بررسی ارز های دیجیتالپروژه های ارز دیجیتالمعرفی رمز ارز ها

معرفی ارز دیجیتال امپل فورث و توکن FORTH و AMPL

ترکیب AMPL + FORTH نقطه عطف مهمی در مسیر رسیدن پروتکل امپل فورث به غیرمتمرکز شدن

 

پروتکل امپل فورث مجموعه‌ای از دستورالعمل‌ها در بلاکچین اتریوم است که یک واحد حساب غیرمتمرکز به نام AMPL تولید می‌کند. توکن AMPL بلوک اصلی اکوسیستم مالی Ampleforth Elastic Finance است. برای وام دادن و استقراض، برای ایجاد مشتقات، و به عنوان وثیقه برای یک استیبل کوین غیرمتمرکز استفاده می‌شود.

پروتکل امپل فورث که به طور خودکار عرضه توکن اصلی خود، یعنی امپل (AMPL) را در پاسخ به میزان تقاضا تنظیم می‌کند، توکن FORTH را طراحی کرد تا دارندگان آن بتوانند در مورد تغییرات درخواست‌ها و پیشنهادات خود را در این پروتکل ارائه دهند. توکن حاکمیتی امپل فورث در ۲۱ آوریل ۲۰۲۱ با قیمت ۵۴/۴۴ دلار راه‌اندازی شد و در همان روز در صرافی کوین‌بیس لیست شد. دارندگان توکن FORTH می‌توانند در مورد تغییرات پیشنهادی در پروتکل امپل فورث رأی دهند یا آرای خود را به نمایندگانی که از طرف آنها عمل می‌کنند واگذاری کنند.

پروتکل امپل فورث از طریق یک سری مراحل متوالی اداره می‌شود که هر کدام سطوح افزایش اجماع جامعه یا کامیونیتی آن را نشان می‌دهد. روند رای‌دهی به این شکل است که پیشنهادها و ایده‌ها در انجمن عمومی مطرح می‌شوند و زمانی که در بلاکچین ثبت می‌شوند رای نهایی صادر می‌گردد.

هر توکن FORTH که یک سال از تاریخ توزیع شدنش گذشته باشد، می‌تواند از طریق DAO تحت حاکمیت جامعه یا کامیونیتی بازپس گرفته شود. این امر برای اطمینان از یک سیستم منصفانه تنظیم شده است که انگیزه مناسبی را در اختیار همه شرکت‌کنندگان شبکه قرار دهد و اختیارات در دست کاربران فعال در کامیونیتی بماند.

در واقع، توکن‌های AMPL و FORTH باهم منجر به غیر متمرکز شدن کامل پروتکل دیفای امپل‌فورث می‌شوند. علاوه بر این، شما می‌توانید توکن‌های FORTH خود را به نمایندگان تأیید شده از سوی شبکه واگذار کنید تا از قدرت رأی‌دهی شما برای پیشنهاد تغییرات در شبکه استفاده کنند.

از سوی دیگر، Forth یک توکن حاکمیتی جدید است که اکوسیستم Ample را با قرار دادن کنترل پروتکل در اختیار کامیونیتی آن تکمیل می‌کند. با استفاده از توکن‌های Forth، دارندگان می‌توانند در مورد تغییرات پروتکل رای دهند. ترکیب AMPL + FORTH نقطه عطف مهمی در مسیر رسیدن پروتکل به غیرمتمرکز شدن کامل است.

هر کاربری که قبل از تاریخ ۳۰ مارس ۲۰۲۱ با بلاکچین Ample تعامل داشته، حق دارد بخشی از شبکه Forth را مطالبه کند. بیش از ۸۰ هزار نفر در تاریخ دوساله Ample با این شبکه تعامل داشتند و بیش از ۵ میلیارد دلار حجم در سراسر سوشی سواپ، یونی سواپ، Balancer و شبکه‌های دیگر ایجاد کردند.

AMPL و FORTH

این پروتکل دو توکن اصلی با نمادهای AMPL و FORTH دارد.

AMPL: تعداد توکن‌های AMPL در کیف‌پول‌های کاربران به طور خودکار بر اساس تقاضا افزایش یا کاهش می‌یابد. AMPL زمانی از هدف خود منحرف می‌شود که تقاضای بازار نشان می‌دهد که عرضه خیلی زیاد یا خیلی کم است، اما قیمت هر AMPL همیشه در نهایت به هدف بلندمدت خود باز می‌گردد.

FORTH: توکن حاکمیتی اکوسیستم امپل فورث. FORTH یک توکن بر بستر ERC-20 است که برای کنترل تغییرات پارامترهای پروتکل، انتشار مستقیم استخراج نقدینگی، و استفاده از دارایی‌های خزانه DAO که برای تحریک نوآوری‌ها در بخش مالی الاستیک و فضای گسترده‌تر DeFi اختصاص داده شده است، استفاده می‌شود. دارندگان با استفاده از توکن‌های FORTH خود می‌توانند بخشی از کامیونیتی و سیستم رای‌گیری باشند.

معرفی توکن Forth

در آوریل ۲۰۲۱، امپل فورث تصمیم گرفت با معرفی توکن FORTH یک الگوی توکن دوگانه را پیاده‌سازی کند. توکن FORTH که یک ارز دیجیتال بر بستر ERC-20 است جزو ۴۰۰ رمزارز برتر بازار از نظر مارکت کپ در بین تقریبا ۲۳ هزار ارز دیجیتال موجود در مارکت است. طبق گزارش کوین مارکت کپ، قیمت توکن FORTH در تاریخ ۲۲ آوریل ۲۰۲۱، یک روز بعد از عرضه با رسیدن به قیمت ۷۱/۳۷ دلار رکورد قیمت خود را تجربه کرد. کمترین قیمتی که این توکن تا به امروز به خود دیده، قیمت ۱/۹۸ دلار بود که در تاریخ ۱۲ می ۲۰۲۲ در این محدوده معامله می‌شد. 

بسیاری از پلتفرم‌های توکن دوگانه‌، برای اهداف مرتبط با عرضه اولیه از این سیاست استفاده می‌کنند. این در حالی است که هنگام راه‌اندازی توکن FORTH، پلتفرم از مرحله عرضه اولیه گذشته (ICO) بود. هدف اصلی این مدل دوگانه، جدا کردن تراکنش‌های AMPL از عملکرد حاکمیتی بود. 

توکن FORTH به‌عنوان یک توکن حاکمیتی عمل می‌کند. توکن‌های حاکمیتی در تصمیمات مهمی که بر مسیر آینده پلتفرم تأثیر می‌گذارد به دارندگان خود حق رای می‌دهند. امپل فورس اعلام کرد که وظیفه کلیدی این توکن این است که به دارندگان آن اجازه دهد در مورد تغییرات پروتکل رای دهند و از این طریق به تمرکززدایی بیشتر امپب فورث کمک کند. 

توکن FORTH با عرضه کل ۱۵ میلیون توکن شروع به کار کرد. در زمان راه‌اندازی، FORTH در دسترس کاربرانی قرار گرفت که با توکن‌های AMPL تراکنش انجام داده بودند. تعدادی از عوامل در نظر گرفته شد تا مشخص شود هر کیف پول باید چه تعداد FORTH دریافت کند. دو عامل کلیدی تراکنش‌های توکن AMPL و فعالیت در برنامه نقدینگی Geyser بود.

پروتکل Ampleforth از طریق یک سری مراحل متوالی توسط دارندگان توکن FORTH اداره می‌شود، که هر کدام نشان‌دهنده سطوح افزایش اجماع جامعه است. پیشنهادها و ایده‌ها در عموم مطرح می‌شوند و زمانی که روی بلاکچین به کار می‌روند نهایی می‌شوند. روند مشارکت و سیستم رای‌گیری به ترتیب زیر است.

  • بحث (discussion)

بحث‌ها در بسیاری از پلتفرم‌های کانال حاکمیت در پلتفرم دیسکورد، انجمن حاکمیتی امپل فورث، رسانه‌های اجتماعی یا DAOهای جامعه، مطرح شوند. هنگامی که به نظر می رسد حمایت عمومی از درخواست مطرح‌شده وجود دارد، یک (AIP) یا پیشنهاد تغییر پیکربندی (ACCP) ثبت می‌شود.

  • پیشنهادات (AIP / ACCP)

AIPها و ACCPها اسناد رسمی هستند که تغییر پیشنهادی در پروتکل یا پیکربندی پروتکل را توصیف می‌کنند. 

  • بحث هدفمند

هر پیشنهاد دارای یک انجمن اختصاصی است که در آن بحث به‌صورت نتیجه محور صورت می‌گیرد. هدف در این مرحله نهایی کردن هرگونه مشکل حل نشده و رسمی کردن اجماع خارج از بستر بلاکچین است. 

  • سیگنال‌دهی خارج از بلاک چین

اگر در مرحله قبلی اجماع رخ نداده باشد، احساسات از طریق سیگنال‌دهی خارج از بلاک چین از دارندگان توکن دریافت می‌شود. از این طریق احتمال گرفتن نتیجه بهتر از طریق رای‌گیری واقعی بالا می‌رود.

  • توسعه فنی

الزامات در کد پیاده‌سازی می‌شوند، در testnet راه‌اندازی می‌شوند و برای امنیت ممیزی می‌شوند.

  • رای نهایی و استقرار

مرحله نهایی یک رأی اجباری است از این جهت که موفقیت آن منجر به اجرای کد بدون واسطه می‌شود. این موضوع شامل استقرار قراردادهای پروتکل جدید یا اصلاح وضعیت قراردادهای موجود است. اعضای انجمن می‌توانند با توکن‌های FORTH خود مستقیماً رأی دهند یا به نماینده‌های خود ارجاع دهند. کاربران و اعضای کامیونیتی این امکان را دارند پیشنهادات را ببینند، به دیگری واگذار کنند و در داشبورد Tally رای دهند.

معرفی توکن AMPL

پروتکل امپل فورث در قالب مجموعه‌ای از قراردادهای هوشمند مستقر در بلاکچین اتریوم اجرا می‌شود. توکن AMPL بر اساس استاندارد ERC-20 ساخته شده است و در صرافی‌هایی همچون یونی سواپ قابل معامله است.

توکن‌های AMPL به دلیل ویژگی Blockchain-Agnostic این قابلیت را دارند که به‌طور هم‌زمان در چندین پلتفرم فعال باشند؛ از این رو این احتمال وجود دارد که در آینده این توکن را در سایر بلاک‌چین‌ها مشاهده کنید.

این توکن یک نسخه رپد توکن با نماد WAMPL دارد که برای تسهیل تراکنش‌های بین بلاک‌چین‌ها در پلتفرم‌های متمرکز و غیرمتمرکز از آن استفاده می‌شود.

آیا AMPL یک استیبل کوین است؟

استیبل کوین ها نوعی دارایی رمزارزی هستند که برای حفظ قیمتی خاص طراحی شده‌اند و نسبت ۱:۱ یا برابری با دلار امریکا یا یک ارز فیات دیگر دارند. مکانیسم‌های مورد استفاده برای اطمینان از ثبات قیمت در اکوسیستم استیبل کوین متفاوت است. استیبل کوین‌هایی مانند یو اس دی کوین (USDC) و دلار جمینی (GUSD) توسط دارایی‌های حسابرسی شده دلار آمریکا پشتیبانی می‌شوند. دارایی‌های رمزرازی مانند پکس گلد (PAXG) نوع دیگری از استیبل کوین های دارای پشتوانه دارایی هستند که پشتوانه آنها کالای فیزیکی است—در این نمونه پشتوانه طلاست.

از طرف دیگر، استیبل کوین‌های دارای پشتوانه کریپتو مانند DAI از وثیقه‌گذاری برای دستیابی به ثبات قیمت استفاده می‌کنند که به موجب آن کاربران رمزارزها را به عنوان وثیقه سهیم می‌کنند و در ازای آن DAI دریافت می‌کنند. علاوه بر استیبل کوین‌های دارای پشتوانه و رمزارز، استیبل کوین‌های الگوریتمی زیرمجموعه‌ای از پروتکل‌های استیبل کوین هستند که با استفاده از مکانیسم‌هایی که به‌طور خودکار برای عرضه و تقاضا تنظیم می‌شوند، به ثبات قیمت دست می‌یابند.

در حالی که امپل فورث (AMPL) شبیه پروتکل‌های استیبل کوین الگوریتمی است که بر روی بلاکچین اتریوم فعالیت می‌کنند، اما به دلار آمریکا متصل نیست. پروتکل Ampleforth به جای استفاده از کریپتو، فیات یا کالاها به عنوان وثیقه، عرضه کریپتو AMPL خود را هر ۲۴ ساعت یکبار در فرآیندی به نام rebasing تنظیم می‌کند تا قیمت را ثابت نگه دارد. برای درک نحوه عملکرد پروتکل‌های الگوریتمی مانند امپل فورث، بررسی سیاست پولی سنتی محل خوبی برای شروع است.

سیاست پولی پایدار امپل فورث

تقریباً هر کشوری از یک بانک مرکزی برای مدیریت سلامت اقتصادی استفاده می‌کند. بانک‌های مرکزی با کشیدن اهرم‌های سیاست مالی و پولی برای به حداقل رساندن تأثیر چرخه‌های اقتصادی به این مهم دست می‌یابند. به طور کلی، سیاست مالی به مخارج دولت و سیاست‌های مالیاتی اشاره دارد. در مقابل، سیاست پولی به اقدامات بانک مرکزی اشاره دارد که هزینه‌های استقراض و عرضه پول را تعیین می‌کند. در غیاب هزینه‌های دولت و مالیات در اکوسیستم غیرمتمرکز، سیاست پولی یک اصل راهنما برای استیبل کوین های الگوریتمی است.

سیاست پولی سنتی به دولت‌ها اجازه می‌دهد تا ارزهای فیات بیشتری چاپ کنند یا آن را از گردش خارج کنند—بسته به تقاضا. برخلاف عرضه الاستیک ارز فیات، به این معنی که ارز فیات واکنش سریعی به تغییر قیمت نشان می‌دهد، بسیاری از ارزهای دیجیتالی مانند بیتکوین عرضه ثابتی دارند که باعث عدم واکنش‌ها سریع آنها می‌شود. اگرچه این نوع عرضه مزایایی دارد، اما نوسان قیمت حاصل از آن می‌تواند مشکل‌ساز باشد. برعکس، عرضه پول الاستیک نیز می‌تواند منجر به از دست دادن ارزش شود. این زمانی اتفاق می‌افتد که پول جدید چاپ می‌شود و در گردش قرار می‌گیرد، که نسبت کل عرضه دلار توسط یک واحد تجاری را کاهش می‌دهد و به طور موثر ارزش هر واحد ارز را کم‌تر می‌کند.

استیبل کوین آمپلفورث AMPL این مشکلات را حل می کند زیرا هم واکنش سریعی به تغییر قیمت نشان می‌دهد و هم غیر تقلیل‌دهنده است. هدف آن حفظ ارزش خود در ۱ دلار با تنظیم پویای عرضه خود به صورت روزانه است. پروتکل امپل فورث با اعمال تنظیمات عرضه در موجودی همه دارندگان کیف پول به این امر دست می‌یابد. در پلتفرم کریپتو Ampleforth، سه سناریو باعث تعدیل عرضه ارز AMPL می‌شود.

سه سناریو برای توکن AMPL

اگرچه استیبل کوین‌های الگوریتمی از مکانیسم‌های تنظیم‌کننده عرضه استفاده می‌کنند، اما امپل فورث منحصر به فرد است زیرا عرضه کلی آن حساس به نوسانات و تغییرات بازار باقی می‌ماند. در نتیجه، مالکیت توکن‌های AMPL هرگز تقلیل پیدا نمی‌کند و منجر به عرضه استیبل‌کوین‌های امپل فورث می‌شود که در سه حالت ادامه می‌یابد:

  • گسترش عرضه: اگر قیمت AMPL از ۱ دلار بیشتر شود، توکن‌های بیشتری در اقتصاد آزاد می‌شوند و ارزش هر توکن کاهش می‌یابد.
  • تامین قرارداد: اگر قیمت AMPL به کمتر از ۱ دلار برسد، توکن‌ها از گردش خارج می‌شوند تا ارزش هر توکن افزایش یابد.
  • تعادل: در حالت تعادل، اقتصاد در تعادل است و قیمت یک AMPL دقیقاً ۱ دلار است.

موجودی کیف پول دارندگان توکن AMPL، در پاسخ به وضعیت اقتصاد امپل فورث و قیمت توکن غالب، هر روز تغییر می‌کند. برای تعیین اینکه آیا تنظیمات عرضه توکن ضروری است یا خیر، این پروتکل از چین لینک، یک ارائه‌دهنده داده اوراکل بلاک چین ساخته شده بر روی اتریوم، برای ارائه داده‌های قیمت استفاده می‌کند. شایان ذکر است که مدیریت عرضه توکن الگوریتمی امپل فورث یک فناوری نوظهور است و در طول تاریخ آن نوساناتی در قیمت بازار آن وجود داشته است—به ۰/۳۱ دلار در سال ۲۰۱۹ کاهش یافته و به ۳/۹۹ دلار در سال ۲۰۲۰ رسیده است.

امپل فورث در مقابل استیبل کوین ها

علیرغم این ادعا که AMPL به عنوان یک استیبل کوین عمل می‌کند، برخی ممکن است این سوال را مطرح کنند که اگر دارایی کیف پول آنها نوسان داشته باشد، دارایی کریپتو چه تفاوتی با بیت کوین و سایر دارایی‌های عرضه ثابت دارد. دیگران همچنین ممکن است بپرسند که چرا AMPL دارایی مطلوب‌تری نسبت به استیبل کوین های جایگزین مانند DAI، GUSD یا PAXG است. به طور خلاصه، پاسخ مربوط به استانداردهای تمرکززدایی و تمایل به ایجاد یک اکوسیستم مالی است که فراتر از نفوذ سیاسی و اتکا به ارز فیات تحت حمایت دولت باقی می‌ماند.

فیات و استیبل کوین‌های دارای پشتوانه کالا همچنان به بانک‌های سنتی وابسته هستند. به طور همزمان، استیبل کوین‌های مشتق شده از بازار بدهی در یک سناریوی بازار آزاد که به کمک‌های مالی دوره‌ای متکی است، پایدار نیستند. آمپلفورث خود را به عنوان یک سرمایه اولیه مالی مستقل مطرح می‌کند که بدون نیاز به وثیقه متمرکز یا وام‌دهندگان آخرین راه‌حل عمل می‌کند که به دلیل ثبات ذاتی برای استفاده در برنامه‌های قراردادی مناسب است.

آینده ارز دیجیتال امپل فورث

پلتفرم امپل فورس در سال ۲۰۱۸ راه‌اندازی شد و توکن حاکمیتی آن نیز سال ۲۰۲۱ روانه بازار شد. توکن AMPL و FORTH، به ترتیب استیبل کوین و توکن حاکمیتی هستند. از این رو بعید است که توکن‌های فعالی برای معامله کاربران باشند. این نوع توکن‌ها معمولا نوسانات بالایی را تجربه نمی‌کنند و برای سرمایه‌گذاری‌های بلندمدت گزینه مناسب‌تری هستند.

امپل فورث توانسته توکن‌های بومی خود را با عرضه بی‌نهایت ایجاد کند که صاحبان آن نگران کاهش ارزش آن نباشند. تیم پشت این پروژه متشکل از متخصصان حرفه‌ای با سال‌ها تجربه در شرکت‌های پیشرو هستند و در مدت کوتاه فعالیت خود نشان داده‌اند که به دنبال پیروی از «تمرکززدایی واقعی» هستند.

در حالی که ارز دیجیتال امپل فورث با این مکانیسم به ثبات نسبی رسیده، قبلاً نشانه‌هایی از ضعف در آن دیده شده است. در سال ۲۰۲۰، سفته‌بازان تصمیم گرفتند تغییرات عرضه را با استفاده از لوریج معامله کنند که باعث شد قیمت آن ۲۰ درصد کاهش یابد. از این رو مانند هر سرمایه‌گذاری دیگری بهتر است درباره این دارایی تحقیقات لازم را انجام دهید.

چگونه توکن حاکمیتی امپل فورث بدست بیاوریم؟

توکن FORTH را می‌توان به سرعت و ایمن از طریق صرافی بایننس، بزرگترین پلتفرم معاملاتی ارزهای دیجیتال در جهان از نظر حجم معاملات، خریداری کرد.

برای خرید توکن FORTH ابتدا باید در بایننس ثبت نام کنید و سپس ارز فیات پرداخت کنید. پس از انتقال ارز فیات مانند لیر ترکیه یا دلار، توکن FORTH را می‌توانید در لیست جفت‌های معاملاتی بایننس کوین (BNB)، بیتکوین (BTC) و تتر (USDT) خریداری کنید.

علاوه بر این، در بایننس، کاربران می‌توانند سفارش‌های خرید را نه تنها با حفظ ارزش بازار، بلکه با قیمت‌های پایین‌تر نیز ثبت کنند. این کار را می‌توان با استفاده از تب Limit و وارد کردن مقدار و قیمت مورد نظر انجام دهید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا