بررسی ارز های دیجیتالنگاهی عمیق تر

داستان مرگ و تولد دوباره بیت کوین

سفری در تونل زمان به تاریخچه افت‌وخیزهای این رمزارز محبوب

بیت کوین که در سال ۲۰۰۹ متولد شد، ۴۷۳ بار در ۱۴ سال گذشته به طور کامل نابود شده، ولی با این حال، مانند ققنوس که از خاکستر برمی‌خیزد، همچنان به روند صعودی خود ادامه می‌دهد.

حتماً شنیده‌اید که گربه‌ها ۹ جان دارند؛ این مورد درباره بیت کوین (BTC) هم صدق می‌کند، با این تفاوت که تا به حال حداقل ۴۷۳ جان داشته (و البته این عدد در حال افزایش است). 

بیایید سفری به تاریخ داشته باشیم و از برخی از برجسته‌ترین «مرگ‌های» این رمزارز محبوب دیدن کنیم.

نمودار FUD: داستان مرگ و تولد دوباره بیت کوین

سال‌های ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸ سال‌های دشواری برای ارز دیجیتال محبوب ما بود. بیت کوین که به ترتیب ۱۲۴ و ۹۳ بار اعلام شد که برای همیشه نابود شده است، در این سال‌ها بار دیگر در آستانه انقراض قرار گرفت.

با این حال، علیرغم این دوره‌های سخت و طاقت‌فرسا، بیت کوین از پذیرش شکست سرباز زد که نشان از مقاومت این رمزارز دارد. آه چقدر در برابر مصیبت می خندید!

فراموش نکنیم که CNBC بیت کوین را یک «کلاهبرداری پرهیجان» نامیده بود. البته که این نقد کوبنده شبیه پرتاب گلوله برفی به سمت کرگدنی بود که اهمیتی به اینکه چه چیزی به سمتش پرتاب شده نمی‌دهد.

روند فعلی بیت کوین به ما ثابت می‌کند که این رمزارز اهمیت چندانی به نقدهایی که به سویش روانه می‌شود نمی‌دهد، و امروز، پیروزمندانه بر مسند قدرت دنیای ارزهای دیجیتال جا خوش کرده و از آن بالا مخالفان خود را با دیده تمسخر می‌نگرد.

بانک مرکزی اروپا (ECB) نیز از دیدگاه مخالفان بیت کوین حمایت کرد و مدعی شد که این ارز دیجیتال «در مسیر بی‌اهمیت شدن» قرار دارد.

با این حال، به نظر می‌رسد که در مسیر بی‌اهمیت شدن تغییر جهت ایجاد شده، چرا که بیت کوین از آن زمان به بعد محبوب‌تر و به طور گسترده پذیرفته شده است. شاید لازم باشد بانک مرکزی اروپا با یک GPS مشورت کند تا در پیش‌بینی و مسیریابی عملکرد بهتری داشته باشد.

بانک مرکزی هند از این موضع هم فراتر رفت و این موضوع را مطرح کرد که «ممکن است دنیای ارزهای دیجیتال چیزی فراتر از یک کلاهبرداری باشد».

حتی تصور اینکه این ابرشرور مالی (شما بخوانید بیت کوین) همچنان به جذب سرمایه‌گذاری و نوآوری ادامه می‌دهد و از هر تلاشی برای زنده به گور شدنش سرپیچی می‌کند، جالب است. در این داستان پیچیده، بیت کوین به عنوان ضدقهرمانی ظاهر شده است که شاید هرگز نمی‌دانستیم به آن نیاز داریم!

همچنان که به سفر خود در تونل زمان ادامه می‌دهیم، نمی‌توانیم این «الگوی تقاطع مرگ» بیت‌کوین را نادیده بگیریم که در بازارهای نزولی افزایش می‌یابد و در بازارهای صعودی کاهش پیدا می‌کند.

بیت کوین در سال ۲۰۱۹، تنها ۴۱ بار مرگ را به چشم دید و در آب‌های نسبتا آرام سال ۲۰۲۰، تنها ۱۴ بار آگهی درگذشت این رمزارز جادویی منتشر شد. دیری نپایید که فروشندگان بازار در سال ۲۰۲۱غرش کردند و پستچی مرگ ۴۷ مرتبه در زد. از آنجایی که خریداران امسال جان تازه‌ای گرفته‌اند، تعداد تلفات تاکنون به ۶ مرتبه رسیده است!

۴۷۳ جان تازه و فراتر از آن

مواجهه‌های مکرر بیت‌کوین با مرگ ظاهراً آن را قوی‌تر کرده است، گویی که با یک راسپوتین دیجیتال سروکار داریم! در حالی که مخالفان این ابرقهرمان همچنان به پیش‌بینی سقوط آن ادامه می‌دهند، بیت کوین به طور مداوم انتظارات خود را زیر پا می‌گذارد و انعطاف‌پذیری همیشگی خود را نشان می‌دهد.

با گذشت زمان، بدون شک باید منتظر اعلامیه‌های ترحیم بیشتری برای بیت کوین و ایجاد ترس از سوی رسانه‌ها باشیم.

با این حال، اگر تاریخ چیزی به ما آموخته باشد، این است که بیت کوین موجودی سخت‌جان است. در مواجهه با عذاب می‌خندد، دائماً در حال تکامل، سازگاری و رشد است. با داشتن ۴۷۳ جان جدید، چه کسی می‌داند که چند جان دیگر در آستین خود پنهان کرده است؟

شاید بهتر باشد که به شکاکان و مخالفانش بگوییم: «به دمیدن در شیپور مرگ بیت کوین ادامه دهید! بیت کوین اینجا خواهد ماند و بی سروصدا روال خود را پیش می‌گیرد و آماده است تا دوباره به شما ثابت کند که اشتباه می‌کنید.»

پس بیایید به نشانه احترام برای برای این دوست رام‌نشدنی خود از جا بلند شویم و به یاد داشته باشیم که در دنیای ارزهای دیجیتال، مرگ چیزی شبیه به یک سکسکه است. تنها چیزی که به یقین باید به آن باور داشته باشیم این است که بازار مخالفان و اعلامیه‌نویسان این رمزارز محبوب هیچ‌وقت کساد نمی‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا