آشنایی با سرمایه گذاری

همه چیز درباره ETF ارزهای دیجیتال

آیا ETF ارزهای دیجیتال روش امنی برای سرمایه‌گذاری است؟

 

صندوق های قابل معامله در بورس یا ETF ارزهای دیجیتال از اواسط دهه ۱۹۹۰ به دلیل نقدینگی روزانه و هزینه‌های پایین تراکنش به عنوان ابزاری برای سرمایه‌گذاری محبوبیت پیدا کردند. به طور کلی، ETFها یک شاخص خاص را دنبال می‌کنند و در صرافی‌ها معامله می‌شوند.

در بازار اوراق بهادار، ETFها به سرمایه‌گذاران اجازه می‌دهند که سهام خود را به طور مداوم در طول روز معامله کنند؛ برخلاف صندوق های سرمایه‌گذاری مشترک که تنها به سرمایه‌گذاران اجازه خرید یا بازخرید سهام را در پایان روز معاملاتی می‌دهند.

در بازار ارزهای دیجیتال، صندوقی که قیمت یک یا چند توکن دیجیتالی را ردیابی می‌کند و از ارزهای دیجیتال مختلف تشکیل می‌شود، ETF ارز دیجیتال نامیده می‌شود. در این مقاله نحوه عملکرد ETF ارز دیجیتال و مزایا و خطرات موجود در ETF ارزهای دیجیتال را مورد بحث. و بررسی قرار می‌دهیم.

ETF ارزهای دیجیتال چیست؟

صندوق مبادله ارز دیجیتال (ETF) صندوقی است که از رمزارز تشکیل شده است. در حالی که بیشتر ETFها یک شاخص یا سبدی از دارایی‌ها را دنبال می‌کنند، یک ETF ارز دیجیتال قیمت یک یا چند توکن دیجیتال را ردیابی می‌کند. بر اساس خرید یا فروش سرمایه‌گذار، قیمت سهام ETF ارزهای دیجیتال به صورت روزانه در نوسان است. درست مانند سهام عادی، آنها نیز به صورت روزانه معامله می‌شوند.

ETF ارزهای دیجیتال چگونه کار می‌کند؟

ETF ارزهای دیجیتال چندین مزیت را برای سرمایه‌گذاران فراهم می‌کند که یکی از آنها کاهش قابل توجه هزینه‌های مالکیت ارزهای دیجیتال است.

دو نوع ETF ارز دیجیتال وجود دارد:

نوع اول توسط ارزهای دیجیتال فیزیکی پشتیبانی می‌شود. شرکت سرمایه‌گذاری که این صندوق را مدیریت می‌کند، رمزارزها را خریداری می‌کند و مالکیت کوین‌ها به عنوان سهام نشان داده می‌شود. هنگام خرید سهام در ETF، سرمایه‌گذاران به طور غیرمستقیم صاحب ارزهای دیجیتال خواهند شد. بنابراین، مالکان می‌توانند بدون هزینه‌های همراه و خطر مالکیت مستقیم آنها، به ارزهای دیجیتال دسترسی پیدا کنند.

نوع دوم یک نوع مصنوعی است که مشتقات ارزهای دیجیتال مانند قراردادهای آتی و محصولات قابل معامله در مبادلات ارز دیجیتال (ETP) را ردیابی می‌کند. به عنوان مثال، بسیاری از ETFهای پیشنهادی به کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده (SEC) قیمت قراردادهای آتی بیتکوین معامله شده در بورس کالای شیکاگو (CME) را دنبال می‌کنند.

اولین ETF ارز دیجیتال، ProShares Bitcoin Strategy ETF یا BITO، معاملات خود را در اکتبر ۲۰۲۱ آغاز کرد که قیمت‌های آتی بیت کوین را ردیابی می‌کند.

قیمت سهام ETF به جای قیمت ارزهای دیجیتال واقعی، از حرکات قیمت مشتقات تقلید می‌کند. بنابراین، قیمت سهام در یک ETF ارز دیجیتال با افزایش قیمت قراردادهای آتی افزایش، و با کاهش قراردادها کاهش می‌یابد. درست مانند سایر مشتقات، ETFهای رمزارز ترکیبی خطر بیشتری دارند چرا که ممکن است روند عملیات آنها همیشه شفاف نباشد.

وضعیت نظارتی ETF ارزهای دیجیتال

برای علاقه‌مندان به ارزهای دیجیتال، ETFها نقدینگی و پذیرش ارزهای دیجیتال را برای اهداف سرمایه‌گذاری افزایش می‌دهند. در سال ۲۰۱۴، تقریباً پنج سال پس از شروع معاملات بیت کوین در یک صرافی، دوقلوهای Winklevoss یک پیشنهاد ETF برای این ارز دیجیتال به کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا ارائه کردند.

این کمیسیون درخواست آنها را رد کرد. از آن زمان، درخواست‌های زیادی از سوی شرکت‌های سرمایه‌گذاری مختلف مطرح شده است–از جمله یکی از دوقلوهای Winklevoss که امسال مجدداً درخواست دادند. تنها در سال ۲۰۲۱، کمیسیون بورس و اوراق بهادار حداقل ۱۲ درخواست را ثبت کرده است.

کمیسیون در نامه‌ای در ژانویه ۲۰۱۸ نگرانی‌های خود را روشن کرد و دلیل رد درخواست‌های ETF را توضیح داد. از جمله نگرانی‌های کمیسیون، عدم شفافیت در مبادلات ارزهای دیجیتال (که قیمت توکن‌های فردی را تعیین می‌کند)، احتمال دستکاری بازار و سطح نقدینگی پایین در بازارهای ارزهای دیجیتال عنوان شد.

از زمانی که این آژانس نامه خود را منتشر کرد، وضعیت در بازارهای ارزهای دیجیتال تغییر کرده و حجم معاملات در صرافی‌ها چند برابر شده است. از آوریل ۲۰۲۲، ارزش کل بازار ارزهای دیجیتال از ۲ تریلیون دلار فراتر رفت. (زمانی که کمیسیون نامه خود را منتشر کرد، به اوج ۸۰۰ میلیارد دلار رسیده بود.) بزرگترین صرافی ارزهای دیجیتال آمریکای شمالی، کوین بیس اکنون یک نهاد تجاری عمومی فعال است و همانطور که در بالا ذکر شد، اولین ETF ارز دیجیتال در این صرافی در اکتبر ۲۰۲۱ معامله شد.

لازم به ذکر است که یک مقام نظارتی در راس آژانس تغییر کرده است. جی کلیتون، رئیس سابق کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا، فردی بود که موضع خصمانه‌ای نسبت به ارزهای دیجیتال داشت. در سال ۲۰۲۱، گری گنسلر، رئیس سابق کمیسیون معاملات آتی کالا (CFTC) که دوره‌ای در زمینه بلاکچین و ارزهای دیجیتال در موسسه فناوری ماساچوست تدریس می‌کرد، جایگزین او شد. انتصاب گنسلر امید برای تایید ETF بیتکوین را دوباره زنده کرده است، اما او گفته که با ارزیابی و دیدگاه ریاست قبلی نسبت به بازارهای کریپتو موافق‌تر است.

مزایای ETF ارزهای دیجیتال

ETF ارزهای دیجیتال یک طبقه دارایی نوپا هستند و با توجه به عدم قطعیت نظارتی، بازار آنها هنوز در حال تعریف است. با این وجود ممکن است یکی از بهترین ابزارها برای مالکیت ارزهای دیجیتال باشد. برخی از مزایای مالکیت سهام در ETF ارزهای دیجیتال به شرح زیر است:

  • شاید بزرگترین مزیت ETF ارزهای دیجیتال این باشد که بدون هزینه‌های اضافی مالکیت، استفاده از سهام و در اختیار گرفتن ارزهای دیجیتالی را فراهم می‌کنند. مالکیت فیزیکی رمزارزها مستلزم هزینه‌های اضافی زیادی است. به عنوان مثال، هزینه‌های نگهداری مرتبط با ارزهای دیجیتال وجود دارد. کیف‌پول‌های دیجیتالی امن برای ذخیره ارزهای دیجیتالی خریداری‌شده نیز هزینه سالانه دریافت می‌کنند. این هزینه‌ها به یک مبلغ سالانه اضافه می‌شود. مالکیت ارزهای دیجیتال با هزینه‌های پنهان دیگری مانند هزینه‌های تراکنش و شبکه همراه است. ETF ارزهای دیجیتال این هزینه‌ها را به ارائه‌دهندگان ETF برون‌سپاری می‌کنند.
  • سهام در ETF ارزهای دیجیتال با کسری از هزینه واقعی خرید رمزارز، در معرض یک طبقه دارایی با رشد سریع قرار می‌گیرد. در دو سال گذشته، قیمت رمزارزها–به ویژه بیتکوین–به شدت افزایش یافته و در نتیجه ETF ارزهای دیجیتال تا حد زیادی برای سرمایه‌گذار عادی غیر قابل دسترس شده‌اند. ETF ارز دیجیتال یک جایگزین مقرون به صرفه برای سرمایه‌گذارانی است که مایل به سرمایه‌گذاری در این طبقه دارایی هستند. وضعیت زیر را در نظر بگیرید: قیمت بیتکوین در سال ۲۰۲۱ از ۲۹,۴۰۵/۱۲ دلار شروع شد و به اوج ۶۳,۵۶۹ دلار در آوریل رسید، قبل از اینکه در پایان ژوئن سود خود را به ۳۵,۰۴۵ دلار کاهش بدهد. صندوق ETF بیتکوین در کانادا از ۱۰/۰۹ دلار تا ۶/۴۴ دلار متغیر بود. از این رو، سرمایه‌گذاری قابل توجه در ETF می‌تواند سود قابل توجهی را برای یک تریدر به همراه داشته باشد.
  • اصطلاحات تخصصی رمزارزها همواره به عنوان یک مانع دائمی برای پذیرش کریپتو به نظر رسیده است. باید این واقعیت را درنظر بگیریم که درک دامنه و عملکرد ارزهای دیجیتال برای سرمایه‌گذاران معمولی دشوار است. سرمایه‌گذارانی که با فناوری آشنایی ندارند، ممکن است صحبت‌های اعضای جامعه کریپتو، مانند هاوینگ و بلاک‌چین را عجیب و گیج‌کننده بدانند. سرمایه‌گذاری در یک ETF ارز دیجیتال، پیچیدگی یادگیری مفاهیم اولیه دنیای رمزارزها را نخواهد داشت.  
  • رمزارزها از زمان راه‌اندازی به‌طور مکرر هک شده‌اند که به یک سوال بزرگ را در مورد امنیت این طبقه دارایی‌های نوپا در ذهن ما ایجاد می‌کند. تضمین امنیت برای ارزهای دیجیتال می‌تواند از سوی سرمایه‌گذاران فردی باشد که ممکن است با عملکرد آنها آشنا نباشند. درمورد ETF ارز دیجیتال عملکردهای امنیتی بر عهده ارائه‌دهندگان این ETFها قرار می‌گیرد.
  • بیش از ۱۸۰۰ ارز دیجیتال در بازارهای معاملاتی موجود است. این درحالیست که زیرساخت خرید و فروش این توکن‌ها هنوز توسعه نیافته است. به عنوان مثال، برخی از توکن‌ها در صرافی‌های ارزهای دیجیتال خاص در دسترس هستند، در حالی که برخی دیگر اینگونه نیستند. همچنین هزینه‌های قابل توجهی در ارتباط با خرید این توکن‌ها وجود دارد. ETF ارزهای دیجیتال به سرمایه‌گذاران این امکان را می‌دهد تا بدون متحمل شدن هزینه‌های هر توکن تنوع ایجاد کنند.

جایگزین‌های ETF ارزهای دیجیتال

در حالی که فعلاً هیچ نوع ETF ارز دیجیتال به جز ETF استراتژی بیتکوین ProShares در بازارهای ایالات متحده معامله نمی‌شود، سرمایه‌گذاران می‌توانند سرمایه خود را در تعدادی از محصولات مشابه ETF قرار دهند. نزدیکترین محصول ETF ارز دیجیتال، تراست سرمایه‌گذاری بیتکوین (GBTC) است. GBTC یک صندوق سرمایه‌گذاری بسته است که شبیه به یک ETF عمل می‌کند–از طرف سرمایه‌گذاران بیت‌کوین‌ها را در اختیار دارد و سهام آن در بازارهای خارج از بورس (OTC) معامله می‌شود.

اما تراست سرمایه‌گذاری بیتکوین Grayscale یک ETF به حساب نمی‌آید. فقط برای شرکت‌های سرمایه‌گذاری، سرمایه‌گذاران معتبر، یا افراد با ارزش خالص بالا (HNWI) باز است و برای مخاطبان اصلی در دسترس نیست. برای سرمایه‌گذاری در GBTC باید سرمایه نسبتا زیادی داشته باشید و هر خرید سهام آن با یک دوره قفل برای سرمایه‌گذاران همراه است.

مشابه ETFها، حامی مالی صندوق، Grayscale Investment Trust، سالانه کارمزدی را دریافت می‌کند. اما این کارمزد که برابر با ۲٪ از دارایی‌های صندوق است، به میزان قابل توجهی بالاتر از بیشتر ETFها است. قیمت سهام GBTC نیز مانند اوراق بهادار اصلی آن، مستعد نوسان است. این سهام نیز با تفاوت قابل توجهی نسبت به قیمت واقعی بیت کوین معامله می‌شود. به عنوان مثال، در طول سال ۲۰۱۷، سرمایه‌گذاران برای داشتن سهام GBTC حق بیمه ۱۰۰ درصدی بیشتر از قیمت واقعی بیت کوین پرداخت می‌کردند.

سرمایه‌گذاری در شرکت‌هایی که بیتکوین را در ترازنامه خود نگه می‌دارند راه دیگری برای سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال بدون مالکیت مستقیم است. برخی از شرکت‌های سهامی عام تبدیل به هلدینگ بیت کوین شده‌اند. به عنوان مثال، شرکت مایکرواستراتژی ۱۲۹۲۱۸ بیت کوین دارد که تا ۴ آوریل ۲۰۲۲ با قیمت متوسط ۴۵۷۱۴ دلار خریداری شده است؛ بدون تغییر قابل توجهی در چشم‌انداز تجاری آن.

مورد دیگر شرکت خودروسازی تسلا بود که تا دسامبر ۲۰۲۱، ۱/۵ میلیارد دلار ارز دیجیتال بیت کوین را خریداری کرد.

برخی از شرکت‌های سرمایه‌گذاری بر روی اشتیاق سرمایه‌گذاران به بلاک چین، فناوری زیربنایی بیشتر ارزهای دیجیتال، سرمایه‌گذاری می‌کنند و سرمایه‌هایی را با سهام شرکت‌هایی که از بلاک چین استفاده می‌کنند یا درگیر این فناوری هستند، راه‌اندازی کرده‌اند.

آیا ETF ارزهای دیجیتال روش امنی برای سرمایه‌گذاری است؟

بیایید ابتدا به این سؤالات پاسخ دهیم: آیا ETF ارزهای دیجیتال قانون‌گذاری شده است و آیا ETFها برای تازه‌واردهای بازار مناسب است؟

تمام طرف‌های درگیر در سرمایه‌گذاری‌های ETF ارز دیجیتال مشمول تأیید هستند و معاملات آنها برای جلوگیری از سوء استفاده از بازار یا تأمین مالی فعالیت‌های غیرقانونی تحت نظارت است. از این رو، می‌توان با اطمینان بیشتری در صندوق‌های قابل معامله در مبادلات رمزارز سرمایه‌گذاری کرد، زیرا این صندوق‌ها توسط شرکت‌های تنظیم‌شده صادر می‌شوند و در صرافی‌های معروف و تحت نظارت قانون معامله می‌شوند.

با این وجود، کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده درخواست‌های متعددی برای مشروعیت بخشیدن به وجوه قابل معامله در مبادلات نقدی دریافت کرده است، اما هنوز هیچ‌گونه ETF اسپات بیت کوین فعال نشده ست.

جدای از مقررات، باید نسبت به خطرات سرمایه‌گذاری صندوق‌های مبادله ارز دیجیتال آگاه بود. به عنوان مثال، تریدرهای مبتدی یا پیشرفته باید مراقب باشند که در زمان سرمایه‌گذاری انتخاب‌های محدودی دارند. همچنین، وجوه موجود تنها چند ارز دیجیتال را ردیابی می‌کند و در معرض خطرات جرایم سایبری مانند هک قرار دارد.

علاوه بر این، با توجه به نوسانات بازار ارزهای دیجیتال، شکی نیست که نوسانات قیمت گسترده‌ای را می‌توان با سرمایه‌گذاری‌های صندوق‌های قابل معامله در بورس ارز دیجیتال، به ویژه در مورد صندوق‌های دارای پشتوانه فیزیکی، تجربه کرد. بنابراین، ایمنی هر سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال در دست سرمایه‌گذاران است و به دانش آنها از مزایا و معایب ابزارهای مالی مختلف بستگی دارد.

چگونه در ETF ارز دیجیتال سرمایه‌گذاری کنیم؟

اگر نمی‌خواهید سرمایه‌گذاری‌های ارزهای دیجیتال خود را فعالانه مدیریت کنید، اما همچنان می‌خواهید سبد سهام خود را متنوع کنید، ETF ارز دیجیتال می‌تواند یک انتخاب ایده‌آل نسبت به خرید مستقیم دارایی‌های دیجیتال باشد. برای سرمایه‌گذاری در ETFهای مبتنی بر بلاکچین، مراحل زیر را دنبال کنید:

۱. یک حساب کاربری با کارگزارانی همچون Fidelity یا Robinhood باز کنید.

۲. تصمیم بگیرید که چه درصدی از کل بودجه سرمایه‌گذاری خود را می‌خواهید در ETF سرمایه‌گذاری کنید.

۳. حساب کارگزاری خود را شارژ کنید و به دنبال ETFهایی باشید که می‌خواهید در آنها سرمایه‌گذاری کنید. برای مثال، اگر می‌خواهید در ProShares Bitcoin Strategy ETF سرمایه‌گذاری کنید، BITO را در نوار جست‌وجو تایپ کنید.

۴. برای ETFهای ارز دیجیتالی که قصد دارید بخرید، سفارش ثبت کنید. روی گزینه خرید کلیک کنید. حداکثر تعداد سهامی را که می‌توانید با بودجه فعلی خود خریداری کنید، وارد کنید.

۵. اگر می‌خواهید به طور مداوم سبد سرمایه‌گذاری خود را گسترش دهید، یک طرح سرمایه‌گذاری خودکار با کارگزار خود تنظیم کنید.

 

سرمایه‌گذاری در ETF ارزهای دیجیتال نیز مانند بازارهای مالی ریسک‌هایی دارد که برای جلوگیری از ضرر و زیان‌های جبران‌ناپذیر، ضروریست که با دانش و مهارت کافی وارد آن شویم و با روش‌های مدیریت سرمایه آشنا شویم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا