آموزش NFT

NFT چیست؟ همه چیز درباره ان اف تی یا توکن غیرقابل معاوضه

 

ان‌اف‌تی یا NFT چیست؟

یکی از مهم‌ترین دستاوردهای تکنولوژی ارزهای دیجیتال و بلاک چین، عرضه توکن‌های غیرقابل معاوضه یا NFT (Non-fungible Token) به دنیا بود. ان‌اف‌تی ها اشیای دیجیتالی هستند که اعتبار آنها روی بلاک چین تایید شده و هر کدام از آنها منحصربفرد و غیرقابل تعویض با ان‌اف‌تی دیگری هستند. NFTها می‌توانند هر چیزی باشند، اما عموماً در قالب هنر، موسیقی و محصولاتی در بازی‌های ویدیویی دیده شده‌اند.

یکی از حوزه‌های خاصی که NFT‌ها در حال حاضر آن را احاطه کرده‌اند دنیای هنر است، جایی که این توکن‌های دیجیتال به قیمت ده‌ها میلیون دلار در حراج‌های بزرگ به فروش می‌رسند. هنرمندان نوظهوری که زمانی آثار خود را به صورت رایگان پست می‌کردند یا آن را ارزان می‌فروختند، متوجه شده‌اند که می‌توانند با استفاده از فناوری بلاک چین و  NFT، از استعداد خود درآمد خوبی کسب کنند.

NFTها در سال 2017 با یک برنامه غیرمتمرکز (DApp) به نام CryptoKitties مورد توجه بسیار قرار گرفتند که جایی برای خرید و فروش و معامله گربه‌های دیجیتالی است.

پس از اینکه بازار NFT با حدوداً 300 درصد افزایش در سال 2020 به بیش از 250 میلیون دلار در سال رسید، این دارایی های دیجیتال توجه هنرمندان و تریدرها را به یک اندازه به خود جلب کرد. یکی دیگر از نشانه‌های توسعه ان اف تی ها، تعداد کیف پول‌هایی است که تراکنش‌های NFT روی آنها انجام شده است، که در سال 2020 تقریباً دو برابر شده و به بیش از سالانه 222000 رسیده است.

 

NFTها چگونه کار می‌کنند؟

NFTها با دیگر توکن‌های ERC-20 مانند DAI و LINK تفاوت دارند زیرا هر توکن NFT، منحصر به فرد است و تقسیم پذیر نیست.NFT ها همچنین مشخص می‌کنند که مالکیت یک قطعه NFT منحصربفرد از آن چه کسی یا در واقع چه آدرسی است؛ بنابراین ان‌اف‌تی ها می توانند با استفاده از بلاک چین اتریوم یا هر بلاک چین دیگری که روی آن ساخته شده‌اند، ردیابی شوند.

یک NFT می‌تواند نمایانگر یک دارایی دیجیتال یا یک دارایی غیر دیجیتال (واقعی) باشد، اما خود NFT از اقلام دیجیتالی ساخته می‌شود؛ یعنی جنس آن دیجیتالی است.

برای مثال، یک NFT می‌تواند گواهی بر دارایی‌های واقعی مانند اسناد قانونی، امضاها یا آثار هنری واقعی باشد، یا می‌تواند نمایانگر آثار هنری دیجیتالی مانند نقاشی یا ویدیو دیجیتالی باشد.

بنابراین، آثار هنری دیجیتالی NFT چیست؟ هنر دیجیتالی NFT یک دارایی مبتنی بر بلاک چین است که گواهی مالکیت و اصالت اثر هنری را منعکس می‌کند.

در هر زمان، یک NFT فقط می‌تواند یک مالک داشته باشد. برای تایید مالکیت ان اف تی، از شناسه منحصربه‌فرد (UniqueID) و متادیتا (MetaData) آن NFT استفاده می‌شود. برای ساخت شناسه منحصربفرد و متادیتا یک ان اف تی از قراردادهای هوشمند استفاده می‌شود که به NFTها مالکیت اختصاص می‌دهند و قابلیت انتقالNFT ها را کنترل می‌کنند.

هنگامی که شخصی یک NFT را مینت می‌کند یا می‌سازد، در واقع حال اجرای کد از قراردادهای هوشمند است که از استانداردهای مختلفی مانند ERC-721 در اتریوم پیروی می‌کنند. این داده‌ها در بلاک چین ذخیره می‌شوند و ان اف تی در بلاک چین مدیریت می‌شود.

 

ویژگی‌های شاخص NFTها
ویژگی‌های شاخص NFTها

 

موارد استفاده ان‌اف‌تی ها

آیتم‌های دنیای واقعی مانند آثار هنری و حتی املاک را می‌توان باNFT ها نشان داد. این کالاهای ملموس در دنیای واقعی را می‌توان در قالب NFT تبدیل به «توکن» کرد تا برای خرید، فروش و تجارت کارآمدتر شوند و در عین حال خطر تقلب را نیز کاهش دهد.

از NFTها در موارد زیر استفاده می‌شود:

  • آثار هنری

رایج‌ترین مورد استفاده  NFTدر آثار هنری است. در آثار هنری NFT خلاقیت و فناوری به طور منحصر به فردی با یکدیگر ترکیب می‌شوند. آثار هنری NFT در انواع مختلفی اکنون با نسخه محدود در گردش هستند. با کمال تعجب، آنها قابلیت برنامه نویسی را نیز برای ایجاد تغییرات در موقعیت‌های مختلف دارند. به عنوان مثال، قراردادهای هوشمند و اوراکل ها (Oracles) می‌توانند به هنرمندان امکان دهند تصاویری بسازند که بسته به نوسانات قیمت ارزهای دیجیتال واکنش نشان دهند.

 

  • پوشاک و مد

بلاک چین به خاطر مزایایی که می‌تواند در زنجیره‌های تامین داشته باشد به راحتی وارد دنیای مد و پوشاک شده است. مصرف کنندگان با استفاده از آن می‌توانند به سادگی اطلاعات مالکیت کالاها و لوازم اکسسوری مورد نظر خود را به صورت آنلاین بررسی کنند و بدین طریق خطر جعل را از بین ببرند. برای مثال، کاربران ممکن است به سادگی کد QR موجود در برچسب‌های قیمت را برای پوشاک و لوازم اکسسوری که در قالب NFT درآمده‌اند را اسکن کنند.

 

  • مجوزها، اسناد، گواهینامه‌ها

استفاده NFT همچنین می‌تواند مزایای قابل توجهی برای تأیید مجوزها و گواهینامه‌ها داشته باشد. زمانی که دانش آموزان یا دانشجویان فارغ التحصیل می‌شوند، معمولاً گواهی‌های پایان دوره در قالب دیجیتال یا فیزیکی دریافت می‌کنند و شرکت‌ها یا دانشگاه‌های بعدی برای پذیرش نیاز به نسخه‌ای از این مدارک دارند.

ان اف تی ها دسترسی به این مدارک را بسیار آسان می‌کنند. آنها با دسترسی به این NFTها در زمان زیادی صرفه جویی می‌کنند و تعداد بررسی‌ها و تأیید سوابق کاهش پیدا می‌کند. در نتیجه، این تکنیک پیگیری مدارک پایان دوره یا صدور مجوز را آسان می‌کند.

 

  • ورزش

در حال حاضر یکی از جدی‌ترین نگرانی‌هایی که صنعت ورزش را تحت تاثیر قرار می‌دهد، بلیط‌ها و کالاهای تقلبی است. بلاک چین و NFTهای آن راه حل ایده آلی برای حل چنین مشکلاتی است. تغییر ناپذیری فناوری و داده‌های بلاک چین به جلوگیری از انتشار کالاها و بلیط‌های تقلبی کمک می‌کند.

 

  • گیمینگ یا بازی‌های ویدیویی و کامپیوتری

NFT ها همچنین اثر خود را در صنعت بازی‌های کریپتو و به صورت کلی در صنعت گیمینگ به جای گذاشته‌اند. CryptoKitties اولین شرکتی بود که در سال 2017 ویژگی‌های گیمینگ را با NFTها ترکیب کرد و گربه‌های دیجیتال را در بلاک چین منتشر کرد و به کاربران امکان تعامل و تجارت با آنها را داد. این مدل به قدری موفق بود که باعث شد شبکه اتریوم برای مدت کوتاهی به خاطر حجم بالای تراکنش‌ها مسدود شود.

از آن زمان، بازی به یکی از موارد استفاده کلیدی برای NFT تبدیل شده است، که با توجه به ماهیت فروش درون بازی‌های کامپیوتری برای محصولاتی مانند آواتارها و موارد دیگر چندان دور از ذهن نیست.

وقتی نوبت به NFT می‌رسد، بین شرکت‌های بازی سنتی و متمرکز و استارت‌آپ‌های غیرمتمرکز تلاقی وجود دارد، زیرا هر دو طرف به دنبال سرمایه‌گذاری روی کارت‌های دیجیتال، آثار هنری و حتی مد و پوشاک در بلاک چین هستند. NFT ها برای صنعت گیمینگ نوآوری بسیار مناسبی هستند مانند یک دست در دستکش به بازی می پردازند و مطمئناً این جفت شدن باعث توسعه بیشتر NFT در صنعت خواهد شد زیرا اکنون گیمرها نه تنها به عنوان رقیب بلکه به عنوان سرمایه گذار نیز به دنبال کسب امتیاز هستند.

 

مقایسه NFTها با ارزهای دیجیتال و ارزهای فیات

ارزشNFT ها حول ماهیت غیرقابل تعویض بودن این دارایی‌های دیجیتال می‌چرخد، که این ویژگی است که آنها را از ارزهای دیجیتال متمایز می کند، زیرا از این نظر NFT و ارزهای دیجیتال یکسان نیستند. هر NFT مجموعه ای‌از ویژگی های منحصر به فرد خود را دارد – مانند اندازه، کمیابی، سازنده آن، و غیره – و بنابراین نمی توان آن را با NFT دیگری معاوضه کرد.

برعکس، بیت کوین ( BTC ) و سایر ارزهای دیجیتال  دارایی قابل تعویض محسوب می‌شوند؛ یعنی اگر به اندازه کافی خوش شانس هستید که 1 بیت کوین دارید می‌توانید آن را با 1 بیت کوین دیگر تعویض کنید و هیچ چیز تغییر نمی‌کند و ارزش سرمایه شما همانقدر باقی می‌ماند.

همین امر در مورد ارزهای فیات مانند دلار آمریکا یا یورو و سایر نمونه‌های دارایی‌های قابل تعویض نیز صادق است. یک اسکناس یک دلاری با هر اسکناس یک دلاری دیگری قابل تعویض است. تنها جایی که امکان دارد چنین دارایی‌هایی غیرقابل تعویض باشند، زمانی اسن که یک سکه قدیمی داشته باشید که عتیقه محسوب شود و بنابراین غیرقابل معاوضه است.

 

چه فاکتوری یک NFT را با ارزش می‌کند؟

عاملی به نام کمیابی بدون شک ارزش یک NFT را افزایش می‌دهد ، چه یک اثر هنری باشد و چه یک مجموعه کلکسیون دیجیتال؛ زیرا NFT راهی برای مالکیت یک اثر است بدون این که مجبور باشید اثر واقعی را بخرید.

خرید NFT به معنای خرید توکنی است که همیشه به آن تصویر خاص یا آیتم دیجیتالی درج شده در بلاک چین اشاره می کند. گفته می‌شود، کاربران می‌توانند با محدود کردن عرضه یک کالای دیجیتالی که آن را به عنوان یک NFT مینت می‌کنند، قیمت آن را افزایش دهند.

 

چگونه NFT بخریم و بفروشیم؟

اکثر بازارهای NFT مشابه یک مزایده یا حراج عمل می‌کنند. شما یک قیمت پیشنهاد می‌دهید و منتظر می‌مانید تا ببینید آیا برنده NFT انتخابی خود هستید یا خیر. برخی از سایت‌ها، مانند  eBay، گزینه‌های «اکنون بخرید» را ارائه می‌دهند، جایی که NFT‌ها را می‌توان با قیمت مشخصی خریداری کرد. . OpenSea.io، نمونه هایی از بازارهای NFT شامل SuperRare ، Foundation.app، Rarible  و Mintable هستند.

توجه به این نکته مهم است که هر بازاری مجموعه‌ای از الزامات خاص خود را در مورد والت دارد. در حال حاضر هیچ کیف پولی وجود ندارد که بتوان در همه سایت‌ها از آن استفاده کرد. متامسک پرمصرف‌ترین کیف پول دیجیتال در این زمینه است.

شما می‌توانید NFT که قبلاً خریداری کرده‌اید را به فرد دیگری بفروشید یا NFT خودتان را مینت کرده و آنرا بفروشید. هم فروش و هم مینت کردن یک NFT هزینه‌ها و کارمزدهایی به همراه دارد که هزینه‌های گس و هزینه‌های خدمات فروش تعیین شده توسط بازار را پوشش می‌دهد.

NFTهایی که قبلاً خریداری شده‌اند، می‌توانند مانند هر دارایی دیگری در بازار ثانویه مجدداً فروخته شوند. برای انجام این کار، مطمئن شوید NFT مورد نظر در کیف پول دیجیتال شما و برای فروش در بازار دلخواه شما فهرست شده است. در حالی که ارزش NFT  شما ممکن است در طول زمان افزایش یابد، ارزش بلند مدت یا حتی کوتاه مدت NFT ها را نمی‌توان تضمین کرد.

بسته به خدمات بازار، می‌توانید قیمت «اکنون بخرید» را تعیین کنید یا قوانین مزایده را مشخص کنید، مانند قیمت رزرو برای فروش یک NFT مینت شده. در برخی شرایط، ممکن است هر بار که NFT شما در آینده فروخته شود، حق امتیاز یا رویالتی به شما پرداخت شود.

 

NFTها با چه مشکلاتی روبرو هستند؟

فقط به این دلیل که یک گاوصندوق فیزیکی برای سرقت NFT وجود ندارد، به این معنی نیست که امنیت در NFTها یک معضل نیست. مانند صنعت ارزهای دیجیتال، صنعت NFT نیز یک بازار نوپای است که توسعه دهندگان در حال حل کردن مشکلات کاربران در حال یادگیری آن هستند.

تازه کارها در صنعت ارزهای دیجیتال ممکن است هنوز برای ارسال بیت کوین (BTC) یا اتر (ETH) به آدرس‌های درست مشکل داشته باشند. با ظهورNFT ها، این کاربران اکنون باید در مورد کیف پول‌های MetaMask و بلاک چین‌های مختلفی که NFT ها بر روی آنها ساخته می‌شوند، بیاموزند. همه اینها می تواند برای کاربر جدید طاقت فرسا باشد و می‌تواند منجر به اشتباهاتی شود که در دنیای غیرمتمرکز که در آن شخص ثالثی برای بازگرداندن وجوه یا محصولات به صاحب واقعی آنها وجود ندارد، قابل جبران نیست.

در این میان، مسائل امنیتی نیز مطرح است. در حالی که ماهیت تغییرناپذیر بلاک چین به منظور جلوگیری از تقلب است، اما این امر مانع از وقوع کلاهبرداری در فضای NFT نشده است. کاربران مخرب راهی برای نفوذ به بازارهای نوپا پیدا می‌کنند، و NFTها از جمله در مورد حق کپی رایت از این قاعده مستثنی نبوده‌اند.

طبق حساب‌های رسانه‌های اجتماعی، هنرمندان کلاهبردار موفق شدند توییت‌های برخی از حساب‌ها را ضبط کنند و آنها را به عنوان NFT خود بفروشند. در حالی که صنعت متوجه این رفتار شد و توییتر از آن زمان آن را سرکوب کرده است، این نمونه‌ای از کلاهبرداری‌هایی است که هنوز هم می‌تواند در بازارهای نوپا بیداد کند.

 

آینده صنعت NFT

بازار NFT در طول سه سال اخیر به رشد چشمگیری دست یافته است. در سال 2020، بسیاری از پلتفرم‌های محبوب NFT هنوز وجود نداشتند، در حالی که شروع سال 2021 با افزایش بی‌سابقه‌ای در فعالیت و حجم تجارت ان اف تی ها مواجه شد. حتی اگر این روند با سرعت کمتری ادامه یابد، نرخ کلی توسعه و پذیرش NFTها احتمالاً در سال‌های آینده بی‌سابقه خواهد بود.

در حالی که قیمت گذاری NFTها ممکن است دشوار باشد، ویژگی هایی مانند منحصر به فرد بودن NFT، قابلیت معامله آن، استعداد هنرمند و اینکه آیا هنرمند آن فروشنده است یا شخصی که قبلاً آن را خریداری کرده، همگی نقش مهمی در قیمت دارند. همچنین افزایش استفاده از امور مالی غیرمتمرکز یا دیفای می‌تواند باعث افزایش فعالیت در بازار NFT شود.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا