آموزش NFT

چگونه بدون داشتن رمزارز NFT بخریم؟

چالش‌های خرید NFT بدون داشتن ارز دیجیتال و روش‌های جایگزین آن

ان اف تی (NFT) به روش موردعلاقه هنرمندان برای فروش هنر دیجیتال و سایر آیتم‌هایی که خلق می‌کنند تبدیل شده است. با این حال، از آنجایی که بسیاری از آنها صاحب ارزهای دیجیتال نیستند، بسیاری از مردم از سرمایه‌گذاری در NFT می‌ترسند. بنابراین، این سؤال مطرح می‌شود که آیا می‌توان بدون داشتن رمزارز، NFT خرید؟

خبر خوب این است که این امکان فراهم شده که بدون داشتن هیچ ارز دیجیتالی NFT خرید. کاربران می‌توانند NFTها را از طریق دلار، کارت‌های اعتباری یا از طریق شخص دیگری که دسترسی دارد، خریداری کنند.

در این مقاله به تعدادی از روش‌های خرید NFT از طریق فیات و روش‌های دیگر پرداخته‌ایم.

خرید NFT با استفاده از کارت اعتباری 

یکی از ساده‌ترین روش‌ها برای به دست آوردن این دارایی‌های دیجیتال منحصر به فرد بدون داشتن ارزهای دیجیتال، خرید NFT به وسیله کارت اعتباری است. برخی از بازارهای NFT، مانند اوپن سی (OpenSea) و نیفتی گیت‌وی (Nifty Gateway)، به مشتریان اجازه می‌دهند از کارت‌های اعتباری برای خرید ان اف تی استفاده کنند.

باید درنظر داشته باشید که همه بازارها کارت‌های اعتباری را به عنوان روش پرداخت قبول ندارند.

کاربران ابتدا باید در بازاری که می‌خواهند برای خرید NFT با کارت اعتباری از آن استفاده کنند، یک حساب کاربری بسازند. قبل از اینکه کاربران بتوانند از کارت اعتباری برای خرید NFT استفاده کنند، باید هویت آنها تأیید شود. پس از ایجاد و تأیید حساب‌های خود، کاربران می‌توانند NFTهای مختلف را بررسی کنند و موارد موردنظر خود را انتخاب کنند.

پس از این مرحله، کاربران باید به صفحه پرداخت مراجعه کنند و روش پرداخت خود را انتخاب کنند. در صورت امکان پرداخت به وسیله کارت اعتباری، کاربران می‌توانند این گزینه را انتخاب کرده و مشخصات کارت اعتباری خود را برای تکمیل فرآیند خرید وارد کنند.

به یاد داشته باشید که استفاده از کارت اعتباری برای خرید NFT می‌تواند منجر به پرداخت هزینه‌های اضافی، همچون کارمزد پردازش یا تراکنش شود. در صورتی که NFT را در وب سایتی می‌خرید که ارزی متفاوت با ارز کارت اعتباری شماست، باید از نرخ روز ارز نیز مطلع شوید.

ممکن است خرید NFT توسط برخی از ارائه دهندگان کارت اعتباری در دسته‌بندی پیش پرداخت نقدی قرار بگیرد که درنهایت نرخ بهره و کارمزد بالاتری را از حساب شما کسر می‌کند.

علیرغم این معایب احتمالی، خرید NFT از طریق کارت اعتباری یکی از روش‌های در دسترس برای انجام فرآیند پرداخت و دسترسی به این دارایی دیجیتال متمایز بدون داشتن رمزارز است. برای افرادی که دسترسی به ارزهای دیجیتال ندارند و یا با دنیای کریپتو چندان آشنا نیستند، خرید NFT به کمک کارت‌های اعتباری می‌تواند به این افراد در این نوع سرمایه‌گذاری کمک کند.

خرید NFT با استفاده از خدمات شخص ثالث 

یکی دیگر از گزینه‌های خرید NFT بدون داشتن ارزهای دیجیتال، استفاده از خدمات شخص ثالث است. کاربران این سرویس‌ها می‌توانند با استفاده از فیات یا روش‌های پرداخت متفاوتی که ممکن است در بازارهای NFT مجاز نباشند، NFT خریداری کنند. 

ابتدا کاربران باید سرویس‌های ارائه‌دهنده‌ای را پیدا کنند که به آنها اجازه می‌دهد NFTها را از طریق واسطه یا اشخاص ثالث خریداری کنند. از جمله این سرویس‌های ارائه‌دهنده می‌توان به Niftex.io و Shopify و NiftyKit اشاره کرد.

به عنوان مثال، Shopify به افراد اجازه می‌دهد تا برای پرداخت از کارت اعتباری استفاده کنند. با این حال، برای پرداخت با استفاده از رمزارزها، هنرمندان باید یک یا چند پردازشگر را برای تکمیل پرداخت ارز دیجیتال از صفحه «پرداخت‌ها» که در بخش «تنظیمات» حساب کاربری Shopify قرار گرفته، فعال کنند.

به طور کلی، کاربران باید پس از انتخاب سرویسی که می‌خواهند از آن استفاده کنند، یک حساب کاربری ثبت کنند و مراحل پرداخت را تکمیل کنند. بسته به نوع سرویس، گزینه‌های پرداخت متفاوتی مانند کارت‌های اعتباری، حواله‌های بانکی و گزینه‌های دیگر ممکن است در دسترس باشد.

با این حال، استفاده از خدمات شخص ثالث برای خرید NFT مزایا و معایب خودش را دارد. از یک طرف، این روش برای افرادی که تازه وارد دنیای ارزهای دیجیتال شده‌اند سودمند است، چرا که به مصرف‌کنندگان این امکان را می‌دهد تا بدون نیاز به داشتن ارز دیجیتال NFT خریداری کنند.

علاوه بر این، این پلتفرم‌ها طیف وسیع‌تری از گزینه‌های پرداخت، از جمله نقل و انتقالات بانکی و کارت‌های اعتباری را نسبت به بازارهای NFT ارائه می‌دهند. برخی از خدمات شامل ویژگی‌های اضافی مانند مالکیت جداگانه NFTها می‌شوند که می‌تواند گزینه‌های بیشتری را در اختیار سرمایه‌گذاران قرار دهد.

با این حال، استفاده از خدمات شخص ثالث ممکن است معایبی نیز داشته باشد. برای مثال، ممکن است کارمزدهای بالاتری نسبت به صرافی‌های NFT وجود داشته باشد که با گذشت زمان افزایش پیدا کند.

امنیت خدمات شخص ثالث نیز ممکن است پایین‌تر از امنیت بازارهای NFT باشد که احتمال کلاهبرداری را افزایش می‌دهد.

در نهایت، ممکن است از کاربران خواسته شود که برای افتتاح حساب کاربری فرآیندهای تأیید بیشتری را طی کنند که زمان‌بر است و ممکن است منجر به افشای اطلاعات شخصی در برخی از مراحل شود.

خرید NFT با استفاده از تبادل همتا به همتا (P2P)

استفاده از صرافی همتا به همتا (P2P) به کاربران این امکان را می‌دهد تا بدون نیاز به واسطه‌هایی مانند بانک‌ها یا پردازشگرها، مستقیماً با یکدیگر به تبادل NFTها بپردازند. کاربران برای خرید NFT باید پلتفرمی را پیدا کنند که امکان تبادل P2P را فراهم می‌کند.

به عنوان مثال، بازار اوپن سی (OpenSea) را درنظر بگیرید که یک بازار غیرمتمرکز برای NFTهاست. کاربران می‌توانند در اوپن سی ثبت نام کنند و کیف پول‌های خود را همچون MetaMask که تعامل با بلاک چین اتریوم را امکان‌پذیر می‌کند، برای دسترسی به این سرویس متصل کنند. آنها می‌توانند NFTهای موجود را بررسی کنند و با استفاده از ارز فیات یا سایر روش‌های پرداخت، آنها را خریداری کنند.

به دلیل نبود واسطه در معاملات، صرافی‌های همتا به همتا نسبت به سایر روش‌ها معمولاً کارمزد کمتری کسر می‌کنند. علاوه بر این، برخی از پلتفرم‌ها ممکن است مجموعه‌ها یا خدمات انحصاری NFT را ارائه دهند که توسط صرافی‌های دیگر ارائه نمی‌شوند.

با این حال، این روش معایبی هم دارد. صرافی‌های P2P ممکن است خطر کلاهبرداری بیشتری نسبت به روش‌های دیگر داشته باشند چرا که معاملات مستقیم بین خریداران و فروشندگان را فراهم می‌کنند.

در نتیجه، کاربران نیاز به بررسی بیشتر برای تایید مشروعیت فروشنده و واقعی بودن NFTها دارند. علاوه بر این، خرید و فروش NFT در صرافی همتا به همتا کمی پیچیده‌تر از روش‌های دیگر است که احتمالاً برای افراد مبتدی ناخوشایند است.

خرید NFT از طریق یک دوست

خرید NFT از طریق یک دوست گزینه دیگری برای کسانی است که صاحب ارز دیجیتال نیستند. بیایید نمونه‌ای از سناریویی را در نظر بگیریم که در آن باب می‌خواهد یک NFT بخرد اما ارز دیجیتال ندارد. دوست باب، آلیس مایل است NFT را از طرف باب در ازای ارز فیات یا روش پرداخت از پیش تعیین‌شده دیگری خریداری کند. در این سناریو آلیس ارز دیجیتال دارد.

درمورد جزئیات فروش مانند قیمت خرید، نحوه پرداخت و تحویل NFT باید باب و آلیس برای انجام این معامله توافق کنند.

پس از اینکه آنها بر سر شرایط به توافق رسیدند، آلیس باید با استفاده از دارایی ارز دیجیتال خود برای خرید NFT از طرف باب اقدام کند. سپس باب مبلغ مورد توافق را به حساب آلیس انتقال می‌دهد. آلیس هم پس از خرید، NFT را به کیف پول دیجیتال باب منتقل می‌کند.

خرید NFT از طریق یک دوست
خرید NFT از طریق یک دوست – منبع: cointelegraph.com

در حالی که خرید NFT از طریق یک دوست می‌تواند گزینه مناسبی باشد، خطرات بالقوه‌ای نیز وجود دارد که باید آنها را در نظر داشته باشید.

قبل از انجام معامله، طرفین باید مطمئن شوند که به یکدیگر اعتماد کامل دارند و یک توافق‌نامه کتبی دارند.

همچنین، اگر دوستی که فرآیند خرید NFT را انجام می‌دهد، از روش‌های استاندارد محافظت از کیف پول دیجیتال خود برای خرید و نگهداری آنها پیروی نکند، احتمال گم شدن یا سرقت NFTها وجود دارد.

بنابراین، قبل از انتخاب این روش، بسیار مهم است که به طور کامل با خطرات و مزایای آن آشنا شوید.

موانع خرید NFT بدون استفاده از رمزارزها

ممکن است به دلیل نوسانات قیمت ارزهای دیجیتال، تعیین هزینه دقیق NFTها برای کاربران دشوار باشد.

ناتوانی در خرید NFT بدون استفاده از رمزارزها ممکن است به دلیل هزینه‌های بالای تراکنش و مسائل امنیتی نیز باشد.

علاوه بر این، نگرانی برخی از خریداران ممکن است ناشی از مشکلات نظارتی پیرامون پیامدهای قانونی و مالیاتی خرید NFTها باشد.

نکته پایانی

در پایان باید به این نکته اشاره کنیم که از آنجایی که بسیاری از بازارها و پلتفرم‌های NFT فقط ارزهای دیجیتال را به عنوان روش استاندارد پرداخت می‌پذیرند، خرید NFT بدون آنها عملاً دشوار است. این بدان معناست که برای خرید NFT، اگر از قبل رمزارز نداشته باشید، باید ابتدا رمزارز بخرید.

البته برخی از بازارهای NFT شروع به ارائه روش‌های پرداختی غیر از ارزهای دیجیتال، همچون پرداخت با کارت اعتباری کرده‌اند، اما تعداد این پلتفرم‌ها در حال حاضر اندک است. احتمالاً با گسترش بازار NFT، سایر گزینه‌های پرداخت نیز در دسترس قرار خواهند گرفت و خرید NFT بدون ارز دیجیتال را برای مردم ساده‌تر می‌کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا