آموزش کسب درآمد

10 استراتژی برتر برای توسعه جامعه کریپتو خود

در صورت راه اندازی پروژه ارز دیجیتال خود، چگونه جامعه آن را گسترش دهیم؟

 

«جامعه» بنیان تجربه زندگی بشر است؛ در دنیای کریپتو نیز «جامعه» یا Community همین نقش را ایفا می‌کند. استراتژی‌هایی وجود دارند که می‌توانید برای افزایش رشد جامعه خود به کار ببرید. با استفاده از این استراتژی‌ها، شما می‌توانید پروژه کریپتو خود را از دیگران متمایز کرده آنرا از پروژه‌ای معمولی به پروژه‌ای منحصربفرد ارتقا دهید.

منابع آماری نشان می‌دهند که بزرگ‌ترین نیروی محرک در خرج و مخارج افراد، جامعه نزدیک آنها – مانند خانواده و دوستان – است. به همین ترتیب، جامعه یک ارز دیجیتال همان چیزی است که باعث می‌شود آن ارز دیجیتال در میان مردم پذیرفته شود و درباره آن آگاهی‌سازی و تبلیغات شود. به زبان ساده‌تر، ما به عنوان یک جامعه بهتر یاد می‌گیریم و بازده بهتری نیز داریم.

با استفاده از اینترنت، اطلاعات می‌تواند به سرعت و مانند یک ویروس میان مردم پخش شود. بدین ترتیب، جامعه شما به نوعی ارتباط شما با دنیای بیرون است. همچنین این ارتباطات برای رشد جامعه بسیار مهم است، زیرا شفافیت و غیرمتمرکز بودن مهم‌ترین ویژگی‌های وب3 است.

در دنیای کریپتو جامعه نقش بسیار مهمی ایفا می‌کند زیرا:

 • پذیرش ارزهای دیجیتال را میان مردم گسترش می‌دهد.
 • آموزش و یادگیری را آسان‌تر می‌کند.
 • خلاقیت را گسترش می‌دهد.
 • اطلاعات را توزیع می‌کند.
 • تجارت را افزایش می‌دهد.
 • استراتژی‌های ارتباط با دیگران را بهبود می‌بخشد.

 

اینفوگرافیک استراتژی‌های برتر برای بازاریابی و توسعه جامعه کریپتو
استراتژی‌های برتر برای بازاریابی و توسعه پروژه و جامعه کریپتو

عناصر حیاتی برای ساخت جامعه کریپتو

 • اعتماد و شفافیت در جامعه
 • ارتباطات فعال میان اعضای جامعه
 • فراهم کردن منابع آموزش و یادگیری برای اعضای جامعه
 • ارائه خدمات و پاداش به افراد فعال جامعه

 

برای توسعه پروژه کریپتو خود، چه استراتژی‌هایی در سوشال مدیا به کار بگیریم؟

 

 1. از پلتفرم‌های مرتبط استفاده کنید

سوشال مدیا یا شبکه‌های اجتماعی بهترین بستر برای رشد و گسترش ارزهای دیجیتال مختلف است. شما بدون شک به شبکه‌های اجتماعی نیاز پیدا می‌کنید، اگر می‌خواهید پروژه ارز دیجیتال خود را راه اندازی کرده، آن را رشد داده و هرگونه فعالیت مجازی مرتبط با آن پروژه داشته باشید.

با اینحال د نظر داشته باشید که همه پلتفرم‌های اجتماعی برای رشد کسبو  کار و جامعه شما مفید نیستند. به عنوان مثال، دیسکورد (Discord) برای تبلیغات NFT بسیار بهتر از فیسبوک (Facebook) است؛ به این دلیل که طرفداران وب3 در دیسکورد فعالیت بیشتری دارند.

توجه کنید! شما باید نقاط قوت و نقاط ضعف هر شبکه اجتماعی را در نظر گرفته و سپس متناسب با نیاز پروژه و جامعه ارز دیجیتال خود، بهترین پلتفرم‌ها را برای فعالیت انتخاب کنید.

در اینجا چند شبکه اجتماعی را نام می‌بریم که طرفداران کریپتو بیشتر از آنها استفاده می‌کنند:

 • توییتر (Twitter): یک پلتفرم معروف که کاربران در آن پیام‌های کوتاه به اشتراک می‌گذارند. در کنار متن‌های کوتاه، به اشتراک گذاشتن تصاویر، ویدیوها و لینک‌ها نیز در توییتر امکان پذیر است.
 • دیسکورد (Discord): این پلتفرم بیشتر توسط جامعه‌های مختلف مانند جامعه بازی‌های کامپیوتری یا تفریحات و علایق مختلف استفاده می‌شود. این جوامع یا گروه‌ها در دیسکورد با یکدیگر ارتباط گرفته و درباره علایق مشترک خود بحث می‌کنند. در دیسکورد می‌توان در آن واحد با استفاده از پیام، صدا و ویدیو با دیگران ارتباط برقرار کرد.
 • تلگرام (Telegram): این پلتفرم پیام‌رسان بر مبنای فضای ابری بوده و تمرکز آن بر سرعت، امنیت و حریم شخصی است. در تلگرام می‌توان به صورت خصوصی یا در گروه پیام گذاشت یا فایل رسانه و اسناد را به اشتراک گذاشت.
 • ردیت (Reddit): در این پلتفرم اخبار اجتماعی جمع‌آوری می‌شود، محتوای وب ارزیابی می‌شود و بحث و گفتگو میان کاربران جریان دارد. جوامع مختلف به گروه‌های مختلفی برای بحث و گفتگو تقسیم می‌شوند که به آنها ساب ردیت (Subreddits) می‌گویند. کاربران می‌توانند در جامعه خود ویدیو، لینک، تصویر و متن به اشتراک بگذارند و دیگر کاربران می‌توانند به این محتوا رای دهند و برای آن کامنت بگذارند.
 • یوتیوب (Youtube): پلتفرمی پرکاربرد برای اشتراک گذاری ویدیو؛ کاربران یوتیوب می‌توانند ویدیوها را آپلود کنند، تماشا کنند و به اشتراک بگذارند. طیف محتوای ویدیوهای یوتیوب بسیار وسیع است؛ از موزیک ویدیو و تیزر فیلم‌ها گرفته تا محتوای وبلاگی و آموزشی. کاربران می‌توانند در کانال‌های ویدیویی مورد علاقه خود سابسکرایب (Subscribe) کنند، ویدیوها را لایک کنند، کامنت بگذارند و با سازندگان ویدیوها تعامل داشته باشند.

 

 1. محتوایی ایجاد کنید که مخاطب جذب کند

طبیعتاً اگر می خواهید از رسانه‌های اجتماعی برای رشد جامعه پروژه خود استفاده کنید، باید به طور منظم محتوا منتشر کنید. تداوم در انتشار محتوا نکته بسیار مهمی در این زمینه است.

محتوای شما باید به گونه‌ای باشد که مخاطب درگیر شود و برای ادامه مطالب یا مطالب بیشتر بازگردد. همچنین محتوا باید به گونه‌ای باشد که باعث تعامل شود. زماینکه میان اعضای جامعه شما تعامل وجود داشته باشد، افراد بیشتری به پروژه شما روی می‌آورند، نرخ پرش کاربران کاهش میابد و بازخورد بیشتری می‌گیرید که با استفاده از آن می‌توانید استراتژی خود را بهبود ببخشید.

همچنین باید در جریان ترندهای اخیر باشید. با استفاده درست از ترندها می‌توانید در مدت زمان کمتر، مخاطبان بیشتری جذب کنید. نگه داشتن مخاطب مهم‌تر از جذب مخاطب است. برای نگه داشتن مخاطب از محتوای ویدیویی استفاده کنید (مخصوصاً ویدیوهای کوتاه مانند استوری یا ریلز)، در مخاطب احساس FOMO ایجاد کنید، از نظرسنجی‌ها و کوییزها استفاده کنید (که برای جمع‌آوری داده هم مفید هستند)، پست‌های خود را بروز نگه دارید و محتوای آن را متناسب با مخاطبان خود انتخاب کنید.

 

 1. تعامل با اینفلوئنسرها

جالب است بدانید که اینفلوئنسرها نسبت به سلبریتی‌ها نرخ تبدیل بیشتری به همراه می‌آورند؛ نرخ تبدیل به معنی میزان تبدیل بازیدکنندگان سایت به مشتری سایت است. بنابراین، بازاریابی اینفلوئنسر (Influencer Marketing) یک استراتژی بسیار مفید در توسعه جامعه کریپتو است. زمانی که می‌خواهید از بازاریابی اینفلوئنسر استفاده کنید، به نکات زیر دقت داشته باشید:

 • در مورد اینفلوئنسر تحقیق کنید و مطمئن شوید که محتوای کار آنها با بازار هدف شما همخوانی دارد.
 • علاقه خود را به محتوای کاری اینفلوئنسر نشان دهید.
 • پیشنهادی ارائه دهید که برای همه طرفین سودمند باشد – شما، اینفلوئنسر و مخاطب.
 • وظایف طرفین را در قرارداد شرح دهید.

 

 1. مدیریت جامعه پروژه

یکی از جنبه‌هایی که در توسعه جامعه کریپتو کمتر دیده می‌شود، مدیریت جامعه است. مدیریت جامعه شامل ایجاد، پرورش و حفظ یک جامعه فعال حول یک برند یا پروژه خاص است. این کار شامل فعالیت‌های مختلفی در جهت تقویت روابط مثبت، تسهیل ارتباطات و حمایت از اعضای جامعه است.

هنگامی که جوامع به درستی مدیریت شوند، پروژه‌ها رشد قابل توجهی می‌کنند. شما باید محیطی امن فراهم کنید که در آن اعضای جامعه به راحتی بتوانند نظرات خود را به اشتراک بگذارند و با یکدیگر تعامل داشته باشند. همچنین می‌توانید دستورالعمل‌های جامعه را در پلتفرم منتشر کنید. شما باید راهی برای ساده کردن عضویت جدید و کاهش موانع ورود برای آنها فراهم کنید.

همچنین باید از کاربران در برابر کلاهبردارانی که خود را به عنوان کاربران یا ادمین‌های معمولی جلوه می‌دهند محافظت کنید. فعالیت ارگانیک نیز ضروری است، بنابراین باید ربات‌ها را حذف کنید. ربات‌ها باعث می‌شوند پروژه شما دیده نشود و از رشد جامعه جلوگیری می‌کنند.

 

استراتژی‌های بازاریابی محتوا در فضای کریپتو

شما می‌توانید از اشکال مختلفی از محتوا برای درگیر نگه داشتن اعضای جامعه کریپتو خود استفاده کنید – هر کدام از این استراتژی‌ها اثربخشی متفاوتی  دارند.

 

وبلاگ نویسی و مقاله نویسی

مقالات و وبلاگ‌ها فرصت‌های خوبی برای توسعه جامعه کریپتو فراهم می‌کنند؛ با آنها می‌توانید از بک لینک‌ها استفاده کنید، خبرنامه بسازید، بازاریابی ایمیلی را به کار بگیرید و موارد دیگر. هم وبلاگ نویسی و هم مقاله نویسی به عنوان استراتژی‌های بازاریابی محتوای موثر با ارائه محتوای ارزشمند و آموزنده به بازار هدف عمل می‌کنند.

تولید محتوای منظم وبلاگ می‌تواند به ایجاد اعتبار برند، افزایش دیده شدن، افزایش ترافیک ارگانیک و تعامل با خوانندگان کمک کند. انتخاب بین وبلاگ نویسی و مقاله نویسی به اهداف، مخاطبان و پلتفرم‌های انتشار یک برند یا سازمان بستگی دارد.

وبلاگ‌ها و مقالات فضایی را فراهم می‌کنند که افراد یا مشاغل می‌توانند در آن تخصص، بینش و تجربیات خود را با یکدیگر و با مخاطبان به اشتراک بگذارند. این همچنین به بهینه سازی موتور جستجو (SEO) نیز کمک می‌کند.

 

محتوای ویدیویی و وبینار

وبینارها و ویدئوها نیز استراتژی‌های بسیار موثری برای توسعه جامعه هستند که می‌توانند به طور پویا مخاطبان را درگیر کنند و به آنها آموزش دهند. وبینارها و ویدیوها فرصت‌هایی را برای تعامل با مخاطب به صورت بصری و شنیداری در آن واحد  فراهم می‌کنند و تجربه‌ای فراگیرتر و به یاد ماندنی‌تر ایجاد می‌کنند.

ویدئوها را می‌توان در پلتفرم‌های مختلفی مانند YouTube ، رسانه‌های اجتماعی، وب‌سایت‌ها به اشتراک گذاشت یا در پست‌های وبلاگ جاسازی کرد. این به ویژه هنگام استفاده از پلتفرم‌هایی مانند گوگل مفید است. به یاد داشته باشید که گوگل در موتور جستجوی خود به یوتیوب ارجحیت می‌دهد. بنابراین گوگل این ویدیوها را به تبلیغات رمزارزی، که گوگل از آن استقبال نمی‌کند، ترجیح می‌دهد.

وبینارها همچنین به برندها امکان می‌دهد تا نظرات ارزشمند، روندهای صنعتی و دانش عملی خود را با مخاطبان به اشتراک بگذارند. آنها اغلب شامل ارائه‌ها، آموزش‌ها، نمایش‌ها، جلسات پرسش و پاسخ، و نظرسنجی‌ها هستند.

 

اینفوگرافیک و مصورسازی داده‌ها

راه دیگری برای اینکه مخاطب خود را نگه دارید این است که با آنها از طریق مصورسازی داده‌ها و اطلاعات تعامل داشته باشید. اینفوگرافی و مصورسازی داده‌ها یک استراتژی قدرتمند برای جذب مخاطب هستند؛ آنها از عناصر بصری استفاده می‌کنند تا اطلاعات پیچیده یا داده‌های آماری را در یک قالب جذاب و قابل فهم به بیننده ارائه دهند.

مصورسازی داده‌ها شامل تبدیل داده‌های خام به نمایش‌های بصری است. اینفوگرافیک‌ها نمایش گرافیکی اطلاعات مذکور هستند. آنها عناصر بصری مانند نمودارها، چارت‌ها، نمادها، تصاویر و متون را به شیوه‌ای مختصر و جذاب ترکیب می‌کنند.

اینفوگرافیک‌ها و مصورسازی داده‌ها استراتژی‌های موثری در بازاریابی محتوا هستند زیرا اطلاعات را به شیوه‌ای جذاب و قابل هضم ارائه می‌دهند. آنها توجه کاربران را جلب می‌کنند، درک اطلاعات را راحت‌تر می‌کنند و حفظ اطلاعات را در بین مخاطبان افزایش می‌دهند. برخی از پلتفرم‌هایی که می توانید برای ساخت اینفوگرافیک از آنها استفاده کنید عبارتند از:

 • Tableau
 • Google Charts
 • Zoho
 • QlikQ
 • FusionCharts
 • Canva

 

ارائه ایردراپ‌ها (Airdrop) و کمپین‌های پاداش (Bounty)

ایردراپ‌ها و کمپین‌های پاداش نیز راهی مناسب برای افزایش توسعه و تعامل در جامعه کریپتو است. ایردراپ‌ها به طور بالقوه می‌توانند جامعه کریپتو یا محصول کریپتو شما را راه اندازی کنند. به لطف قراردادهای هوشمند ، شما می‌توانید میزان مشارکت مالی لازم برای کاربران را از پیش قید کرده و تعیین کنید که در ازای مشارکت آنها با این مقدار، آنها واجد شرایط دریافت ایردراپ می‌شوند. علاوه بر این، این کار باعث می‌شود دیگران نیز به مشارکت برای کسب جوایز بالقوه ترغیب شوند.

با به کارگیری جوایز و پاداش‌ها (Bounties)، می‌توانید بازی‌هایی از نوع مجموع-صفر ایجاد کنید که در آن‌ها فقط افرادی که بیشترین عملکرد را دارند، پاداش دریافت می‌کنند. به این ترتیب، کاربران مراقب هستند و تشویق می‌شوند که هیچ یک از پاداش‌ها را از دست ندهند. علاوه بر این، اعمال پاداش برای پیدا کردن باگ یا مشکل در پروژه کریپتو شما باعث می‌شود که کاربران پلتفرم شما را به دقت بازرسی کرده و مشکلات آن را در مرحله تست به شما گزارش دهند.

گاهی اوقات کد شما به درستی کار می‌کند، اما سیستم شما در زمینه اقتصادی در دراز مدت مقیاس پذیر نیست، یعنی شبکه با کاهش سرعت مواجه می‌شود. با ارائه جوایز و پاداش، شما از بازخورد واقعی و بینش کاربران در جامعه کریپتو خود بهره مند می‌شوید.

 

برگزاری جلسات و کنفرانس‌های ارز دیجیتال برای جامعه کریپتو

جلسات و کنفرانس‌های ارزهای دیجیتال اغلب سرمایه گذاران، سرمایه گذاران خطرپذیر و کاربران بالقوه‌ای را که به دنبال پروژه‌های امیدوارکننده و فرصت‌های سرمایه گذاری هستند جذب می‌کند. ارائه اهداف، دستاوردها و نقشه راه پروژه در این رویدادها می‌تواند توجه حامیان بالقوه را به خود جلب کند.

صرفنظر از اینکه در یک کنفرانس میزبان هستید یا شرکت‌کننده، باید چند نکته را در نظر داشته باشید. در ابتدا، تولید سرنخ یا لید (Lead Generation) را در نظر بگیرید. کدهای QR یک راه عالی و مقرون به صرفه برای تولید لید یا همان جذب مشتری هستند، اما شما باید توکن‌های فیزیکی را نیز در اختیار کاربران قرار دهید تا پروژه شما را به خاطر بسپارند – به عنوان مثال در انتهای جلسات به شرکت‌کنندگان کارت ویزیت ارائه دهید.

همچنین می‌توانید با هتل‌هایی مذاکره و معامله کنید که اعضای کنفراس جانعه کریپتو شما برای اقامت در آنجا تخفیف دریافت کنند. این کار یک فضای مرکزی ایجاد می‌کند که در آن اعضای انجمن می‌توانند قبل و بعد از کنفرانس به صورت حضوری ملاقات کنند و درباره پروژه شما صحبت کنند.

در نهایت، استفاده از یک اپلیکشن مخصوص برگزاری رویدادها را فراموش نکنید .این اپلیکیشن‌ها به اعضای شرکت‌کننده تمام اطلاعات مرتبط با رویداد یا کنفرانس را می‌دهد. این اطلاعات شامل مکان، زمان، فروشندگان، ارتباطات یا اعلان‌هایی برای شروع هر قسمت از رویداد باشد.

 

از استراتژی مرتبط برای جامعه کریپتو خود استفاده کنید

در دنیای پر سرعت و همیشه در حال تحول ارزهای دیجیتال، استفاده از مرتبط‌ترین استراتژی‌های رشد برای جامعه کریپتو شما بسیار مهم است. با استفاده استراتژیک از این استراتژی‌های رشد و توسعه جامعه کریپتو، می‌توانید سرمایه‌گذاران بالقوه را جذب کنید، کاربران جدید وارد کنید و جامعه‌ای پر جنب و جوش و پر رونق ایجاد کنید.

همزمان که توسعه و رشد جامعه کریپتو خود را آغاز می‌کنید، به یاد داشته باشید که رویکرد خود را با نیازها و اهداف خاص پروژه خود تنظیم کنید. با هماهنگی با آخرین ترندهای صنعت و همسو کردن تلاش‌های خود با موثرترین استراتژی‌ها، می‌توانید مسیری به سمت رشد پایدار و موفقیت در دنیای پویای کریپتو ترسیم کنید.

 

سوالات متداول

 

جامعه کریپتو چیست؟

جامعه کریپتو، گروه‌ سازمان‌یافته‌ای از افراد هستند که علاقه‌ای مشترک به یک یا چند ارز دیجیتال، فناوری بلاک چین و موضوعات مرتبط دارند. هر کدام از این جوامع معمولاً حول محور پروژه یک یا چند رمزارز خاص فعالیت می‌کنند. آنها به صورت آنلاین توسعه می‌یابند و گاهی اوقات حتی به خرده فرهنگ‌ها (Subculture) تبدیل می‌شوند.

 

 چگونه جامعه کریپتو خود را در تلگرام گسترش دهیم؟

برای گسترش یک جامعه کریپتو در تلگرام، روی ایجاد محتوای جذاب و ارزشمندی تمرکز کنید که در بین اعضا طنین انداز شود. جامعه را از طریق کانال‌های مختلف تبلیغ کنید و اعضای موجود را تشویق کنید تا دیگران را دعوت کنند. جوی استقبال کننده و فراگیر ایجاد کنید که مشارکت را تشویق می‌کند و بحث‌های مفهومی را تقویت می‌کند.

 

فعال‌ترین جامعه کریپتو مربوط به کدام ارز دیجیتال است؟

انتخاب فعال‌ترین جامعه کریپتو بسیار نسبی است و می‌تواند بر اساس عوامل مختلف متفاوت باشد. با این حال، برخی از جوامع برجسته و بسیار فعال در فضای کریپتو شامل جوامعی هستند که شبکه‌های بیت‌کوین و اتریوم را احاطه کرده‌اند. این جوامع شامل طرفداران زیاد، بحث‌های پر جنب و جوش و مشارکت فعال در پلتفرم‌های مختلف، از جمله انجمن‌ها، رسانه‌های اجتماعی، و کانال‌های اجتماعی اختصاصی هستند. توجه به این نکته مهم است که فضای کریپتو پویا است و فعالیت‌های جامعه می‌تواند بر اساس روند بازار، پیشرفت‌های فناوری و پروژه‌های در حال ظهور نوسان داشته باشد.

 

مدیریت جامعه کریپتو چیست؟

مدیریت جامعه کریپتو شامل ایجاد و پرورش جوامع فعال پیرامون ارزهای دیجیتال یا پروژه‌های بلاک چین است. این کار شامل استراتژی‌ها و فعالیت‌هایی برای تقویت روابط مثبت، تسهیل ارتباطات و حمایت از اعضای جامعه می‌شود. مدیران جوامع کریپتو محیط‌های فراگیر ایجاد می‌کنند، بحث‌ها را تعدیل می‌کنند، رویدادها را سازماندهی می‌کنند، به نگرانی‌ها رسیدگی می‌کنند و اطمینان می‌دهند که نیازهای جامعه برآورده می‌شود. مدیریت مؤثر جامعه وفاداری به برند را تقویت می‌کند، تعامل را افزایش می‌دهد و فرهنگ حمایت و مشارکت در جامعه را پرورش می‌دهد.

 

چرا جوامع کریپتو از اهمیت زیادی برخوردارند؟

جوامع کریپتو حیاتی هستند زیرا همکاری، اشتراک دانش و پشتیبانی را در اکوسیستم کریپتو تقویت می‌کنند. این جوامع پلتفرم‌هایی را برای افراد فراهم می‌کنند تا ارتباط برقرار کنند، یاد بگیرند و در پروژه‌ها و پیشرفت‌های صنعت مشارکت کنند. جوامع کریپتو نوآوری‌ها را هدایت می کنند، زیرا اعضا ایده‌های خود را به اشتراک می‌گذارند و در ابتکارات جدید با یکدیگر همکاری می‌کنند. علاوه بر این، این جوامع با آموزش و جذب کاربران جدید برای ارزهای دیجیتال و فناوری بلاک چین، نقش مهمی در پذیرش رمزارزها در میان عموم دارند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا