌ای با امکان پردازش میلیون‌ها تراکنش برثانیه بود. پروژه‌ای که دلایل زیادی برای جذابیت داشت. اول این که شبکه‌های محبوب پرداخت مانند اتریوم همچنان ظرفیت محدودی داشتند و از طرف دیگر کارمزد فعالیت در آن‌ها بسیار زیاد بود.

ایاس در ۲۶ ژوئن ۲۰۱۷ برنامۀ عرضه اولیه کوین ایاس را شروع کرد. این برنامه تا ۱ ژوئن ۲۰۱۸ ادامه داشت که میتوان گفت طولانی‌ترین برنامه عرضۀ اولیه بین ارزهای دیجیتال. هدف تیم ایاس این بود که همۀ علاقمندان به این ارز دیجیتال بتوانند قبل از شروع به کار ایاس، در شکل گیری پروژه سهم داشته باشند. نتیجه این شد که کوین ایاس با یک میلیارد دلار سرمایه اولیه پرقدرت وارد بازار ارزهای دیجیتال شد.

دنیل لارمیر و کمپانی بلاک (Block) بنیان‌گذار و سرمایه‌گذار اولیه ایاس هستند. لارمیر قبل از ایاس در پروژه‌های Bitshares و Steem حضوری موثر داشت. پروژه‌هایی که امروزه چندین میلیارد دلار ارزش دارند.

ایاس چیست

ایاس چیست؟

ایاس با هدف ایجاد یک بلاکچین تمرکززادیی شده به دنبال پروژه‌های DApps به وجود آمد. این بلاکچین قصد دارد که امکان انجام تراکنش‌های رایگان و سریع را فراهم سازد. به علاوه، امکان راه‌اندازی پروژه‌های قرارداد هوشمند نیز بر بستر این بلاکچین فراهم است و به کسانی که قصد دارند در پروژه‌های دیفای مشارکت کنند کمک می‌کند.

ایده‌آل پردازش چندین میلیون تراکنش برثانیه، یک مشکل بزرگ در بلاکچین‌ها را حل خواهد کرد. مشکلی که تا امروز مانع از آن بوده است که از رمزارزهای معتبر در پرداخت‌های روزمره استفاده شود. برای مثال اتریوم، محبوب‌ترین پروژه قرارداد هوشمند تا امروز، بین ۱۵ تا ۲۵ تراکنش بر ثانیه را می‌توانند پردازش کند.

ایاس چگونه کار می‌کند؟

 

ایاس که گاهی در بین توسعه دهندگان بلاکچین به قاتل اتریوم هم معروف است، در نظر دارد که ظرفیت پردازش میلیونی عرضه کند تا خود را به نیاز بازار جهانی نزدیک کند. ظرفیت پردازش اتریوم کیلومترها از این تقاضای جهانی فاصله دارد. اما تفاوت بین اتریوم و ایاس از کجا شروع میشود؟

اتریوم از الگوریتم اثبات کار برای فعالیت خود استفاده می‌کند. الگوریتمی که در حین داشتن اعتبار، کند، پرهزینه و پرضرر برای محیط زیست است. در مقابل، ایاس از الگوریتم اثبات سهام استفاده می‌کند. الگوریتمی که عمر آن نسبتا کوتاه بوده و البته ظرفیت زیادی در این مدت هم از خود نشان داده است.

الگوریتم اثبات سهام در ایاس: در این الگوریتم، برای انجام تراکنش به جای آن که لازم باشد اعضای شبکه انرژی و قدرت پردازش در اختیار شبکه قرار دهند، می‌توانند به اندازۀ دارایی خود در ادارۀ شبکه نقش ایفا کنند. برای در بهتر این موضوع مثال زیر را بخوانید:

فرض کنید برای تایید هر تراکنش، به ۲۰۰ تائیدیه از طرف شبکه نیاز وجود دارد.
سرمایه‌گذاران در بلاکچین، می‌توانند به هر تراکنش رای بدهند تا تایید شوند.
سهام‌دار هر چه میزان کوین بیشتری را دارا باشند، قدرت رای بیشتری دارد.
سهام‌داران در ازای مشارکت در تایید تراکنش‌ها از شبکه پاداش دریافت می‌کنند.
هر سهام‌داری از شبکه که رفتاری مخرب داشت، از گردونۀ تایید خارج شده و یک سهام‌دار دیگر وارد خواهد شد.
گردش سهام‌داران شبکه باعث می‌شود همه بتوانند در شبکه درآمد کسب کنند و تراکنش‌ها هم با کمک آن‌ها تایید خواهد شد.
این توضیح، یک چرخه ساده از الگوریتم اثبات سهام در شبکۀ ایاس است. به طور کلی در شبکه‌های بلاکچینی که از این الگوریتم استفاده می‌کنند، بالاتر رفتن تعداد سهام‌داران باعث تسریع در انجام تراکنش و همچنین کاهش کارمزد خواهد شد. در شبکه و کوین ایاس کارمزد تقریباً صفر و زمان لازم برای انجام هر تراکنش حدود ۳ ثانیه است.

ویژگی‌های اصلی بلاک چین ایاس

پشتیبانی از میلیون‌ها کاربر

شبکه‌های بلاک چینی در رقابت با پلتفرم‌های متمرکزی همچون فیسبوک، ای‌بی (eBay)، آمازون و اوبر (Uber)، نیازمند آن هستند که بتوانند ده‌ها میلیون کاربر روزانه را مدیریت کنند. در غیر این صورت، بلاک چین هیچ‌گاه به پذیرش گسترده نخواهد رسید. توسعه‌دهندگان ایاس معتقدند که این شبکه با استفاده از راهکارهای مقیاس‌پذیری، توانایی مدیریت میلیون‌ها کاربر روزانه را دارد.

استفاده رایگان

توسعه‌دهندگان ایاس هزینه‌های زیاد راه‌اندازی و استفاده از اپلیکیشن‌های بلاک چینی را مانعی جدی برای پذیرش گسترده این فناوری می‌دانند. شبکه EOS به‌منظور انعطاف‌پذیری بیشتر برای توسعه‌دهندگان Dappها و همچنین استفاده آسان‌تر کاربران نهایی، کارمزد تراکنش‌ها را به حداقل مقدار ممکن (صفر) کاهش داده است تا فقط برای پرداخت‌های مربوط به خدمات تعاملی بین افراد، نیاز به پرداخت توکن باشد.

ارتقای آسان و رفع ایرادات فنی

همه اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز برای انطباق با قابلیت‌ها و نیاز‌های جدید، نیازمند ارتقا هستند. علاوه بر این، هر نرم‌افزاری، هرچقدر هم که دقیق بررسی شده باشد، باز هم در معرض اشکال و باگ خواهد بود. به‌عنوان مثال می‌توانیم ماجرای هک تاریخی DAO را یاد‌آوری کنیم که در نهایت به انجام هاردفورک (ایجاد انشعاب) در شبکه اتریوم منجر شد.

بنابراین یک پلتفرم بلاک چینی قابل اطمینان، باید امکان ارتقای آسان برنامه‌ها را برای توسعه‌دهندگان فراهم سازد. همچنین باگ‌های یک برنامه نباید بر روی پلتفرم اصلی تأثیر بگذارد. با توجه به این که پلتفرم ایاس از مکانیسم اجماع DPOS استفاده می‌کند، در صورت خرابی یک برنامه، می‌توان حساب‌های مربوط به آن برنامه را فریز کرد تا سیستم اصلی با مشکل مواجه نشود.

عملکرد متوالی و مقیاس‌پذیری عمودی

برخی از برنامه‌ها و اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز مانند خدمات مبادله و صرافی، به‌خاطر وابستگی مراحل به ترتیب زمانی، نیازمند عملکرد متوالی هستند. به این معنی که پردازش‌ها باید یکی پس از دیگری و به‌‌صورت متوالی انجام شوند. سیستم‌عامل EOS.IO با استفاده از مقیاس‌پذیری عمودی (یعنی با اختصاص منابع پردازشی بیشتر به این نرم‌افزارها) عملکرد متوالی و سریع این برنامه‌ها را محقق می‌کند.

سرعت بالا و تأخیر اندک شبکه

برای آنکه تجربه کاربری افراد از پلتفرم‌های بلاک چینی مأیوس‌کننده نباشد، نیازمند یک حلقه بازخورد با تأخیری در حد چند ثانیه و کمتر از آن هستیم. تأخیر بیشتر، کاربران را ناامید کرده و باعث می‌شود که اپلیکیشن‌های بلاک چینی توانایی رقابت با نمونه‌های متمرکز را نداشته باشند. توسعه‌دهندگان EOS.IO مدعی هستند که این شبکه با استفاده از الگوریتم اجماع DPoS، می‌تواند تراکنش‌ها را در زمان تقریبی ۰.۲۵ ثانیه، با قطعیت ۹۹.۹ ٪ تأیید کند. همچنین با به‌کارگیری مکانیسم BFT (تحمل خطای بیزانس)، تراکنش‌ها تا ۱ ثانیه پس از ارسال، با قطعیت ۱۰۰ ٪ نهایی و کاملاً بازگشت‌ناپذیر خواهند شد.

ایاس چیست

مزایا و معایب ایاس

مزایا

ارز دیجیتال EOS یک بلاک‌چین راحت و ساده با کاربرد و کارایی بالا میباشد به همین دلیل توسعه دهندگان تمایل دارند با بهره‌گیری از ارز دیجیتال EOS برنامه‌های غیر‌متمرکز را دسته‌بندی کنند و هر فرد بسته به میزان دارایی خود بخشی از شبکه را از آن خود نماید. این ارز دیجیتال سرعت بالایی داشته و در صورت بروز هر گونه ایراد فنی خیلی راحت رفع خواهد شد.
تمام تراکنش‌های انجام شده در شبکه EOS رایگان بوده به همین دلیل این ارز دیجیتال توانسته محبوبیت فراوانی در تمام کاربران به دست آورد.
این بلاک‌چین با بهره گیری از روش‌های مقیاس‌پذیری توانایی پشتیبانی قوی از ده‌ها میلیون کاربر را دارا است. مکانیسم DPOS روی بلاک‌چین EOS در صورت بروز مشکل در هر برنامه مسدودسازی حسابها را به صورت خودکار انجام میدهد. بدین ترتیب می توان از ایجاد مشکل سیستم اصلی آن برنامه جلوگیری نمود.

معایب

ارز دیجیتال ایاس دارای مکانیسم اجماع DPOS است. این مکانیسم تنها قادر است در هر زمان ۲۱ تولید کننده بلاک را ایجاد نماید. در واقع کل شبکه این بلاک چین توسط سهام‌داران احاطه می‌شود. رقیب‌های قدرتمند همچون اتریوم در برابر ارز دیجیتال ایاس قرار گرفته‌اند. ارز دیجیتال ایاس برای پیروزی در رقابت باید همواره گام‌های بلندی در جهت توسعه پلتفرم بردارد.

تفاوت عمده بین Ethereum و EOS

اتریوم و ایاس دو مورد از برجسته ترین پروژه های بلاکچین میباشند. در حالی که اتریوم می خواهد محاسبات جهانی را غیر متمرکز کند ، هدف EOS اجرای سریع برنامه های غیر متمرکز و یا همان DApp هاست. برای دستیابی به این اهداف، هر پروتکل از الگوریتم های متفاوت خود استفاده می کند.

اتریوم توجه زیادی به تمرکز زدایی بر روی هسته خود دارد، این در حالی است که ایاس با حذف ویژگی های غیر متمرکز به سرعت آن بهبود می بخشد. بسته به هدف ، هر کدام از این پروژه ها موافقان و مخالفان خود را دارند. با مقایسه این دو سیستم عامل، EOS ممکن است جایگزین Ethereum به عنوان سیستم عامل قرارداد هوشمند شود . ارز دیجیتال EOS بسیاری از مسائل Ethereum مانند کارمزدهای معامله و مقیاس پذیری را بهبود بخشیده است اما به دلیل متمرکز بودن مدل، بحث برانگیز است.

اگر اتریوم بتواند الگوریتم اثبات سهام را اجرا کند ، EOS ممکن است قادر به ادامه این روند نباشد. با این حال اگر اتریوم نتواند هزینه های معامله را کمتر کند، EOS می تواند از اتریوم به عنوان یک سیستم عامل غیر متمرکز جلوتر رود.

ایاس چیست

لیست بهترین کیف پول های ایاس

 

کیف پول اختصاصی سیمپل‌ایاس (SimplEOS): این والت را شرکت EOS Rio به‌طور اختصاصی برای ارز ایاس ساخته است. با استفاده از این والت می‌توانید به تمام قابلیت‌های ارز ایاس دسترسی داشته باشید. این والت روی ویندوز قابل استفاده است. با استفاده از آن، علاوه بر ارسال و دریافت ارز، قابلیت‌های دیگری مانند سهام‌گذاری و رأی ‌دادن به تولیدکنندگان بلاک در اختیار کاربران قرار می‌گیرند.
کیف پول اختصاصی انکر (Anchor Wallet): این کیف پول هم مانند قبلی، یک والت متن باز است که قبلا با نام شرکت سازنده‌اش یعنی Greymass شناخته می‌شد. این کیف پول هم فقط روی دسکتاپ قابل استفاده بوده و به عنوان یک ویژگی کاربردی، می‌توان آن را به والت‌های سخت‌افزاری لجر نیز متصل کرد.
والت فیزیکی لجر نانو اس (Ledger Nano S): اگر به دنبال یک کیف پول سخت‌افزاری مطمئن برای نگهداری ارزهای خود (از جمله ارز ایاس) هستید، پیشنهاد می‌کنیم که والت لجر نانو اس را تهیه کنید. این والت می‌تواند از طریق درگاه USB به کامپیوتر یا موبایل وصل شود و امکان ارسال و دریافت ارزهای مختلف را فراهم سازد. نسخه دیگری از این والت با نام لجر نانو ایکس (Ledger Nano X) هم در بازار موجود میباشد که قیمت بالاتری دارد و امکانات بیشتری را ارائه می‌دهد.
والت فیزیکی ترزور مدل تی (Trezor Model T): با استفاده از والت فیزیکی ترزور مدل تی هم می‌توانید به ذخیره‌سازی ارز ایاس بپردازید. طرز کار این والت هم تا حدودی مشابه والت‌های شرکت لجر است. صفحه نمایش لمسی و رنگی که ترزور مدل تی دارد، کار کردن با این والت را برای کاربران ساده‌تر می‌کند.
والت نرم‌افزاری اکسودوس (Exodus): اکسودوس یکی از والت‌های معروفی است که تقریبا روی همه پلتفرم‌ها می‌توانید به آن دسترسی داشته باشید. این والت از رابط کاربری خوبی هم برخوردار است و به همین دلیل برای افراد تازه‌وارد، گزینه خوبی به حساب می‌آید.
والت نرم‌افزاری سیف پال (Safepal): این کیف پول که در سال 2020 راه‌اندازی شد، در مدت کوتاهی توانست به محبوبیت زیادی دست یابد. علاوه بر نسخه موبایل، یک نمونه سخت‌افزاری از این والت هم وجود دارد. سیف پال از طیف گسترده‌ای از ارزهای دیجیتال از جمله ایاس پشتیبانی می‌کند.

0 0 رای ها
امتیاز دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا