آموزش

ارز دیجیتال شیبا (shiba) چیست و چه آینده‌ای دارد؟

ارز دیجیتال شیبا چیست ؟

 

شیبا اینو (SHIBA INU) یا شیبا (SHIB)، یکی از ارزهای دیجیتال غیرمتمرکز است که در سال 2020 به وجود آمده است. شخصی به نام “ری اوشی” اسم مستعار سازنده این رمزارز است. شیبا اینو نوعی نژاد سگ ژاپنی است که از عکس آن برای نمایش دوج کوین، یکی دیگر از ارزهای دیجیتال استفاده می‌شود.

باید بدانید که SHIBA یکی از کم ارزش‌ترین دارایی‌های دیجیتال بوده قیمت آن در زمان نوشتن این مقاله ۰.۰۰۰۰37 دلار یا کمتر از 1 تومان می‌باشد. با این وجود 0.73% از کل حجم بازار را در به خود اختصاص داده و در رتبه 14 قرار دارد. حجم مبادلات روزانه شیبا 1.73 میلیارد دلار است. به دلیل قیمت پایینی که دارد، خرید ارز شیبا اینو برای اکثر افراد امکان‌پذیر است و می‌توان در آن سرمایه‌گذاری کرد. شیبا میم کوین بوده که بیشتر جنبه شوخی و سرگرمی دارند و بدون هیچ پشتوانه ای وقتی در سوشال مدیا و فضای مجازی وایرال می‌شوند، می‌توان از آن‌ها کسب درآمد کرد.

بیشترین ارزشی که شیبا داشته است به 6 آبان 1400 برمی‌گردد که قیمت آن ۰.۰۰۰۰۸ دلار بوده است. به طور کلی ۵۸۹.۷۴ تریلیون واحد ارز شیبا موجود است که درصد بالایی از آن یعنی ۵۴۹.۰۶ تریلیون در گردش است. صرافی بایننس با دارا بودن بیش از 16% از حجم معاملات این ارز ، فعال‌ترین صرافی خرید ارز شیبا محسوب می‌شود.

شیبا چیست

شیبا اینو چگونه کار می‌کند؟

 

همانطور که گفتیم شیبا اینو یک توکن مبتنی بر اتریوم است. بنابراین با اکوسیستم وسیع اتریوم سازگار است. بنابر گفته توسعه‌دهنده، بلاک چین اتریوم میزبان عالی برای شیبا اینو بود زیرا از قبل امن و تثبیت شده بود و به پروژه اجازه می‌داد غیرمتمرکز بماند.

اکوسیستم شیبا اینو از سه توکن و خدمات دیگری تشکیل شده است که کاربران می‌توانند از آن‌ها استفاده کنند. این سه توکن عبارتند از:

 

(SHIB) : ارز اصلی پروژه است. این توکن کل اکوسیستم شیبا اینو را تامین می‌کند و مجموع عرضه آن 1 کوادریلیون است. با این حال، توسعه دهنده آن، 50% از عرضه را در Uniswap برای اهداف نقدینگی قفل کرد. در حالی که ویتالیک بوترین، بنیان گذار اتریوم، وظیفه داشت 50% باقی مانده را نگه دارد، بوترین برخی از توکن‌های در اختیارش را فروخت و پول را به صندوق امداد کووید-19 اهدا کرد. اقدامی که قیمت SHIB را بیشتر افزایش داد. ویتالیکبوترین 40% از کل عرضه SHIB را سوزاند و مقدار موجود در دسترس کاربران را کاهش داد.

(LEASH): این دومین توکن در اکوسیستم شیبا اینو بوده و نشانگر طرف دیگر شیبا است. مجموع عرضه آن 107646 توکن است که بسیار کمتر از تریلیون‌ها توکن Shiba Inu می‌باشد.

(BONE): این توکن نقطه قوت اکوسیستم شیبا اینو بوده که به کاربران اجازه می‌دهد تا در مورد پیشنهادات آینده رای دهند و مجموعاً 250 میلیون توکن دارد.

 

جنبه‌های دیگری نیز برای اکوسیستم شیبا اینو وجود دارد که عبارتند از:

 

ShibaSwap: شیبا سواپ پلتفرم تبادل غیرمتمرکز اکوسیستم Shiba Inu است. در واقع این یک صرافی است که به افراد اجازه می‌دهد تا ارزهای رمزنگاری شده را به صورت غیر متمرکز معامله کنند.

Inkubator: این انکوباتور برای کشف راه‌هایی برای ارج نهادن به خلاقیت هنرمندان خارج از هنرهای سنتی و با هدف پرورش سازندگان واقعی هنر و سایر محتواها طراحی شده است.

Shiboshi: شیبوشی توکن‌های غیرقابل تعویض (NFT) تولید شده توسط Shiba Inu می‌باشند که مبتنی بر بلاک چین اتریوم هستند و هر Shiboshi ویژگی متفاوتی دارد و آن‌ها را منحصر به فرد می‌کند.

شیبا چیست

چه تفاوتی میان سکه و توکن وجود دارد؟

 

برای این که ماهیت ارز شیبا بهتر مشخص شود، لازم تا در خصوص تفاوت میان کوین و توکن به طور مختصر اشاره‌ای صورت بگیرد. سکه به ارزهایی گفته می‌شود که دارای بلاک‌چین شخصی خود هستند مانند بیت کوین و اتریوم. اما توکن‌ها فاقد بلاک‌چین اختصاصی بوده و بر بستر سایر بلاک‌چین‌ها مبادله می‌شوند. شیبا نیز مبتنی بر استاندارد ERC-20 بر بستر بلاک‌چین اتریوم فعالیت می‌کند.

 

وایت‌پیپر شیبا اینو

 

یکی از مهم ترین اصطلاحاتی که فعالان بازار رمز ارزها با آن آشنایی دارند اصطلاح وایت پیپر (white paper) است. وایت پیپر به سندی گفته می‌شود که بیان‌کننده اهداف، روش کار و فلسفه ایجاد یک رمزارز است و به همین خاطر مهمترین سند هر ارز دیجیتال محسوب می‌شود. تیم توسعه دهنده رمز ارز شیبا در ابتدا وایت پیپری برای این ارز ارائه نداده بود اما با گذشت زمان این وایت پیپر تهیه و در دسترس همگان قرار گرفت. وایت پیپر شیبا اینو با نام ووف پیپر (Woof Paper) منتشر شده است که در آن گفته شده هدف از ایجاد این رمز ارز بررسی چالش‌های یک پروژه ارز دیجیتال است که کنترل آن به دست جامعه باشد و برای همین همچنان بر بستر اتریوم فعالیت میکند.

 

تفاوت‌ ارز دیجیتال شیبا و دوج‌کوین

 

شیبا اینو به خاطر نداشتن یک بلاک‌چین اختصاصی، کوین محسوب نمی‌شود بلکه یک توکن است اما ارز دیجیتال دوج‌کوین بلاک‌چین اختصاصی خودش را دارد از همین رو در دسته کوین‌ها جای گرفته است.

تعداد توکن‌های موجود در شبکه شیبا محدود هستند ولی دوج‌کوین محدودیتی در تعداد توکن‌های خود ندارد.

رمز ارز شیبا با هدف بررسی رفتار ارزی دیجیتال بدون پشتوانه مالی و تبلیغاتی ایجاد شده بود در حالی که دوج‌کوین از ابتدا تنها برای سرگرمی خلق شده بود.

دوج‌کوین از طریق فرایند استخراج تولید می‌شود ولی ارز شیبا اینگونه نیست و از ابتدا تمام توکن‌های شیبا در شبکه قفل شدند.

 

ریسک های سرمایه گذاری شیبا اینو

 

احتمال کاهش قیمت در آینده:

بزرگ‌ترین ریسکی که سرمایه‌گذاری در شیبا اینو به همراه دارد، احتمال کاهش قیمت آن در آینده است. شیبا اینو در ماه‌های گذشته افزایش قیمت خوبی را تجربه کرده و حجم بازار آن در زمان نگارش این مقاله بیش از ۲۰ میلیارد دلار است؛ یعنی بیشتر از بسیاری از ابرشرکت‌های متمرکز که سال‌هاست در حال فعالیت هستند. ابا فرض این که این توکن اوج قیمتی خود را پشت‌سر گذاشته ، سرمایه‌گذاران خردی که در این اوج برای خرید شیبا اینو اقدام کنند در آینده متضرر خواهند شد؛

 

اقتصاد توکنی (توکنومیک) غیرمعمول:

یکی از ایراداتی که همواره به شیبا اینو وارد است، اقتصاد توکنی آن است. از ابتدای تولد شیبا اینو، تعداد ۱ کوادریلیون توکن شیب تولید و عرضه شد که عدد بسیار بزرگ و غیرمعمولی است. ۱ کوادریلیون برابر با ۱۰۰۰ تریلیارد است و حتی با احتساب توکن‌هایی که در اختیار ویتالیک بوترین قرار گرفت، باز هم بیش از ۵۰۰ تریلیارد از این توکن در گردش باقی ماند. اقتصاد توکنی یکی از مهم‌ترین و حساس‌ترین مسائلی است که توسعه‌دهندگان شبکه‌های بلاک چینی باید به آن فکر کنند.

 

شیبا چیست

کیف پول های مناسب برای شیبا

 

۱. تراست والت (Trust Wallet)

تراست ولت را می‌توان در زمره بهترین کیف پول‌های نرم‌افزاری برای رمزارز شیبا اینو درنظر گرفت که در دو نسخه اندروید و IOS در دسترس است. همچنین تراست ولت علاوه بر ذخیره شیبا در بستر اتریوم، از این توکن در بستر اسمارت چین هم پشتیبانی می‌کند که برای دوستداران این رمزارز یک مزیت ویژه است.

 

۲. اتمیک ولت (Atomic Wallet)

یکی دیگر از کیف پول‌های نرم‌افزاری که می‌توانید از آن به منظور ذخیره شیبا اینو استفاده کنید، اتمیک ولت است. این کیف پول دارای دو نسخه تلفن همراه و دسکتاپ بوده و قابلیت ذخیره شیبا در بستر ERC-20 را داراست.

 

۳. مای اتر ولت (My Ether Wallet)

همانطور که می‌توان از نام مای اتر ولت حدس زد، این کیف پول به طور ویژه مختص شبکه اتریوم است. به این معنا که از تمام توکن‌های ERC20 پشتیبانی می‌کند و در زمره یکی از بهترین کیف پول‌ها برای ارز دیجیتال شیبا اینو به شمار می‌رود. مای اتر والت دارای نسخه‌های تلفن همراه و همچنین مبتنی بر وب است.

 

۴. لجر نانو اس (Ledger Nano S)

لجر نانو اس، یکی از معروف‌ترین و ایمن‌ترین کیف پول‌های سخت‌افزاری است که از شیبا اینو هم پشتیبانی می‌کند. این کیف پول ظاهری شبیه به یک فلش مموری دارد و صفحه ‌نمایش روی بدنه آن به کاربران امکان مشاهده و تایید تراکنش‌ها را مستقیماً از روی دستگاه می‌دهد.

 

0 0 رای ها
امتیاز دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا