تحلیل اساتید رمزآگاهتحلیل تکنیکالتحلیل قیمت بیت کوین

بررسی سیر تکنیکالی بیت کوین در هاوینگ با نمودار رنگین‌کمانی

این بار بیتکوین پس از هاوینگ خود چه رفتاری نشان می‌دهد؟

 

در این خبر تحلیلی با نگاهی به نمودار رنگین‌کمانی بیتکوین به بررسی سیر تکنیکال بیتکوین در هاوینگ‌های قبلی می‌پردازیم. نمودار رنگین‌کمانی بیتکوین که در این تحلیل به‌عنوان ابزار بررسی قیمت بیتکوین از آن استفاده شده، از بهترین ابزارها برای تجسم و تحلیل عملکرد قیمتی بیت کوین در بازه‌های زمانی مشخص است که از طیف رنگی برای نشان داد احساسات بازار و محدوده‌های قیمتی مختلف استفاده می‌کند و نشان می‌دهد که قیمت فعلی این ارز دیجیتال نسبت به روندهای تاریخی گذشته چه تفاوت و تغییراتی داشته است. این ابزار تحلیلی جذاب به تحلیلگران و تریدر‌ها کمک می‌کند تا با استفاده از نوارهای رنگی نمودار رنگین‌کمانی بیتکوین، بهترین زمان را برای خرید‌و‌فروش این ارز دیجیتال انتخاب کنند و احساسات بازار را به بهترین شکل در بازه‌های زمانی مشخص در گذشته بسنجند. این ابزار یک تاریخچه تصویری متفاوت از روند قیمت بیتکوین به ما نشان می‌دهد.

مهم‌ترین مکانیسم اقتصادی بیتکوین، یعنی رویداد هاوینگ، می‌تواند بیت کوین را به عنوان یک ذخیره ارزش دارایی برای عصر دیجیتال مشروعیت ببخشد و این پتانسیل را دارد که بیت کوین را فراتر از یک دارایی نقدی در مقایسه با املاک و مستغلات یا طلا قرار دهد. چهارمین رویداد هاوینگ بیتکوین، پاداش‌های استخراج بلاک را از ۶/۲۵ بیت‌کوین به ۳/۱۲۵ بیت کوین به ازای هر بلوک استخراج‌شده، یا به عبارتی نرخ انتشار بیتکوین را به نصف کاهش داد.

مدیرعامل پلتفرم ارزهای دیجیتال Dopamine App مدعی شد که رویداد هاوینگ یک مکانیسم حیاتی برای دسترسی به بیت کوین و ارزش‌گذاری بازار است. کمیاب شدن یا محدودیت عرضه بیت کوین یک اصل اقتصادی اساسی است که بر ارزش دارایی تأثیر می‌گذارد. با حصول اطمینان از اینکه عرضه بیتکوین در طول زمان با سرعت کمتری افزایش می‌یابد، این موضوع بر ارزش قیمت بیتکوین در بلندمدت تاثیر زیادی خواهد گذاشت.

مطابق با انتظارات،‌ شبکه بیتکوین کاملاً پایدار است و بلوک‌های جدید یکی پس از دیگری استخراج می‌شوند. از این پس روزانه فقط ۴۵۰ واحد بیت کوین وارد چرخه خواهد شد. این عدد تا قبل از هاوینگ چهارم ۹۰۰ واحد بیتکوین بود.

چرخه‌ رفتار قیمت بیتکوین قبل و بعد از هر هاوینگ و بازه رشد و سوددهی گسترده آن
چرخه‌ رفتار قیمت بیتکوین قبل و بعد از هر هاوینگ و بازه رشد و سوددهی گسترده آن – منبع: TradingView

داده‌های تکنیکال و فاندامنتال به ما نشان می‌دهند که بیتکوین پس از هر هاوینگ خود، در یک بازه‌ یک‌ساله پیک قیمتی خود را تجربه می‌کند؛ یعنی به بالاترین قیمت خود و بیشترین میزان سود (Profit) می‌رسد.

نمودار رنگین‌کمانی بیتکوین
نمودار رنگین‌کمانی بیتکوین – منبع: BlockchainCenter.net

این نمودار رنگین‌کمانی بیت‌‌کوین است که دیدگاه جالبی از رفتار بیت کوین قبل و بعد از هر هاوینگ نشان می‌دهد. در ادامه این تحلیل با هم تک تک هاوینگ ها را بررسی می‌کنیم.

هاوینگ اول بیتکوین
هاوینگ اول بیتکوین – منبع: BlockchainCenter.net

 در این نمودار رنگین‌کمانی مشخص شده که در هاوینگ اول، قیمت پیش از رویداد هاوینگ، در منطقه «خرید» یا همان Buy قرار داشت. پس از هاوینگ، یک بازه یک‌ساله طول کشیده تا قیمت به اشباع خرید رسیده است و حتی از نوار قرمز رنگ هم بیرون زده است. پس از آن قیمت ریزش شدیدی را تا هاوینگ بعدی تجربه کرده است.

هاوینگ دوم بیتکوین
هاوینگ دوم بیتکوین – منبع: BlockchainCenter.net

قیمت مجددا پیش از هاوینگ در منطقه Buy قرار داشت، که این خود می‌تواند نشان‌دهنده الگوی رفتاری بیتکوین پیش از هر هاوینگ باشد. پس از هاوینگ، بیت کوین در یک بازه یک‌ساله، اوج قیمتی خود را تجربه کرده، اما برعکس هاوینگ قبلی منطقه اشباع خرید (نوار قرمز رنگ) را رد نکرده است. پس از آن شروع به ریزش شدید کرده و به منطقه اشباع فروش رسیده است.

هاوینگ سوم بیتکوین
هاوینگ سوم بیتکوین – منبع: BlockchainCenter.net

قیمت مجددا پیش از هاوینگ سوم همان رفتار را تکرار می‌کند. ولی این بار پس از هاوینگ تنها تا منطقه FOMO یا «ترس از دست دادن فرصت‌ها» رشد می‌کند و پیک قیمتی خود را در همان بازه زمانی یک‌ساله تجربه می‌کند. این رفتار می‌تواند نشان‌دهنده پخته‌تر شدن روند بیتکوین و عمق گرفتن بازار این ارز دیجیتالی باشد. به بیانی دیگر، بیتکوین از رشد و سودهای غیرمنطقی و نجومی کم کم فاصله می‌گیرد و رفتار عمیق‌تری نشان می‌دهد. پس از آن قیمت دچار ریز شدید می‌شود و تا منطقه «بیتکوین مرده» هم ریزش دارد. 

حال پرسش اصلی این است: «این بار بیتکوین پس از هاوینگ خود چه رفتاری نشان می‌دهد؟»

هاوینگ چهارم بیتکوین
هاوینگ چهارم بیتکوین – منبع: BlockchainCenter.net

پیش از هاوینگ امسال که صبح شنبه، ۲۰ آوریل ۲۰۲۴ رخ داده و بی‌شک رویداد عظیمی در تاریخ کریپتوست، بیتکوین در همان منطقه Buy قرار داشت که نشانه‌ای قوی برای خرید بیتکوین و هولد یک‌ساله آن می‌دهد. پیش‌بینی روند بیتکوین برای سال جدید، موضوعیست که بسیاری از سرمایه‌گذاران خرد و بزرگ به دنبالش هستند. 

با توجه به الگوی رفتاری بیتکوین، می‌توان انتظار صعود و دیدن پیک قیمتی جدید در بازه یک‌ساله (یعنی تا ۲۰۲۵) را داشت. اما نمی‌توان این حقیقت را نادیده گرفت که بیتکوین پا به سن بلوغ گذاشته و شاید به آن اعداد نجومی که تحلیلگران یا سرمایه‌گذاران بزرگ بازار تخمین می‌زنند نتوان دل خوش کرد. چه بسا که این اعداد رویایی، تنها رویاهایی باشند که بازارسازها برای نفع خود به ما می‌فروشند. نمی‌توان صعود بیتکوین را انکار کرد، اما عددی که می‌بیند شاید منطقی‌تر از چیزی باشد که تبلیغات به ما می‌گویند. شاید زمان آن رسیده که بپذیریم دوره سودهای کلان و یک‌شبه پولدار شدن با بیت‎ کوین تمام شده و فصل جدیدی برای بیت کوین بالغ آغاز شده است. 

نکته مهم: اطلاعات داده‌شده در این تحلیل صرفا جنبه آموزشی و اطلاع‌رسانی دارند و سیگنال خرید و فروش و سرمایه‌گذاری محسوب نمی‌شوند. سایت رمزآگاه بر اساس این تحلیل‌ها در قبال سرمایه‌گذاری و هرگونه ضرر و زیان در نتیجه استفاده از محتوای منتشرشده و اخبار و تحلیل‌ها مسئول نمی‌باشد. توصیه می‌شود پیش از هرگونه سرمایه‌گذاری در رمزارزهای معرفی‌شده تحلیل و تحقیق لازم را انجام دهید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا