آموزشنوشته عمومی

ارز دیجیتال مینا MINA چیست؟ – معرفی پروتکل مینا

پروتکل مینا چیست؟

پروتکل Mina قصد دارد یک بلاک چین سبک وزن باشد که بدون در نظر گرفتن تعداد تراکنش‌هایی که به شبکه متعهد شده‌اند، تنها 22 کیلوبایت اندازه ثابتی داشته باشد. این اندازه باید به هر کسی اجازه دهد تا یک گره را راه اندازی کند و به ایمن کردن شبکه آن بدون نیاز به سخت افزار کامپیوتری پیچیده کمک کند.

مینا قصد دارد با کوچکتر کردن کل بلاک چین نسبت به بسیاری از تصاویر روی گوشی شما، بر مشکلات اندازه بلاک چین غلبه کند که با رشد پروژه های دیگر آزار دهنده بوده است. ارز دیجیتال بومی پروتکل Mina با نام MINA، برای تسهیل تراکنش‌های شبکه و توزیع هزینه‌ها بین کاربران استفاده می‌شود.

همانطور که فناوری بلاک چین محبوبیت پیدا کرده است، تعداد تراکنش های ذخیره شده در اکثر پلتفرم ها به میزان قابل توجهی افزایش یافته است. به عنوان مثال، بلاک چین اتریوم در ماه آوریل 2016 کمی بیش از 5 گیگابایت بود، اما تا آوریل 2021 به بیش از 220 گیگابایت افزایش یافت. در طول این پنج سال، میلیون ها تراکنش به بلاک چین پخش شد.

از آنجایی که بلاک چین ها دفتر کل غیرمتمرکز تراکنش های تاریخی هستند، اجرای یک گره (که کل تاریخچه بلاک چین را ذخیره می کند) به قدرت محاسباتی و انرژی بیشتری با رشد بلاک چین نیاز دارد. این امر اغلب مشارکت کاربران عادی در نگهداری بلاک چین را دشوارتر کرده است. بسیاری احساس می‌کنند که این امر زنجیره بلوکی را به روی ریسک متمرکزسازی باز می‌کند، زیرا کسانی که بیشترین قدرت محاسباتی را دارند در مدیریت زنجیره های بزرگ تر کارآمدتر هستند.

در پاسخ به این موضوع، توسعه‌دهندگان Mina از یک تکنیک رمزنگاری به نام zk-SNARKS برای ایجاد یک بلاک چین مبتنی بر پرداخت استفاده کردند که نیازی به ثبت رکورد کامل تراکنش‌های تاریخی از هر گره ندارد. این امر به طور موثر نیازمندی های محاسباتی مورد نیاز برای پشتیبانی از یک شبکه بلاک چین کامل را کاهش می دهد. به همین دلیل است که اگر کاربران بیشتری بتوانند گره‌ها را اجرا کنند و تراکنش‌ها را تأیید کنند، گره‌های بیشتری ایجاد می‌شود که از شبکه در غیرمتمرکزتر شدن و امن‌تر شدن پشتیبانی می‌کند.

چه کسی پروتکل مینا را ایجاد کرد؟

پروتکل Mina توسط تیم آزمایشگاه O(1) ایجاد شد که توسط Evan Shapiro و Izaak Meckler در سال 2017 تأسیس شد و هدف آن استفاده از محاسبات رمزنگاری به عنوان راهی برای کنترل زندگی دیجیتالی به مردم است.

پس از چهار سال ساخت و آزمایش پلتفرم خود، تیم آزمایشگاه O(1) شبکه اصلی Mina را در 23 مارس 2021 راه اندازی کرد.

بنیاد مینا میزبان فروش نمادهای اجتماعی در آوریل 2021 بود که 18.75 میلیون دلار برای این پروژه جمع آوری کرد. در حرکت رو به جلو، بنیاد مینا بر کمک هزینه های توسعه دهندگان جامعه نظارت خواهد کرد و دارایی های شبکه مینا را حفظ خواهد کرد.

پروتکل Mina چگونه کار می کند؟

کلید پروتکل Mina، ادغام zk-SNARK است که مخفف zero-knowledge succinct non-interactive arguments of knowledge «برهان‌های مختصر و غیر تعاملی دانش با دانش صفر» است. این یک مفهوم محاسباتی است که برای اولین بار توسط استاد MIT و بنیانگذار Algorand، Silvio Micali توسعه یافت و به کاربران اجازه می‌دهد بدون افشای آن داده‌ها، تأیید کنند که داده‌های خاصی دارند. یکی دیگر از ارزهای رمزنگاری شده محبوب که از zk-SNARK استفاده می کند، Zcash است.

در مورد Mina، این بدان معناست که شبکه مجبور نیست با هر بلوکی که ایجاد می‌شود، تراکنش را تأیید کند. در عوض، زنجیره بلوکی با یک اثبات رمزنگاری به راحتی قابل تأیید (zk-SNARK) نشان داده می شود. این اثبات بسیار کوچکتر از سایر بلاک چین ها است و به جای آخرین بلوک، وضعیت کل زنجیره را نشان می دهد.

همراه با مکانیزم اجماع اثبات سهام، مینا ادعا می کند که اجرای zk-SNARK ها منابع مورد نیاز برای پردازش و ثبت تراکنش ها را به میزان قابل توجهی کاهش می دهد.

برای ارسال و دریافت تراکنش ها در شبکه مینا، هر یک از شرکت کنندگان ملزم به اجرای یک گره هستند. علاوه بر این، پروتکل Mina برای اجرای موثر به دو گره تخصصی در شبکه نیاز دارد:

تولیدکنندگان بلاک انتخاب می‌کنند که کدام تراکنش‌ها را در بلوک بعدی بگنجانند و پاداش آن بلوک را برنده می‌شوند. به این ترتیب، آنها مانند «ماینرها» یا «تأیید کننده‌های» سایر بلاک چین‌ها هستند.
کارگران Snark قدرت محاسباتی را برای کمک به فشرده سازی داده های شبکه و تولید اثبات تراکنش ها اختصاص می دهند. سپس تولیدکنندگان بلوک می‌توانند برای این مدارک پیشنهاد بدهند، که برای کارگران اسنارک در MINA حقوق می‌گیرند.

چرا MINA ارزش دارد؟

MINA توکنی است که توسط پروتکل Mina برای اجرای تراکنش های شبکه استفاده می شود. کاربران می توانند MINA را مانند هر ارز دیجیتال دیگری مبادله کنند، یا انتخاب کنند که MINA خود را به اشتراک بگذارند تا در حین ایمن سازی شبکه، پاداشی کسب کنند. MINA همچنین به عنوان وسیله پرداخت پروتکل MINA عمل می‌کند و تولیدکنندگان بلوک را تشویق می‌کند تا بلاک‌هایی ایجاد کنند و به کارگرانی که اعتبار تراکنش را ثابت می‌کنند پاداش می‌دهد.

توکن MINA همچنین برای تعامل با “Snapps” استفاده می شود که برنامه های غیرمتمرکز (dApps) ساخته شده بر روی پروتکل Mina هستند. برای مثال، تلر، یکی از اولین اسنپ‌ها، یک پلتفرم ریسک اعتباری است که به کاربران کمک می‌کند بدون به اشتراک گذاشتن داده‌های خصوصی‌شان ثابت کنند که امتیازات اعتباری‌شان بالاتر از آستانه‌های مشخصی است (که برای خدمات مالی سنتی مانند وام‌ها ضروری است).

عرضه اولیه MINA یک میلیارد توکن بود. عرضه کل در طول زمان افزایش خواهد یافت، اما قرار است تورم در پنج سال اول از 12 درصد به 7 درصد کاهش یابد. کاهش بیشتر نرخ تورم تابع حاکمیت پروتکل مینا خواهد بود.

چرا از MINA استفاده کنیم؟

کاربران ممکن است ارزشی در هدف Mina Protocol برای حل یک مشکل عمده ای که با بسیاری از راه حل های بلاک چین دیگر روبرو هستند، بیابند. هدف مینا با کوچک کردن زنجیره بلوکی خود تا حد امکان، تضمین امنیت عمیق‌تر و تمرکززدایی بیشتر با ایجاد دسترسی بیشتر برای عموم مردم برای اجرای یک گره است.

علاوه بر این، اگر Snapps به طور گسترده در جامعه بلاک چین مورد پذیرش قرار گیرد، توکن MINA می تواند سودمندی و ارزش بیشتری داشته باشد.

سرمایه‌گذاران ممکن است بخواهند MINA را خریداری کرده و به مجموعه خود اضافه کنند، در صورتی که معتقدند بلاک‌چین‌های سبک وزن می‌توانند به‌طور گسترده‌تر مورد استفاده قرار گیرند و بسیاری از چالش‌هایی را که سایر بلاک‌چین‌ها با آن‌ها روبه‌رو هستند، حل کنند.

5 1 رای
امتیاز دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا