آموزش

ارز دیجیتال کاردانو (ADA) چیست؟

کاردانو چیست؟

کاردانو یک پلتفرم است مبتنی بر بلاک چین که مشابه اتریوم امکان ایجاد و اجرای قراردادهای هوشمند را فراهم می‌کند؛ با این تفاوت که کاردانو خود را پیشگام در (نسل سوم بلاک چین) می‌نامد همچنین امنیت آن با استفاده از معماری چند لایه تأمین شده است. به گفته تیم سازنده کاردانو، سرعت و کارمزد تراکنش‌های این شبکه خیلی بهتر از بلاک چین‌های قدیمی مشابه اتریوم است.

طبق گفته تیم توسعه‌دهنده، کاردانو اولین پروژه مبتنی بر بلاک چین است که با فلسفه علمی و تحقیقات دانشمندان طراحی شده است. کار بر روی این پروژه از سال ۲۰۱۵ میلادی آغاز شد و ارز دیجیتال کاردانو (ADA) در دسامبر ۲۰۱۷ به صرافی‌ها عرضه شد.

همانگونه که گفته شد، مانند اتریوم، با استفاده از کاردانو و امکان ایجاد قراردادهای هوشمند، می‌توان روی این بلاک چین برنامه‌های غیرمتمرکز ساخت؛ برنامه‌هایی که هیچ‌کس نمی‌تواند آنها را متوقف سازد.

به خاطر وجود سرمایه گذاران بسیار ژاپنی بر روی این پروژه و شباهت های زیاد آن با اتریوم، به کاردانو (اتریوم ژاپنی) نیز می‌گویند.

 

تاریخچه مختصر کاردانو

بنیان‌گذار کاردانو،‌ چارز هاسکینسون (Charles Hoskinson) میباشد که خودش یکی از اعضای تیم اتریوم بوده است. در سال ۲۰۱۵ پروژه کاردانو استارت خورد و به مدت دو سال جهت یافتن راه حل‌کار هایی برای مشکلات اتریوم و بیت کوین، مورد تحقیق و بررسی قرار گرفت. کاردانو موفق شد با ایجاد فرایندهای جدید در تاًیید تراکنش‌ها و ایجاد بلاک، مسائل مقیاس‌پذیری در بیت کوین و مشکلات قراردادهای هوشمند در اتریوم را حل کند. به گفته چارز هاسکینسون، بیت کوین نسل اول بلاک چین و اتریوم نسل دوم بلاک چین و کاردانو نسل سوم بلاک چین را تشکیل داده است.

کاردانو چیست

آیا کاردانو بهتر از اتریوم است؟

کاردانو و اتریوم هردو اهداف مشابهی دارند؛ زیرا هر کدام می‌خواهند به عنوان بستر اصلی بلاک چین غیر متمرکز اولیه در ساخت ابزارها و پروتکل‌های جدید در جهان قرار گیرند. در زمان خروج هاسکینسون از اتریوم، نیاز به نوع دیگری از بلاک چین که مقیاس پذیر و ایمن باشد را احساس کرد. او تصور میکرد این دو مورد هیچ‌گاه در اتریوم به‌وجود نیاید.

در حال حاضر، اتریوم مشکلات خاص خود را در زمینه مقیاس‌پذیری دارد و راه‌کارهای مختلفی مانند راه‌اندازی لایه دوم را استفاده می‌کند. این در حالی است که اتریوم حدودا ده برابر کاردانو حجم سرمایه بازار را در اختیار دارد، اما کاردانو هم شروع قابل توجهی داشته است. اینکه کاردانو بهتر از اتریوم می‌تواند باشد را باید بعد از انجام به‌روزرسانی‌های اساسی آن مقایسه کرد؛ اما در حال حاضر اتریوم از لحاظ جذب کاربران و پروژه‌های غیرمتمرکز دارد فاصله زیادی با کاردانو دارد.

 

ADA چیست؟

ADA کوین اصلی بلاک چین کاردانو میباشد که همنام با ریاضیدان قرن نوزدهم آدا لاولاس نام‌گذاری شده است. ۵۷.۶ درصد از کل کوین‌های ADA در عرضه اولیه کوین (ICO) آن توزیع شد. کاردانو در این عرضه اولیه حدود ۶۲ میلیون دلار جمع آوری کرد. از آدا در شبکه کاردانو برای انجام تراکنش‌ها استفاده می‌شود؛ مشابه اتر در شبکه اتریوم. همچنین دارندگان ADA می‌تواند با سپرده‌گذاری در استخرهای کاردانو، پاداش دریافت کنند.

کاردانو چیست

نقشه راه کاردانو

بایرون (Byron): معماری بنیادی شبکه را ایجاد میکند و عملکرد اولیه را آزمایش می‌کند که شبکه به درستی کار کند. این به‌روزرسانی در تاریخ ۲۵ جولای ۲۰۲۰  انجام شد.

شلی (Shelley): شبکه اصلی کاردانو را راه اندازی کرده و تمرکز زدایی از شبکه بلاکچین را آغاز می‌کند. این به‌روزرسانی در تاریخ ۲۹ جولای ۲۰۲۰ انجام شد.

گوگن (Goguen): با پیاده‌سازی بستری برای قرارداد هوشمند، امکان ایجاد برنامه های غیرمتمرکز را فراهم می‌کند. این به‌روزرسانی در می  ۲۰۲۱ اجرایی شد.

باشو (Basho):  در این به‌روزرسانی، راه‌حل‌های مقیاس‌بندی برای بهینه‌سازی بلاک چین و بهبود عملکرد در نظر گرفته شده است. تاریخ مشخصی برای اجرای آن هنوز مشخص نشده است.

ولتر (Voltaire): سیستم‌های خزانه‌‌داری و رای گیری را برای ایجاد یک شبکه مستقل، در این به‌روزرسانی معرفی خواهد شد. تاریخ مشخصی برای انجام آن مشخص نشده است.

 

مزایا و معایب ارز دیجیتال کاردانو

1 با افزایش تعداد کاربران  در این شبکه، تعداد پردازش تراکنش ها نیز افزایش می یابد، چراکه محدودیت مقیاس پذیری در این شبکه وجود ندارد.

 

2- کاردانو به عنوان یک سیستم پرداخت جهانی تحت کنترل یا دخالت هیچ دولت  یا سازمانی نمی باشد.

3- این شبکه قابلیت اجرای قراردادهای هوشمند را دارا می باشد.

4- دارای امنیت بسیار بالایی میباشد، بنابراین احتمال هک شدن این سیستم تقریبا غیرممکن بوده و تمامی اطلاعات ثبت شده در آن به صورت محرمانه حفظ می شوند.

5- اولین بلاکچین 2 لایه (لایه تسویه حساب و محاسبه) در سیستم کاردانو راه اندازی و تشکیل شده است.

6- سرعت انجام تراکنش ها در این شبکه بسیار بالا و هزینه کارمزدها در آن پایین می باشد.

از معایب بلاک چین کاردانو میتوان به کوچک تر بودن میزان مقیاس پذیری بلاک چین کاردانو نسبت به ریپل و استلار لومن اشاره کرد. ریپل و استلار لومن در ثانیه بیش از 1000 تراکنش را می توانند انجام دهند. اما کاردانو نهایتا 257 تراکنش را در ثانیه می تواند پردازش کند. گاهی نیز کیف پول های این ارز دیجیتال با مشکل های جزیی روبرو میشوند.

 

کاردانو چگونه کار می کند

ابتدا، باید از سازوکار بلاک چین (Cardano) سردر بیاوریم. می‌توانیم آن را به دو لایه مختلف تقسیم کنیم:

لایه تسویه: لایه تسویه حساب ساخته شده و اکنون کاملا عملیاتی شده است. با این کار کاربران می‌توانند سکه‌های (ADA) را از یک کیف پول به کیف پول دیگر ارسال و دریافت کنند. این کار شبیه نحوه انتقال کاربران از طریق اتریوم (ETH) به یکدیگر است.

لایه محاسبات: لایه محاسبات همچنان در حال توسعه است و  پس از راه‌اندازی به کاربران این امکان را می‌دهد که قراردادهای هوشمند را ایجاد و منعقد کنند.

به همین دلیل کاردانو با بلاک چین‌های قبلی که به طور معمول روی یک لایه کار می‌کنند تفاوت های چشمگیری دارد. وجود دو لایه مختلف مزایای بالقوه‌ای را برای کاربران این رمزارز به ارمغان آورده است.

در مرحله اول، لایه محاسباتی سازگارتر از موارد مشابه اتریوم است. زیرا می‌توان تغییرات کوچکی را برای کاربران نهایی مختلف ایجاد کرد؛ مثلا از آنجا که ملل مختلف مقررات خاص خود را دارند، کاردانو می‌تواند بسته به قوانین آنها نحوه ذخیره سازی و دسترسی به داده‌ها را تغییر دهد.

 

وقتی این اتفاق می‌افتد، قرارداد هوشمند به لایه تسویه حساب منتقل می‌شود که به شما اجازه می‌دهد حقوق تکنسین برق با ارز رمزنگاری شده «ADA» پرداخت شود.

همه چیز کاملا خودکار است، یعنی نیازی به شخص ثالث نیست. حالا که شما تفاوت بین لایه تسویه حساب و لایه محاسبه را می‌دانید زمان آن شده است که شیوه تایید معاملات را برایتان شرح دهیم.

کاردانو چیست

معاملات ارز ADA چگونه تایید می‌شوند؟

در پاراگراف قبل با هم گفتیم که پلت فرم کاردانو غیرمتمرکز است؛ یعنی از هیچ مرجع واحدی کنترل شبکه ندارد و شبکه توسط ماینرها اداره می‌شود.

 

اما کاردانو از مدل دیگری استفاده می‌کند که آن را (Ouroboros) می‌نامد. قبل از توضیح  شیوه عمللکرد کاردانو باید بگوییم که بلاک چین‌های دیگر مانند بیت کوین متفاوت هستند.

 

بیت کوین از یک مدل اجماعی به نام «اثبات کار» استفاده می‌کند. برای کمک به تایید اعتبار یک معامله، ماینرها از قدرت محاسباتی خود برای حل یک معمای واقعا دشوار استفاده می‌کنند. این معما مانند یک معادله ریاضی بسیار دشوار است که هیچ انسانی نمی‌تواند آن را حل کند.

 

هر کدام از استخراج کنندگان باید برای دریافت پاداشی که بیت کوین پرداخت می‌شود ابتدا معما را حل کنند. مشکل  اصلی اثبات کار یا «Proof-of-Work» این است که با افزایش هر چه بیشتر پیچیدگی محاسبات، ماینرها باید از برق بیشتری استفاده کنند.

شبکه کاردانو معاملات را با استفاده از سازوکار اجماعی به نام «Proof-of-Stake» تایید می‌کند. اینگونه که به افرادی که می‌خواهند به تایید معاملات کمک کنند (اعتبارسنج) گفته می‌شود. اعتبارسنج‌ها باید برخی از سکه‌های (ADA) خود را مسدود کنند که به آن استیک کردن (stake) می‌گویند. زمانی که یک اعتبارسنج به تایید یک معامله کمک می‌کند آنها ارز دیجیتال (ADA) اضافی را به عنوان پاداش دریافت می‌کنند. به هر مقدار که اعتبارسنج‌ها (stake) بیشتری داشته باشند شانس آنها برای دریافت پاداش بیشتر است.

این سیستم، نسبت به اثبات کار بسیار کارآمدتر و سازگار با محیط زیست است. زیرا به برق کمتری نیاز دارد و به دنبال این داستان هزینه معاملات نیز پایین می‌آید.

 

کیف پول های کاردانو

 

کیف پول رسمی کاردانو Deadalus

این کیف پول رسمی خود ارزدیجیتال کاردانو است.این کیف پول فقط برای نسخه دسکتاپ در دسترس است و نسخه های اندروید و ای او اس این کیف پول در حال ورود به بازار است.

 

کیف پول Ledger Nano S

این کیف پول نیز درجه امنیت بالایی دارد.حدود هشتصد ارزدیجیتال را پوشش می دهد که کاردانو هم یکی از آن هاست.با ایجاد نسخه پشتیبان و استفاده از پین و احراز هویت دو مرحله ای امنیت آن را بهبود بخشیده است.

 

کیف پول لجر نانو ایکس Ledger Nano X

کیف پول سخت افزاری Ledger Nano X جزو کیف پول های سخت افزاری است. از لحاظ امنیت این کیف پول ها بهتر از همه کیف پول های موجود در مارکت هستند.و برای ذخیره بلند مدت سرمایه دیجیتالی گزینه مناسبی میباشند زیرا ارزهای دیجیتال زیادی را پوشش می دهد.

 

کیف پول ترزور Trezor

مدل T این کیف پول از کاردانو و بیش از صد هزار ارزدیجیتالی دیگر پشتیبانی می کند.رابط کاربری آن ساده است و مناسب استفاده افراد تازه کار  میباشد

 

کیف پول  موبایلی Infinito

این کیف پول برای نسخه های اندروید و آی او اس در دسترس است .با استفاده از این کیف پول می توانید ارز های دیجیتال را ذخیره ،ارسال و دریافت کنید.از ارزهای دیجیتال مهم مثل بیت کوین ،اتریوم ،بیت کوین کش و ایاس پشتیبانی می کند.

 

 

0 0 رای ها
امتیاز دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا