آموزش NFT

وایت لیست NFT چیست و چگونه وایت لیست‌های سودآور را تشخیص دهیم؟

تشخیص پروژه‌های NFT سودآور از طریق بررسی وایت لیست و اعضای جامعه آن


یکی از مشکلاتی که در دنیای NFTها وجود دارد، کلاهبرداری‌های مرتبط با آنها در دنیای کریپتو  بوده که بسیار هم رایج است. کاربران همواره باید برای محافظت از خود در برابر روش‌های کلاهبرداری NFT جدید، هوشیار باشند و اطلاعات خود را به روز نگه دارند. مشکل دیگر این است که علاوه بر خطر کلاهبرداری، رقابت شدیدی برای NFTهای تازه ایجاد شده وجود دارد که می‌تواند باعث افزایش قیمت‌ها و هزینه‌های تراکنش شود و آنها را تبدیل به پروژه‌های گران‌قیمت برای تازه‌واردان بازار کند.

با این حال، پلتفرم‌های NFT با معرفی لیست‌های سفید یا همان Whitelistها یا Allowlistها در NFT این مشکلات را حل کرده‌اند. افرادی که در این این وایت لیست‌ها قراردارند، امتیازات و دسترسی خاصی را به NFT های تازه ایجاد شده دریافت می‌کنند. قبل از اینکهNFT ها در دسترس عموم قرار گیرند، مدیران پروژه از این وایت لیست‌ها برای کنترل اینکه چه کسی می تواندNFT ها را مینت کند استفاده می‌کنند. به عنوان مثال، اگر نام شما در یک وایت لیست باشد به شما امکان می‌دهد آن NFT را مینت کنید، بدون این که نگران جنگ بر سر پرداخت هزینه‌های گس بالاتر باشید.

وایت لیست NFT چیست؟

وایت لیست اصطلاحی در زمینه امنیت سایبری است که اساساً به معنای تأیید لیست خاصی از آدرس‌های IP، آدرس‌های ایمیل یا برنامه‌ها و رد کردن بقیه آدرس‌ها است. در زمینه NFT، این موضوع شامل اعطای امتیازات و دسترسی به یک آیتم خاص می‌شود.

در دنیای NFT، یک وایت لیست فهرستی از آدرس‌های کیف پول با حقوق اختصاصی و انحصاری برای مینت کردن NFT است. این امر توانایی ایجاد یک یا چند NFT را قبل از اینکه در دسترس عموم قرار گیرد، اغلب با هزینه کمتری تضمین می‌کند.

در اینجا پای pre-mint کردن یا از-پیش-مینت-کردن به میان می‌آید که به شما این امکان را می‌دهد که یک NFT را قبل از فروش عمومی مینت کنید. امکان pre-mint یا از طریق یک mint pass و یا از طریق یک allowlist به شما داده می‌شود. تفاوت این دو در این است که mint pass شامل پرداخت هزینه‌ای قبل از فروش عمومی می‌شود.

وایت لیست‌های NFT چگونه عمل می‌کنند؟

در اصل، هر پروژه NFT دارای لیست سفید منحصربفرد خودش است. معمولاً مدیران پروژه‌های NFT قوانین خاص خود را برای وایت لیست خود، کیف پول‌های تاییدشده، و تاریخ رویداد‌های مهم از طریق کانال‌های شبکه‌های اجتماعی خود به اشتراک می‌گذارند.

استفاده از جایگاه‌های محدود در وایت لیست‌ها، به عنوان انگیزه‌ای برای کاربران برای ملحق شدن به جامعه آن NFT و تبلیغ عرضه‌های آینده NFT عمل می‌کند. به عنوان مثال، افرادی که در گروه دیسکورد یک پروژه NFT فعال هستند، پست‌ها را در X (توییتر سابق) به اشتراک می‌گذارند و در تلگرام نیز همین فعالیت را دارند، اغلب فرصت بهتری برای ورود به وایت لیست یک NFT دارند.

اگر شما برای قرار گرفتن در فهرست وایت لیست NFT انتخاب شوید، سازندگان پروژه از شما درخواست آدرس کیف پول دیجیتالی می‌کنند که با بلاک چینی که NFT روی آن ساخته شده سازگار باشد. به عنوان مثال، اگر یک پروژه NFT بر روی اتریوم ساخته شده باشد، نیاز به یک کیف پول اتریوم مانند متامسک دارید، در حالی که عضویت در وایت لیست NFT سولانا نیازمند یک کیف پول سولانا مانند فانتوم است.

وقتی تاریخ رسمی مینت کردن NFT فرا رسید، شما می‌توانید کیف پول یا والت خود را به وب‌سایت رسمی پروژه متصل کنید و حداکثر تعداد NFT مجاز را مینت کنید.

گاهی اوقات، NFT‌ها به صورت رایگان اهدا می‌شوند، اما اغلب نیاز به پرداخت یک مبلغ کوچک در قالب رمزارز برای مینت کردن یک NFT دارید. علاوه بر این، شما باید هزینه‌های گس بلاکچین مربوطه را پرداخت کنید و بعد از اتمام فرآیند، NFT در کیف پول دیجیتال شما ظاهر خواهد شد.

ایجاد وایت لیست‌های NFT‌ نیازمند دانش عمیق در زمینه کدنویسی بلاکچین است، به همین دلیل توسعه‌دهندگان NFT باید با جزئیات فنی بلاکچینی که استفاده می‌کنند آشنا باشند. همچنین باید بدانند چگونه قراردادهای هوش مصنوعی را پیاده‌سازی کنند تا تراکنش‌ها به صورت خودکار و بدون نیاز به شخص سوم یعنی به صورت غیرمتمرکز انجام شوند.

چرا وایت لیست‌های NFT مهم هستند؟

وایت لیست‌های NFT در جهت چندین هدف اساسی عمل می‌کنند: تقویت رشد جامعه، پاداش دادن به کاربرانی که از آغاز کار یک پروژه NFT حامی آن بوده‌اند، کاهش اسپم (spam) و کنترل جنگ‌ بر سر گس فی.

تقویت جامعه و پاداش دادن به حامیان

پروژه‌های NFT نیاز به ایجاد یک جامعه یا community پرانرژی متشکل از علاقه‌مندان و طرفداران خود دارند که در فعالیت‌هایی مانند دنبال کردن و تعامل در رسانه‌های اجتماعی، شرکت در سرورهای دیسکورد و انجام فعالیت‌های داوطلبانه در کارهای تبلیغاتی مشغول شوند. اغلب در مراحل ابتدایی یک پروژه، سازندگان آن نمی‌توانند از اعضای جامعه حمایت مالی کنند، به همین دلیل ایجاد انگیزه در جامعه طرفداران برای فعالیت‌های داوطلبانه بسیار مهم است.

افزودن طرفداران فعال به وایت لیست یک پروژه، راهی ساده برای پاداش دادن و حفظ انگیزه آنها است. امتیاز عضو بودن در وایت لیست یک پروژه افراد را ترغیب می‌کند تا پروژه‌ی آن NFT را تبلیغ کنند. افرادی که در وایت لیست پروژه هستند بیشتر انگیزه دارند که این کارهای داوطلبانه را انجام دهند، زیرا احتمالاً خودشان نیز سرمایه‌گذارانی هستند که می‌خواهند پروژه موفق شود و از موفقیت آن سود دریافت می‌کنند. این تلاش مشترک به موفقیت عمومی بیشتری می‌انجامید و اغلب پس از مرحله‌ی ساخت وایت لیست و انجام کارهای تبلیغاتی، مرحله فروش عمومی آغاز می‌شود.

جلوگیری از اسپم

فعالیت‌های اسپم و ربات‌ها تبدیل به معضل بسیار مهمی در فضای کریپتو و NFT شده‌اند، به ویژه در دوره‌های پیش‌فروش NFTها. بسیاری از پروژه‌های NFT درخواست‌های فراوانی از کیف پول‌های جعلی برای ورود به وایت لیست دریافت می‌کنند، و برخی افراد سعی می‌کنند صدها یا حتی هزاران حساب کاربری به صورت همزمان ایجاد کنند تا سهم بزرگی از فروش پیش‌نمایش را برای خود تضمین کنند.

این اقدامات اسپم می‌تواند به صورت دستی و یا توسط ربات‌ها انجام شود و می‌توانند به طور جدی فرآیند موفقیت‌آمیز راه‌اندازی پروژه NFT را مختل کنند. اجرای و راه‌اندازی یک وایت لیست برای پروژه‌های NFT، یک اقدام دفاعی بسیار مؤثر در مقابله با حملات اسپم است. با محدود کردن دسترسی به شرکت‌کنندگان و همکاران واقعی جامعه که در وایت لیست NFT قرار دارند، دسترسی فعالیت‌های اسپم به این پروژه‌ها مختل می‌شود.

این رویکرد تضمین می‌کند که NFTها در میان طرفداران و فعالان واقعی یک پروژه توزیع شوند و به تمرکززدایی از قدرت نیز کمک می‌کند، زیرا به افرادی که سعی می‌کنند از طریق فعالیت‌های اسپم به بخش بزرگی از پروژه دسترسی پیدا کنند اجازه ورود نمی‌دهد.

کنترل جنگ بر سر گس فی

در حال حاضر، بلاکچین اتریوم معروف‌ترین گزینه برای ساخت پروژه‌های NFT محسوب می‌شود. متاسفانه، در زمان ازدحام شبکه، کارمزد تراکنش‌های اتریوم که به آن گس فی (Gas Fee) می‌گویند بسیار بالا می‌رود و این منجر به فرآیندی می‌شود که اصطلاحاً به آن «جنگ گس فی» یا Gas Wars می‌گویند.

به عنوان مثال، در زمان مینت کردن متاورس Otherside از پروژه NFT معروف BAYC، هزینه مینت کردن هر NFT به بیش از ۷۰۰۰ دلار صعود کرد و یک کاربر برای مینت کردن تنها دو NFT مبلغ ۴۴۰۰۰ دلار پرداخت کرد. به طور کلی، فرآیند مینت کردن NFTها باعث شد بیش از ۱۵۰ میلیون دلار گس فی مصرف شود.

هرچند وایت لیست‌های NFT نمی‌توانند مشکلات مرتبط با هزینه گس را به طور کامل رفع کنند، اما به طرز چشم‌گیری این معضلات را کاهش می‌دهند. با محدود کردن تعداد خریداران اولیه و ارائه مدت زمان مشخصی برای مینت کردن NFT، وایت لیست‌ها از شرکت همزمان تعداد زیادی از افراد جلوگیری می‌کنند، که در نتیجه باعث می‌شود گس فی افزایش زیادی نداشته باشد و چنین چالشی از ابتدا آغاز نشود.

چگونه به وایت لیست NFTها دسترسی پیدا کنیم؟

برای ورود و عضویت در وایت لیست NFT، باید با پروژه آن NFT از طریق سرورهای دیسکورد آن، اکانت آن در X (توییتر سابق)، گروه تلگرام آن و کانال شبکه‌های اجتماعی دیگر با سازندگان پروژه در تعامل باشیم. در ادامه مراحل اساسی برای به دست آوردن جایگاهی در وایت لیست NFT را بررسی می‌کنیم:

یک پروژه NFT پیدا کنید که در مرحله پیش از راه‌اندازی قرار دارد

بیشتر پروژه‌های NFT، به ویژه در مراحل ابتدایی خود، به دنبال جذب اعضای جامعه و طرفدارانی می‌گردند که بتوانند به توسعه پروژه کمک کنند و در مقابل این کمک‌ها پاداش ارائه می‌دهند. شما می‌توانید این پروژه‌ها را با دنبال کردن اخبار در X و یوتیوب یا با استفاده از پلتفرم‌هایی مانند Rarity کشف کنید تا با جدیدترین پروژه‌ها آشنا شوید.

به سرور دیسکورد آن پروژه NFT بپیوندید

هنگامی که پروژه‌ای که برای شما جذاب است را شناسایی کردید، به سرور دیسکورد آن بپیوندید. این کار، این امکان را برای شما فراهم می‌کند تا با سایر اعضای پروژه در ارتباط باشید و به رشد آن کمک کنید. همچنین می‌توانید اطلاعات ارزشمندی در مورد پروژه پیدا کنید، مانند جزئیات در مورد بنیان‌گذاران، برنامه‌ریزی و نقشه راه یا Roadmap پروژه و آخرین به‌روزرسانی‌ها که به شما کمک می‌کند تا قبل از درخواست دسترسی به وایت لیست، اعتبار پروژه را ارزیابی کنید.

دستورالعمل‌های مربوط به وایت لیست را دنبال کنید

روند ورود به وایت لیست می‌تواند از یک پروژه به پروژه دیگر متغیر باشد. دستورالعمل‌های خاصی که توسط پروژه انتخابی شما ارائه می‌شود را دنبال کنید تا برای درخواست اضافه شدن به وایت لیست اقدام کنید. بعد از انجام امور موردنیاز، باید آدرس کیف پول رمزارز خود را ارائه دهید. اگر پذیرفته شوید، این به شما امکان دسترسی به وایت لیست را می‌دهد. هنگامی که در وایت لیست قرار گرفتید، زمان مشخصی برای مینت کردن NFT خود دریافت خواهید کرد.

مزایای عضویت در وایت لیست یک NFT

۱. تخفیف‌های ویژه

در طول دوره وایت لیست یک پروژه موفق NFT، شما اغلب می‌توانید به NFT‌ها به قیمت‌های پایین‌تری دسترسی پیدا کنید. برخی پروژه‌ها حتی NFT‌های رایگان توزیع می‌کنند یا نرخ‌های تخفیف‌دار را به اعضای وایت لیست اختصاص می‌دهند. این مزایا ممکن است به همه اعضا، یا به افراد اولیه در وایت لیست، یا از طریق قرعه‌کشی یا مسابقات توزیع شوند.

۲. به دست آوردن NFT‌های کمیاب

بیشتر پروژه‌های بزرگ NFT تنوع بالایی از کالکشن‌های NFT‌ دارند و اگر پروژه موفق باشد این NFT‌های کمیاب عمدتاً افزایش قیمت زیادی پیدا می‌کنند. NFT‌های کمیاب‌تر در یک مجموعه می‌توانند ارزشی ۱۰ تا ۲۰ برابر بیشتر از یک NFT معمولی از همان مجموعه داشته باشند.

اما یافتن و خرید این NFT‌های فوق‌العاده نادر پس از شروع پروژه ممکن است روندی پرچالش و پرهزینه باشد. در طول دوره مینت وایت لیست، که تعداد کمتری از افرادی تلاش می‌کنند تا NFT‌ها را با مینت کردن به دست آورند، امکان به دست آوردن یکی از این NFTهای ارزشمند آسان‌تر می‌شود.

۳. دسترسی تضمینی به مینت کردن NFTها

عضویت در وایت لیست تضمین می‌کند که شما فرصتی تضمینی برای مینت کردن NFT‌ها در یک بازه زمانی مشخص دارید. افرادی که باید در طول فروش عمومی مینت کنند، اغلب با گس فی بالا یا مشکلات شبکه روبرو می‌شوند که ممکن است در مشارکت آنها اختلال ایجاد کند. به علاوه، تلاش‌های ناموفق در مینت کردن ممکن است منجر به صرف هزینه‌های بیهوده گس شوند.

۴. مشارکت در جامعه

مشارکت در جامعه یک پروژه NFT به منظور کسب دسترسی و عضویت در وایت لیست، باعث می‌شود دانش و اطلاعات ارزشمندی درباره پروژه و بازار گسترده‌تر NFT به دست آورید. با عضویت در یک وایت لیست، شما می‌توانید ارزیابی کنید که آیا پروژه یک سرمایه‌گذاری ارزشمند محسوب می‌شود یا خیر، که می‌تواند در زمان و پول شما صرفه‌جویی کند.

بالعکس، شما ممکن است متوجه شوید که پروژه تنها وعده وعیدهایی داده است که ممکن است محقق نشوند و باعث می‌شود تحقیق بیشتری درباره سرمایهگذاری در آن بکنید. این موضوع به شما کمک می‌کند تا NFT‌های کمیاب‌تر را در کلکسیون شناسایی کنید که، همانطور که قبلاً اشاره شد، بیشترین توانایی برای افزایش سریع قیمت را دارند.

۵. دریافت پاداش‌ها

گاهی اوقات اعضای وایت لیست NFT به عنوان پاداش عضویت، NFT‌های رایگان دریافت می‌کنند. به طور قابل توجهی، برخی از این NFT‌های رایگان به توکن‌های بسیار ارزشمندی تبدیل می‌شوند.

چگونه وایت لیست‌های کلاهبرداری را تشخیص دهیم؟

صنعت NFT صنعتی نسبتاً جدید است؛ متاسفانه کلاهبردارانی که قصد سوءاستفاده و بهره‌برداری از افراد ناآگاه یا تازه‌واردان این دنیا را دارند کم نیستند. هرچند فرآیند ورود به وایت لیست NFTها شامل مراحلی ساده است، اما نکاتی هستند که باید آنها را در نظر بگیرید و در برابر علائم هشدار هوشیار عمل کنید:

۱. درخواست رشوه: اگر نماینده یک پروژه یا کاربر ناشناخته از شما برای ورود به وایت لیست پرداخت یا رشوه‌ای درخواست کند، این نشانه واضحی از کلاهبرداری است. در نظر داشته باشید که سازندگان NFTهای معتبر به چنین رفتارهایی نمی‌پردازند و جامعه خود را به این شکل کنترل نمی‌کنند.

۲. درخواست کلید خصوصی یا جزئیات بانکی: هر زمان از شما خواسته شد که کلیدهای خصوصی یا اطلاعات حساس بانکی خود را به عنوان بخشی از فرآیند عضویت در وایت لیست در اختیار دیگران قرار دهید، بدانید که این یک نشانه مهم از خطر کلاهبرداری است. پروژه‌های معتبر نیازی به دسترسی به کلیدهای خصوصی شما یا اطلاعات مالی شخصی ندارند.

۳. تماس تایید‌نشده: اگر ایمیل‌ها، پیام‌ها یا تماس‌های تلفنی دریافت می‌کنید که بدون تایید شما انجام شده و ادعا می‌کنند شما برای وایت لیست انتخاب شده‌اید، با احتیاط عمل کنید. همیشه قبل از اعطای هرگونه مبلغی، درباره پروژه تحقیق دقیق انجام دهید. فقط به لینک‌ها و اعلان‌های رسمی منتشر شده در کانال‌های رسمی رسانه‌های اجتماعی رسمی پروژه اعتماد کنید.

جمع‌بندی

وایت لیست‌های NFT هم می‌توانند نماد فرصت‌ها و هم نماد خطراتی در صنعت ترید کردن و خرید و فروش NFT باشند. از یک سو، این وایت لیست‌ها به شما امکاناتی مانند قیمت‌های با تخفیف، دسترسی به NFTهای کمیاب، فرصت‌های مطمئن برای مینت کردن، مشارکت در جامعه و امکان دریافت هدایا و پاداش‌ها را ارائه می‌دهند. اما از سوی دیگر، این وایت لیست‌ها همراه با ریسک‌هایی نظیر کلاهبرداری و برنامه‌های تقلبی نیز هستند.

برای بهره‌برداری بهتر از وایت لیست‌های NFT و جلوگیری از قربانی شدن در کلاهبرداری‌ها، بسیار مهم است که اطلاعات خود را به‌روز نگه دارید، به صورت فعال با جامعه NFT در مشارکت و تعامل باشید و هنگام به اشتراک گذاری اطلاعات حساس، احتیاط کنید. با پیروی از پروژه‌های معتبر از طریق منابع رسمی و هوشیار بودن در برابر درخواست‌ها یا پشنهادات خطرناک ، افراد می‌توانند به طور ایمن‌تری در مسیر عضویت در وایت لیست‌های NFT قدم بردارند و تصمیمات خود را در این فضای جذاب و پویا با آگاهی بیشتری بگیرند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا