آموزشآموزش ترید و معامله

با اصطلاح JOMO در کریپتو آشنا شوید

اصطلاح JOMO چه کاربردی در ترید ارزهای دیجیتال دارد؟

اصطلاح JOMO در احساس رضایتی خلاصه می‌شود که پس از پیش‌بینی درستی که از وضعیت بازار داشتیم و الگوی درستی که مدنظر قرار دادیم، پیدا می‌کنیم؛ خصوصاً زمانی که موفق شده باشیم از یک معامله نادرست و ضررهای بالقوه آن جلوگیری کنیم.

اصطلاح JOMO به ویژه زمانی مورد استفاده قرار می‌گیرد که یک تریدر ارز دیجیتال از دنبال کردن جمعیت و احساسات آنها برای معاملات امتناع می‌کند.

درمقابل، اصطلاح FOMO، یا ترس از دست دادن را داریم که معمولاً در نتیجه دلهره و ترس از سود نکردن به وجود می‌آید.

 

اصطلاح JOMO چه کاربردی در ترید ارزهای دیجیتال دارد؟

در حوزه ترید ارزهای دیجیتال، حس JOMO ناشی از پیروی نکردن از احساسات عموم مردم در بازار است که اغلب کار اشتباهی به نظر می‌رسد، اما در نهایت از ضررهای احتمالی بزرگ جلوگیری می‌کند.

به عنوان مثال، تماس‌های صعودی مکرر در بازار بیت‌کوین در طول دوره صعودی سال‌های ۲۰۲۱ تا ۲۰۲۲ احتمالاً بسیاری از مردم را بر آن داشت تا در بالاترین سطح قیمت و به امید صعود بیشتر خرید کنند.

بسیاری از مفسران بازار، از جمله تحلیلگران جی پی مورگان (JPMorgan) در سال ۲۰۲۱ پیش‌بینی کردند که قیمت بیت کوین (BTC) تا پایان سال به ۱۰۰ هزار دلار خواهد رسید.

مدل انباشت به جریان (S2F) با توجه به میزان دقتی که در تحلیل اکثر چرخه‌های صعودی و نزولی بیت کوین نشان داده، استدلال صعودی را بیشتر تقویت کرد.

مدل انباشت به جریان یا Stock to Flow نسبتی است که رابطه میان عرضه کل و تولید سالانه یک دارایی مانند بیت کوین و طلا را اندازه می‌گیرد. 

با این حال، قیمت بیت کوین پس از رسیدن به ۶۹ هزار دلار در نوامبر ۲۰۲۱، از هدف موردنظر خود، یعنی ۱۰۰ هزار دلار، پایین‌تر آمد و در حال حاضر ۶۰ درصد کاهش یافته است.

چارت قیمت هفتگی جفت ارز BTC/USD
چارت قیمت هفتگی جفت ارز BTC/USD – منبع: TradingView

بنابراین، آن دسته از تریدرهای JOMO که در آن زمان در روند صعودی رمزارزهای خود را فروختند یا خریدی انجام ندادند، در صدر قرار گرفتند.

آنها سرمایه خود را برای زمانی حفظ کردند که بتوانند به دور از حس FOMO و در قیمت‌های پایین‌تر خرید انجام دهند؛ مثل ژوئن ۲۰۲۲ که آخرین باری بود که قیمت بیت کوین در پایین‌ترین سطح خود قرار گرفت.

 

JOMO پس از اوج قیمت بیت کوین

یکی از معدود تریدرهای JOMO که پیش‌بینی‌های بیش از حد خوش‌بینانه بیت کوین را در اواخر سال ۲۰۲۱ را رد کرد، مایکل گوگل (Michael Gogol) بود. او یک ماه قبل از رسیدن بیت کوین به اوج قیمت خود، خرید بیت‌کوین خود را کاهش داد و در ماه می ۲۰۲۲ از این تصمیم خود ابراز رضایت کرد.

از سوی دیگر، یکی از تریدرها اعتراف کرد که پس از اینکه بخاطر جو موجود پذیرفته بود که تورم در بازار وجود ندارد، در اکتبر ۲۰۲۱ بیت کوین را به قیمت ۶۰ هزار دلار خریداری کرد.

 

چگونه حس FOMO را به JOMO تبدیل کنیم؟ 

باید در نظر داشته باشیم که حس FOMO زمانی به وجود می‌آید که تصمیم داریم به سرعت به درآمد بالا برسیم.

اعتقاد بسیاری از تریدرهای ساده‌لوح بر این باورند که با سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال می‌توانند سرمایه خود را در عرض چند روز، چند هفته یا چند ماه دو یا سه برابر کنند.

ممکن است تریدرهای مبتلا به سندرم FOMO چندین بار در روز معاملات خود را باز کنند یا ببندند، بدون اینکه استراتژی مشخصی برای این اقدام خود داشته باشند.

ناگفته نماند که این معاملات پرخطر روی تریدرها نیز تأثیر می‌گذارد و حتی منجر به استرس و محرومیت از خواب می‌شود.

 

در اینجا چهار مرحله وجود دارد که یک تریدر می‌تواند بر اساس آنها سندرم یا حس FOMO را به حس JOMO تبدیل کند:

۱. تریدر باید یک طرح معاملاتی برای خود مشخص کند.

۲. تریدر باید یک ژورنال معاملاتی برای نظارت بر الگوهای معاملاتی خود داشته باشد.

۳. تریدر باید معاملات بالقوه را با استفاده از معیارهای متعدد، از جمله تحلیل فاندمنتال و تکنیکال تحلیل و بررسی کند.

۴. بهتر است که تریدر احساسات را نادیده بگیرید، برنامه خود را دنبال کند و بر اساس آن پیش برود.

 

5 1 رای
امتیاز دهی به مقاله

نوشته های مشابه

اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا