آموزش استیکینگ

چگونه در بلاک چین کاردانو (ADA) استیک کنیم؟

نحوه استیکینگ و کسب درآمد غیرفعال از کادانو (ADA) در کوین بیس، بایننس، eToro و Yoroi

 

استیکینگ در کادانو چیست؟

کاربران کاردانو می‌توانند با واگذار کردن رمزارزهای خود به استخرهای استیکینگ (staking pools) کاردانو از طریق صرافی‌های معتبر، پاداش دریافت کنند.

کاردانو در سال 2015 توسط چارلز هاسکینسون، یکی از بنیانگذاران اتریوم، تأسیس شد. کاردانو یک بلاک چین اثبات سهام (PoS) است که به دلیل فناوری برتر و سطح بالای امنیت و پایداری، اغلب به عنوان «قاتل اتریوم» شناخته می‌شود.

همانند اتریوم، کاردانو به کاربران اجازه می‌دهد تا رمزارز بومی خود یعنی ADA را استیک کنند. برای به دست آوردن پاداش از استیکینگ، کاردانو به افراد این امکان را می‌دهد که از طریق استخرهای استیک، توکن های خود را با توکن سایر کاربران ترکیب کرده و استیک کنند یا اینکه استخر سهام خود را اجرا کنند.

استخرهای استیکینگ اغلب توسط افرادی با تجربه فنی و سخت افزاری مناسب برای سپرده گذاری موثر در شبکه کاردانو اداره می‌شوند، اگرچه هر شخصی می‌تواند استخر استیک خود را راه‌اندازی کرده و اپراتور استخر خود شود. کاربران همچنین استقلال کاملی برای تصمیم‌گیری برای پیوستن به استخر دارند و می‌توانند هر کدام را بر اساس اندازه استخر، زمان آپلود و عملکرد گذشته ارزیابی کنند.

کاردانو دوره‌های زمانی را به قسمت‌های کوچک‌ترین به نام ایپاک‌ها (epochs) تقسیم‌بندی می‌کند، نوعی واحد زمانی که برای تعیین زمان وقوع رویدادها در شبکه استفاده می‌شود، مانند اعتبارسنجی تراکنش‌ها.

در کاردانو، هر ایپاک از 432000 اسلات (slot) تشکیل شده است که واحدهای زمان کوچکتری هستند که به فواصل یک ثانیه‌ای تقسیم می‌شوند. یک ایپاک در کاردانو تقریباً پنج روز طول می‌کشد. پس از پایان هر دوره، یک اسنپ شات یا عکس فوری، توزیع توکن‌های استیک شده ADA را ثبت می‌کند. از این اسنپ شات برای محاسبه پاداش‌هایی که هر سپرده‌گذار باید دریافت کند استفاده می‌شود.

کاربرانی که می‌خواهند در فرآیند استیک کردن شرکت کنند، از طریق واگذاری (delegation) در استخرها مشارکت کنن. این باعث می‌شود بتوانید کوین‌های خود را در یک استخر از استیک خارج کرده و در استخر دیگری استیک کنید، البته مشروط به اینکه قبل از جابجایی دارایی‌های خود منتظر بمانید تا ایپاک فعلی بگذرد.

 

مراحل استیک کردن کاردانو (ADA)

راه‌های مختلفی برای استیک کردن ADA وجود دارد که در پایین آنها را بررسی می‌کنیم.

 

استیک کردن از طریق صرافی‌ها

در پایین راهنمای گام به گام نحوه استیک کردن کاردانو از طریق صرافی آورده شده است.

 

یک صرافی معتبر ارز دیجیتال پیدا کنید

اولین قدم این است که یک صرافی ارز دیجیتال پیدا کنید که از معاملات و استیکینگ ADA پشتیبانی می‌کند، مانند Binance و Coinbase. گزینه‌های دیگری نیز برای استیک کردن ADA وجود دارد که در ادامه با جزئیات بیشتر مورد بحث قرار خواهد گرفت.

پس از ایجاد یک حساب کاربری با یک صرافی ارز دیجیتال، کاربران باید توکن‌های ADA را در کیف پول صرافی خود واریز کنند. این کار را می‌توان با خرید مستقیم کوین‌های کاردانو از صرافی یا انتقال کوین‌های ADA موجود به کیف پول صرافی انجام داد.

 

گزینه staking (استیک کردن) را انتخاب کنید

مرحله بعدی رفتن به صفحه «Staking» در پلتفرم صرافی و انتخاب رمزارز «Cardano» است. بیشتر پلتفرم‌ها گزینه‌ای را برای انتخاب مدت زمان استیکینگ ارائه می‌کنند، که تعیین کننده مدت زمان قفل شدن دارایی‌های فرد است.

پس از انتخاب مدت زمان استیک، کاربران باید تصمیم بگیرند که چه مقدار ADA را می‌خواهند به استیک بگذارند. صرافی‌ها معمولاً کارمزد اندکی را برای خدمات استیکینگ دریافت می کنند، بنابراین باید هنگام تصمیم گیری در مورد مبلغ استیک شده، این مورد را در نظر بگیرند.

 

تحقیق در مورد استخرها

پس از انتخاب مدت زمان استیک و مقدار رمزارزی که می‌خواهید استیک کنید، نوبت به تحقیق در مورد استخرهای استیک می‌رسد. صرافی‌هایی که خدمات استیکینگ ارائه می‌دهند معمولاً استخرهای پیشنهادی را لیست می‌کنند که کاربران می‌توانند از بین آنها انتخاب کنند. استخرهای استیک معمولاً بر اساس اطلاعات کلیدی مانند تعداد کل بلوک‌های تولید شده، عملکرد کلی در تولید بلوک، بازده مورد انتظار از سرمایه گذاری و موارد دیگر رتبه‌بندی می شوند.

در حالی که بهترین استخرها بر اساس این شاخص‌ها معمولاً در بالاترین رتبه‌بندی قرار می‌گیرند، کاربران همچنین می‌توانند بر اساس معیارهای خود استخری را انتخاب کنند. قبل از انتخاب یک استخر برای عضویت، ارزیابی عواملی مانند اندازه استخر، زمان آماده‌سازی، نقدینگی و نتایج گذشته ضروری است. بسته به پلتفرم استخر، کاربران می‌توانند جزئیات مهم مربوط به هر استخر را مشاهده کنند، مانند:

 • بازده ADA استیک شده یا نرخ بهره،
 • هزینه عضویت (تقسیم شده به درصد مالیات و نرخ ثابت)،
 • اندازه استخر از نظر مقدار ADA در آن و ظرفیت آن،
 • مقدار پولی که اپراتورهای استخر، واگذار کرده‌اند،
 • تعداد بلوک‌هایی که در تاریخ استخر مینت شده است.

برخی از کاربران همچنین ممکن است هنگام انتخاب استخرها مناسب خود، فاکتورهای خارجی را نیز در نظر بگیرند، مانند اینکه تا چه حد یک استخر در راستای علایق شخصی کاربران کار می‌کنند. این موارد شامل بررسی اینکه آیا یک استخر توسط یک سازمان غیردولتی اداره می شود یا با انرژی سبز کار می کند و مواردی از این دسته است.

 

توکن‌های ADA خود را واگذار کنید

پس از یافتن یک استخر مناسب، کاربران می‌توانند توکن‌های ADA خود را به استخر انتخابی واگذار کنند. این کار با وارد کردن گذرواژه به کیف پول شخصی و کلیک روی «Delegate» انجام می‌شود. پس از تکمیل این مرحله، دارایی‌های کاربر با موفقیت در استخر قرار می‌گیرد.

با این حال، توجه به این نکته مهم است که صرافی‌های متمرکز (CEX)، رمزارزهای کاربران را در سیستم‌های خود نگه می‌دارند، که برای سرمایه‌گذاران دارای معایبی است، مانند مسئله «اگر کلید خصوصی در دست شما نیست، رمزارز متعلق به شما نیست.» علاوه بر این، صرافی‌های متمرکز محدودیت‌هایی را برای استیک کردن ADA اعمال می‌کنند.

 

استیک کردن با اپراتورهای استخر استیک (SPOs)

استیک کردن ADA با اپراتورهای استخرهای استیک مستقل به جای استیک کردن آنها در صرافی‌های متمرکز (CEX) به حفظ غیرمتمرکز بودن اکوسیستم کاردانو کمک می‌کند و مزایایی مانند استقلال کامل و کنترل مستقیم دارایی و همچنین توانایی سرمایه‌گذاری در استخرهای مورد نظر خود را ارائه می‌دهد.

در اینجا مراحل به استیک کردن ADA با اپراتورهای استخر استیک آورده شده است:

 1. ساختن یک کیف پول ADA: برای استیک کردن ADA، کاربران به کیف پولی نیاز دارند که از استیکینگ ADA پشتیبانی می‌کند. آنها می‌توانند از هر یک از کیف پول‌هایی که از کاردانو پشتیبانی می‌کنند، مانند Daedalus یا Yoroi استفاده کنند.
 2. انتقال ADA به کیف پول شخصی: اکنون کاربران می‌توانند ADA خود را از یک صرافی یا هر منبع دیگری به کیف پول انتخابی منتقل کنند.
 3. انتخاب یک استخر استیکینگ: کاربران می‌توانند فهرستی از اپراتورهای استخر را در وب‌سایت Cardano یا در انجمن‌های انجمن پیدا کنند. در مورد گزینه های موجود تحقیق کنید، عملکرد، هزینه ها و سایر عوامل را مقایسه کنید و استخری را انتخاب کنید که با معیارهای شما مطابقت داشته باشد.
 4. ADA خود را واگذار (delegate) کنید: پس از انتخاب یک استخر استیک، کاربران می‌توانند ADA خود را با پیروی از دستورالعمل‌های ارائه شده توسط کیف پول خود، به استخر واگذار کنند.
 5. کسب پاداش: هنگامی که کاربران ADA خود را واگذار (delegate) کردند، کیف پول آنها شروع به کسب پاداش حاصل از استیک کردن ADA می‌کند.

توجه به این نکته مهم است که کاربران برای شرکت در استیکینگ نیازی به انتقال ADA خود به اپراتور استخر استیک (SPO) ندارند. این بدان معنی است که آنها می‌توانند کنترل کامل دارایی‌های خود را حفظ کرده و در هر زمان آنها را برداشت کنند.

 

کجا می‌توانم کاردانو استیک کنم؟

 

استیک کردن کاردانو در صرافی کوین‌بیس (Coinbase)

کوین بیس بازده درصدی سالانه (APY) 3.75٪ را برای استیک کردن کاردانو یا ADA  ارائه می‌دهد. طبق این پلتفرم، ADA  کاربران همیشه در حساب آنها باقی می‌ماند و آنها می‌توانند هر زمان که بخواهند انصراف دهند. برای استیک کردن ADA، کاربران باید:

 1. یک حساب کاربری در کوین بیس ایجاد کنید.
 2. استخر مورد نظر Cardano را انتخاب کنید و مقدار مورد نیازی که باید استیک کنید را بررسی کنید.
 3. رمزارزهای ADA  را در کوین بیس بخرید یا توکن‌ها را از یک کیف پول خارجی به کیف پول کوین بیس خود واریز کنید.
 4. ADA خود را به استخر انتخابی کاردانو اضافه کنید و هزینه‌های مربوطه و حداقل دوره قفل شذن توکن‌ها را تأیید کنید.
 5. پس از گذراندن دوره نگهداری اولیه 20 تا 25 روزه، هر پنج تا هفت روز می‌توانید پاداش‌های استیکینگ کاردانو را دریافت کنید.

 

استیک کردن کاردانو در بایننس (Binance)

طبق گفته بایننس، کاربران می توانند Cardano را در صرافی استیک کنند و تا 6.1% APY کسب کنند. کاربران همچنین می‌توانند پاداش‌های هفتگی را دریافت کنند و هر زمان که بخواهند می‌توانند دارایی‌های خود را از استیک خارج کنند. برای استیک کردن در بایننس:

 1. یک حساب کاربری در Binance.us ایجاد کنید.
 2. از صفحه اصلی، «staking» را انتخاب کنید.
 3. اطمینان حاصل کنید که وجوه کافی در کیف پول بایننس شما وجود دارد.
 4. ADA را از لیست رمزارزهای فهرست شده در صفحه انتخاب کنید.
 5. اعلان‌های روی صفحه را درباره استیک کردن برای اولین بار روی پلتفرم بخوانید و دنبال کنید. روی گزینه «Next» کلیک کنید.
 6. یک پاپ آپ «Stake Crypto» ظاهر می‌شود. مقدار مورد نظر را برای استیکینگ وارد کنید یا درصد کل دارایی‌ها را برای استیک انتخاب کنید.
 7. برای استیک کردن مجدد پاداش‌های خود به صورت خودکار، «Auto Restake» را انتخاب کنید. این به طور خودکار پاداش های استیکینگ شما را ترکیب می کند. برای واریز پاداش به کیف پول خود، «Disable Auto Restake» را انتخاب کنید.
 8. روی «Preview Stake» کلیک کنید. جزئیات را بررسی کنید و روی “تأیید” کلیک کنید.
 9. کاربر تأییدیه «Staking Successful» را در یک پنجره پاپ-آپ دریافت می‌کند. برای تکمیل، روی «Understood» کلیک کنید.

 

استیک کردن کاردانو در ای‌تورو (eToro)

EToro استیک خودکار رمزارزهایی مانند ADA و Ether را به کاربران ارائه می‌دهد. به این ترتیب، کاربران نیاز نیست هیچ مرحله اضافی برای استیک کردن  ADA در ای‌تورو بگذرانند. هنگامی که کاربر یک حساب کاربری ایجاد کرده و ADA را در کیف پول eToro  خود ذخیره کرد، می‌تواند به صورت خودکار پاداش استیکینگ را دریافت کند.

EToro درصد کمی از پاداش را به عنوان کارمزد برای تمام هزینه‌های عملیاتی و فنی بر می‌دارد. درصد پاداش ماهانه از استیک که هر کاربر می‌تواند دریافت کند به وضعیت عضویت او در eToro بستگی دارد:

 • اعضای برنز و همه کاربران در ایالات متحده: 75٪، با دوره نگهداری 9 روز.
 • اعضای باشگاه نقره‌ای، طلا و پلاتین: 85 درصد، با مدت نگهداری 9 روز.
 • اعضای باشگاه  الماس و پلاتین+: 90 درصد، با دوره نگهداری 9 روز.

 

استیک کردن کاردانو در Yoroi

Yoroi تا 4.62%  APY را در استیکینگ کاردانو ارائه می‌دهد. Yoroi یک کیف پول سبک غیرحضانتی برای کاردانو است که در آن کاربران می‌توانند تراکنش‌ها را ارسال و دریافت کنند و دارایی‌های خود را برای دریافت پاداش، استیک کنند. برای استیک کردن کاردانو در Yoroi:

 1. افزونه Yoroi مناسب دستگاه خود را از وب سایت Yoroi دانلود کنید.
 2. اطلاعات پرداخت را وارد کنید تا هنگام خرید دارایی استفاده شود.
 3. بین گزینه‌های کیف پول داغ یا کیف پول سرد این پلتفرم انتخاب کنید.
 4. موارد تنظیمات بازیابی را روی صفحه دنبال کنید.
 5. ADA را از طریق Yoroi خریداری کنید یا ADAهایی که در جای دیگر دارید را به کیف پول Yoroi خود منتقل کنید.
 6. یک استخر استیکینگ کاردانو انتخاب کرده و نماد واگذاری یا «Delegation» را انتخاب کنید.
 7. دارایی‌های مورد نظر را به استخر انتخابی اضافه کنید و کارمزدهای مربوطه را بررسی کنید.
 8. فرآیند را تایید کرده و سپس می‌توانید از استیک کردن کاردانو پاداش دریافت کنید.

 

ریسک‌های مرتبط با استیک کردن کاردانو چیست؟

استیک کردن کاردانو روشی جالب برای کسب درآمد غیرفعال است، اما هنوز ریسک‌هایی وجود دارد که کاربران باید در نظر بگیرند. به عنوان مثال، سود بالقوه حاصل از استیکینگ ADA ثابت نیست و به شدت تحت تأثیر عوامل متعددی قرار دارد، از جمله میزان ADA که استیک می‌شود، عملکرد استخر سهام، و درصد هزینه‌ای که استخر دریافت می کند.

مقدار ADA استیک شده به طور مستقیم بر درآمد بالقوه تأثیر می‌گذارد، زیرا مقدار استیک بالاتر می‌تواند منجر به افزایش پاداش شود. عملکرد استخر سهام نیز بسیار مهم است، زیرا بر احتمال تولید بلوک‌ها و دریافت پاداش تأثیر می‌گذارد.

در نهایت، درصد کارمزدی که توسط استخر سهام دریافت می‌شود، می‌تواند پتانسیل درآمد کلی را کاهش دهد، زیرا درصد کارمزد بالاتر منجر به بازده خالص کمتری از ADA استیک شده می‌شود. مهم است که این عوامل را در نظر بگیرید و قبل از شروع استیک کردن ADA خطرات را به دقت بسنجید.

پروتکل اوروبوروس (Ouroboros) در کاردانو به نود‌های تولید بلوک امکان می‌دهد بدون اطلاع قبلی آنلاین و آفلاین شوند. مهم است که توجه داشته باشیم که امنیت و عملکرد سیستم به مشارکت‌کنندگان صادقی بستگی دارد که بیش از 50٪ از منابع را کنترل می‌کنند. علاوه بر این، برای یک سیستم واقعاً غیرمتمرکز، گره‌ها باید بتوانند به راحتی و بدون نیاز به اعتماد بیشتر کاربران، دوباره به شبکه بپیوندند.

در نهایت، پاداش‌های استیکینگ در کاردانو به شدت به قیمت‌های بازار بستگی دارد. بنابراین، اگر قیمت ADA کاهش یابد، کاربران ممکن است بازدهی کمتر از حد انتظار داشته باشند. مانند هر سرمایه گذاری، تحقیق و درک خطرات مرتبط قبل از استیک کردن ADA  در شبکه کاردانو ضروری است.

نظر شما درباره استیک کردن ADA چیست؟ آیا تابحال تجربه‌ای در استیکینگ در کاردانو داشته‌اید؟ ایده‌ها و تجربیات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا