آموزش کسب درآمد

روش‌های کسب درآمد غیرفعال (Passive Income) از ارزهای دیجیتال

۷ روشی که با آن می‌توانید از طریق ارز دیجیتال درآمد غیرفعال یا passive income کسب کنید

 

افزایش درآمدهای غیرفعال در حوزه کریپتو و رمزارزها

درآمد غیرفعال نوعی منبع درآمد است که بدون نیاز به فعالیت حضوری یا کار سخت و پیوسته به دست می‌آید. راه‌های مختلفی در دنیای کریپتو و رمزارزها وجود دارد که با آنها می‌توان درآمد غیرفعال بدست آورد.

امروزه بسیاری افراد از جمله زنان و مردان به کسب درآمد غیرفعال در زمینه ارزهای دیجیتال روی آورده‌اند. جالب است بدانید که بر اساس یک نظرسنجی در سال ۲۰۲۲، تعداد زنانی که روی ارزهای دیجیتال سرمایه گذاری می‌کنند هر ساله به سرعت در حال رشد است، به طوری که از هر ۱۰ زن، یک زن در این صنعت فعال است.

در طول همه‌گیری کرونا، توسعه عصر دیجیتال و ترویج مدل‌های جدیدی در کار و زندگی مردم سرعت بیشتری به خود گرفت و به مردم فرصت کار کردن از راه دور را داد. مفهوم دورکاری یا کار از خانه به نفع زنانی است که به طور سنتی کارهای متعددی را در خانواده، محل کار، خانه و مراقبت از فرزندان انجام می دهند.

امکان دارد تصور سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال برای افراد ترسناک و پرریسک باشد، با این حال این کار می‌تواند چندین جریان درآمد غیرفعال را  به درآمد آنها اضافه کند؛ گاهی اوقات با کمی تلاش و در آسایش خانه‌ می‌توان سوددهی خود از ارزهای دیجیتال را به حداکثر ‌رساند. صنعت‌های امور مالی و تکنولوژی به طور سنتی با علایق و مشاغل مردان همسو بوده است، اما این به لطف ظهور ارزهای دیجیتال به سرعت در حال تغییر است.

بسته به پروفایل سرمایه‌گذار و نسبت ریسک/سود آن، نگه داشتن ارز دیجیتال ممکن است راهی ایده‌آل برای سرمایه گذاری در بلندمدت باشد. افرادی که می‌خواهند برای درآمد غیرفعال روی ارزهای دیجیتال سرمایه‌گذاری کنند، بسته به اینکه زمان لازم برای یادگیری مهارت‌های فنی را داشته باشند یا میزان ریسک پذیری آنها، گزینه‌های مختلفی دارند.

بسیار مهم است که پیش از سرمایه‌گذاری، در مورد بازار و ارز دیجیتال مورد نظر تحقیق کرده و اطلاعات کسب کنیم، زیرا این امر تفاوت زیادی در عملکرد کلی استراتژی ما ایجاد می‌کند. در این مقاله به چند روش دورکاری یا کار از خانه برای شما اشاره می‌کنیم تا دارایی‌های خود را به کار بگیرید و درآمد بیشتری به درآمد ماهیانه خود اضافه کنید.

روش‌های کسب درآمد غیرفعال از ارز دیجیتال
اینفوگرافی روش‌های کسب درآمد غیرفعال از ارز دیجیتال

 

چگونه می‌توان برای نگه داشتن رمزارزها از طریق مکانیسم staking پاداش دریافت کرد؟

رمزارزهایی که با الگوریتم اجماع اثبات سهام کار می‌کنند، به کاربران این فرصت را می‌دهند که دارایی‌های دیجیتال خود را برای مدت معینی در کیف پول قفل کنند تا پاداش یا سود کسب کنند.

به این مکانیزم، “استیک کردن” یا staking ارز دیجیتال گفته می‌شود که به شبکه بلاک چین کمک می‌کند تا قوی‌تر و کارآمدتر شود، زیرا به اعتبارسنجی تراکنش‌ها در بلاک چین کمک می‌کند و تأیید می‌کند که همه تراکنش‌ها به اجماع رسیده‌اند، معتبر هستند و از قوانین پروتکل پیروی می‌کنند.

برای استیک کردن ارز دیجیتال نیازی به دانش عمیق نیست، و برخی از صرافی‌ها به کاربرانی که توکن‌های واجد شرایط را در حساب خود دارند، به صورت خودکار استیک کردن آنها را امکان پذیر می‌کنند. یکی دیگر از روش‌های سرمایه‌گذاری، نگهداری ارز دیجیتال در یک کیف پول سازگار است که به کاربران اجازه می‌دهد در فرآیندهای اجماع و تایید تراکنش‌های شبکه‌ها شرکت کنند. به طور خلاصه، سهامداران تراکنش‌های روی بلاک چین را تأیید می‌کنند و برای انجام این کار پاداش دریافت می‌کنند.

 

چگونه می توان جریان درآمد خود را از طریق افیلیت مارکتینک (Affiliate Marketing) یا همکاری در فروش افزایش داد؟

فعالیت در افیلیت مارکتینگ (Affiliate Marketing) یا همکاری در فروش در صنعت کریپتو می‌تواند راهی برای زنان و مردان باشد تا با ارائه محصولات یا خدمات مرتبط در حوزه ارزهای دیجیتال برای مخاطبان درآمد خود را گسترش دهند.

بسیاری از شرکت‌هایی که محصولات یا خدماتی در زمینه کریپتو یا ارزهای دیجیتال ارائه می‌دهند، برنامه‌هایی برای همکاری در فروش یا افیلیت مارکتینگ دارند که به افراد اجازه می‌دهد برای تبلیغ محصولات آنها کمیسیون یا پورسانت دریافت کنند. شما می‌توانید محصولات یا خدمات مرتبط با ارزهای دیجیتال مانند کیف پول‌های سخت‌افزاری، صرافی‌ها، پلتفرم‌های معاملاتی یا منابع آموزشی را تبلیغ کنید و از سود فروش آنها پورسانت دریافت کنید.

مزایای افیلیت مارکتینک شامل امکان استفاده از مخاطبان موجود برای افزایش فروش، امکان دورکاری و توانایی کسب درآمد غیرفعال از طریق دریافت کمیسیون است.

با این حال، خطراتی در فعالیت در همکاری در فروش وجود دارد: فعالیت‌های ناآگاهانه در کلاهبرداری‌ها، خطر آسیب رساندن به شهرت و اعتبار با همکاری در پروژه‌های غیرمعتبر، و خطر از دست دادن اعتبار نزد مخاطبان در صورتی که تبلیغات شما را اسپم یا تقلبی بدانند. این‌ها همگی از خطراتی هستند که در همکاری در فروش وجود دارد.

 

آیا می‌توان از طریق استخراج ابری درآمد غیرفعال کسب کرد؟

استخراج ابری ارزهای دیجیتال نوعی از استخراج رمزارزها است که به سرمایه گذاران اجازه می دهد تا بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال را بدون خرید، نصب یا نگهداری تجهیزات سخت افزاری یا نرم افزاری خاص بدست آورند.

برای شروع استخراج ابری، سرمایه‌گذار باید حسابی در یک مزرعه استخراج قانونی باز کند، مقداری ارزهای دیجیتال یا ارز فیات واریز کند و مقدار مشخصی از قدرت هش را از ارائه‌دهنده خدمات خریداری کند. در عوض، مزرعه ماینینگ به شرکت کنندگان بر اساس میزان قدرت هش که خریداری می کنند، مقداری سود پرداخت می‌دهد.

برای این کار نیازی به دانش عمیق یا مهارت های فنی نیست. با این حال، ضروری است که از اشتباهات بزرگ که ممکن است پرهزینه باشد اجتناب کرد، مانند انتخاب یک پلتفرم کلاهبردار یا نادیده گرفتن شروط قرارداد که ممکن است شامل هزینه‌های اضافی باشد و در نهایت سود سرمایه گذاری را به نزدیک به صفر برساند.

صرف نظر از این، با استخراج ابری دیگر لازم نیست نگران سخت افزارها، دما، مدیریت منابع یا هزینه‌های مصرف انرژی فرآیند استخراج باشید.

 

چگونه می‌توان از طریق ییلد فارمینگ (Yield Farming) درآمد غیرفعال بدست آورد؟

ییلد فارمینگ (Yield Farming) یا استخراج نقدینگی  (Liquidity Farming)یک روش سرمایه گذاری در امور مالی غیرمتمرکز (DeFi) است که سرمایه‌گذاران با آن می‌توانند در ازای دریافت مقداری سود و سایر پاداش‌ها، ارز دیجیتال به دیگران قرض دهند.

ییلد فارمینگ سرمایه گذاران را تشویق می‌کند که دارایی‌های دیجیتال خود را در یک استخر نقدینگی بر اساس یک قرارداد هوشمند به اشتراک بگذارند یا قفل کنند. آنها پاداش‌هایی را در قالب کارمزد شبکه، پرداخت سود وام یا توکن‌های دیجیتال بومی دریافت می‌کنند. زمان مورد نیاز برای قفل ماندن سرمایه به پلتفرم مورد نظر بستگی دارد و سود به دست آمده در درصد بازده سالانه (APY)  محاسبه می شود .

پس از انتخاب پلتفرم و ارز دیجیتالی که می‌خواهید برای ییلد فارمینگ استفاده کنید، گام بعدی این است که در پلتفرم سپرده گذاری سپرده گذاری کنید. در ازای سپردا گذاری و تامین نقدینگی، به کاربران توکن‌های اضافی پاداش داده می‌شود. به همین ترتیب، نظارت بر سود خود از ییلد فارمینگ و اطلاع از هرگونه تنظیماتی و تغییراتی که در پلتفرم اعمال می‌شود بسیار مهم است.

در حالی که برخی از پلتفرم‌ها در ازای سپرده گذاری به کاربران یک ارز دیجیتال خاص پاداش می‌دهند، برخی دیگر برای سرمایه‌گذاری طولانی‌مدت به کاربران پاداش می‌دهند. با این حال، خطرات مرتبط با ییلد فارمینگ، مانند از دست دادن بالقوه پول به دلیل تغییرات در بازار یا نقص در پروتکل DeFi وجود دارد. شما باید هنگام سرمایه گذاری احتیاط کنید و فقط پولی را که سرمایه گذاری کنید که سرمایه اصلی شما نباشد.

 

چگونه می توان از طریق حساب‌های پس انداز ارز دیجیتال درآمد غیرفعال کسب کرد؟

شما می‌توانید با ایجاد یک حساب پس انداز در صرافی‌های ارز دیجیتال، از ارز دیجیتالی که در صرافی نگهداری می‌کنید سود کسب کنید.

مشابه حساب پس‌اندازی که مشتریان در یک بانک سنتی دارند، یک صرافی می‌تواند ارزهای دیجیتال دارندگان حساب را وام دهد، سرمایه گذاری کرده یا استیک کند؛ صرافی در ازای سودی که از این موارد دریافت می‌کند به صورت منظم مبلغی به دارنده حساب پرداخت می‌کند.

سرمایه‌گذاری که رمزارزهای خود را به صورت طولانی مدت در حساب قفل می‌کند نرخ بهره بالاتری دریافت می‌کند. همچنین، پلتفرم‌های مختلف ارز دیجیتال مشتریان را تشویق می‌کنند تا توکن‌های بومی آنها را با ارائه نرخ‌های بهره بالاتر نگهداری کنند.

با این حال، خطراتی مانند بی ثباتی و نوسانات قیمت ارزهای دیجیتال، خطرات هک و ریسک های خاص در خصوص فعالیت در این پلتفرم‌ها همیشه وجود دارند. قبل از سرمایه‌گذاری در یک حساب پس‌انداز رمزارز، باید ریسک‌های موجود را به دقت تحقیق و ارزیابی کنید و تنها پس از بررسی پروژه‌های مناسب، سرمایه‌گذاری کنید.

 

چگونه می توان از وام‌دهی ارزهای دیجیتال درآمد غیرفعال کسب کرد؟

بسیاری از پلتفرم‌های ارز دیجیتال به سرمایه‌گذاران این فرصت را می‌دهند که رمزارزهای خود را به متقاضیان وام یا قرض داده و در ازای آن به صورت منظم سود دریافت کنند. سود می‌تواند به صورت روزانه، هفتگی یا ماهانه پرداخت شود.

صرافی‌های متمرکز و غیرمتمرکز ارز دیجیتال ممکن است نرخ‌های بهره بالایی ارائه دهند که گاهی تا ۲۰% APY می‌رسد و وام گیرنده را ملزم به سپرده‌گذاری وثیقه برای ضمانت وام می‌کنند. افرادی که به وام‌دهی ارزهای دیجیتال فکر می‌کنند باید از خطرات بالای چنین سرمایه‌گذاری‌هایی آگاه باشند، زیرا پاداش‌های بالا ممکن است پوششی برای کسب و کارهای ناموفق باشد.

پلتفرم‌هایی مانند سلسیوس یا FTX قبلاً سود زیادی به مشتریان خود ارائه می کردند اما در سال ۲۰۲۲ به دلیل استراتژی‌های پرخطر خود ورشکست شدند.

 

چگونه می‌توان با اجرای یک مسترنود (Masternode) درآمد غیرفعال بدست آورد؟

یکی از قدیمی‌ترین و مؤثرترین راه‌ها برای کسب درآمد غیرفعال در زمینه ارزهای دیجیتال، اجرای مسترنودها است؛ یعنی کمک به نیروی پردازشی لازم برای اجرای یک بلاک چین.

مسترنود نوعی گره یا نود (node) کامل در یک شبکه بلاک چین است که عملکردهای دیگری فراتر از تایید تراکنش‌ها انجام می‌دهد. اجرای مسترنودها معمولاً به گذاشتن مقدار قابل توجهی وثیقه در قالب توکن بومی بلاک چین نیاز دارد، و این وثیقه‌گذاری به مالکان مسترنود انگیزه می‌دهد تا به بهترین نحو و در جهت پیشرفت شبکه عمل کنند.

با راه اندازی و اجرای یک مسترنود، سرمایه گذار در قالب رمزارز بومی بلاک چین پاداش دریافت می‌کند. برخلاف گره‌ها یا نودهای معمولی، مسترنودها بلوک‌های جدیدی از تراکنش‌ها را به بلاک چین اضافه نمی‌کنند. با این حال، آن‌ها بلوک‌های جدید را تأیید می‌کنند و نقش‌های منحصربه‌فردی در حکمرانی و نظارت بر بلاک چین دارند، مانند رأی‌گیری در مورد تغییرات در شبکه و اجرای عملیات پروتکل.

اجرای مسترنود به تخصص و همچنین سرمایه گذاری مقدار وثیقه قابل توجهی نیاز دارد. سرمایه گذاران باید آماده خرید سهام قابل توجهی از ارز دیجیتال بومی شبکه، خرید سخت افزار کامپیوتری گران‌تر از لپ تاپ معمولی و در نظر گرفتن هزینه‌های جاری باشند.

به همین دلیل، مسترنودها را می‌توان به عنوان یک سرمایه گذاری بلندمدت در نظر گرفت. اجرای مسترنود ممکن است به تعهد اولیه قابل توجهی نیاز داشته باشد، اما تلاش کمی برای ادامه کار پس از راه اندازی لازم است.

 

جمع بندی

در این مقاله شما با ۷ روش کسب درآمد غیرفعال از ارزهای دیجیتال آشنا شدید. همه این‌ها روش‌هایی است که با آن می‌توانید به جریان درآمد اصلی خود اضافه کنید و بهره بیشتری بدست آورید.

نظر شما درباره درآمدهای غیرفعال از ارزهای دیجیتال چیست؟ آیا تا بحال هیچ کدام از این روش‌ها را امتحان کرده‌اید؟ ایده‌ها و تجربیات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا