آموزش امنیت

اصطلاح DYOR چیست و چرا باید پیش از معامله تحقیق کنیم؟

مفهوم DYOR و اهمیت و کاربرد آن در معاملات و دنیای کریپتو

 

بازار رمزارزها پر از اصطلاحات مختلف است که ممکن است برخی کاربران تازه‌وارد را سردرگم کند. یکی از این اصطلاحات DYOR است؛ شاید دیده باشید که یک تحلیلگر دیدگاه و تحلیل خود را نسبت به یک رمزارز اعلام و در آخر از عبارت DYOR استفاده کرده است. اما در چه مواقعی از این عبارت استفاده می‌شود و معنی DYOR در ارز دیجیتال چیست؟

اصطلاح DYOR چیست و چه کاربردی در دنیای کریپتو دارد؟

اصطلاحات DYOR مخفف Do Your Own Research در زمینه ارزهای دیجیتال است. این یک یادآوری برای افراد است که قبل از سرمایه‌گذاری یا تصمیم‌گیری در مورد خرید یا فروش ارزهای رمزنگاری‌شده مورد نظر خود، آنها را به طور کامل بررسی و درک کنند. با تغییر سریع چشم‌انداز ارزهای دیجیتال و نوسانات بالای بازارهای مالی، انجام تحقیقات شخصی شما برای تصمیم‌گیری آگاهانه و مدیریت موثر ریسک بسیار مهم است. این تحقیق ممکن است شامل مطالعه فناوری پشت ارز دیجیتال، مورد استفاده از آن، اعضای تیم، احساسات جامعه، روندهای بازار و پیامدهای نظارتی بالقوه و سایر عوامل باشد.

این اصطلاح برای اولین بار در طی موجی از پروژه های ICO که بین سالهای ۲۰۱۶ و ۲۰۱۸ به فضای ارزهای رمزنگاری شده سرازیر شدند، محبوب شد.

به عنوان راهی برای مقابله با کلاهبرداری، از مردم خواسته شد که عبارت DYOR را به‌خاطر بسپارند و را بررسی کنند و هرگونه سرمایه گذاری بالقوه را قبل از پرداخت پول برای هر پروژه به طور کامل بررسی کنند.

هدف DYOR کاهش تعداد سرمایه‌گذاران ناآگاه در ارزهای دیجیتال است. این موضوع در واقع آنها را تشویق می‌کند تا قبل از سرمایه‌گذاری درباره یک ارز دیجیتال تحقیق و بررسی کامل را انجام دهند تا بتوانند دقیقاً به دلیل خرید آن ارز و حمایت از آن پروژه پاسخ دهند.

زمانی که معامله‌گران و علاقه‌مندان به ارزهای دیجیتال پست‌های عمومی می‌گذارند یا تحلیل‌های شخصی خود را از بازار در پلتفرم‌های رسانه‌های اجتماعی به اشتراک می‌گذارند، این اصطلاح اغلب به عنوان سلب مسئولیت نیز استفاده می‌شود؛ به این معنی که آنها در قبال تحلیلی که ارائه داده‌اند مسئولیت ضرر و زیان در آن پروژه را به عهده نمی‌گیرند.

بازار رمزارزها پر از برنامه‌های بازاریابی است و هر پروژه‌ای سعی می‌کند با ارائه ادعاهای جدید نظر کاربران را به خود جذب کند. اما شما به عنوان یک سرمایه‌گذار هوشمند باید بدانید اکثر این ادعاها ممکن است فقط بازاریابی باشند و نباید تمام آنها را باور کنیم. در انتخاب یک پروژه برای سرمایه‌گذاری باید ابتدا در فناوری‌هایش عمیق شویم و پتانسیل‌‌های آن را بسنجیم. از این رو نیاز است سوالاتی را از خودمان بپرسیم، برای مثال: آیا این پروژه با توجه به زمینه‌هایی که دارد می‌تواند ادعاهای خود را عملی کند؟ 

نکته مهم: در صورتی‌که نمی‌توانید اطلاعات کافی بدست بیاورید و یا آن را درک کنید، توصیه می‌کنم از سرمایه گذاری در آن پروژه خودداری کنید.

هر پروژه‌ای در کنار مزیت‌هایی که دارد و اعلام می‌کند، مطمئناً ضعف‌هایی نیز دارد که در تلاش است تا آن‌ها را بپوشاند. قبل از سرمایه‌گذاری باید چالش‌های آن را نیز شناسایی کنید و با مقایسه مزیت‌ها نسبت به معایب در رابطه با سرمایه‌گذاری در آن پروژه تصمیم‌گیری کنید.

DYOR به چه مواردی می‌پردازد؟

تحلیل در بازار رمزارزها به صورت کلی به دو دسته تکنیکال (TA) و بنیادی (FA) دسته بندی می‌شود. تحلیل تکنیکال نوعی از تحلیل مبتنی بر واکنش‌های قیمتی است و افراد با استفاده از روش‌ها و سبک‌های مختلف قیمت رمزارز را بررسی می‌کنند. اما در تحلیل بنیادی یا فاندامنتال، فرد به بررسی مزیت‌های و معایب، پتانسیل‌های فنی پروژه، شرایط پروژه و می‌پردازد. عبارت DYOR عمدتاً برای روش بنیادی به کار می‌رود.

اهمیت DYOR در بازار ارزهای دیجیتال

ما در عصری زندگی می‌کنیم که هر کسی می‌تواند تقریباً روی هر چیزی سرمایه‌گذاری کند و بهتر است هر کسی که دانش فنی کافی دارد، یک توکن در بلاک چین ایجاد کند. ما دیگر نیازی نداریم که از واسطه‌ها برای سرمایه‌گذاری‌های خود استفاده کنیم. در عوض می‌توانیم با انجام تحقیقات خود، سرنوشت مالی خود را به دست بگیریم.

اصطلاح دیور DYOR اغلب زمانی استفاده می‌شود که معامله‌گران یا علاقه‌مندان به ارزهای دیجیتال اطلاعاتی را در انجمن‌ها یا پلتفرم‌های مختلف ارسال و منتشر می‌کنند تا از خود و تحلیل‌هایشان با یک سلب مسئولیت محافظت کنند. استفاده از این فرآیند به عنوان سلب مسئولیت به سرمایه‌گذاران دیگر اجازه می‌دهد تا متوجه شوند که آن‌ها صرفاً نظر خود را به صورت عمومی ارسال می‌کنند و خواننده می‌تواند تصمیم بگیرد که بر اساس اطلاعات عمل کند یا خیر. دقت کنید که هر آنچه که در اینترنت مطالعه می‌کنید لزوما درست نیست و ممکن است در معرض تعصب کسانی قرار گرفته باشید که بر اساس منافع شخصی خود محتوای موردنظر را منتشر کرده‌اند.

مزایای استفاده از کلمه DYOR در پیشنهادات مالی

۱. کاهش ریسک سرمایه‌گذاری و ترید

یکی از مزایای DYOR در بازار ارزهای دیجیتال، کاهش ریسک سرمایه‌گذاری و ترید است. تصمیمی که خاستگاه آن تحقیق و بررسی کامل و تحلیل فاندامنتال باشد، معمولا قابل دفاع‌تر از تصمیمی است که به دلیل فومو، ترس، عدم قطعیت و تردید، توصیه اینفلوئنسرهای اینستاگرامی، یا به طور کلی از سر هیجان‌زدگی باشد. به این ترتیب، DYOR به شما کمک می‌کند تا معاملات خود را با کم‌ترین ریسک انجام بدهید.

۲. متنوع‌سازی سبد سرمایه‌گذاری (پورتفوی)

یکی دیگر از مزایای DYOR در بازار ارزهای دیجیتال، متنوع‌سازی سبد سرمایه یا پورتفوی است. متنوع‌سازی سبد سرمایه‌گذاری به معنی توزیع سرمایه بین دارایی‌های مختلف به جای تخصیص کل سرمایه به یک دارایی بخصوص است. این استراتژی در واقع عینیت همان جمله معروف است که می‌گوید: «همه تخم‌مرغ‌هایتان را در یک سبد نگذارید!» DYOR به شما کمک می‌کند تا دید گسترده‌تری داشته باشید.

۳. در امان ماندن از فعالیت‌های مجرمانه

یکی دیگر از مزایای DYOR در بازار ارزهای دیجیتال، در امان ماندن از فعالیت‌های مجرمانه و کلاهبرداری است. با گسترش و پیشرفت دنیای ارزهای دیجیتال، سروکله روش‌های جدید کلاهبرداری نیز در دنیای کریپتو پیدا می‌شود. طرح‌های پانزی، پروژه‌های هرمی، حملات فیشینگ، صرافی‌های نامعتبر و پامپ و دامپ‌های تعمدی تنها چند مورد از این روش‌ها هستند.

چگونه DYOR انجام دهیم؟

سرمایه‌گذاران می‌توانند در زمان تحقیق در مورد یک پروژه، به حوزه‌های مختلف ضروری توجه کنند. اعضای تیم و سوابق و پیشینه آنها، نقشه راه پروژه، موفقیت‌ها و شکست‌های قبلی و مشارکت جامعه، همگی زمینه‌های اولیه ارزشمندی هستند که باید بررسی شوند. 

حالا که دلیل اهمیت DYOR را در بازار ارزهای دیجیتال مشخص کردیم، بیایید به برخی از روش‌هایی که تریدرها و سرمایه‌گذاران برای انجام DYOR یا تحقیقات مناسب استفاده می ‌کنند نگاهی بیندازیم:

  • بررسی نقش تحلیل بنیادی یا فاندامنتال در DYOR
  • به روز نگه داشتن اطلاعات از طریق سایت‌های معتبر، مانند آکادمی بایننس
  • بررسی توکنومیکس پروژه‌های ارز دیجیتال
  • استفاده از مشاوران مالی حرفه‌ای و باتجربه
  • دنبال کردن افراد تاثیرگذار در بازار ارزهای دیجیتال
  • تجزیه و تحلیل وایت پیپر پروژه‌های کریپتویی

اصطلاح شیلینگ و کاربرد آن در دنیای کریپتو

اصطلاح شیلینگ (Shilling) در زبان کریپتو، عملی است که در آن افراد یا گروه‌ها با هدف تحریک دیگران به خرید یا فروش یک ارز دیجیتال، آن را تبلیغ و ترویج می‌کنند. این افراد ممکن است از طریق ارسال پیام‌های تبلیغاتی، یا حتی ایجاد شایعات و اخبار نادرست، سعی کنند تا توجه و اعتماد کاربران را به سمت خرید یا فروش ارز دیجیتال خاصی جلب کنند. این عملیات معمولاً به دلیل کسب سود شخصی انجام می‌شود و ممکن است باعث افزایش یا کاهش مصنوعی قیمت ارزها شود، که در نهایت ممکن است برای سرمایه‌گذاران و تجار زیان‌بار باشد.

بسیاری اوقات، ممکن است تشخیص تفاوت میان شیلینگ  با یک پست بی‌طرف سخت باشد. هنگامی که هر گونه رمزارزی را خریداری می‌کنید، توصیه می‌شود تصمیم خود را بگیرید و سرمایه‌گذاری کنید، و نه فقط به این دلیل که شخص دیگری توصیه کرده که ارزش دارد.

حملات Sybil چیست؟

حملات Sybil معمولا در سیستم عامل‌های رسانه‌های اجتماعی رخ می‌دهد. این حملات فرآیندی است که در آن افراد چندین حساب جعلی ایجاد می‌کنند تا با فریب دادن سرمایه‌گذاران به خرید یک کوین بر اساس یک پست محبوب به طوری که به آن مشروعیت ببخشند، روند بازار را تغییر دهند. پس مراقب هرگونه محتوا پرطرفدار در این زمینه باشید که یک دارایی را تبلیغ می‌کند و همچنین در درج و ارائه اطلاعات شخصی خود در هر پلتفرمی امتناع کنید. همیشه به اصطلاح دیور DYOR دقت کنید و تحقیقات خود را انجام دهید و تمام مطالب و تبلیغات چشمگیر را چندین مرتبه بررسی کنید. تنها اخبار و اطلاعاتی را که از طریق رسانه‌های معتبر به دست می‌آورید مورد تحقیق قرار داده و با تحلیل‌های خود به سراغ خرید، فروش و سرمایه‌گذاری درست بروید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا