آموزش کسب درآمد

چگونه از ارزهای دیجیتال درآمد کسب کنیم؟ آموزش 7 راه برتر

آموزش 7 روش برتر برای کسب درآمد در دنیای کریپتو

 

اکنون بیش از یک دهه است که ارزهای دیجیتال با ظهور خود، دنیای اقتصاد را متحول کرده‌اند و روزانه به تعداد افرادی که به فکر کسب درآمد از ارزهای دیجیتال می‌افتند افزوده می‌شود.

بازار رمزارزها بسیار سودمند است و راه‌های متعددی برای کسب درآمد در این بازار وجود دارد، از سرمایه گذاری گرفته تا ترید کردن و استیک کردن.

 

هفت روش موثر برای کسب درآمد از ارزهای دیجیتال در سال 2023

 

روش‌های کسب درآمد از ارزهای دیجیتال
روش‌های کسب درآمد از ارزهای دیجیتال

کسب درآمد از ارزهای دیجیتال با سرمایه گذاری در بازار کریپتو

سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال یک راه عالی برای سود بردن از آنها است. می‌توانید سکه‌های جداگانه مانند بیت‌کوین و اتریوم بخرید یا می‌توانید یک صندوق شاخص ارز دیجیتال (Crypto Index Fund) بخرید؛ که یک روش عالی برای تنوع بخشیدن به سبد سهام و توزیع ریسک شما است. هنگام سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال، تحقیق کامل درباره رمزارزها و درک ریسک‌های موجود در آن را مورد توجه قرار دهید. در اینجا دو روش برای سرمایه گذاری در دنیای کریپتو را پیشنهاد می‌کنیم: هولد کریدن و ییلد فارمینگ.

 

هولد یا هودل کردن (HODL) ارز دیجیتال

هولد کردن یک ارز دیجیتال به این معنی است که مقداری از یک رمزارز بخرید و آنرا نگهداری کنید و نفروشید. فعالان بازار کریپتو به این کار هودل (HODL) کردن نیز می‌گویند.

سرمایه گذاری به این صورت، یک استراتژی بلندمدت برای کسب درآمد در دنیای کریپتو است. به صورت کلی، استراتژی بخرید-و-هولد-کنید یک استراتژی کم دردسر اما طولانی مدت برای درآمدزایی است. ارزهای دیجیتال در کوتاه‌مدت بی‌ثبات هستند، اما پتانسیل بلندمدت فوق‌العاده‌ای برای رشد دارند.

لازمه استراتژی هولد کردن این است که شما ارزهای دیجیتال باثبات‌ که در بلندمدت رشد خواهند داشت را شناسایی کنید. مثلاً سرمایه گذاران از ابتدا بر این باور بودند که رمزارزهایی مانند بیت کوین و اتریوم در بلندمدت افزایش قیمت خواهند داشت و می‌توان آن را سرمایه گذاری مطمئنی در این زمینه دانست.

 

ییلد فارمینگ (Yield Farming)

ییلد فارمینگ نوعی سرمایه گذاری است که در آن رمزارزهای خود را در یک اپلیکشن غیرمتمرکز یا Dapp قفل می‌کنید و در ازای آن پاداش دریافت می‌کنید.

پلتفرم‌های مالی غیرمتمرکز (DeFi) به شما این قدرت را می‌دهند که مانند یک بانک با مشارکت مستقیم در فرآیند وام‌دهی، درآمد کسب کنید. کاربران کیف پول‌ها یا والت خود را به پلتفرم دیفای متصل می‌کنند و کوین‌ها و توکن‌های خود را در یک استخر با دیگران قفل می‌کنند. سپس از آن استخر برای قرض یا وام دادن به دیگران استفاده می‌شود. گاهی اوقات به کاربران برای شرکت در فرآیند وام دهی مبلغی پرداخت می‌شود یا به مبلغی که در حساب خود نگه می‌دارند یا استیک می‌کنند، سود تعلق می‌گیرد. مقدار سود به دست آمده از وام دادن ارز دیجیتال به سه عامل بستگی دارد: مدت وام، مبلغ وام و نرخ بهره.

 

استخراج ارز دیجیتال (Mining)

بلاک چین، اساس و پایه ارزهای دیجیتال است. برای ایجاد یک بلاک چین ایمن و کارآمد، نیاز به تعداد زیادی از کامپیوترها است که به صورت موازی کار می‌کنند. در پشت صحنه بسیاری از رایج‌ترین ارزهای دیجیتال، از جمله بیت کوین و لایت کوین، الگوریتمی به نام اثبات کار (PoW) وجود دارد. در بلاک چین‌هایی که از الگوریتم اجماع اثبات کار استفاده می‌کنند، مانند بیت کوین، شرکت‌کنندگانی در سراسر جهان به نام ماینرها با یکدیگر رقابت می‌کنند تا پاسخ رمزنگاری‌شده بلوک را پیدا کنند. هر ماینری که پاسخ این معما را پیدا کند، پاداش استخراج آن بلوک را در قالب ارز دیجیتال دریافت می‌کند.

اگر یک کامپیوتر اضافه در خانه دارید، می‌توانید آن را به یک ماینر تبدیل کنید و به یک استخر استخراج بپیوندید. فرآیند استخراج معمولاً به یک کارت پردازش گرافیکی (GPU)، برخی مهارت‌های کامپیوتری و برنامه نویسی و دانش تخصصی احتیاج دارد.

 

استیک کردن (Staking)

استخراج تنها راه بدست آوردن ارز دیجیتال نیست، شما با استیک کردن ارز دیجیتال نیز می‌توانید به دارایی دیجیتال خود بیفزایید. بر خلاف بلاک چین‌های اثبات کار (PoW) که در آن ارز دیجیتال استخراج می‌کنند، در بلاک چین‌های اثبات سهام (PoS)، مانند اتریوم و سولانا، ارز دیجیتال را استیک (stake) می‌کنند. افرادی که این دسته از ارزهای دیجیتال را دارند می‌توانند با استیک کردن دارایی خود در فرآیند اجماع و تایید تراکنش‌های بلاک چین شرکت کنند. استیک کردن به این صورت است که شما ارز دیجیتال خود را در شبکه برای مدتی قفل کرده و در ازای آن سود یا پاداش دریافت می‌کنید.

برای استیک کردن ارزهای دیجیتال نیازی به دانش و سخت افزارهای خاصی مانند آنچه در فرآیند استخراج لازم است، ندارید. حتی برخی از صرافی‌ها به صورت اتوماتیک استیک کردن برخی رمزارزها را فراهم می‌کنند. جدا از این گزینه، برای استیک کردن رمزارزها باید ارز دیجیتال مورد نظر را در کیف پول نرم افزاری یا سخت افزاری که از آن پشتیبانی می‌کند نگهداری کنید.

 

ترید کردن (Trading)

در حالیکه سرمایه گذاری ارز دیجیتال یک فرآیند بلندمدت است که معمولاً هم شامل استراتژی هولد کردن می‌شود، ترید کردن شامل استفاده از فرصت‌ها و پنجره‌های کوتاه‌مدت است. بازار رمزارزها غیرقابل پیش‌بینی است و قیمت ارزهای دیجیتال می‌تواند در مدت زمان کوتاهی افزایش یا کاهش یابد. برای اینکه یک تریدر موفق باشید، باید مهارت‌های تکنیکی و تحلیلی لازم را یاد بگیرید.

می‌توان گفت که ترید کردن به نوعی استفاده سودمند از نوسانات بازار توسط خرید و فروش دارایی‌ها است. معمولاً تریدرها در طول روز وارد چندین پوزیشن خرید و فروش می‌شوند و هیچ معامله‌ای را پس از ساعات فعال روزانه بازار باز نمی‌گذارند.

گاهی کسب سود از ترید روزانه ارزهای دیجیتال به این صورت است که سودهای اندک اما به صورت مکرر داشته باشید. لازم به ذکر است که برای این کار باید درک کاملی از نحوه تحلیل بازار داشته باشید؛ این به معنای انجام تحقیقات گسترده در مورد رابطه قیمت بین دو رمزارز است.

به عنوان مثال، تریدرها روزانه جفت ارزهایی مانند BTC/USD یا ETH/USDT را خرید و فروش میکنند. برای تعیین اینکه آیا این جفت ارز باید خرید یا فروخته شود، تریدر باید به تحلیل تکنیکال مسلط باشد، یعنی به دنبال روندها و ترندها باشد و از تحلیل قیمت فعلی مشخص کند که قیمت‌ها در آینده چگونه خواهد بود. این را می توان از طریق اندیکاتورهای اقتصادی و تکنیکال مانند MACD  یا RSI به دست آورد.

طبیعتاً این کاری نیست که بتوان یک شبه بر آن مسلط شد. کسب مهارت در تحلیل تکنیکال و خواندن نمودارها و چارت‌ها ممکن است چندین ماه یا حتی سال‌ها طول بکشد، اما در اینجا به راه میانبر بسیار مفیدی اشاره می‌کنیم که با آن می‌توانید تریدینگ را شروع کنید. این میانبر استفاده از ویژگی کپی تریدینگ (Copy Trading) در پلتفرم‌های قانونی معاملات خودکار ارز دیجیتال مانند eToro  است. روزانه هزاران تریدر در این پلتفرم محبوب فعالیت می‌کنند که بسیاری از آنها در معاملات روزانه کریپتو تخصص دارند.

 

ایردراپ‌ها (Airdrop) و فاست‌ها (Faucets)

بعضی اوقات نیازی به این نیست که سرمایه اولیه‌ای برای کسب درآمد از ارز دیجیتال داشته باشید. برخی روش‌ها وجود دارند که با آنها می‌توانید بدون ریسک کردن سرمایه خود درآمد دریافت کنید، مانند ایردراپ‌ها، فاست‌ها و بازی‌های کریپتو که در بخش بعد توضیح خواهیم داد. در نظر داشته باشید که استفاده از این روش‌ها نسبت به موارد قبل ریسک کمتری دارد، اما درآمد حاصل از آنها نیز می‌تواند بسیار اندک باشد.

روش اول دنبال کردن ایردراپ‌های ارز دیجیتال است. این فرآیند معمولاً به پروژه‌های تازه راه‌اندازی شده‌ای اشاره دارد که توکن‌های خود را به صورت رایگان در بازار توزیع می‌کنند، به این منظور که در بازار هدف خود بیشتر دیده شوند و توجه سرمایه گذاران و تریدرهای بازار را جلب کنند. برای شرکت در ایردراپ کریپتو، کاربران معمولاً باید یک یا چند کار ساده برای پروژه مورد نظر انجام دهند – مانند دنبال کردن پروژه و پلتفرم آن در رسانه‌های اجتماعی یا وایت لیست (Whitelist) کردن آدرس کیف پول خود، که به معنی اضافه کردن رمزارز مورد نظر به لیست آدرسهای دریافتی‌ است.

یکی گزینه‌ی دیگر برای کسانی که می‌خواهند بدون ریسک کردن سرمایه خود با ارز دیجیتال کسب درآمد کنند، ثبت نام در یک وب‌سایت فاست (Faucet) است. در اینجا نیز معمولاً با انجام وظایفی ساده، کاربران می‌توانند توکن‌های رایگان دریافت کنند. این وظایف می‌تواند شامل طیف گسترده‌ای باشد، از تکمیل فرم های کپچا گرفته تا اجرای بازی‌هایی که تازه راه‌اندازی شده‌اند.

البته توجه داشته باشید که مقدار پاداش‌های ارائه شده توسط وبسایت‌های فاست کریپتو معمولاً بسیار اندک است؛ به همین دلیل وقت گذاشتن برای این کارها معمولاً به‌صرفه نیست. از طرف دیگر، هیچ الزامی وجود ندار که وبسایت فاست حتماً واریز پاداش‌ها را انجام دهد. با اینحال بسیاری از افراد هستند که ترجیح می‌دهند وقت آزاد خود را با فاست‌های ارز دیجیتال پر کنند و از آنها درآمد نیز کسب می‌کنند.

 

بازی‌های کریپتو (Play-to-Earn)

ممکن است تعجب کنید اگر بدانید که کسب درآمد از ارزهای دیجیتال را می‌توان با بازی کردن انجام داد. به بازی‌های کریپتو که با آن می‌توانید پاداش دریافت کنید بازی‌های Play-to-Earn (بازی-کنید-و-پاداش-بگیرید) یا P2E می‌گویند.

بازار بازی‌های کریپتو اکنون میلیاردها دلار ارزش دارد. تنوع زیادی در فضای بازی‌های کریپتو وجود دارد، مثلاً شاید یکی از بهترین بازی‌های کریپتو بازی Decentraland است.

به زبان ساده، Decentraland یک دنیای متاورس ارائه می‌دهد که به بازیکنان از سراسر جهان امکان می‌دهد یک آواتار مجازی ایجاد کنند، با افراد دیگر چت کنند، و مهمتر از همه – به خرید قطعات زمین در این دنیا بپردازند. هنگامی که یک قطعه زمین را خریداری کردید و پروژه املاک خود را ساختید، این قطعه زمین به شکل یک NFT منحصر به فرد نشان داده می‌شود.

سپس می‌توانید NFT املاک خود را در بازار آزاد بفروشید. ممکن است دور از ذهن به نظر برسد، اما برخی از قطعات زمین در متاورس Decentraland به قیمت میلیون‌ها دلار فروخته شده است. این بدان معناست که با سرمایه گذاری زودهنگام، شانس خرید NFT با بهترین قیمت ممکن را دارید .

در سال 2023، بازی Meta Masters Guild یکی از پروژه‌های هیجان‌انگیز NFT و P2E است که بعضی‌ها آن را بهترین بازی سال می‌دانند.

 

سرمایه گذاری در پیش‌فروش‌ها (Presales)

استراتژی «مزیت حرکت اول یا مزیت پیشتازی» (First-mover advantage) مفهومی است که برخی از موفق‌ترین سرمایه گذاران در سطح جهانی آن را در استراتژی سرمایه گذاری خود جای داده‌اند. مفهوم این استراتژی این است که با سرمایه گذاری زودهنگام در یک ارز دیجیتال نوآورانه، توکن کاربردی یا خدمات دیگر در این زمینه، بهترین قیمت خرید را از آن خود کنند.

به عنوان مثال، کسانی که آینده‌نگری برای سرمایه گذاری در اتریوم در زمان راه اندازی پیش فروش آن داشتند – یعنی زمانی که هر اتر معادل 0.31 دلار بود – اکنون سودی بیش از 1.6 میلیون درصد دریافت می‌کنند؛ یا در مثالی دیگر، برخی افراد با خرید BNB زمانی که برای اولین بار در اواخر سال 2017 با قیمت 0.11 دلار راه اندازی شد، سود بیش از 600000٪ بدست آورده‌اند.

مسلماً استراتژی «مزیت پیشتازی» در پروژه‌های قدیمی مانند بیت‌کوین، اتریوم، BNB یا کاردانو امکان‌پذیر نخواهد بود، اما امروزه بسیاری از رمزارزها وجود دارند که زمان پیش فروش مشخص است که موفق خواهند بود، یا بسیاری دیگر هستند که ارزش انها اکنون پایین است اما در آینده بالا خواهد رفت. با تحقیق و بررسی درباره چنین ارزهای دیجیتال نوظهور، می‌توانید در آنها سرمایه گذاری کرده و سپس با فروش آنها سود دریافت کنید.

 

جمع بندی

در این مقاله شما با 7 روش مختلف برای کسب درآمد از ارزهای دیجیتال آشنا شدید: هولد کردن (Buy-and-Hold)، ییلد فارمینگ (Yield Farming)، استخراج (Mining) ارزهای دیجیتال، استیک کردن (Staking)، ترید کردن (Trading)، ایردراپ‌ها (Airdrops) و فاست‌ها (Faucets)، بازی‌های کریپتو (Play-to-Earn) و سرمایه گذاری در پیش فروش‌ها (Presales). هر کدان از این روش‌ها مناسب افراد مختلف با شرایط متفاوت است و امروزه هزاران نفر با استفاده از این راه‌ها از ارزهای دیجیتال کسب درآمد می‌کنند.

نظر شما درباره کسب درآمد از ارزهای دیجیتال چیست؟ آیا تابحال هیچ کدام از این روش‌ها را امتحان کرده‌اید؟ آیا این روش‌ها سودمند بوده‌اند؟ تجربیات و ایده‌های خود را با ما به اشتراک بگذارید.

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا