آموزش بیت کوین

هاوینگ بیتکوین؛ تاریخچه هاوینگ از گذشته تاکنون

هاوینگ بیتکوین چیست و چگونه روی تغییر قیمت آن تأثیر می‌گذارد؟


چرا هاوینگ بیتکوین اهمیت دارد؟ این احتمالا اولین سؤالیست که با شنیدن کلمه «هاوینگ بیتکوین» به آن فکر کرده‌اید. برای درک بهتر اهمیت و کاربرد هاوینگ بیتکوین باید کمی به عقب برگردیم.

بیت کوین، اولین و مهم‌ترین ارز دیجیتال جهانی، یک ویژگی از پیش برنامه‌ریزی شده برای ماینرها دارد. همانطور که می‌دانید ماینرها بیتکوین را استخراج می‌کنند و بعد از حل مسائل ریاضی سخت و پیچیده، به عنوان جایزه یا پاداش بیت کوین دریافت می‌کنند. 

اما نکته قابل توجه این است که پاداش ماینرها در هر هاوینگ نصف می‌شود. رویداد هاوینگ بیتکوین یا (نصف کردن) هر چهار سال یکبار، پس از استخراج ۲۱۰ هزار بلوک رخ می‌دهد. در ادامه این مقاله از رمز آگاه به طور کامل در مورد هاوینگ بیتکوین و تاریخچه این رویداد صحبت می‌کنیم.

هاوینگ بیتکوین چیست؟

بیتکوین یک ارز دیجیتال است که بر بستر بلاکچین کار می‌کند. هر بلوک بیت کوین فایلی است که یک مگابایت بیتکوین دارد. ماینرها برای استخراج بیتکوین با یکدیگر رقابت می‌کنند و مرحله استخراج شامل مراحل زیر است:

  • اضافه کردن بلوک جدید با حل مسئله ریاضی و با استفاده از سخت‌افزار تخصصی
  • تولید یک خروجی تصادفی ۶۴ کاراکتری معروف به هش
  • قفل کردن بلوک

ماینرها با تکمیل این بلوک‌ها به‌عنوان پاداش بیتکوین دریافت می‌کنند. چرخه هاوینگ بیتکوین ۴ سال یکبار رخ می‌دهد و با کاهش نرخ، ایجاد بیت کوین جدید به ازای هر ۲۱۰ هزار بلوک استخراج شده رخ می‌دهد. 

سه هاوینگ آخر بیتکوین در سال‌های ۲۰۱۲، ۲۰۱۶ و ۲۰۲۰ اتفاق افتاد. جالب است بدانید که اولین هاوینگ بیتکوین پاداش استخراج یک بلوک را از ۵۰ به ۲۵ بیتکوین کاهش داد. از طرفی، سال ۲۰۱۶ شاهد کاهش پاداش استخراج به ۱۲.۵ بودیم و از ۱۱ می ۲۰۲۰ هر بلوک جدید استخراج شده ۶.۲۵ بیت کوین جدید تولید می‌کند. 

هاوینگ بعدی در سال ۲۰۲۴ رخ می‌دهد و این روند تا سال ۲۱۴۰ ادامه پیدا می‌کند تا جایی که تمام بیتکوین‌ها استخراج می‌شوند.

چرا هاوینگ بیتکوین رخ می‌دهد؟

هاوینگ بیتکوین بخشی از ساز و کار پروتکل است و یک مکانیزم کلیدی برای کنترل عرضه در گردش بیتکوین به حساب می‌آید. دلایل اصلی هاوینگ بیتکوین عبارتند از:

۱. ایجاد کمبود و کنترل عرضه بیتکوین

ساتوشی ناکاموتو، فرد یا گروهی از افرادی که بیت کوین را اختراع کردند، تمام هدفشان این بود که یک ارز دیجیتال با عرضه محدود و مدیریت شده بسازند. در نتیجه، کاهش پاداش استخراج در هر هاوینگ، نرخ تولید بیتکوین جدید را کاهش می‌دهد. از طرفی، با توجه به کمبود آن در طول زمان، به خوبی می‌تواند به عنوان یک دارایی ضد تورمی عمل کند. 

۲. کنترل تورم

هاوینگ بیتکوین به محدودسازی تورم بیش از اندازه در سیستم بیت کوین کمک می‌کند. در واقع، نرخ ورود بیتکوین جدید به بازار با کاهش پاداش بلوک کمتر می‌شود و هدف از این فرایند حفظ ارزش بیت کوین در درازمدت است.

۳. حذف ماینرهای کم‌تجربه

رویداد هاوینگ بیتکوین برای ماینرها و بازار، شرایط اقتصادی به خصوصی را به وجود می‌آورد. زمانی که هاوینگ رخ می‌دهد، ماینرها باید عملیات خود را برای سودآوری با پاداش بلوک پایین‌تر، تغییر دهند. در نتیجه، رقابت بیشتر می‌شود و ماینرهای بی‌تجربه از چرخه بازی حذف می‌شوند. این اتفاق به نوبه خود می‌تواند بر امنیت کلی شبکه و عدم تمرکز آن تاثیر بسزایی داشته باشد.

۴. تاثیر مثبت در قیمت بیتکوین

افزایش قیمت بیتکوین در گذشته اغلب با هاوینگ بیتکوین در ارتباط بود. به بیان دیگر، با بروز جو مثبت در بازار و افزایش احتمالی قیمت ناشی از کاهش عرضه و افزایش تقاضا، قیمت بیتکوین روند صعودی به خود می‌گیرد. با این حال، حتماً این نکته را در نظر بگیرید که عملکرد گذشته، نتایج آینده را تضمین نمی‌کند و عواملی غیر از هاوینگ بیتکوین نیز می‌تواند روی قیمت این ارز دیجیتال تاثیر داشته باشد.

تاریخچه هاوینگ بیتکوین

طبق الگوریتم بیتکوین، در مجموع ۳۳ هاوینگ وجود دارد که پس از آن پاداش ماینرها کمتر از یک ساتوشی (کوچک‌ترین واحد بیتکوین) می‌شود و اساسا با صفر برابری می‌کند. در حال حاضر، سه هاوینگ رخ داده است و هاوینگ‌های بعدی در صف قرار دارند. بیایید نگاهی دقیق‌تر به لیست شمارش معکوس هاوینگ بیتکوین بیندازیم.

هاوینگ بیتکوین از سال ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۱

عملیات هاوینگ بیتکوین اولین بار در ۳ ژانویه ۲۰۰۹ توسط ساتوشی ناکاموتو اتفاق افتاد و پاداش بلوک تا ۵۰ درصد کمتر شد. در آن زمان ارزش بیت کوین چندان زیاد نبود و استخراج‌کنندگان یا همان ماینرها انگیزه زیادی برای این کار نداشتند. 

هرچند، این رویداد باعث شد که صرافی BitcoinMarket.com به اولین صرافی بیت کوین در مارس ۲۰۱۰ تبدیل شود و علاقه به این ارز دیجیتال از آن زمان روز به روز بیشتر شد. سال ۲۰۱۱ شاهد افزایش قیمت بیتکوین به یک دلار بودیم. با وجود اینکه ۵۰ درصد از بیت کوین‌های موجود در مدت کوتاهی استخراج شدند،‌ قیمت بیتکوین از صفر دلار به ۱۲ دلار افزایش یافت.

هاوینگ بیتکوین در سال ۲۰۱۲

اولین رویداد هاوینگ بیتکوین بعد از ساتوشی ناکاموتو در ۲۸ نوامبر ۲۰۱۲ رخ داد و لحظه مهمی را در دنیای کریپتو رقم زد. مراحل این هاوینگ به شرح زیر است: 

۱. قیمت بیتکوین در ابتدا به طور پیوسته رشد کرد اما یک اصلاح قیمت در آوریل رخ داد. 

۲. سپس، بیتکوین در پاییز ۲۰۱۳ به بالای ۱۱۰۰ دلار رسید. 

۳. ژانویه سال ۲۰۱۵ شاهد کاهش بلندمدت قیمت‌ها بودیم اما در اکتبر ۲۰۱۵، ۹ ماه قبل از هاوینگ بعدی، بیت کوین روند صعودی داشت. 

۴. بعد از آن دوباره شاهد کاهش بلندمدت قیمت بودیم به طوری که در ۱۴ ژانویه ۲۰۱۵ بیت کوین به ۱۵۲ دلار کاهش یافت.

هاوینگ بیتکوین در سال ۲۰۱۶

دومین هاوینگ بیتکوین در ۹ جولای ۲۰۱۶ اتفاق افتاد و در این هاوینگ ماینرها به معنای واقعی نصف شدن، مدت زمان و دلایل آن پی بردند. مراحل افزایش و کاهش قیمت بیت کوین در این هاوینگ به شرح زیر است:

۱. افزایش انتظارات و شهرت بیت کوین منجر به افزایش قیمت در ماه می و به دنبال آن اصلاح قیمت در اواسط ژوئن شد.

۲. روند صعودی ادامه پیدا کرد و قیمت بیت کوین در ۱۷ دسامبر ۲۰۱۷ به بالاترین حد خود، یعنی ۱۹۷۰۰ دلار رسید.

۳. بعد از این دوره قیمت بیتکوین دوباره روند نزولی داشت.

علت افزایش شدید قیمت بیتکوین در سال ۲۰۱۷، افزایش محبوبیت و پذیرش سریع بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال بود. بیتکوین در آن سال با افزایش تقاضا روبرو شد و به همین دلیل یک حباب قیمت شکل گرفت.

هاوینگ بیتکوین در سال ۲۰۲۰

هاوینگ سوم در ۱۱ می ۲۰۲۰ رخ داد اما قیمت بیتکوین چندان تغییری نکرد. بحران کرونا در ماه مارس باعث سقوط قیمت بیتکوین شد و ارزیابی میزان نصف شدن بیت کوین سخت بود. 

از طرفی مقدار فعلی بیتکوین استخراج شده در مقایسه با مقدار کل معامله شده بسیار کم بود و کاهش اندک عرضه باعث افزایش قیمت نمی‌شد. اگر دقیق‌تر به تاریخچه نگاه کنیم، متوجه می‌شویم که قیمت بیش از هر چیزی تحت تاثیر رشد تقاضا است و کاهش عرضه چندان تاثیری روی آن ندارد.

رویداد بعدی هاوینگ بیتکوین چه زمانی است؟

در حال حاضر بیش از ۱۹ میلیون بیتکوین استخراج شده و در گردش است. به بیان دیگر، ۸۹ درصد از بیت کوین‌های ساتوشی ناکاموتو به طور کامل استخراج شدند. نرخ عرضه جدید بیتکوین با ادامه هاوینگ کاهش می‌یابد تا زمانی که تمام ۲۱ میلیون بیت کوین استخراج شوند. 

انتظار می‌رود که بخش نهایی بیتکوین تا سال ۲۱۴۰ زمان ببرد. البته هاوینگ بعدی بیتکوین آوریل ۲۰۲۴ رخ می‌دهد و پاداش استخراج برای هر بلوک کمتر می‌شود و به ۳.۲۵ بیتکوین می‌رسد. ماینرها با کاهش پاداش استخراج باید خود را با محیط در حال تغییر استخراج بیت کوین تطبیق دهند زیرا با رقابت بیشتری برای دریافت پاداش‌های کمتر روبرو هستند.

پیش‌بینی هاوینگ بیت‌کوین در سال ۲۰۲۴

قیمت بیتکوین در طول هاوینگ‌های گذشته نوسانات قابل توجهی داشت. بیایید نگاهی به مراحل افزایش قیمت بیت کوین در طی این سال‌ها بیندازیم.

۱. قیمت بیتکوین در ابتدا ۱۲ دلار بود و بین دو نیمه اول و دوم به بیش از ۱۲۰۰ دلار رسید و ۱۰ هزار درصد افزایش داشت.

۲. بیتکوین بین هاوینگ دوم و سوم روی قیمت ۶۵۰ ماند اما پس از رویداد هاوینگ، تقریباً به ۱۹۰۰ دلار رسید و افزایش ۲۹۰۰ درصدی را تجربه کرد.

۳. آخرین هاوینگ بیتکوین منجر به افزایش ۷۵۰ درصدی قیمت شد که از ۹۰۰۰ دلار شروع شد و نزدیک به ۷۰ هزار دلار افزایش پیدا کرد. 

نکته: درصد افزایش قیمت برای هر هاوینگ ۳.۹-۳.۵ نسبت به افزایش قبلی کاهش پیدا می‌کند که نشان‌دهنده افزایش ۲۰۰ درصدی برای هاوینگ سال ۲۰۲۴ است. با این حال، نباید صد در صد به این پیش‌بینی‌ها متکی بود زیرا بیت کوین همیشه همه را شگفت‌زده می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا