آموزش

هرآنچه باید درباره پولکادات و رمزارز DOT بدانیم

پولکادات چیست؟

پولکادات نسل نوینی از شبکه بلاک چین است که بلاک چین های متعدد را به یک شبکه وصل می کند. در این شبکه انتقال داده میان بلاک چین های مختلف امکان پذیر بوده و همچنین می تواند از چند زنجیره توسط شبکه پشتیبانی کند. شبکه پولکادات با هدف رفع مشکل ارتباط کند و آهسته میان بلاک چین های عمومی و خصوصی طراحی شده است و تسهیل کننده نسل بعدی وب (Web3) می باشد که می تواند پس از شکستن انحصار اینترنت، آن را در اختیار کاربران قرار دهد. تمرکز این پروتکل بر روی انتقال ارزهای دیجیتال، حفظ ارتباطات و امنیت مشترک بلاک چین ها می باشد. بلاک چین ها پس از متحد شدن در پروتکل پولکادات، می توانند با یکدیگر به صورت موازی کار کنند. همچنین این یکپارچگی بین بلاک چین ها، باعث ترکیب نقاط قوت بلاک چین های مختلف با یکدیگر و کاهش نقاط ضعف آنها می شود.

 

تاریخچه و بنیانگذار پولکادات

مدیر پروژه پولکادات، گاین وود (Gavin wood) در سال  2014 شبکه پولکادات را راه اندازی کرد. او در ابتدا به عنوان یکی از بنیانگذاران اتریوم، با ویتالیک بوترین (مدیرعامل اتریوم) به توسعه اتریوم پرداخت. گاین وود مخترع زبان برنامه نویسی Solidity و منتشر کننده یلو پیپر ماشین مجازی اتریوم نیز می باشد. او شبکه پولکادات را همراه با بنیاد Web3 تاسیس کرده است. گاین وود از پروژه اتریوم در سال 2016 جدا شد و تمرکز خود را فقط معطوف به شبکه پولکادات کرد. او در سال 2017 پولکادات را با همکاری رابرت هابرمایر و پیتر چاپان، وارد بازار ارزهای دیجیتال کرد. این ارز دیجیتال پس از گذراندن دوران بحرانی که هکرها برای این شبکه ایجاد کردند، سرانجام توانست در سال 2018 با ارتقا و بهبود اکوسیستم و همچنین کمک های مالی Web3 به مسیر پیشرفت خود ادامه داد و در سال 2020 ایده انتقال حساب را به شبکه ی خود اضافه کرد.

 

پولکادات چیست

معرفی ساختار پولکادات

در حالی که اکثر ارزهای دیجیتال برای حل برخی از مشکلات دنیای واقعی با استفاده از فناوری بلاک چین ایجاد شده‌اند ، پولکادات برای حل مسائل و مشکلات خود بلاک چین به وجود آمده است. بر اساس وب‌سایت رسمی این پروژه، پولکادات “یک تکنولوژی چند زنجیره‌ای و شبکه‌ای” است. به عبارت دیگر، پولکادات یک بلاک چین است که بلاک چین‌های متفاوت زیادی را به یکدیگر متصل می‌کند. این برنامه برای از بین بردن برخی از مشکلات عمده‌ای طراحی شده، که منجر به کاهش کاربرد شبکه‌های بلاک چینی برای استفاده در دنیای واقعی شده‌اند. دو مورد از این مشکلات عبارت‌اند از:

 

مقیاس پذیری (Scalability): به بیان ساده، فناوری بلاک چین به شکلی که امروزه وجود دارد، قادر نیست تعداد تراکنش‌هایی را که در جهان غیرمتمرکز پیش‌بینی شده‌اند، به طور کامل اجرا کند. در واقع، شبکه‌های بلاک چینی توانایی پردازش تعداد محدودی تراکنش در ثانیه را دارا هستند.

 

انزوا (Isolation): شبکه‌های بلاک چین فعلی به سبب عدم امکان تعامل بین آن‌ها، قادر به برقراری ارتباط با یکدیگر نیستند. این مشکل سبب شده که اکنون شبکه‌های بلاک چینی در انزوا باشند.

 

سه اصطلاحی که اکثراً در لایت پیپر (Light Paper) پولکادات مورد استفاده قرار گرفته‌اند، عبارت‌اند از:

ریلِی چین (Relay Chain): شبکه اصلی پولکادات میباشد که تمام بلاک چین‌های جداگانه به آن متصل می‌شوند.

پاراچین (Parachain): که مخفف عبارت “زنجیره‌های موازی” (Parallelized Chains) است، بلاک چین‌های تک زنجیره‌ای را به صورت موازی و از طریق شبکه Polkadot اجرا می‌کند.

بریج چین (Bridge Chain): این زنجیره، برای اتصال زنجیرهایی طراحی شده است که از پروتکل‌های گاورننس (Governance) یا همان نظر دهی پولکادات استفاده نمی‌کنند.

از آنجایی که ریلی چین به منظور حل مشکل قابلیت تعامل بین بلاک چین‌های مختلف توسعه یافته است، با کمک ویژگی قراردادهای هوشمند آن، اجرای صحیح تمام تراکنش‌ها و تعاملات میان زنجیره‌های جداگانه تضمین می‌شود. پاراچین نیز می‌تواند با استفاده از پردازش تراکنش‌ها به صورت موازی، مشکل مقیاس پذیری را حل کند.

 

نقش ارز دیجیتال دات DOT در شبکه پولکادات

 

شبکه پولکادات دارای یک ارز دیجیتال می باشد که شما می توانید آن رمز ارز را خرید و فروش کنید. ارز دیجیتال دات یا DOT که برای شبکه پولکادات می باشد، سه هدف اصلی ارائه می دهد که در ادامه به برسی آن ها میپردازیم.

 

پرداخت:

زمانی که شما در شبکه پوکادات فعالیت داشته باشید، شبکه به شما به عنوان پاداش ارز دیجیتال دات DOT پرداخت می کند. همچنین اگر شما نگهدارنده این ارز دیجیتال نیز باشید، باز هم این پاداش را دریافت خواهید کرد. همانگونه که می دانید شبکه پولکادات اقدام به ارائه ده میلیون توکن دات (DOT) کرده است. در عرضه اولیه مقداری از این توکن ها فروخته شد و باقی آن ها نیز برای موارد دیگر اختصاص داده شده است.

 

حاکمیت:

افرادی که بر روی ارز دیجیتال دات DOT سرمایه گذاری می کنند، به صورت کامل می توانند بر روی این پروتکل ( پروتکل پولکادات ) نظارت داشته باشند. امتیازاتی که در این شبکه در نظر گرفته شده است، معمولا مختص به افرادی است که دارنده ارز دیجیتال دات یا DOT هستند. این اشتباه را نکنید که امتیازاتی که در نظر گرفته شده است به صورت رسمی به دارندگان واگذار نمی شود بلکه به گفته مدیران شبکه پولکادات، این افراد به دلیل سرمایه گذاری بر روی توکن ها، در روند تصمیم گیری ها تا حدودی مشارکت می کنند.

 

عملیات:

سرمایه گذاران بلند مدت ارز دیجیتال دات یا DOT برای تضعیف حمله های احتمالی باید با رعایت امنیت و تمام موارد امنیتی، مشارکت فعالی داشته باشند همچنین دارندگان ارز دیجیتال دات DOT آمیختگی اجماع شبکه پولکادات را تسهیل می کنند.

پولکادات چیست

ویژگی های ارز دیجتال پولکادات

1.بهبود مقیاس پذیری : ارز دیجیتال Polkadot در واقع می تواند بسیاری از معاملات را در چندین زنجیره به صورت موازی پردازش کند . این قدرت پردازش باعث بهبود مقیاس پذیری می شود .

 

  1. انعطاف پذیری شبکه بدون نیاز به فورک : این شبکه بسیار انعطاف پذیر و سازگار است و می توان به منظور پیاده سازی ویژگی های جدید یا رفع اشکالات این ارز دیجیتال را به صورت خودکار و بدون نیاز به فورک ایجاد کرد .

 

3.وجود سیستم کاربر محور : این ارز دیجیتال دارای یک سیستم کاربر محور است که به امنیت آن کمک می کند و سازمان های مختلف می توانند بر اساس نیازهای خود و شرایط موجود ، پولکادات را سفارش دهند .

 

نحوه خرید ارز دیجیتال پولکادات

بهترین راه برای خرید پولکادات این است که به یک سایت صرافی ارز دیجیتال مراجعه کنید. اگر ساکن ایران هستید برای خرید دات می‌توانید از یکی از دو روش زیر استفاده کنید:

خرید مستقیم از سایت‌های ایرانی با ریال و کارت بانکی

خرید سایر رمز ارزها مانند بیت کوین یا تتر از سایت‌های ایرانی با کارت بانکی و ریال و تبدیل آن‌ها به رمز ارز پولکادات در صرافی‌های خارجی مانند بایننس

اگر قصد خرید مستقیم پولکادات از سایت‌های ایرانی دارید، می‌توانید به راحتی با جستجو ساده در گوگل آن‌ها را پیدا کرده و پس از طی مراحل ثبت نام و احراز هویت به طور مستقیم با کارت بانکی خود اقدام به خرید کنید.

 

 

کیف پول های مناسب برای پولکادات

1.کیف پول Trust : این کیف پول به طور رسمی توسط یکی از پلتفرم های تجاری بایننس پشتیبانی می شود .

2.کیف پول Cobo : از اولین کیف پول های ارز دیجیتال به شمار می رود که شما می توانید با خیال راحت ارزهایی خود را در آن ذخیره نمایید و به انجام معاملات بپردازید .

3.کیف پول Polka : این کیف پول از چندین کوین پشتیبانی می کند و یکی از این کوین ها Polkadot می باشد . این کیف پول توانسته است با استفاده از نمودارهای رنگی توجه کاربران را به خود جلب کند .

4.کیف پول Guarda : اگر به دنبال استفاده از بهترین کیف پول هستید که بتوانید ارز DOT یا هر ارز دیگر را در آن ذخیره نمایید ، این کیف پول بهترین گزینه است .

5.کیف پول Parity Signer: این کیف پول به صورت آفلاین اقدام به ذخیره سازی ارز دیجیتال خود می کند . این کیف پول در دو نسخه IOS و Android موجود می باشد . همانطور که گفتیم این کیف پول آفلاین است یعنی شما می توانید بدون هیچگونه اتصال به هر شبکه ای معاملات خود را انجام دهید .

6.کیف پول Math : این کیف پول ارزهای دیجیتال به شما این امکان را می دهد تا توکن هایی همچون Cosmos ، ETH ، BTC و … را در آن ذخیره نمایید. این کیف پول نیز برای هر دو سیستم عامل اندروید و IOS در دسترس است و حتی شما می توانید از آن به عنوان یک کیف پول تحت وب استفاده کنید .

7.کیف پول Lunie : این کیف پول بسیار شبیه به کیف پول Polka می باشد . این کیف پول در نسخه ی بتا برای تلفن همراه در دسترس است و به عنوان کیف پول وب نیز استفاده می شود .

 

پولکادات چیست

پولکادات در یک نگاه

نام ارز دیجیتال: پولکادات polkadot (چاقوی سوئیسی)

نماد ارز دیجـــیتال : DOT

توکن بومی شبکه : DOT به عنوان سوخت گس شبکه

بنیان گـــــذاران : دکتر گوین وود (Gavin Wood)، پیتر چابن (Peter Czaban) و رابرت هابرمایر (Robert Habermeier)

هدف پولکادات : حاکمیت بر روی شبکه و سهام با سرعت بالا و امنیت عالی ، پلتفرم قرارداد هوشمند blockchain-agnostic ، عرضه خدمات بستر بلاکچین ، خدمات اوراکل

کاربـــــــرد : دادوستد امن و سریع ، خدمات به توکن های بستر پولکادات و اوراکل و دیفای DeFi

برنامه توسعه : مولتی چین کردن پلتفرم (قابلیت مبادلات بین بلاکچینی) و تبدیل‌شدن به اینترنتِ بلاک چین‌ها

برنامه توکن سوزی : دوره ای از محل کارمزدها

تاریخ معرفی : اوت ۲۰۲۰

کشـور مبداء : سوئیس

حداکثر عرضه ارز : محدودیتی اعلام نشده است

کوین در گردش : ۹۸۷,۵۷۹,۳۱۴ واحد

پروتکل بلاکچین : بر روی شبکه ی مجزای خود فعالیت می کند و از روش Nominated Proof-of-Stake یا «اثبات سهام نامزدشده» استفاده میکند از جهاتی شبیه به روش اثبات سهام نمایندگی شده (DPoS) است

الگوریتم اجمـاع : نوعی از اثبات سهام + اثبات کار با نام الگوریتم اجماع ترکیبی «گرندپا/بیب» (GRANDPA/BABE)

رده تکنولوژی بلاکچین : نسل سوم

زمان تراکنش : ۳ ثانیه

تعداد تراکنش در هر ثانیه : ۱,۰۰۰ تراکنش در ثانیه با کارمزدی نزدیک به صفر بوده که با آخرین آپدیت به تعداد ۱٬۰۰۰٬۰۰۰ تراکنش در ثانیه رسیده است

مقیاس پذیری : درجه عالی

قابلیت استخراج : ندارد

روش استخــراج : ندارد

قابلیت استیک : دارد و پاداش اثبات سهام پولکادات چیزی بین ۵ تا ۲۰ درصد در سال است و مدت حداقل ۲۸ روز اعلام شده

حامیان:

«بنیاد وب۳» Web3.0 Foundation

پریتی تکنالجیز

شرکت KR1

کمپانی توسعه دارایی‌های دیجیتال راک‌ایکس (RockX)

 

0 0 رای ها
امتیاز دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا