آموزش تحلیل تکنیکال

الگوی مثلث صعودی چیست و چگونه با آن ترید کنیم؟

یادگیری نحوه ترید با الگوی مثلث صعودی یا مثلث افزایشی (Ascending Triangle Pattern)

 

الگوهای مثلث صعودی از محبوب‌ترین اندیکاتورهای نموداری هستند که تریدرها از آنها استفاده می‌کنند، اما تشخیص آنها همیشه به این معنی نیست که قیمت افزایش می‌یابد. تحلیلگران بازار برای پیش‌بینی روندهای آتی قیمت بر اندیکاتورهای تکنیکال بسیاری تکیه می‌کنند که یکی از آنها الگوی مثلث صعودی است.

الگوی مثلث صعودی چیست؟ 

همانطور که از نام آن مشخص است، یک مثلث صعودی در نمودار زمانی تشکیل می‌شود که قیمت بین خط روند حمایت افزایشی و خط روند مقاومت افقی تثبیت شود. 

این الگو معمولاً در طول روندهای صعودی یا نزولی مداوم ظاهر می‌شود. اکثر تحلیلگران تکنیکال آن را به عنوان یک «الگوی ادامه روند» می‌بینند، به این معنی که روند عمومی بازار احتمالا از سر گرفته می‌شود.

چارت قیمت جفت ارز BTC/USD که یک الگوی مثلث صعودی را نشان می‌دهد
چارت قیمت جفت ارز BTC/USD که یک الگوی مثلث صعودی را نشان می‌دهد – منبع: TradingView

به عنوان مثال، چارت قیمت بیتکوین که در بالا می‌بینید جفت ارز BTC/USD را نشان می‌دهد که در بازه میان آوریل ۲۰۲۰ و جولای ۲۰۲۰ یک الگوی مثلث صعودی را شکل داده است. 

قیمت بیتکوین در اواخر جولای از محدوده مثلث خارج می‌شود و به سمت صعود می‌رود. سپس باز می‌گردد تا در ماه سپتامبر خط روند مقاومت الگو را به عنوان حمایت ریتست (Retest) یا تست مجدد کند تا بتواند صعود بیشتر را تایید کرده و روند صعودی خود را از سر بگیرد. 

با این حال، مثلث صعودی همیشه برای ادامه روند صعودی، به ویژه در بازارهای نزولی، راه‌حل خوبی نیست. به عنوان مثال، همانطور که در نمودار قیمت اتر در پایین نشان داده شده است، وقوع آن در طول بازار نزولی ۲۰۱۸، روندهای نزولی بیشتری به دنبال داشته است. 

چارت قیمت جفت ارز ETH/USD که یک شکست حمایتی در مثلث صعودی را نشان می‌دهد
چارت قیمت جفت ارز ETH/USD که یک شکست حمایتی در مثلث صعودی را نشان می‌دهد – منبع: TradingView

همچنین مواردی وجود دارد که در آن مثلث‌های صعودی نشان‌دهنده پایان بازارهای نزولی است. یک مثال وضعیت شکل‌گیری مثلث اتریوم بین مارس ۲۰۲۰ و آوریل ۲۰۲۰ است که منجر به برگشت روند به سمت بالا شد، همانطور که در عکس زیر نشان داده شده است.

چارت قیمت جفت ارز ETH/USD که یک مثلث صعودی معکوس را نشان می‌دهد
چارت قیمت جفت ارز ETH/USD که یک مثلث صعودی معکوس را نشان می‌دهد – منبع: TradingView

بنابراین، با توجه به تنوع در نتایج این الگو، معامله‌گران چگونه از این الگو برای کمک به کاهش ریسک و آمادگی بهتر برای حرکت بعدی استفاده می‌کنند؟ بیایید نگاه دقیق‌تری به این مسئله بیندازیم. 

چگونه با استفاده از یک الگوی مثلث صعودی ترید کنیم؟ 

مثلث صعودی دارای یک تکنیک اندازه‌گیری است که به صورت گسترده دنبال شده و می‌تواند به تریدرها کمک کند اهداف سود خود را پس از شکست حمایتی یا بریک‌دون (Breakdown) و شکست مقاومتی یا بریک‌اوت (Breakout) شناسایی کنند. 

در روند صعودی، هدف با در نظر گرفتن حداکثر فاصله بین خط روند بالا و پایین مثلث و سپس اضافه کردن فاصله تا خط روند بالا اندازه گیری می شود. همین امر در مورد تنظیمات معکوس مثلث صعودی نیز صدق می‌کند.

تصویری از سطح هدف شکست مقاومتی الگوی مثلث صعودی

برعکس، سطح هدف سود (Profit Target) در روند نزولی با اندازه‌گیری فاصله بین خط روند بالا و پایین مثلث به دست می‌آید. سپس باید نتیجه را به نقطه شکست حمایتی در خط روند پایین اضافه کرد. 

تصویری از سطح هدف شکست حمایتی الگوی مثلث صعودی

مراقب فیک اوت‌ها باشید! 

برخی سرنخ‌ها را می‌توان با بررسی حجم معاملات همراه به دست آورد. مشاهده یک آپ‌تیک (Uptick – افزایش حداقل ۱ درصدی) معمولاً به عنوان نشانه‌ای از قدرت در نظر گرفته می‌شود. برعکس، یک روند حجم ثابت نشان می‌دهد که شکست حمایتی یا شکست مقاومتی ممکن است شتاب کافی را به همراه نیاورد.

استفاده از اوردرهای استاپ-لاس در سمت مخالف روند، ابزار دیگری است که تریدرها می‌توانند در سناریوی شکست مقاومتی یا حمایتی مثلث صعودی از آن برای کاهش ریسک استفاده کنند. به عبارت دیگر، تریدرها می‌توانند در صورت معکوس شدن روند قبل از رسیدن به سطح هدف سود، با ضرر کمتری از پوزیشن خود خارج شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا