آموزش آلت کوین ها

معرفی تون کوین (TON)؛ ارز دیجیتال تلگرام

آیا ارز دیجیتال تون کوین (TON) ارزش سرمایه‌گذاری دارد؟

 

ارز دیجیتال تون کوین (TON)، در هفته‌های گذشته رشد چشمگیری را تجربه کرده و به ارزش بازار میمکوین پیشرو، دوج کوین (DOGE) نزدیک شده است. طی هفته گذشته، Toncoin افزایش قابل توجه ۴۲/۳ درصدی را تجربه کرد و ارزش بازار خود را به رقم چشمگیر ۲۵ میلیارد دلار رساند. این رشد چشمگیر تون کوین و صعود به رتبه نهم جدول کریپتو براساس داده‌های کوین مارکت کپ، باعث شد این ارز دیجیتال تلگرام موج جدیدی در بازار ارزهای دیجیتالی به‌پا کند. 

در این مقاله نگاهی می‌اندازیم به تاریخچه راه‌اندازی تون کوین و تحلیل تکنیکال و آینده این ارز دیجیتال.

تاریخچه مختصر راه‌اندازی تون کوین (TON)

  • نوامبر ۲۰۱۹

تست نت شبکه باز تلگرام یا همان Telegram Open Network که آن را با علامت اختصاری TON می‌شناسیم، با ۵ میلیارد کوین در نوامبر ۲۰۱۹ راه‌اندازی شد. بخش کوچکی معادل ۱/۴۵ درصد از عرضه، به توسعه‌دهندگان و آزمایش‌کنندگان اختصاص یافت.

  • می ۲۰۲۰

پس از اینکه SEC تلگرام را از صدور Grams برای سرمایه‌گذاران منع کرد، تلگرام کار خود را بر روی اکوسیستم TON متوقف کرد. توکن‌های تست نت ۲ در ۲۰ قرارداد هوشمند اثبات کار قرار گرفتند.

  • می ۲۰۲۱

تست نت ۲ از طریق اکثریت آرای شرکت‌کنندگان شبکه به شبکه اصلی ارتقا پیدا کرد. کوین‌ها همچنان از طریق قراردادهای ارائه‌دهنده اثبات کار توزیع می‌شدند.

  • ژوئن ۲۰۲۲

پس از توزیع اولیه کوین‌ها، TON در این تاریخ وارد مرحله جدیدی شد و تعداد اعتبارسنج‌ها و کوین‌های درگیر در اعتبارسنجی را افزایش داد. این پیشرفت باعث افزایش پایداری و امنیت شبکه شد.

سر و کله تون کوین (TON) از کجا پیدا شد؟

تون کوین در بین علاقه‌مندان به ارزهای دیجیتال به عنوان توکنی شناخته میشود که تلگرام راه‌اندازی کرد. با این حال، این پلتفرم پیام‌رسان در سال ۲۰۲۰ پس از شکایت SEC از جاه‌طلبی‌های خود در عرصه ارزهای دیجیتال دست کشید.

اکنون، Toncoin بازگشته و مطالبات بیشتری نسبت به قبل دارد. برای خرید در صرافی‌های بزرگ رمزارزی در دسترس است و حتی از بنیانگذار تلگرام تاییدیه دریافت کرده است.

TON Coin یک ارز دیجیتال مبتکرانه است که به بلاک چین TON (شبکه باز تلگرام) قدرت می‌دهد. این ارز دیجیتالی که برای تسهیل تراکنش‌های ایمن و سریع طراحی شده، آماده است تا چشم‌انداز مالی دیجیتال را متحول کند. این شبکه انقلابی نقاط قوت برنامه‌های مالی تخصصی را با ادغام کاربران به‌صورت یکپارچه ترکیب می‌کند و زمینه را برای یک اکوسیستم جدید و بی‌رقیب فراهم می‌کند.

تون کوین (TON) چیست؟

تون کوین یک شبکه بلاکچین است که در ابتدا در سال ۲۰۱۸ توسط تلگرام، برنامه پیام‌رسان محبوب دل‌ها ایجاد شد. در آن زمان، تلگرام ۱/۷ میلیارد دلار سرمایه خصوصی برای ساخت بلاکچین جدید خود که قرار بود رقیبی برای اتریوم باشد، جمع‌آوری کرد. علامت اختصاری TON در Toncoin مخفف Telegram Open Network است.

با این حال، پیش از راه‌اندازی رسمی Toncoin، تلگرام این پروژه را رها کرد. همانطور که بالاتر اشاره کردیم، دلیل آن این است که کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده (SEC) از تلگرام به خاطر Toncoin شکایت کرد و ادعا کرد که TON یک اوراق بهادار است.

پس از اینکه تلگرام تون کوین را کنار گذاشت، توسعه‌دهندگان غیروابسته به تلگرام این پروژه را انتخاب کردند. نیوتن که اکنون Toncoin نام دارد، نام دامنه ton.org و مخزن کد Toncoin را در سال ۲۰۲۱ در اختیار گرفت. در همان سال، تون کوین بلاک چین Toncoin و توکن $TON را راه‌اندازی کرد.

تون کوین برای چه مواردی استفاده می‌شود؟

توکن TON چندین نقش مهم در بلاکچین Toncoin ایفا می‌کند.

  • پرداخت هزینه‌های تراکنش

اول، TON تنها توکنی است که برای پرداخت بیشتر تراکنش‌ها در بلاک چین و بین بلاک چین‌ها پذیرفته می‌شود. هر کاربری که از شبکه Toncoin استفاده می‌کند باید برای پردازش تراکنش‌ها TON بپردازد، درست مانند کاربرانی که در بلاکچین اتریوم هستند باید گس فی ETH را پرداخت کنند.

از تون کوین برای ذخیره‌سازی داده‌ها در بلاکچین Toncoin و برای نام‌های دامنه مبتنی بر بلاک چین استفاده می‌شود. Toncoin در حال توسعه یک پروکسی است و انتظار می‌رود که از توکن TON برای پرداخت هزینه دسترسی به پروکسی استفاده شود.

  • حاکمیت تون کوین

توکن TON به عنوان یک توکن حاکمیتی برای بلاک چین Toncoin استفاده می‌شود. تمام کاربرانی که تون کوین دارند می‌توانند در رای‌گیری در مورد پیشنهادات آتی این شبکه شرکت کنند.

اولین رای‌گیری تون کوین در فوریه ۲۰۲۳ انجام شد، زمانی که کاربران به مسدود کردن تون کوین موجود در کیف پول‌های غیرفعالی که برای استخراج از آنها استفاده می‌شد، رای دادند. نتیجه رای‌گیری این شد که نزدیک به ۲۰ درصد از عرضه تون کوین به مدت چهار سال قفل شده است.

  • استیکینگ

سرمایه‌گذاران تون کوین می‌توانند توکن‌های TON خود را برای اعتبارسنجی تراکنش‌ها در شبکه به اشتراک بگذارند. بلاکچین از مکانیزم تایید اثبات سهام مشابه اتریوم و سایر شبکه‌های اصلی استفاده می‌کند.

استیکینگ تون کوین در حال حاضر مستقیماً در شبکه یا از طریق چندین صرافی بزرگ ارز دیجیتال از جمله بایننس در دسترس است. سرمایه‌گذارانی که TON استیک می‌کنند، به‌عنوان پاداش توکن‌های اضافی به دست می‌آورند.

چرا قیمت تون کوین در حال افزایش است؟

قیمت تون کوین در ۱۲ ماه گذشته نزدیک به ۸۰ درصد و تنها در هفته گذشته 30 درصد افزایش یافته است. عامل اصلی افزایش TON این است که تلگرام، که در ابتدا Toncoin را ایجاد کرد، اکنون کیف پول Toncoin را در برنامه پیام‌رسان محبوب خود ادغام کرده است.

تلگرام بیش از ۷۰۰ میلیون کاربر فعال ماهانه دارد، بنابراین دسترسی بالقوه تون کوین از طریق این ادغام بسیار زیاد است. بسیاری از سرمایه‌گذاران تون کوین بر این باورند که این اقدام تلگرام باعث می‌شود افراد بیشتری به خرید و استفاده از تون کوین علاقه‌مند شوند که به نوبه خود باعث افزایش تقاضا برای این ارز دیجیتال و افزایش قیمت آن می‌شود.

به طور کلی، تون کوین با رسیدن بلاک چین به نقاط عطف توسعه خود، قدرت بیشتری به دست آورده است. این پروژه اولین رای‌گیری موفقیت‌آمیز خود را در فوریه ۲۰۲۳ برگزار کرد که به موجب آن تون کوین برای معامله در فهرست چندین صرافی ارز دیجیتال قرار گرفت. بر اساس داده‌های Etherscan، تون کوین جزو دارایی‌های بیش از ۷۴۰۰ کیف پول است.

تاریخچه قیمت تون کوین و پیش‌بینی قیمت

در ابتدا تون کوین ا از طریق فرآیند استخراج توزیع شد که تمام کاربران می‌توانستند در آن شرکت کند. استخراج از ژوئن ۲۰۲۰ تا ژوئن ۲۰۲۲ انجام شد و توکن TON را در دسترس ده‌ها هزار توسعه‌دهنده، سرمایه‌گذار و پذیرندگان اولیه قرار داد.

ترید و معامله تون کوین پیش از استخراج همه توکن‌های موجود آغاز شد. طبق داده‌های کوین مارکت کپ، تون کوین در آگوست ۲۰۲۱ با ۰/۵۰ دلار معامله شد، اما تا نوامبر به ۴/۴۵ دلار رسید—چیزی حدود ۸۰۰ درصد افزایش در بازار ارزهای دیجیتال.

چارت قیمت تون کوین
چارت قیمت تون کوین – منبع: CoinMarketCap

در طول دوره رکود، تون کوین نیز همچون بقیه رمزارزهای  بازار ارزهای دیجیتال به شدت تحت تاثیر این رکود قرار گرفت و قیمت آن تا ژوئن ۲۰۲۲ به ۰/۸۰ دلار کاهش یافت. با این حال، این توکن در ادامه سال ۲۰۲۲ و تا سال ۲۰۲۳ رشد ثابتی را تجربه کرد. دلیل این امر عمدتا کامیونیتی رو به رشد کاربران این شبکه بود. در این مدت حجم معاملات به طور معمول بین ۲۵ تا ۱۰۰ میلیون دلار در روز بود.

علاقه به تون کوین در نیمه اول سال ۲۰۲۳ پس از اولین رای حکومتی پروژه کاهش یافت و قیمت آن در اوایل آگوست تا ۱/۲۰ دلار افت کرد. پس از ادغام تلگرام، توکن TON به ۲/۵۰ دلار رسیده و همچنان در حال افزایش است. این توکن در بیشتر هفته گذشته بیش از ۵۰ میلیون دلار حجم معاملات را تجربه کرده است.

اکنون، بسیاری از سرمایه‌گذاران به پتانسیل رشد این ارز دیجیتال فکر می‌کنند. بر اساس پیش‌بینی قیمت Toncoin توسط تحلیلگران بازار، این توکن می‌تواند تا پایان سال به ۳ دلار و تا پایان سال ۲۰۲۴ به ۴/۵۰ دلار برسد.

تحلیل میان‌مدت رمزآگاه از روند قیمت تون کوین (TON) 

در تایم فریم روزانه، تون کوین در مدت کوتاهی رشد خوبی کرده. در ادامه روند میان‌مدت تون کوین نزدیک به دو سطح مقاومتی مهم یعنی ۷/۵ و ۸/۵ دلاری قرار دارد. درصورتیکه موفق نشود این دو محدوده را بشکند و تثبیت کند، احتمال اصلاح از این محدوده قیمتی وجود دارد. دو سطح حمایت مهم برای این رمزارز ۵/۵ و ۴/۷درنظر گرفته شده‌اند.

نکته مهم: این تحلیل صرفا جنبه اطلاع‌رسانی دارد و سیگنال خرید و فروش محسوب نمی‌شود.

تحلیل تکنیکال تون کوین (TON)
تحلیل تکنیکال تون کوین (TON) – منبع: TradingView

رتبه نهم تون کوین و پیش‌بینی رشد آن در آینده نزدیک

تون کوین (TON)، در هفته‌های گذشته رشد چشمگیری را تجربه کرده و به ارزش بازار میمکویم پیشرو، دوج کوین (DOGE) نزدیک می‌شود. طی هفته گذشته، Toncoin افزایش قابل توجه ۴۲/۳ درصدی را تجربه کرد و ارزش بازار خود را به رقم چشمگیر ۲۵ میلیارد دلار رساند وتنها ۲ میلیارد دلار از دوج کوین عقب بود.

Toncoin که پس از کنار گذاشتن این پروژه توسط تلگرام به جامعه منبع باز منتقل شد، اخیراً موجی در بازار ارزهای دیجیتال ایجاد کرده است. افزایش قیمت اخیر احتمالاً به دلیل شایعات در مورد عمومی شدن تلگرام است.

گمانه‌زنی‌ها در مورد عرضه اولیه بالقوه (IPO) مدتی است که در جریان است. در ماه مارس، پاول دوروف، مدیرعامل تلگرام، در مصاحبه‌ای با Business Insider فاش کرد که این شرکت پیشنهاداتی را دریافت کرده است که ارزش آن را بیش از ۳۰ میلیارد دلار برآورد می‌کند، اما دوروف علاقه بیشتری به دنبال کردن عرضه اولیه عمومی خود نشان می‌دهد.

یکی دیگر از عواملی که به محبوبیت روزافزون تون کوین کمک می‌کند، بازی Notcoin است که تعامل با اکوسیستم TON را افزایش داده است. این بازی به کاربرانی که با پروژه‌های مبتنی بر TON تعامل دارند، با نصب کیف پول، خرید NFT و ارتقاء حساب‌های تلگرام و سایر فعالیت‌ها پاداش می‌دهد.

تون کوین اخیراً از نظر ارزش بازار از ارز دیجیتال کاردانو (ADA) پیشی گرفته است. ارزش بازار یا مارکت کپ ADA در حال حاضر ۲۰ میلیارد دلار است. در حال حاضر TON از نظر ارزش کل بازار در رتبه نهمین ارز دیجیتال بزرگ قرار دارد.

با افزایش قیمت و رشد مارکت کپ تون کوین، بسیاری از سرمایه‌گذاران این سوال را مطرح می‌کنند که تا چه اندازه می‌توان به رشد تون کوین امیدوار بود.

یکی از دلایل مهم در بررسی پتانسیل رشد تون کوین، جذب توسعه‌دهندگان با پایگاه کاربری تلگرام است. تلگرام، به‌عنوان یک پیام‌رسان محبوب در سراسر جهان استفاده می‌شود و بیش از ۷۰۰ میلیون کاربر فعال ماهانه دارد. این شبکه عظیمی است که تون کوین باید به آن دسترسی پیدا کند.

مهمتر از همه، توسعه‌دهندگان روی بستری حساب باز می‌کنند که پایگاه کاربری مشخصی دارد—و تلگرام منبع بی‌انتهای کاربران جدید برای برنامه‌هایی است که طراحی می‌کنند. بنابراین، ادغام تلگرام به احتمال زیاد توسعه‌دهندگان بیشتری را تشویق می‌کند تا از سایر بلاکچین‌ها به سمت تون کوین بیایند.

شبکه تون کوین در مقایسه با رقبای خود از جمله سولانا که در حال حاضر با چالش‌هایی روبروست، این پتانسیل را دارد که توسعه‌دهندگان برتر را بدزدد و نسل بعدی برنامه‌های دیفای را ایجاد کند. هرچه توسعه بیشتری روی پلتفرم باشد، تون کوین ارزشمندتر می‌شود.

موضوع مهم بعدی، حرکت صعودی تون کوین با کاهش بازار خرسی کریپتو است. شاید بتوان با اطمینان گفت که هیچ زمانی به اندازه الآن نمی‌توانست زمان مناسبی برای حرکت صعودی تون کوین باشد. این پروژه درست زمانی که تحلیلگران اعلام می‌کنند که زمستان کریپتو رو به پایان است، رو به افزایش است.

حرکت تون کوین این پتانسیل را دارد که در سال ۲۰۲۴ افزایش ۵۰ درصدی یا بیشتر را تجربه کند.

شتاب شبکه فراتر از افزایش قیمت توکن است. تون‌کوین شاهد افزایش حجم معاملات، کیف پول‌هایی است که توکن را در اختیار دارند و توسعه‌دهندگانی که روی بلاک چین کار می‌کنند. همه این‌ها نشانه‌های مثبتی برای توسعه اکوسیستم هستند و پایه‌ای برای افزایش قیمت‌ها در آینده ایجاد می‌کنند.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا