آشنایی با بازار

پوزیشن لانگ و شورت در ترید ارزهای دیجیتال چیست؟

تریدرهای چه زمانی از پوزیشن لانگ و شورت استفاده می‌کنند؟

 

پوزیشن لانگ (Long Position) و پوزیشن شورت (Short Position) به چه معنیست؟

دو عبارت پوزیشن لانگ و شورت نشان میدهند که به عقیده یک تریدر، قیمت یک ارز دیجیتال بالا خواهد رفت یا پایین خواهد آمد. تریدرهای کریپتو معمولاً از اصطلاحات مختص صنعت خود استفاده میکنند که امکان دارد برای تازه‌واردها ناآشنا و سخت به نظر به نظر برسد یا قابل درک نباشد؛ اما با کمی مطالعه درباره این اصطلاحات متوجه می‌شویم که آنچنان هم سخت نیست.

پوزیشن‌های لانگ (Long) و شورت (Short) نشان دهنده دو جهت احتمالی قیمت یک دارایی هستند، یعنی صعودی و نزولی. در یک پوزیشن لانگ، تریدر تخمین می‌زند که قیمت از یک نقطه مشخص شروع به رشد می‌کند؛ در این صورت اصطلاحاً می‌گوییم که تریدر وارد پوزیشن لانگ شده است و آن ارز دیجیتال را می‌خرد. در یک پوزیشن شورت، تریدر تخمین می‌زند که قیمت از یک نقطه مشخص ریزش خواهد کرد؛ در این صورت اصطلاحاً می‌گوییم که تریدر وارد پوزیشن شورت شده و آن ارز دیجیتال را می‌فروشد.

در حالیکه در معاملات اسپات (Spot)، خرید و فروش ارزهای دیجیتال بسیار رایج است، شما می‌توانید بدون اینکه یک ارز دیجیتال را واقعاً بخرید و بفروشید وارد پوزیشن‌های لانگ و شورت شوید. البته این در صرافی‌های مشتقات (Derivative Exchanges) امکان پذیر است. در یک بازار مشتقات شما گزینه‌های معاملات آتی یا فیوچرز (Futures)، معاملات آپشن (Options)، معاملات CFD (Contracts for Differences)، و دیگر معاملات مشتقه. زمانی که شما از این مشتقات استفاده کنید، می‌توانید با پوزیشن‌های لانگ و شورت در بازار فعالیت و ترید کنید بدون اینکه صاحب آن ارز دیجیتال باشید.

در یک بازار صعودی (Bullish)، بیشتر شاهد پوزیشن‌های لانگ خواهید بود تا پوزیشن‌های شورت؛ زیرا تریدرهای بیشتری می‌خواند از صعود بازار سود ببرند. در مقابل، زمانی که بازار نزولی (Bearish) باشد، تعداد پوزیشن‌های شورت از پوزیشن لانگ بیشتر است. در نظر داشته باشید که این آمار تنها برگرفته از مشاهدات است و به این معنی نیست که شما به عنوان یک تریدر باید از این قوانین پیروی کنید. تریدرها و سرمایه گذاران حرفه‌ای معمولاً در قیمت پایین خرید می‌کنند (Buy the Dip) و در قیمت بالا می‌فروشند (Sell the Rip)، یعنی زمانی که قیمت یک ارز دیجیتال از اوج‌های اخیر پایین می‌آید پوزیشن لانگ باز می‌کنند و زمانی که قیمت به سطوح مقاومت نزدیک می‌شود آنرا می‌فروشند.

 

چه زمانی باید وارد پوزیشن لانگ شویم؟

تریدرها زمانی که انتظار افزایش قیمت یک ارز دیجیتال را دارند یک پوزیشن لانگ باز می‌کنند.

زمانی که احساس می‌کنید قیمت یک ارز دیجیتال برای مدتی در شرف افزایش است، بسته به بازه زمانی که در آن فعالیت می‌کنید، می‌توانید وارد پوزیشن لانگ شوید. به عنوان مثال، اگر استراتژی شما ترید روزانه است و معتقدید که قیمت طی روزها یا حتی هفته‌های بعد افزایش می‌یابد، می توانید پوزیشن لانگ باز کنید. شما می‌توانید آن ارز دیجیتال را در بازار اسپات خریداری کنید یا از طریق معاملات فیوچرز، آپشن یا دیگر قراردادهای مشتقات، یک پوزیشن لانگ باز کنید.

بدیهی است که باید از تحلیل‌های فاندامنتال یا تکنیکال نیز استفاده کنید تا مطمئن شوید که باز کردن پوزیشن لانگ تصمیم درستی است. به عنوان مثال، اگر متوجه شدید که یک بلاک چین وارد همکاری با یک شریک قدتمند شده است یا در حال اجرای یک آپدیت مهم و تاثیرگذار است، می‌توانید روی توکن بومی آن بلاک چین یک پوزیشن لانگ باز کنید؛ یعنی آن را بخرید. به طور کلی، شما باید در رسانه‌های اجتماعی بسیار فعال باشید و به طور منظم اخبار را بخوانید تا احساسات بازار را به درستی درک کنید. از طرف دیگر، می‌توانید به دنبال الگوهایی در نمودارها و چارت‌ها بگردید و به عنوان مثال بررسی کنید که آیا قیمت یک ارز دیجیتال یک خط مقاومت مهم را شکسته است یا خیر، که ممکن است نشان دهنده یک روند صعودی باشد.

فارغ از این که بر چه نوع تحلیلی تکیه می‌کنید، قبل از باز کردن پوزیشن لانگ باید مطمئن شوید که قیمت بالا خواهد رفت. در غیر این صورت، در نهایت در خلاف جهت بازار حرکت کرده و ضرر می‌کنید.

برخلاف جفت ارزهای فارکس که هدف بلندمدتی خاصی ندارند، ارزهای دیجیتال مانند سهام شرکت عمل می‌کنند؛ به این معنا که معمولاً در برابر ارزهای فیات، به‌ویژه دلار آمریکا معامله می‌شوند و همیشه تلاش می‌کنند تا بالاتر بروند. به همین دلیل است که سرمایه‌گذاران زیادی را خواهید دید که ترجیح می‌دهند به استراتژی «خرید و نگه‌داری» یا buy-and-hold پایبند باشند، به‌ویژه وقتی صحبت از بیت‌کوین به میان می‌آید.

 

چه زمانی باید وارد پوزیشن شورت شویم؟

تریدرها زمانی که انتظار دارند قیمت یک ارز دیجیتال کاهش یابد، یک پوزیشن شورت باز می‌کنند.

زمانی که انتظار دارید قیمت یک رمزارز برای مدتی کاهش یابد، ممکن است تصمیم بگیرید که آنرا بفروشید یا به اصطلاح وارد پوزیشن شورت شوید.

همانطور که در بالا توضیح داده شد، شما باید برای تصمیم خود، بازار را تجزیه و تحلیل کنید تا از پیش بینی خود مطمئن باشید.  اصولاً تریدرها زمانی وارد پوزیشن شورت می‌شوند که بازار به سطح خرید بیش از حد رسیده باشد – یعنی برای یک دوره طولانی در حال افزایش بوده و روند صعودی ممکن است بیش از حد اشباع شده باشد. همچنین زمانی که قیمت نتواند یک سطح مقاومت را بشکند و شروع به خروج از آن کند، منطقی است که وارد پوزیشن شورت شوید؛ یعنی بفروشید.

از آنجایی که بازار ارزهای دیجیتال هنوز در مرحله نوظهوری است، بیت کوین ( BTC ) و آلت کوین‌ها اغلب می‌توانند نوسانات شدیدی را به صورت غیر قابل پیش بینی و گاهاً بی دلیل از خود نشان دهند، که فرآیند تجزیه و تحلیل را کمی دشوار می‌کند. با این حال، همیشه قبل از پوزیشن لانگ یا شورت باید از همه عواملی که بر بازار تأثیر می‌گذارند آگاه باشید.

 

کجا می‌توانید وارد معاملات پوزیشن لانگ یا شورت شوید؟

شما می‌توانید در صرافی‌ها یا پلتفرم‌های مخصوص ترید وارد پوزیشن لانگ و یا شورت شوید. شما می‌توانید از هر صرافی که از معاملات اسپات یا معاملات مشتقات (Derivatives) پشتیبانی می‌کند برای ورود به پوزیشن لانگ  و شورت استفاده کنید.

تریدرها معمولاً برای این کار پلتفرم‌های شناخته شده‌ای مانند Coinbase یا Binance را انتخاب می‌کنند. کوین بیس بزرگترین صرافی رمزارز در ایالات متحده است، در حالی که بایننس یکی از سریع ترین پلتفرم های تجارت کریپتو در جهان است. بایننس طیف گسترده‌ای از خدمات، از جمله معاملات اسپات، فیوچرز، آپشن و معاملات OTC را ارائه می‌دهد.

شایان ذکر است که استفاده از Coinbase و Binance و همچنین سایر صرافی‌های محبوب ممکن است برای تازه واردان پیچیده به نظر برسد. همچنین از زمانی که استفاده از بایننس برای مردم ایران امکان پذیر نیست، ایرانیان بیشتر از صرافی‌های کوینکس (Coinex) و کوکوین (Kucoin) استفاده می‌کنند.

 

چگونه می‌توان از مارجین تریدینگ برای چند برابر کردن سودهای پوزیشن لانگ و شورت استفاده کرد؟

معاملات مارجین یا مارجین تریدیدنگ (Margin Trading) می‌تواند نتایج بالقوه پوزیشن‌های لانگ و شورت را افزایش دهد – آن هم به لطف اهرم یا لورج (Leverage) که به معنی مقداری دارایی قرض گرفته شده است.

باز کردن پوزیشن لانگ و شورت ممکن است سودآور باشد، به خصوص زمانی که ارزش ارز دیجیتال بی ثبات باشد. با این حال، تریدرهای حرفه‌ای ترکیب کردن آن با مارجین تریدینگ را ترجیح می‌دهند،  زیرا می‌توانند سود بالقوه از این پوزیشن‌ها را چندین برابر افزایش دهند. با این حال، ریسک ناشی از امکان ضرر نیز به همان میزان افزایش می‌یابد، به همین دلیل است که معاملات مارجین باید با احتیاط مورد استفاده قرار گیرد.

معاملات مارجین شامل معامله با اهرم یا لورج (Leverage) است و می‌تواند برای پوزیشن‌های لانگ و شورت مفید باشد. حساب‌های مارجین از وجوه ارائه شده توسط اشخاص ثالث استفاده می‌کنند – به عنوان مثال، از صرافی که در آن ترید می‌کنند برای مارجین تریدینگ پول قرض می‌گیرند. بنابراین، می‌توانید با استفاده از لورج در این پوزیشن‌ها، مبالغ بیشتری را سرمایه گذاری کنید و سود بالقوه را چندین برابر افزایش دهید.

مبلغ مورد نیازی که باید به عنوان درصدی از مبلغ کل سفارش سرمایه گذاری کنید، مارجین (Margin) نامیده می‌شود. لورج نیز نشان دهنده نسبت وجوه قرض شده به مقدار مارجین است. به عنوان مثال، اگر می‌خواهید یک پوزیشن لانگ یا خرید به ارزش 10000 دلار با لورج 10 به یک (یا لورج 10x) باز کنید، باید 1000 دلار از پول خود را سرمایه گذاری کنید. بنابراین معاملات مارجین روشی برای افزایش سود بالقوه پوزیشن‌های خرید و فروش (لانگ و شورت) شماست.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا