آموزش بیت کوینآموزش سرمایه گذاری و معامله

ETF فیوچرز بیتکوین چیست؟

آشنایی با ETF فیوچرز بیتکوین و نکات مهم پیش از سرمایه‌گذاری

 

صندوق قابل معامله در بورس یا ETF فیوچرز بیتکوین اوراق بهادار عمومی را منتشر می‌کند. این اوراق بهادار، دارایی‌هایی هستند که در معرض تغییرات قیمت قراردادهای فیوچرز بیتکوین قرار می‌گیرند.

نحوه کار ETF فیوچرز بیتکوین

یک شرکت سرمایه‌گذاری، یک شرکت زیرمجموعه برای خودش ایجاد می‌کند و این شرکت نقش استخر کالا را دارد. این استخر به نوبه خود قراردادهای فیوچرز بیتکوین را معامله می‌کند و برای این معاملات، قیمت لحظه‌ای بیتکوین را در نظر می‌گیرد. 

البته ناگفته نماند که هزینه‌های اضافی مانند هزینه‌های پریمیوم شبکه و هزینه مدیریت نیز در میان سایر هزینه‌ها وجود دارد. علاوه بر این، قراردادهای فیوچرز دقیقاً قیمت‌های لحظه‌ای را دنبال نمی‌کنند. در نتیجه، بازده سود هرگز به اندازه قیمت‌های بازار اسپات بیتکوین نیست و حتی ممکن است نزدیک به این قیمت‌ها هم نباشد.

نکات مهم در مورد ETF فیوچرز بیتکوین

 • بیت کوین یک کالا در این صندوق است و به عنوان دارایی اساسی در قراردادهای فیوچرز بیتکوین به حساب می‌آید.
 • بیتکوین‌های خریداری شده به صورت نقدی در بازار اسپات بیت کوین معامله می‌شوند.
 • آژانس SEC یا CFTC بازار اسپات بیتکوین را تنظیم نمی‌کنند.
 • بازار تنظیم شده به معنای بازار بدون ریسک است. در نتیجه، خطرات و بازده یک ETF فیوچرز بیتکوین با ریسک و بازده خرید بیتکوین در بازار اسپات یا هنگام معاملات فیوچرز بیتکوین متفاوت است.
 • قراردادهای فیوچرز بیتکوین مانند سایر قراردادهای آتی کالا توسط CFTC تنظیم می‌شوند و باید در مبادلات تحت نظارت CFTC معامله شوند.
 • بیت کوین و معاملات فیوچرز بیتکوین نوسان زیادی دارند و اهرم ایجاد شده توسط قراردادهای فیوچرز بیت کوین می‌تواند به طور قابل توجهی سود و زیان را بیشتر کند.

قراردادهای فیوچرز چیست؟

قراردادهای فیوچرز قراردادهای استاندارد شده‌ای هستند که محدودیت زمانی دارند. این قراردادها حق خرید یا فروش دارایی‌های پایه در آینده را به شما می‌دهند. دقت کنید که این قراردادها صرفاً حق خرید و فروش را به شما می‌دهند و شما هیچ مالکیتی روی دارایی‌ها ندارید. این قراردادها را باید با نزدیک شدن به پایان انقضا، تسویه یا با امضای قرارداد جدید، هر یک از آنها را تمدید کنید. 

گاهی اوقات قیمت فروش قراردادهای در معرض انقضا کمتر از قیمت خرید قراردادهایی است که در آینده منقضی می‌شوند. این وضعیت contango نام دارد و به این معنی است که معامله‌گران متحمل ضرر کوچکی می‌شوند یا باید هزینه پریمیوم بپردازند. پرداخت هزینه پریمیوم زمانی اتفاق می‌افتد که قراردادها به طور معمول از ماه انقضا به ماهی دیگر در آینده منتقل می‌شوند.

ETF چیست؟

‏ETFها شرکت‌های سرمایه‌گذاری هستند و آژانس SEC این صندوق‌ها را تنظیم می‌کند. سهام منتشر شده در صندوق ETF در واقع اوراق بهاداری هستند که باید در SEC ثبت شوند. ‏ETF‌های بیتکوین مانند صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک، اهداف سرمایه‌گذاری را مشخص می‌کنند و از مدیران حرفه‌ای برای رسیدن به این هدف کمک می‌گیرند. 

اما در مورد صندوق‌های فیوچرز کالاهای مدیریت شده، شرکت‌های سرمایه‌گذاری معمولاً شرکت‌های تابعه یا زیرمجموعه ایجاد می‌کنند و این‌ شرکت‌ها نقش استخر کالا را دارند.

استخر کالا یک شرکت سرمایه‌گذاری بزرگ یا نهادی است که قراردادهای فیوچرز کالا را به نفع سرمایه‌گذاران معامله می‌کند. مشاوران تجارت کالای CFTC و اپراتورهای استخر کالا قوانین مربوط به این استخر را مدیریت می‌کنند. این افراد تصمیمات معاملاتی مهمی می‌گیرند و اداره استخرها را به عهده دارند. 

البته هزینه‌های مدیریت و سایر هزینه‌ها نیز باید پرداخت شوند. همچنین، زمانی که صحبت از مدیریت صندوق‌های آتی کالا در میان است، مدیریت مجموعه کالاهای فرعی و مدیریت شرکت سرمایه‌گذاری مادر نیز وجود دارد.

نکات مهم پیش از سرمایه‌گذاری در ETF فیوچرز بیتکوین

پیش از سرمایه‌گذاری در ETF فیوچرز بیتکوین و قراردادهای آتی حتماً باید نکات مهمی را در نظر بگیرید و سوالات مهمی را از خودتان بپرسید. این سوالات عبارتند از:

 • تحمل ریسک فردی من چقدر است و چقدر می‌توانم ریسک کنم؟
 • چگونه این سرمایه‌گذاری در سبد کلی من قرار می‌گیرد؟
 • بازارهای فیوچرز و اسپات چگونه کار می‌کنند و چه تاثیری بر سرمایه‌گذاری من دارند؟
 • حق بیمه و هزینه‌های مدیریت چگونه بر عملکرد کلی سرمایه‌گذاری من تاثیر می‌گذارد؟
 • چه مقدار از سرمایه خود را برای ETF فیوچرز بیتکوین و چه مقدار را برای سایر دارایی‌ها در نظر بگیرم؟
 • آیا مسئولان استخر کالا می‌توانند در استراتژی معاملاتی اعلام شده تغییری ایجاد کنند؟
 • آیا می‌توان تغییراتی در استخر کالا بدون اطلاع شرکت کنندگان انجام داد؟

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا