آموزش کیف پول ها

همه چیز درباره کیف پول متامسک

راه‌اندازی کیف پول متامسک و سؤالات متداول

 

متامسک (Metamask)، محبوب‌ترین کیف پول تحت وب برای زنجیره‌های اتریوم و ماشین مجازی اتریوم (EVM) مثل پالیگان یا زنجیره بایننس (BNB Chain)، بیشتر روی نسخه دسکتاپ و به عنوان یک افزونه مرورگر استفاده می‌شود. البته، امکان انتقال به نسخه موبایل این اپلیکیشن هم وجود دارد.

در این مقاله روش راه‌اندازی نسخه موبایل و نسخه تحت وب کیف پول متامسک را توضیح داده و سؤالات متداول درباره استفاده از این اپلیکیشن را بررسی می‌کنیم.

 

نحوه نصب متامسک

برای نصب این اپلیکیشن، وارد اپ استور یا وب‌سایت رسمی متامسک شوید و سپس Metamask را دانلود کنید.

می‌توانید به وب‌سایت رسمی Metamask.io مراجعه کنید و لینک دانلود اپلیکیشن موبایل را از آنجا دریافت کنید. مراقب باشید که هیچگونه برنامه جعلی را دانلود نکنید.

بعد از نصب، اپلیکیشن را باز کنید. در این مرحله، گزینه شروع را می‌بینید. می‌توانید یک کیف پول جدید ایجاد کنید یا با استفاده از عبارت بازیابی خود، کیف پول خودتان را روی اپلیکیشن فعال کنید.

برای آشنایی بیشتر با این اپلیکیشن، بیایید در این مرحله یک کیف پول جدید بسازیم.

در این مرحله، پیامی که روی صفحه مشاهده می‌کنید، شرایط و ضوابط استفاده از اپلیکیشن را نشان می‌دهد که باید گزینه I agree یا «موافقم» را برای تأیید بزنید.

 

ایمن‌سازی کیف پول متامسک

در این مرحله باید رمزعبور خود را برای ورود به اپلیکیشن بسازید. یک رمز عبور قوی انتخاب کنید و سپس گزینه‌ای را می‌بینید که می‌گوید اپلیکیشن متامسک نمی‌تواند رمزعبور شما را بازیابی کند. برای امنیت بیشتر می‌توانید تیک این گزینه را بزنید.

اکنون باید کیف پول متامسک خود را ایمن کنید. در این مرحله به قلم و کاغذ نیاز دارید تا عبارت ۱۲ تا ۲۴ کلمه‌ای خود را به عنوان seed phrase یا «عبارت بازیابی مخفی» یادداشت کنید و نزد خود نگه دارید. دقت کنید که برای امنیت کیف پول خود، در طول این مراحل هرگز اجازه ندهید فرد دیگری صفحه نمایشتان را ببیند و عبارت بازیابی مخفی خود را به هیچکس نشان ندهید.

 

کار کردن با والت متامسک

بعد از انجام تمام این مراحل، می‌توانید با بخش‌های مختلف اپلیکیشن آشنا شوید.

شما می‌توانید نام کاربری خود را ویرایش کنید.

می‌توانید در قسمت پایین سمت راست، با گزینه browser سرچ کنید و از مرورگر برای اتصال به برنامه‌های غیرمتمرکز (dApps) استفاده کنید. از نوار جست‌وجوی این قسمت هم می‌توانید برای جست‌وجوی سایت‌ها یا وارد کردن URL به طور مستقیم استفاده کنید.

قبل از استفاده از کیف پول خود، باید مقداری سرمایه داشته باشید.

می‌توانید برای خرید رمزارز از طریق فروشنده شخص ثالث به وسیله کارت اعتباری خود، روی گزینه «خرید» کلیک کنید. اگر قصد دارید از طریق کیف پول یا صرافی دیگری خرید انجام دهید، برای مشاهده آدرس عمومی و کد QR خود، گزینه «دریافت» را بزنید.

توجه داشته باشید که کیف پول شما به طور پیش فرض به شبکه اتریوم متصل می‌شود. برای افزودن شبکه‌های دیگر لایه یک، مانند اولنچ (Avalanche) و BNB Smart Chain، یا لایه دو مانند Arbitrum و Optimism، کافیست روی نام شبکه در این قسمت در بالای صفحه بزنید و «افزودن شبکه» را انتخاب کنید.

متامسک برخی از زنجیره‌های محبوب را برای راحتی کاربران در دسترس قرار داده و به احتمال زیاد می‌توانید شبکه مورد نظر خود را در اینجا پیدا کنید. در غیر این صورت، می‌توانید یک شبکه سفارشی اضافه کنید و جزئیات لازم را به روش دستی انتخاب کنید.

 

سوالات متداول در مورد کیف پول متامسک

 

سؤال اول؛ چگونه باید seed phrase خود را چک کنید؟

اگر seed phrase خود را گم کرده‌اید اما همچنان از طریق رمزعبور به اپلیکیشن خود دسترسی دارید، به قسمت تنظیمات بروید، سپس وارد بخش امنیت و حریم خصوصی شوید و روی گزینه افشای عبارت بازیابی مخفی (reveal secret recovery phrase) بزنید.

در این قسمت باید رمزعبور خود را وارد کنید و seed phrase شما نمایش داده می‌شود. این بار سعی کنید در جای مطمئنی آن را یادداشت کرده و نزد خود نگه دارید. توجه داشته باشید که اگر seed phrase خود را گم کرده‌اید و به برنامه خود دسترسی ندارید، راهی برای بازیابی رمز وجود ندارد. پس seed phrase خود را در جایی امن نگه دارید.

 

سؤال دوم؛ در صورتی که دسترسی به دستگاه خود را از دست دادید، چگونه می‌توانید کیف پول خود را  بازیابی کنید؟

در مرحله راه‌اندازی، زمانی که اپلیکیشن از شما می‌خواهد یک کیف پول موجود را وارد کنید یا یک کیف جدید بسازید، می‌توانید گزینه import wallet را انتخاب کنید و seed phrase خود را وارد کنید تا کیف پول شما بازیابی شود. دقت کنید که این مراحل را فقط در اپلیکیشن اصلی انجام بدهید و از اپلیکیشن‌های غیررسمی استفاده نکنید.

 

سؤال سوم؛ چگونه می‌توانیم نسخه دسکتاپ متامسک را به کیف پول نسخه اپلیکیشن متصل (sync) کنیم؟

برای انجام این کار، باید از قبل یک کیف پول موجود بر روی نسخه دسکتاپ خود داشته باشید. مراحل بعدی اساساً مانند نحوه بازیابی یا وارد کردن کیف پول است. از ابتدا روی گزینه import wallet کلیک کنید و دستورات را مطابق آنچه نمایش داده می‌شود دنبال کنید تا عبارت بازیابی خود را وارد کنید.

 

سؤال چهارم؛ چگونه می‌توانیم چندین حساب کاربری را از دسکتاپ به کیف پول نسخه تلفن همراه خود متصل کنیم؟

کافیست روی نسخه تلفن همراه خود گزینه اضافه کردن حساب کاربری (add account) را بزنید. با استفاده از seed phrase و private key می‌توانید به هر تعداد حساب کاربری که قبلاً ایجاد کرده‌اید، دسترسی پیدا کنید.

 

نسخه تحت وب متامسک

شما می‌توانید افزونه مرورگر متامسک را در انواع مرورگرها مانند Brave، Google Chrome، Opera، Microsoft Edge و Firefox نصب کنید. در ادامه نحوه نصب متامسک در مرورگر کروم را گام به گام توضیح می‌دهیم.

ابتدا مرورگر کروم خود را باز کرده و وارد سایت متامسک شوید. در اینجا گزینه «دانلود برای کروم» را در سمت چپ پایین صفحه مشاهده می‌کنید.

نکته: اگر با مرورگر Brave باشید این گزینه به «دانلود برای Brave» تغییر می‌کند و با دیگر مرورگرها نیز به همین ترتیب است.

 

راه‌اندازی کیف پول متامسک

 

 

همچنین می‌توانید از گزینه «دانلود» در سمت راست بالای صفحه استفاده کنید. در این صورت وارد صفحه‌ای می‌شوید که در آن باید در بالا گزینه «Chrome» را انتخاب کرده و در پایین روی «Install Metamask for Chrome» کلیک کنید.

 

پس از انتخاب هر کدام از روش‌های بالا، به صفحه زیر می‌رسید که در آن باید گزینه «Add to Chrome» را انتخاب کنید.

 

راه‌اندازی کیف پول متامسک

 

سپس کادر کوچکی در بالای صفحه باز می‌شود که از شما می‌پرسد افزونه متامسک را اضافه کند یا خیر. در اینجا باید گزینه «Add Extension» را انتخاب کنید.

 

راه‌اندازی کیف پول متامسک

 

سپس افزونه متامسک شروع به دانلود شدن می‌کند.

پس از اتمام دانلود، به صورت اتوماتیک وارد صفحه متامسک می‌شوید.

نکته: اگر در این مرحله به ارور برخورد کردید روی گزینه «Restart Metamask» کلیک کنید.

می‌توانید از گزینه افزونه‌ها، افزونه متامسک را پیدا کرده و روی آن کلیک کنید.

 

راه‌اندازی کیف پول متامسک

 

پس از اینکه افزونه متامسک را باز کردید، وارد صفحه زیر می‌شوید که دارای دو گزینه است.

 

راه‌اندازی کیف پول متامسک

 

 

با گزینه اول شما می‌توانید کیف پول جدیدی ایجاد کنید.

اگر قبلاً کیف پول متامسک داشتید و حالا می‌خواهید آنرا نسخه مرورگر آنرا در کروم داشته باشید، می‌توانید از گزینه دوم استفاده کنید.

برای این کار پس از کلیک بر روی «Import an existing wallet»، وارد صفحه‌ای می‌شوید که در آنجا می‌توانید هر کدام از گزینه‌های «I agree» یا «No thanks» را انتخاب کنید – با گزینه اول اجازه می‌دهید که متامسک از داده‌های شما برای بهبود عملکرد خودش استفاده کند. پس از آن باید عبارت بازیابی 12 کلمه‌ای خود را وارد کنید تا بتوانید به کیف پول خود دسترسی داشته باشید.

برای ایجاد والت یا کیف پول جدید همان گزینه اول یعنی «Create a new wallet» را انتخاب کنید. سپس مثل بالا، هر یک از گزینه‌های «I agree» یا «No thanks» را انتخاب کرده و سپس وارد صفحه زیر می‌شوید.

 

نحوه نصب کیف پول متامسک

 

 

در اینجا باید پسورد یا گذرواژه‌ای انتخاب کنید و در کارد پایین آنرا تکرار کنید. سپس تیک پایینی را زده و روی «ساخت کیف پول جدید» یا «Create a new wallet» کلیک می‌کنید.

نکته: گذرواژه شما بهتر است قوی یا همان Strong باشد و ترکیبی از اعداد و حروف و علائم دیگر باشد.

پس از آن وارد صفحه‌ای می‌شوید که از شما می‌پرسد آیا می‌خواهید کیف پول خود را با عبارت بازیابی امن کنید یا خیر.

 

نحوه نصب کیف پول متامسک

 

دقت کنید که در اینجا حتماً گزینه «Secure my wallet» را انتخاب کنید زیرا امنیت کیف پول ارز دیجیتال بسیار مهم است.

پس از آن وارد صفحه زیر می‌شوید.

 

راه‌اندازی کیف پول متامسک

 

باید روی گزینه «افشای عبارت بازیابی» یا «Reveal Secret Recovery Phrase» کلیک کنید تا عبارت بازیابی شما نمایان شود. دقت کنید که این عبارت تنها پیش خودتان باقی بماند و کسی به آن دسترسی پیدا نکند. متامسک نمی‌تواند در صورت فراموشی این عبارت را برای شما باز یابد، به همین دلیل باید عبارت بازیابی خود را در جایی امن یادداشت کرده و نگهداری کنید.

سپس روی گزینه Next کلیک کرده و در این مرحله باید جای خالی عبارات بازیابی خود را پر کنید.

پس از این مرحله صفحه‌ای باز می‌شود که نشان می‌دهد کیف پول شما با موفقیت ساخته شده است. در اینجا می‌توانید تنظیمات پیشرفته دیگری اضافه کنید و سپس با کلیک بر روی «Got it» یا «Done» وارد کیف پول خود می‌شوید. در اینجا مقدار دارایی دیجیتال شما نمایش داده شده و می‌توانید رمزارزهای مختلف را بفرستید یا دریافت کنید.

 

آیا شما تابحال تجربه‌ای در استفاده از کیف پول متامسک داشته‌اید؟ نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا