آموزش سرمایه گذاری و معامله

دارایی‌های دیجیتال سازمانی: آینده سرمایه‌گذاری در بازارهای مالی

انقلابی در سیستم پرداخت و مدیریت ثروت با دارایی‌های دیجیتالی سازمانی

 

دارایی‌های دیجیتال سازمانی مفهوم جدیدی است که آن را آینده سرمایه‌گذاری در بازارهای مالی می‌دانند.
«سال کریپتو» به یک سال نوآوری گفته می‌شود که معمولا هفت سال به طول می‌انجامد. با این اوصاف، مؤسسات در هنگام نوآوری، وارد سال کریپتو نمی‌شوند. آنها آزمون و خطا می‌کنند و منتظر ثمره پروژه‌های خود می‌مانند.

جدیدترین خبر مهم این روزها درباره بلک راک، بزرگترین مدیر سرمایه جهان بود که با ذهن‌های تجاری آینده‌نگر همراه شد و صندوق توکنیزه‌شده مبتنی بر بلاکچین، با پشتیبانی خزانه‌داری ایالات متحده (BUIDL) و همچنین یک بلاکچین عمومی را راه‌اندازی کرد. غول‌هایی مانند فرانکلین تمپلتون، هامیلتون لین و ویزدم تری، «40 Act» را توکنیزه کرده‌اند. KKR، Apollo و Hamilton Lane نیز صندوق‌های سهام خصوصی را توکنیزه کرده‌اند. توکنیزاسیون بازار ریپو (repo) و کاهش هزینه‌ها، توسط JP Morgan، نشان داده شده است. موسساتی همچون Societe Generale و HSBC  نیز اوراق قرضه توکنیزه‌شده را صدور کرده‌اند. اتفاقات زیادی در جریان است، مانند همکاری Citi، WisdomTree و Wellington در حوزه بازار خصوصی. Project Guardian، بانک‌ها و طرف قراردادهای متعددی را گرد هم می‌آورد تا مدیریت ثروت را متحول کند. بسیاری از مؤسسات، از جمله DTCC، SWIFT، BlackRock، Barclays، JP Morgan، Barclays، Citi و Vanguard، تسویه حساب‌ها و نقل و انتقالات بانکی را آزمایش کرده‌اند.

با استفاده از فناوری بلاکچین و دارایی‌های دیجیتال، پیشرفت‌هایی در کارایی بازار سرمایه حاصل شده و همچنان ادامه دارد.

در این میان بیایید به دو مورد اصلی بپردازیم: ۱. پول دیجیتال یا استیبل کوین، و ۲. توکنیزه کردن فرصت‌‌‌های سرمایه‌گذاری‌ قدیمی که اغلب بعنوان ‌دارایی‌های دنیای واقعی» (RWA) به‌کار می‌روند.

استیبل کوین: یک نسخه دیجیتالی از پول

استیبل کوین‌‌، ارز دیجیتالی است که برای داشتن یک ارزش «پایدار» طراحی شده و معمولاً توسط یک ارز یا دارایی پایدار پشتیبانی می‌شود. رکن اصلی بازارهای سرمایه، پول است و استیبل کوین، در واقع یک نسخه دیجیتالی از پول است. استیبل کوین‌ها، مانند همه ارزهای دیجیتال، بلافاصله مالکیت را به حساب دیگر منتقل می‌کنند. آنها همچنین قابل برنامه‌ریزی هستند. مارکت کپ استیبل کوین، ۱۵۷ میلیارد دلار است.

استفاده از پول نقد یا پول فیات، از زمان مرسوم شدن کارت‌های اعتباری و کیف پول‌های مجازی، به میزان قابل توجهی کاهش یافته است. طبق شاخص خرده‌فروشی در سال ۲۰۲۳، پرداخت‌های نقدی ایالات متحده، تنها ۱۲ درصد از تراکنش‌ها را تشکیل می‌دهد. بیشتر حواله‌های بانکی، پرداخت‌های حقوقی و صورت‌حساب‌ها، مجموعه‌ای از اعداد هستند که بین بانک‌ها و حساب‌ها منتقل می‌شوند که در مقابل حجم بالای اسکناس‌های ۱۰۰ دلاری و شمش طلا قرار می‌گیرند. موضوعی که اهمیت دارد این است که شما چه میزان پول نقد نگه‌داری می‌کنید؟

مهم‌تر از آن، بازارهای مالی جهانی هستند. استیبل کوین، پنجره تراکنش‌ها و نقل و انتقالات را هفت روز هفته، ۲۴ ساعته و در طول سال باز نکه می‌دارد. علاقه سازمانی به استیبل کوین‌ها را می‌توان با تسویه حساب، مدیریت خزانه‌داری و پرداخت‌های برون‌مرزی نشان داد.

فدرال رزرو یک سرویس پرداخت فوری به نام FedNow را به بانک‌ها ارائه می‌کند که نشان می‌دهد دوره شناور انتقال پول، مشکل مهمی است. عرضه این محصول، بازخوردهای متفاوتی داشته و انعطاف‌پذیری که پول قابل برنامه‌ریزی استیبل‌کوین ارائه می‌دهد را ندارد.

فدرال رزرو و وزیر خزانه‌داری، به دنبال ارز دیجیتال بانک مرکزی (CBDC) بوده‌اند که یک دارایی دیجیتال است.

جی پی مورگان، یک استیبل کوین داخلی به نام JPM Coin دراد که توسط رسیدهای سپرده‌گذاری پشتیبانی می‌شود و می‌تواند درون بانک، برای جابجایی و تسویه، استفاده شود. حجم تراکنش‌های JPM Coin به ۱ میلیارد دلار در روز رسیده است، به اضافه پس‌اندازی که در تراکنش‌های ریپو در سال ۲۰۲۳، ۲۰ میلیون دلار گزارش شده است.

سوسیته جنرال، یک استیبل کوین با ارزش یورو را، با نام G-FORGE، راه‌اندازی کرده است که در یک بلاکچین عمومی و در صرافی BitStamp موجود است.

پی پال، سال گذشته، یک استیبل کوین (PUSD) را برای ۴۳۵ میلیون مشتری خود راه‌اندازی کرد و به آنها اجازه داد استیبل کوین را با بیت کوین مبادله کنند و از آن، برای خریدهای خرده‌فروشی بهره ببرند. به زودی، احتمالاً پرداخت‌های بین المللی نیز فعال می‌شود.

Figure Technologies، یک استیبل کوین درآمدزا منتشر می‌کند که هر توکن، ۰/۰۱ دلار است. این ساختار، به وایت پیپر KYC/AML و تأیید SEC نیاز دارد. به نظر می‌رسد این ساختار، شبیه به صندوق خزانه‌داری ایالات متحده Arca است که ArCoin را صادر می‌کند.

اخیراً، لایحه‌ای برای مقررات استیبل کوین توسط قانون‌گذاران ایالات متحده ارائه شده است که خواستار حمایت 1-1 مالی از استیبل کوین‌ها و ممنوعیت استیبل کوین‌های الگوریتمی است. گوش به زنگ باشید!

توکنیزه کردن دارایی‌ها؛ راه نجات موسسات 

پس از عمل توکنیزه کردن بزرگترین مدیر دارایی جهان، توجه بازارها بیش از پیش جلب شده است. توکنیزه کردن، مستلزم صدور نمایش دیجیتالی یک دارایی یا سند است.

اقدامات اولیه قابل توجهی که انجام می‌شود، توکنیزه کردن وجوه «40 Act» برای بهبود کارایی است. وجوه توکنیزه شده خزانه‌داری ایالات متحده، از یک میلیارد دلار فراتر رفته است. فرانکلین تمپلتون گزارش می‌دهد که «40 Act Fund» با هدف استفاده از یک سیستم یکپارچه بلاکچین کارایی عملیاتی را ارتقا می‌دهد؛ از جمله افزایش امنیت، پردازش سریع‌تر تراکنش‌ها و کاهش هزینه‌ها که به نفع سهام‌داران صندوق.

اوراق قرضه توکنیزه‌شده، به دلیل عدم قطعیت نظارتی، در خارج از ایالات متحده رایج‌تر بوده است. HSBC، یک اوراق قرضه دولتی ۶۰۰ میلیارد دلاری هنگ کنگ را که در چهار ارز مختلف منتشر شده بود، توکنیزه کرد. اوراق قرضه دیجیتال بومی، زمان تسویه را از پنج روز (T+5) به یک روز (T+1) کاهش می‌دهد. مؤسسه رتبه‌بندی Moody’s، تعدادی از اوراق قرضه توکنیزه‌شده را رتبه‌بندی کرده است که اعتبار آن را بیشتر می‌کند.

وام‌های توکنیزه‌شده نیز راه خود را به بازار ایالات متحده باز کرده‌اند که بزرگ‌ترین آنها، Figure Technologies است و نه تنها HELOC و وام‌های مسکن را توکنیزه می‌کند، بلکه اوراق بهادار توکنیزه‌شده را رتبه‌بندی کرده است. آن‌ها همچنین سیستم DART خود را راه‌اندازی کرده‌اند که یک وثیقه و همچنین، یک یادداشت الکترونیکی است تا انحصار فعلی MERS در بازار ۱۹/۳ تریلیون دلاری وام مسکن ایالات متحده را مختل کند.

حتی بانک‌های سرمایه‌گذاری نیز خدمات توکنیزه‌ کردن را به مشتریان خود ارائه می‌کنند، از جمله Citi و Goldman.

مؤسسات در حال ساخت و ارائه دارایی‌های دیجیتالی توکنیزه‌شده هستند. به نظر می‌رسد که حالا دیگر نادیده گرفتن مزایای فناوری بلاکچین برای بازارهای سرمایه و مؤسسات غیرممکن است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا