آموزش آلت کوین ها

توکن هوش مصنوعی یا AI Tokens چیست؟

معرفی پنج توکن هوش مصنوعی با روند صعودی

 

نکات کلیدی

  • توکن هوش مصنوعی یا AI Tokens، ارزهای دیجیتال یا رمزارزهایی هستند که توسط پروژه‌ها، محصولات و خدمات هوش مصنوعی ساخته می‌شوند و آن پروژه یا پلتفرم هوش مصنوعی را تقویت کرده، توسعه می‌دهند و به عنوان سوخت معاملات و تراکنش‌های آن استفاده می‌شوند.
  • توکن‌های هوش مصنوعی با افزایش محبوبیت ChatGPT در اواخر سال 2022 افزایش قیمت و رشد چشمگیری داشتند.
  • تا فوریه 2023، ارزش بازار تمام توکن‌های هوش مصنوعی حدود 1.6 میلیارد دلار بود.
  • برخی از بهترین توکن‌های هوش مصنوعی عبارتند از  AGIX، FET، NMR، ALI و HERA که در ادامه آنها را توضیح داده‌ایم.

 

توسعه، رواج و رونق توکن‌های هوش مصنوعی

علاقه به هوش مصنوعی (AI) در سال‌های اخیر به طور چشمگیری افزایش یافته است. هوش مصنوعی یک فناوری موفقیت‌آمیز است که پتانسیل ایجاد تغییر و تحول اساسی در صنایع بی‌شماری از جمله رمزارزها را دارد. طرفداران هوش مصنوعی، به آن به عنوان یک جزء کلیدی از شبکه‌های مالی و اجتماعی جدید، از جمله پروژه‌های امور مالی غیرمتمرکز (DeFi) نگاه می‌کنند .بنابراین تعجبی ندارد که بسیاری از پروژه‌های جدید ارزهای دیجیتال با جنبه‌های مختلفی از هوش مصنوعی در هم تنیده شده‌اند و توسعه توکن هوش مصنوعی رواج یافته است. در ادامه این مقاله مفهوم توکن‌های هوش مصنوعی را با عمق بیشتری بررسی می‌کنیم و نگاهی دقیق‌ به چند نمونه محبوب از آنها می‌اندازیم.

توکن هوش مصنوعی به زبان ساده ارزهای دیجیتالی هستند که از هوش مصنوعی برای بهبود امنیت، تجربه کاربر، مقیاس‌پذیری یا عوامل مختلف دیگر استفاده می‌کنند. از نظر تئوری، هوش مصنوعی را می‌توان برای خودکارسازی یا اتوماسیون بیشتر و ایجاد اعتماد یا کارایی در بسیاری از سیستم‌های رمزارزها آموزش داد. توکن‌های هوش مصنوعی همچنین می‌توانند ارزهای دیجیتالی باشند که برای تقویت برنامه‌ها یا پروژه‌های مبتنی بر هوش مصنوعی، از جمله بازارها یا صرافی‌های غیرمتمرکز، خدمات تولید تصویر یا متن، پروتکل‌های سرمایه‌گذاری مبتنی بر هوش مصنوعی و غیره طراحی شده‌اند.

فضای کریپتو – و دنیای تجارت، آموزش و موارد دیگر – از زمان انتشار ChatGPT در اواسط سال 2020 و به ویژه از اواخر سال 2022 که محبوبیت گسترده‌ای به دست آورد، اشتیاق زیادی برای هوش مصونوعی نشان داده است. چت جی پی تی یک ربات هوش مصنوعی است که توسط شرکت OpenAI توسعه یافته و برای تولید محتوای متنی به مانند انسان و انجام بسیاری از وظایف مانند پردازش اطلاعات، پاسخ دادن به سوالات و غیره طراحی شده است.

پتانسیل ChatGPT برای متحول کردن بیشتر فضای کریپتو بسیار زیاد است. به عنوان مثال، جاستین سان، خالق بلاک چین و ارز دیجیتال ترون (TRX)، بر اساس چت‌بات ChatGPT یک چارچوب پرداخت غیرمتمرکز مبتنی بر هوش مصنوعی را ارائه داده است.

فراگیر شدن ناگهانی ChatGPT باعث شده که سرمایه گذاران چه در حوزه ارزهای دیجیتال و چه خارج از آن، به این فکر بیفتند که هوش مصنوعی چه امکاناتی می‌تواند برای آنها فراهم کند. شرکت مایکروسافت اخیراً از سرمایه گذاری 10 میلیارد دلاری در شرکت سازنده  ChatGPT، یعنی OpenAI  خبر داده است که باعث افزایش طرفداران این هوش مصنوعی شده است. برخی از ارزهای دیجیتال در اواخر سال 2022 در بحبوحه افزایش محبوبیت  ChatGPT، سودهای 75 درصدی یا بیشتر را تجربه کردند و این افزایش قیمت برای تعداد معدودی از توکن‌های هوش مصنوعی همچنان ادامه دارد. در اوایل فوریه 2023، ارزش کل بازار تمام توکن‌های هوش مصنوعی حدود 1.6 میلیارد دلار بود که در مقایسه با فضای گسترده‌تر ارزهای دیجیتال ناچیز اس؛ اما این رقم به سرعت در حال رشد است، به ویژه با ادامه ورود جریان نقدینگی سازمان‌ها به سمت هوش مصنوعی .

فراگیری انواع توکن هوش مصنوعی در یک روند شتابی قرار دارد اما با این وجود با چالش‌هایی نیز روبرو هستند. این چالش‌ها شامل آینده نامشخص مقررات پیرامون بازار ارزهای دیجیتال، رقابت پروژه‌های هوش مصنوعی و توکن‌های دیجیتال، و عدم درک عمومی در مورد جزئیات بسیاری از پروژه‌های مبتنی بر هوش مصنوعی است که می‌تواند بسیار پیچیده باشد.

از سوی دیگر، مزایای توکن‌های هوش مصنوعی شامل عدم غیرمتمرکز بودن ذاتی آنها و امنیت به دست آمده توسط شبکه‌های بلاک چین و امکان بی حد و حصر برای کاربردهای جدید و موارد استفاده است.

در ادامه برخی از توکن‌های هوش مصنوعی را آورده‌ایم که در کنار ChatGPT سود برده‌اند:

 

  1. AGIX

توکن AGIX امروزه یکی از محبوب‌ترین توکن‌های هوش مصنوعی است. این توکن، ارز دیجیتال بومی پلتفرم غیرمتمرکز SingularityNET  است. این پلتفرم یک بازار بلاک چین غیرمتمرکز و اوپن-سورس ارائه می‌دهد که کاربران با آن می‌توانند طیف گسترده‌ای از محصولات و خدمات مرتبط با هوش مصنوعی را خریداری کرده و بفروشند. یکی از ویژگی‌های کلیدی این پلتفرم این است که امکان خرید و فروش مدل‌ها، داده‌ها و سایر ابزارهای مورد استفاده برای بهبود هوش مصنوعی را از طریق آموزش فراهم می‌کند. از این نظر، SingularityNET  یک پلتفرم است که هم توسط هوش مصنوعی طراحی شده و هم به نفع توسعه هوش مصنوعی عمل می‌کند. توکن AGIX یک توکن ERC-20 است، یعنی روی شبکه اتریوم ساخته شده است.

  1. FET

توکنFET  ارز دیجیتال بومی شبکه Fetch.ai است. فچ (Fetch) یک پلتفرم غیرمتمرکز است که برای ساختن نرم افزارها و ابزارهای هوشمند و مستقل استفاده می‌شود. این پلتفرم راه اندازی ربات‌های تجزیه و تحلیل داده و ربات‌هایی با قابلیت تصمیم گیری و پیش بینی را ممکن می‌سازد. توکن FET در ابتدا یک توکن ERC-20 بود، یعنی روی شبکه اتریوم ساخته شد؛ اما پس از راه اندازی کامل شبکه اصلی فچ، این توکن به شبکه بومی خود منتقل شد و دارندگان توکن FET ERC-20 می‌توانند آنها را به توکن بومی FET تبدیل کنند.

 

  1. NMR

توکنNMR  یک ارز دیجیتال مرتبط با صندوق پوشش ریسک Numerai بوده که یک پلتفرم غیرمتمرکز و بر مبنای هوش مصنوعی است. مدل پلتفرم Numerai نشان می‌دهد که چگونه می‌توان از هوش مصنوعی برای اطلاع رسانی در مورد تصمیمات سرمایه گذاری استفاده کرد. این پلتفرم پیش‌بینی‌های متخصصان علوم داده را از منابع فراوانی در سراسر جهان جمع‌آوری کرده و بر اساس آن سرمایه گذاری‌های احتمالی را بررسی می‌کند.  از مجموعه‌ای از پیش‌بینی‌های جمع‌سپاری شده از دانشمندان داده در سراسر جهان برای بررسی سرمایه‌گذاری‌های احتمالی استفاده می‌کند. افرادی که در این پیش‌بینی‌ها مشارکت می‌کنند، در صورت پیش بینی دقیق و درست توکن NMR پاداش می‌گیرند. توکن NMR نیز یک توکن ERC-20 است، یعنی روی شبکه اتریوم ساخته شده است.

 

  1. ALI

توکنALI  که مخفف عبارت Artificial Liquid Intelligence است، توکنی است که توسط پلتفرم تصویرسازی  Alethea  استفاده می‌شود. پلتفرم Alethea از هوش مصنوعی و داده‌هایی که کاربران به آن می‌دهند برای ایجاد تصاویر استفاده می‌کند. همچنین این پلتفرم به سبب پروتکل  CharacterGPTخود نیز معروف است که یک پروتکل هوش مصنوعی است که از توضیحات متنی برای تولید کاراکترهای تعامل‌پذیر مبتنی بر هوش مصنوعی استفاده می‌کند. این پلتفرم برای پروتکل iNFT خود نیز معروف است. توکن‌های ALI در تولید شخصیت‌های NFT و همچنین برای بروزرسانی‌ها و تراکنش‌ها استفاده می‌شوند.

 

  1. Hera

ارز دیجیتال Hera توکن پلتفرمی به همین نام است که یک الگوریتم مسیریاب در زمینه صرافی‌های غیرمتمرکز است. پلتفرم هرا به شرکت کنندگان در اکوسیستم دیفای کمک می‌کند تا کارآمدترین و سودآورترین مسیرهای معاملاتی را در صرافی‌های غیرمتمرکز هدف قرار دهند. هرا از الگوریتم‌های یادگیری ماشینی (ML) استفاده می‌کند که قیمت‌ها، نقدینگی، حجم معاملات و سایر داده‌ها را تجزیه و تحلیل می‌کنند. توکن‌های Hera به کاربران اجازه می‌دهند تا در مدیریت پروژه شرکت کنند و در درآمد پروتکل سهیم شوند. پلتفرم هرا روی شبکه متیس (Metis) ساخته شده است.

 

در این صفحه از سایت CoinMarketCap می‌توانید لیستی از توکن‌های هوش مصنوعی و توکن‌های داده‌های بزرگ را ببینید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا