آموزش NFT

سرمایه‌گذاری در NFT: ده دلیل برای اینکه همین حالا NFT بخرید!

بررسی فاکتورهای مهم خرید NFT از نگاه کاربران

 

پذیرش NFT در بازار ارزهای دیجیتال، در کنار انتقادات افرادی که NFTها را صرفاً یک سری تصاویر گران‌قیمت هستند، افزایش یافته است.

با این وجود، NFTها به طور فزاینده‌ای به عنوان یک پیشرفت اجتناب ناپذیر در دنیای دیجیتال پذیرفته می‌شوند. NFTها نه تنها در بین دارندگان رمزارز محبوب هستند، چرا که بیش از ۷۵ درصد آنها حداقل یک NFT دارند، بلکه برندهای مطرح در صنایع نیز کلکسیون‌های NFT دارند.

امروزه مردم NFTها را به دلایل مختلفی خریداری می‌کنند: از میان ۱۱ عامل کلیدی که باید در نظر گرفته شود، کاربردی بودن NFT مهمترین دلیل برای ایجاد انگیزه در افراد برای خرید آنهاست.

به طور کلی، به نظر می‌رسد دارندگان NFT هنگام تصمیم‌گیری برای خرید، فاکتورهای متعددی را در نظر می‌گیرند. در این مقاله ۱۱ دلیل مهم مردم را برای خرید NFT بررسی می‌کنیم.

۱۰ دلیل مردم برای خرید NFT

۱. کاربردی بودن NFT 

کاربردی بودن NFT به عنوان اصلی‌ترین دلیل مردم برای خرید NFT به شمار می‌رود. حداقل ۳ نفر از هر ۴ دارنده NFT قبل از خرید یک آیتم یا کلکسیون، این موضوع را در نظر می‌گیرند که این کلکسیون چقدر کاربردی است یا نگه‌داری آن چه مزایایی دارد.

مردم حالا دیگر می‌خواهند NFT‌ها چیزی فراتر از کلکسیون‌های دیجیتالی عجیب‌وغریب باشند و به دنبال کاربری بیشتر NFTها هستند که به خوبی با ماهیت گسترده آنها همخوانی دارد. اگرچه شروع استفاده از NFTها با کاربرد محدود بود و در درجه اول به عنوان آیتم‌های بازی بلاکچین (مانند CryptoKitties و Axie Infinity) و تصاویر پروفایل (مانند CryptoPunks و BAYC) ارائه شدند، اما رفته رفته با گسترش فعالیت پروژه‌ها و موارد استفاده جدید آنها، انواع بیشتری از NFTها به بازار معرفی شدند.

با این حال، در نظرسنجی‌ها ۱۵/۷٪ از دارندگان NFT اعلام کردند که در مورد کاربردی بودن NFT بی‌طرف هستند و ۶/۷٪ اعلام کردند که این موضوع اصلاً اهمیت ندارد. این دسته از دارندگان NFT شاید کمتر فعال باشند و به ندرت سعی می‌کنند از NFT برای کاربردهای مدنظر خود استفاده کنند، یا ترجیح می‌دهند NFTها را عمدتاً به عنوان یک کلکسیون در نظر بگیرند.

۲. سود بلندمدت NFT

سود بلندمدت به عنوان دومین دلیل مهم برای خرید NFT درنظر گرفته می‌شود، به طوری که از هر ۴ دارنده NFT سه نفر قصد دارند NFTهای خود را بعدا با قیمت بالاتری بفروشند.

علاوه بر موارد استفاده خاص، NFTها اغلب به عنوان نوعی هنر و در نتیجه دارایی جایگزین برای سرمایه‌گذاری بلندمدت دیده می‌شوند، به ویژه پس از اینکه برخی از کلکسیون‌ها به عنوان پروژه‌های NFT بلوچیپ به شهرت رسیدند. حتی برای مجموعه‌های NFT که عناصر هنری ندارند، NFT‌ها غالباً برای جمع‌آوری سرمایه اولیه فروخته می‌شوند و دارندگان انتظار دارند که پروژه در آینده ارزش بیشتری ایجاد کند.

۱۷/۲ درصد دیگر از دارندگان NFT اعلام کرده‌اند که در مورد سود بردن از NFTها بی‌طرف هستند و ۶/۷ درصد عنوان کردند که کسب سود از خرید NFT برایشان مهم نیست.

۳. به دست آوردن سهام در سرمایه‌گذاری یا DAO

سومین دلیل مهمی که مردم به خرید NFT روی می‌آورند، مشارکت در مجموعه به عنوان یک ذینفع است. حداقل ۷ نفر از هر ۱۰ دارنده NFT با این انگیزه وارد بازار NFT می‌شوند که از فرصت به دست آوردن سهام در سازمان غیرمتمرکز مستقل (DAO) بهره‌مند شوند.

البته این مورد ممکن است به دلایل دیگری هم مرتبط باشد، که به موجب آن افراد تمایل دارند بیشتر درگیر پروژه‌های NFT باشند زیرا از فعالیت در کامیونیتی لذت می‌برند. در همین حال، ۹ درصد از دارندگان NFT نسبت به مشارکت فعال در کامیونیتی NFT بی‌طرف هستند و ۸/۲ درصد آن را بی‌اهمیت می‌دانند.

۴. اشتیاق به فناوری NFT و کلکسیون‌ها

اشتیاق شخصی به فناوری مجموعه NFT چهارمین دلیل مهم در این فهرست است. از هر ۱۰ دارنده NFT، هفت نفر هنگام تصمیم گیری برای خرید یا عدم خرید، به فناوری زیربنایی NFT توجه می‌کنند.

به این ترتیب، کلکسیون‌های NFT با قابلیت پیشرفت‌های زیرساختی برجسته خواهند شد. به عنوان مثال، تیم آزوکی ERC721A را ایجاد کرد، قرارداد هوشمند مقرون به صرفه از نظر گس فی که از جنبه مینت‌کردن از استاندارد ERC721 بهتر بود و به موفقیت کلکسیون انیمه NFT کمک کرد.

۱۹/۹ درصد دیگر بی‌طرف هستند و ۹٪ آن را بی‌اهمیت می‌دانند که احتمالاً نماینده کسانی هستند که سواد فنی کمتری دارند.

۵. تبدیل شدن به بخشی از کامیونیتی NFT

۶۸/۸ درصد از دارندگان NFT می‌خرند چرا که می‌خواهند به کامیونیتی مالکان دیگر و تیم پروژه بپیوندند. برای بلو چیپ یا پروژه‌های آینده، این مورد می‌تواند به معنای تبدیل شدن به بخشی از یک شبکه معتبر باشد که می‌تواند موقعیت اجتماعی دارندگان را افزایش دهد یا به منابع انحصاری دسترسی دهد. علاوه بر اینها، افراد ممکن است جذب جوامع NFT شوند که دارای علایق یا ارزش‌های مشابه هستند، یا جایی که اتفاقاً دوستان جدیدی پیدا می‌کنند.

در حالی که ممکن است عضویت در کامیونیتی NFT دلیل اصلی تمام دارندگان برای خرید NFT نباشد، اما همچنان یک عامل کلیدی در موفقیت کلکسیون‌های NFT محسوب می‌شود، به طوری که تیم‌ها تمایل به سرمایه‌گذاری هنگفت برای ایجاد و حفظ کامیونیتی قوی‌تر دارند.

اهمیت این موضوع برای دارندگان NFT در نظرسنجی دیده می‌شود؛ براساس این نظرسنجی یکی از کمترین درصدهای بی‌تفاوتی دارندگان NFT نسبت به همین دلیل اعلام شده و نشان می‌دهد دارندگان NFT اشتیاق بالایی به فعالیت و عضویت در کامیونیتی‌های NFT دارند.

۶. اشتیاق برای مدل کسب‌وکار NFT و ایجاد آثار هنری و کلکسیون‌های NFT

نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد اشتیاق شخصی افراد برای مدل یا ایده کسب‌وکار و ساخت آثار هنری در قالب کلکسیون NFT به‌عنوان دلیل مهم دیگری برای خرید NFT شناخته می‌شود (۶۷/۹٪). مشابه دلیل چهارم، ممکن است افراد جذب NFTهایی شوند که پیشنهادهای تجاری جدیدی دارند که می‌خواهند از آنها حمایت کنند، یا طرح‌های هنری که توجه آنها را جلب می‌کند.

جنبه‌های تجاری و هنری یک کلکسیون به طرز شگفت‌انگیزی از اهمیت کمتری نسبت به فناوری برخوردار است، زیرا تمام آیتم‌ها یا مجموعه‌های NFT سعی در ایجاد یک تجارت یا اثر هنری ندارند. بسیاری از مجموعه‌های NFT به عنوان میم یا جوک ساخته می‌شوند.

۷. سود کوتاه‌مدت برای خرید NFT

سود کوتاه‌مدت به‌عنوان دلیل هفتم در این لیست قرار می‌گیرد. ۶۶/۸ درصد از دارندگان NFT به دلیل پتانسیل فروش آیتم‌ها و مجموعه‌ها با قیمت بالاتر، آن هم مدت کوتاهی پس از خرید به سراغ NFT می‌روند. تاکتیک معاملاتی سوداگرانه که با عنوان معاملات کوتاه‌مدت نیز شناخته می‌شود و در طول دوره رشد NFT، زمانی که نقدینگی بالا و افزایش قیمت پایه وجود داشت، رایج‌تر بود.

با این حال، معاملات کوتاه‌مدت NFTها مستلزم آن است که دارندگان به طور فعال بازار را نظارت کرده و زمان‌بندی کنند،که درواقع دلیل محبوبیت کمتر این معاملات نسبت به سرمایه‌گذاری طولانی‌مدت در NFT است. سودهای کوتاه‌مدت ۹/۳ واحد درصد کمتر از سود بلندمدت در تأثیرگذاری بر تصمیمات خرید NFT اهمیت دارد.

از هر ۱۰ دارنده NFT دو نفر نسبت به معاملات کوتاه‌مدت NFT خنثی هستند، در حالی که یک نفر از هر ۱۰ دارنده سود کوتاه‌مدت هنگام خرید NFT را در نظر نمی‌گیرند.

۸. پس‌انداز

۶۳ درصد از دارندگان، NFTها را به عنوان نوعی پس‌انداز خریداری می‌کنند و آن را در رتبه نهم قرار می‌دهند و احتمالاً نماینده کسانی هستند که برای سود کوتاه یا بلندمدت NFT را نیز خریداری می‌کنند. با این حال، NFTها در حال حاضر کمتر از ارز فیات برای پس‌انداز به معنای سنتی، با توجه به نوسان قیمت و مشخصات ریسک بالاتر دارایی مناسب هستند.

همین امر توضیح می‌دهد که چرا ۲۳ درصد نسبت به پس‌انداز به عنوان دلیلی برای خرید NFT خنثی هستند و ۱۴ درصد آن را بی‌اهمیت می‌دانند.

۹. تأثیر اجتماعی مثبت NFTها

داشتن تأثیر اجتماعی مثبت، دومین دلیل کم اهمیت برای خرید NFTها بود. حدود ۶ نفر از هر ۱۰ دارنده NFT هنگام ارزیابی یک پروژه، پایداری، بشردوستی و مزایای مشابه را برای جامعه در نظر می‌گیرند.

با این حال، این دلیل به‌ویژه در معرض خطر سوگیری مطلوبیت اجتماعی است و ممکن است نشان‌دهنده تعداد افرادی نباشد که واقعاً NFT‌ها را برای منافع اجتماعی خریداری می‌کنند.

بارزتر از همه، نسبت بیشتری از دارندگان NFT نسبت به تأثیر اجتماعی مثبت NFTها بی‌اعتنا بودند و ۱۷/۸ درصد آن را «کمی مهم» ارزیابی کردند. در نظرسنجی درباره تأثیر اجتماعی مثبت NFTها، ۱۶/۳ درصد آن را «بسیار مهم»، ۱۴/۹ این دلیل را بی‌اهمیت می‌دانند و ۲۴/۵ درصد باقی‌مانده نشان دادند که خنثی هستند.

این آمار نشان می‌دهد که NFTها در حال حاضر بهترین وسیله برای تأثیر اجتماعی مثبت نیستند.

۱۰. تغییر در ساختارها و صنایع 

کمترین دلیل برای خرید NFTها، ایجاد تغییر در ساختارها بود. با این وجود، تقریباً از هر ۱۰ دارنده NFT شش نفر این دلیل را مهم می‌دانند. همچون رمزارزها، NFTها نیز نوآوری‌هایی را در زمینه‌های مالکیت دیجیتال، خلق محتوا و هویت، تغییر و بهبود روش‌های گذشته انجام داده‌اند.

از سوی دیگر، از هر ۱۰ نفر ۳ نفر در مورد اختلال خنثی هستند و از هر ۱۰ نفر ۱ نفر آن را بی‌اهمیت می‌دانند، که احتمالاً نمایانگر کسانی است که دیدگاه محافظه‌کارانه‌تری دارند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا