آموزش استخراج

اسیک ماینر (ASIC miner) چیست؟ همه چیز درباره ماینرهای سخت افزاری بیت کوین

 

اگر برق ارزان قیمت و سخت افزار یا اسیک ماینر (ASIC miner) قوی با کارایی بالا داشته باشید، استخراج بیت کوین می‌تواند هم سرگرم کننده و هم سودآور باشد. استخراج بیت کوین (BTC) یک عملیات بسیار رقابتی است. تا همین اواخر، استخراج بیت کوین برای افراد معمولی اصلاً ایده آل نبود، زیرا برق ارزان قیمت در چین باعث شده تا ماینرهای چینی بر بازار استخراج بیت کوین سلطه داشته باشند.

با اینحال، از زمانی که چین استخراج کریپتو را غیرقانونی اعلام کرد، این آمار تغییر کرده است. اگر تنها هدف شما از استخراج بیت کوین، داشتن بیت کوین است پیشنهاد می‌کنیم که بیت کوین بخرید و سراغ فرآیند پردردسر استخراج کردن آن نروید؛ اما اگر قصد کسب سود و درآمد از استخراج بیت کوین دارید در ادامه این مقاله با ما همراه باشید تا با جزئیات این کار آشنا شوید.

 

اسیک ماینر (ASIC miner) بیت کوین چیست؟

از آن جایی که استخراج بیت کوین با کامپیوترها یا لپتاپ‌های خانگی و معمولی غیر ممکن است، برای این کار نیاز به سخت افزار مخصوص دارید که به آن اسیک ماینر یا اسیک (ASIC) می‌گویند.

خالق ناشناس بیت کوین ابتدا بیت کوین را جوری طراحی کرد که استخراج آن با CPU (یعنی کامپیوترها و لپتاپ‌های معمولی) امکان پذیر باشد؛ اما پس از مدتی استخراج کنندگان بیت کوین متوجه شدند که می‌توانند با بکارگیری کارت‌های گرافیک یا GPU، به قدرت هش بالاتری دست پیدا کنند یعنی با سرعت بالاتری بیت کوین استخراج کنند. پس از مدتی استفاده از کارت‌های گرافیک نیز جای خود را به دستگاه‌های «ای‌سیک» داد که مخفف «مدارهای مجتمع با کاربرد خاص» است.

می‌توان به یک ماینر اسیک بیت کوین به عنوان یک دستگاه مخصوص برای استخراج بیت کوین نگاه کرد. امروزه همه کسانی که به طور جدی به استخراج بیت کوین می‌پردازند از دستگاه‌های اسیک در فضاهایی با دمای مخصوص و برق کم-هزینه استفاده می‌کنند.

اگر می‌خواهید بدانید که آیا استخراج بیت کوین در سال 2023 همچنان سودآور است یا خیر، می‌توانید از این ماشین حساب استفاده کنید؛ در اینجا نرخ هش خود، قیمت کنونی بیت کوین، مقدار برق مصرفی برای جایی که در نظر دارید و هزینه برق را وارد کرده و ماشین حساب به شما نشان می‌دهد که در یک روز، یک ماه و یک سال چقدر سود می‌توانید به دست آورید.

 

چگونه بهترین دستگاه ماینر بیت کوین را انتخاب کنیم؟

هنگام انتخاب یک ماینر برای استخراج بیت کوین، فاکتورهای مهمی هستند که باید به آنها دقت کنید.

  1. نرخ هش (Hash rate): ماینر می‌تواند چند هش در ثانیه تولید کند؟ هر چه نرخ هش بالاتر باشد به معنی قدر محاسباتی بیشتر و در نتیجه هزینه بالاتر است.
  2. کارایی (Efficiency): باید از نظر کارایی و بهره‌وری، بهترین ماینر موجود در بازار را انتخاب کنید. در زمان نوشتن این مقاله بهترین ماینر از نظر کارایی Halong Mining Dragonmint T1 است. از آنجایی که ماینرها برق زیادی مصرف می‌کنند، باید دستگاهی را انتخاب کنید که برق مصرفی را تبدیل به بیشترین مقدار بیت کوین می‌کند.
  3. قیمت (Price): قیمت دستگاه ماینری که در نظر دارید چقدر است؟ اگر از دستگاه‌های ارزان قیمت استفاده کنید، بیت کوین کمتری هم استخراج می‌کنید. به همین دلیل است که مقدار برق مصرفی و کارایی ماینر بسیار مهم است، زیرا باید بسنجید که آیا خرید ماینر برای شما به صرفه است؟
  4. هزینه برق (Electricity costs): حتما هزینه برق را در نظر بگیرید. بیشتر سخت افزارهای استخراج تا زمانی که هزینه‌های برق محاسبه نشود سودآور به نظر می‌رسند. بهترین راه برای تعیین سودآوری واقعی این است که هزینه برق خود را در ازای هر هشمحاسبه کنید.

 

نباید تنها بر اساس قیمت یا تنها بر اساس نرخ هش تصمیم بگیرید و ماینر بخرید. بهترین ماینر اسیک همان کارآمدترین دستگاه است که با توجه به هزینه‌ها و هش ریت شما بیشترین بازده را داشته باشد. شما می‌توانید خرید دستگاه‌های ماینر دست دوم را نیز در نظر بگیرید، زیرا در میان آنها قیمت‌های بهتری پیدا می‌کنید. همچنین هر کجا که هستید، به قوانین پرداخت مالیات برای استخراج بیت کوین نیز دقت کنید و آنرا در هزینه‌های خود بیاورید.

 

بهترین شرکت‌های سازنده ماینر بیت کوین

  1. بیت مین (Bitmain): بیت مین یکی از بزرگ‌ترین سازندگان ماینر بوده و تولیدکننده ماینرهای معروف «انت ماینر» (AntMiner) است. شرکت بیت مین واقع در شهر پکن در چین است و یک استخر استخراج نیز اداره می‌کند.
  2. میکرو بی تی (MicroBT): میکرو بی تی یک شرکت چینی دیگر بوده که تولیدکننده ماینرهای اسیک است. سری معروف «واتس ماینر» (WhatsMiner) تولیدی این شرکت است که رقیب بزرگی برای AntMiner محسوب می‌شود.
  3. کنان (Canaan): کنان اولین اسیک ماینرهای تجاری بیت کوین را وارد بازار کرد. در کنار ساخت ماشین‌های استخراج بیت کوین، کنان ابزار دیگری نیز می‌فروشد.

 

تجهیزات لازم برای استخراج بیت کوین

در کنار اسیک ماینر بیت کوین، شما برای استخراج به تجهیزات دیگری نیز نیاز دارید:

منبع تغذیه (Power Supply): ماینرهای بیت کوین نیاز به منبع تغذیه مخصوص دارند تا بتوانند با بالاتری کارایی از برق استفاده کنند.

فن خنک کننده (Cooling Fan): دمای ماینرهای بیت کوین خیلی سریع بالا می‌رود و از کار می‌افتند؛ بنابراین باید تعدادی فن خنک کننده خریداری کنید تا این اتفاق نیفتد.

ژنراتور اضطراری (Backup Generator): اگر در موقع خاص منبع اصلی برق شما از کار بیفتد، باید ژنراتور اضطزاری داشته باشید تا برق ماینرها را تامین کنند.

 

آیا می‌توان بدون سخت افزار یا اسیک ماینر، بیت کوین استخراج کرد؟

در جواب باید گفت که این کار از نظر فنی امکان پذیر است اما اصلاً توصیه نمی‌شود. با استخراج بیت کوین تنها با کامپیوتر خود شاید کمتر از یک هزار تومان در ماه به شما برسد.

همچنین این کار بیشتر به کامپیوتر شما صدمه می‌زند تا اینکه سودی از آن بدست آید. بنابراین این کار اصلاً به صرفه نیست، مگر اینکه فقط بخواهید ببینید که استخراج بیت کوین چطور کار می‌کند.

 

تاثیر ماینرهای اسیک در ارزهای دیجیتال

ارز دیجیتال بیت کوین مبتنی بر فناوری بلاک چین است، یک پلتفرم غیرمتمرکز که قدرت را از مراجع مرکزی می‌گیرد و آن را در اختیار افراد عادی قرار می دهد. اطلاعات حساس به جای مراکز داده بزرگ بر روی بلاک چین ذخیره می‌شود و از نظر رمزنگاری ایمن است. تعداد زیادی از مردم، که به عنوان ماینرها شناخته می‌شوند، همه با هم کار می کنند تا به جای یک شخص یا دولت، اطلاعات شبکه را تأیید کنند.

در ابتدا، ازCPU ها برای حل توابع هش رمزنگاری استفاده می‌شد، تا زمانی که ماینرها متوجه شدند که پردازنده‌های گرافیکی یا GPU برای استخراج بسیار مجهزتر هستند. با افزایش سختی استخراج بلوک، ماینرها عمدتاً به استخراج با GPU روی آوردند. برخی از GPU ها فقط برای استخراج بیت کوین ساخته شده بودند.

مثلاًGTX1060  یک کارت گرافیک است که صرفاً برای ماینینگ یا استخراج طراحی شده و به نوعی یک نیمه-اسیک است زیرا در حالی که از نظر فنی یک کارت گرافیک است، سخت افزاری اختصاصی برای استخراج است.

با این حال، ASIC ها بسیار قدرتمندتر از کارت‌های گرافیک هستند. آنها تماماً و فقط برای استخراج طراحی و استفاده می‌شوند. نرخ هش آنها به طور قابل توجهی بالاتر از هر چیزی است که GPUها قادر به انجام آن هستند.

البته این عملکرد فوق‌العاده اسیک‌ها، قیمت بالایی نیز دارد – بهترین تراشه‌های ASIC هر کدام چند هزار دلار قیمت دارند. زمانی که شبکه بیت کوین تازه ساخته شده بود، بلاک‌های بیت‌کوین توسط افراد معمولی که از کامپیوتر خود استفاده می‌کردند تأیید می‌شد؛ زمانی که دستگاه‌های ASIC به بازار آمد، همه چیز تغییر کرد.

ظهورASIC ها باعث شد کهGPU ها در فرآیند استخراج بلا استفاده شوند. سازندگان  ASICها، از جمله  Bitmain، باعث شدند که به جای افراد معمولی، کارتل‌های استخراج بیت کوین بیشتر به ماینرها دست پیدا کنند.

در یک مزرعه استخراج (Mining Farm)، هزاران ASIC همه به طور همزمان در حال استخراج بیت کوین هستند؛ در حالیکه بدیهی است که اکثر مردم عادی نمی‌توانند حتی یک یا دو ASIC بخرند.

هنگامی که ASIC ها به بازار آمدند، فرآیند اعتبارسنجی بلاک چین و استخراج بلوک متمرکزتر شد زیرا بیشتر قدرت هش در تعداد انگشت شماری از شرکت‌ها و مزرعه‌های استخراج جمع شد، نه اینکه در بین بسیاری از ماینرها پخش شود. به همین دلیل متأسفانه بیت کوین را نمی‌توان دیگر  بلاک چینی غیرمتمرکز دانست.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا