اخبار بین الملل

اولین بانک مجازی تایلند تا سال ۲۰۲۵

بانک تایلند از برنامه‌های خود برای اجازه فعالیت بانک‌های مجازی در این کشور برای اولین بار پرده‌برداری کرده است. گزارش بلومبرگ نشان می‌دهد که شرکت‌های مالی تا سال ۲۰۲۵ قادر به ارائه خدمات مجازی خواهند بود.

«مقاله مشاوره در مورد چارچوب مجوز بانک مجازی» که توسط بانک مرکزی منتشر شده، می‌گوید که برنامه‌هایی در اواخر سال ۲۰۲۳ در دسترس خواهند بود که به بانک‌های مجازی اجازه می‌دهند به‌عنوان ارائه‌دهندگان خدمات مالی فعالیت کنند. این حرکت بر افزایش رقابت و تقویت رشد اقتصادی تایلند تمرکز دارد.

بانک تایلند تا سال ۲۰۲۴ سه مجوز مختلف برای شرکت‌های علاقه‌مند صادر خواهد کرد. در این گزارش آمده است که حداقل ۱۰ مورد علاقه‌مند به دریافت مجوز هستند.

مقررات و نظارت بر بانک‌های مجازی مانند بانک‌های تجاری سنتی در چارچوب مجوز خواهد بود. علاوه بر این، ضروریست که متقاضیان واجد شرایط مقتضیات مشخصی را اجرا کنند. بانک مرکزی همچنین خاطرنشان کرد: «بانک‌های مجازی نباید برای رقابت با همتایان خود، از طریق اعطای وام‌های غیرمسئولانه رفتار ترجیحی با طرف‌های مرتبط داشته باشند و یا از موقعیت غالب بازار که خطراتی را برای ثبات مالی، سپرده‌گذاران و مصرف‌کنندگان ایجاد می‌کند، سوء‌استفاده کنند.»

به گفته بانک مرکزی، بانک‌های مجازی در اولین سال‌های فعالیت خود تحت نظارت یک «مرحله کنترل‌شده» قرار خواهند گرفت که شامل کنترل دقیق برای جلوگیری از ریسک‌های سیستمی مالی است. کمیسیون بورس و اوراق بهادار تایلند اخیراً برنامه‌هایی را برای تشدید قوانین برای رمزارزها با هدف گسترش حمایت از سرمایه‌گذاران اعلام کرده است. مجموعه‌ای از دستورالعمل‌های دقیق برای تبلیغات رمزارزها نیز توسط مقام مسئول در حال توسعه است.

به گزارش کوین تلگراف، تایلند اخیراً با مجارستان برای حمایت از پذیرش فناوری بلاک‌چین، در بحبوحه رشد سریع تقاضا برای پرداخت‌های موبایلی، تجارت الکترونیک و ارزهای رمزنگاری شده در این کشور، قرارداد همکاری منعقد کرده است.

این کشور در سال ۲۰۲۲ شاهد تحولات مرتبط با حوزه رمزنگاری بوده است، از جمله برنامه‌هایی برای اجرای آزمایشی ارز دیجیتال بانک مرکزی برای چیزی حدود ۱۰ هزار کاربر. بر اساس شاخص پذیرش جهانی ارزهای دیجیتال، تایلند در رتبه هشتم در فهرست شرکت تحلیلی Chainalysis قرار دارد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا