آموزشنوشته عمومی

ان اف تی چیست؟

NFT چیست؟

NFT ها نوعی از ارزهای دیجیتال هستند که بر روی یک پلت فرم قرارداد هوشمند مانند اتریوم، آوالانچ یا سولانا ایجاد می شوند. آنها اشیاء دیجیتالی منحصربه‌فردی هستند که می‌توان آن‌ها را در اختیار داشت یا حتی آن ها را خرید و فروش کرد. آنها معمولاً به عنوان چیزی شروع می شوند که فقط علاقه مندان به آن اهمیت می دهند، اما اگر یک مورد کمیاب داشته باشید، ممکن است روزی ارزش زیادی داشته باشد.

NFT چگونه کار می کند؟

NFTها روی یک بلاک چین وجود دارند که یک دفتر کل عمومی توزیع شده است که تمام تراکنش ها را ثبت می کند. احتمالاً بیشتر با بلاک چین به عنوان فرآیند اساسی که ارزهای دیجیتال را ممکن می کند آشنا هستید.

در اصل، NFT ها مانند اقلام جمع آوری فیزیکی هستند، فقط دیجیتال. بنابراین به جای اینکه یک تابلوی رنگ روغن واقعی به دیوار آویزان شود، خریدار به جای آن یک فایل دیجیتال دریافت می کند.

آنها همچنین از حقوق مالکیت انحصاری برخوردار می شوند. NFT ها می توانند در هر زمان تنها یک مالک داشته باشند. داده های منحصر به فرد NFT ها تأیید مالکیت آنها و انتقال توکن ها را بین مالکان آسان می کند. مالک یا سازنده نیز می تواند اطلاعات خاصی را در داخل خود ذخیره کند.

ان اف تی چیست

انواع مختلف NFT ها

بازی NFT

NFT های بازی با نگهداری ساده رمزارزها در کیف پول شما متفاوت است. یک بازی NFT از NFT ها در قوانین، مکانیسم و ​​تعاملات بازیکن خود استفاده می کند. به عنوان مثال، یک بازی می تواند یک پوسته بازی کمیاب را به عنوان NFT ارائه دهد و بازیکنی که آن را باز می کند ابتدا مالکیت آن را در اختیار می گیرد.

NFT های کلکسیونی

NFT های کلکسیونی دارایی های دیجیتال منحصر به فردی هستند که بر روی بلاک چین ضرب شده اند و کاربران می توانند آن ها را جمع آوری یا معامله کنند. برخی از NFT های کلکسیونی ویژه دارای نسخه محدود هستند و می توانند به ویژه مورد توجه کلکسیونرها قرار گیرند.

NFT های موسیقی

دقیقاً مشابه فایل‌های تصویری یا فیلم‌ها، NFT‌های موسیقی زمانی ایجاد می‌شوند که موسیقی یا صدا را به NFT متصل می‌کنید. آنها گواهی مالکیت یک صدای منحصربه‌فرد یا یک قطعه موسیقی قابل خرید یا فروش هستند.

NFT های ویدیویی

NFT های ویدئویی دارایی های دیجیتالی به شکل تصاویر متحرک هستند. این NFT ها به دلیل توانایی داشتن دارایی های دیجیتال مانند ویدیوها و تجربیات منحصر به فرد از سازندگان مورد علاقه خود، ارتباط با این سازندگان و حتی سلیقه و مجموعه شخصی به طور فزاینده ای محبوب شده اند.

NFT های هنری

NFT های هنری زمانی ایجاد می شوند که هنرمندان آثار هنری خود را دیجیتالی کرده و از طریق بلاک چین کسب درآمد کنند. NFT های هنری ارزش خود را از دو عامل اصلی دریافت می کنند که عبارتند از توانایی تأیید صحت دیجیتالی و اثبات مالکیت دارایی دیجیتال خاص.

آواتار NFT

آواتارهای NFT تصاویری از یک شخصیت در فرمت تصویر نمایه دیجیتال “هدشات” هستند. هر یک از آنها به طور جداگانه منحصر به فرد هستند و توسط یک الگوریتم با ویژگی های مختلف تولید می شوند. این NFT ها را می توان برای تقویت حس اجتماعی، نشان دادن وضعیت دیجیتال و حتی به عنوان بلیطی برای رویدادهای متاورس انحصاری استفاده کرد.

کارت های معاملاتی NFT

کارت های معاملاتی NFT می توانند به عنوان نمایش مجازی کارت های معاملاتی فیزیکی استفاده شوند. جذابیت آنها را می توان به عوامل زیر نسبت داد: به راحتی قابل تأیید است، به خصوص زمانی که کمبود برای ارزش کارت بسیار مهم است، مالکیت پایدار بر روی بلاک چین، و کارت های کمیاب به عنوان نوعی سرمایه گذاری.

Meme NFTs

پدیده‌ای که به‌عنوان «هوش طلای میم» ابداع شده است، میم‌های NFT می‌توانند راهی جدید برای سازندگان میم برای کسب درآمد از میم‌هایشان باشند. ارزش این میم ها به شدت به ویروسی بودن میم، اصالت و اصالت دارایی دیجیتال بستگی دارد. تقریباً مشابه Dogecoin در ارزهای دیجیتال.

بازار NFT چقدر بزرگ است؟

طبق برسی تنها سه پروژه – بازار NFT Opensea، میم های کلکسیونی NFT Cryptopunks و شخصیت های کارتونی – بیش از 8.5 میلیارد یورو فروش داشته اند. جای تعجب نیست که ثروتمندان، افراد نزدیک به ثروتمند، و افرادی که می خواهند ثروتمند شوند، برای پذیرش فناوری NFT عجله دارند.

بازارهای محبوب NFT

هنگامی که کیف پول خود را راه اندازی و تامین مالی کردید، هیچ کمبودی در سایت های NFT برای خرید وجود نخواهد داشت. در حال حاضر، بزرگترین بازارهای NFT عبارتند از:

• OpenSea.io: این پلتفرم همتا به همتا خود را تأمین‌کننده «اقلام و مجموعه‌های دیجیتال کمیاب» می‌داند. برای شروع، تنها کاری که باید انجام دهید این است که یک حساب کاربری برای مرور مجموعه های NFT ایجاد کنید. همچنین می‌توانید برای کشف هنرمندان جدید، قطعات را بر اساس حجم فروش مرتب کنید.

• Rarible.com: مشابه rarible، OpenSea یک بازار دموکراتیک و باز است که به هنرمندان و سازندگان اجازه می‌دهد NFT‌ها را منتشر کرده و بفروشند. توکن‌های RARI منتشر شده در این پلتفرم، دارندگان را قادر می‌سازد تا ویژگی‌هایی مانند هزینه‌ها و قوانین جامعه را بررسی کنند.

• Foundation.app: در اینجا، هنرمندان باید «رای موافق» یا دعوتی از خالقان دیگر برای ارسال آثار هنری خود دریافت کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا